*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ από το Υπουργείο Παιδείας  (Αναγνώστηκε 61769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marina6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά τι κινήσεις μπορούμε να κάνουμε (αν μπορούμε)για να αναγνωριστεί ή προϋπηρεσία;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος να μας ενημερώσει, τι γίνεται με την προϋπηρεσία των γενικών εικοτήτων; Μήπως θα αναγνωριστεί και αυτή για τα χρόνια μετά το 2009.

Συνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Τι απάντησε ο Υπ. Παιδείας για τους εκπαιδευτές του ΟΑΕΔ και την προϋπηρεσία τους

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/07/apantise-ip-pedias-gia-tous-ekpedeftes-tou-oaed-tin-proipiresia-tous/

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Παράθεση
η μετατροπή των Τ.Ε.Ε. ΟΑΕΔ σε επαγγελματικές σχολές - ΕΠΑ.Σ σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται ότι επηρέασε την επαγγελματική τους απασχόληση στην εκπαίδευση, καθώς τα προγράμματα διδασκαλίας των εν λόγω σχολών εξακολουθούν να περιλαμβάνουν τεχνικά - επαγγελματικά μαθήματα και εργαστηριακές ασκήσεις.
Πραγματικά είναι πολύ χιουμορίστας. Το ότι φέτος δήλωσα αλλού γιατί δεν γίνεται η ειδικότητα μου εδώ, με επηρεάζει ή όχι;

Η αναγνώριση της προυπηρεσίας για τις κλασσικές ειδικότητες έγινε για "να δοθεί λύση στο πρόβλημα της απασχόλησης" με την αλλαγή των ΤΕΕ σε ΕΠΑΣ. Άρθρο στις 13/08/2014 http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/168388/ohi-sthn-anagnorish-ths-proyphresias-ekpaideftikon.html με την ίδια απάντηση του υπουργείου με κυβέρνηση νδ-πασοκ:
Παράθεση
Το Υπουργείο τονίζει ότι η μετατροπή των ΤΕΕ ΟΑΕΔ σε επαγγελματικές σχολές – ΕΠΑΣ δεν επηρεάζει την επαγγελματική απασχόληση των εκπαιδευτικών τεχνικών ειδικοτήτων στην εκπαίδευση, καθώς τα προγράμματα διδασκαλίας των εν λόγω σχολών εξακολουθούν να περιλαμβάνουν τεχνικά-επαγγελματικά μαθήματα και εργαστηριακές ασκήσεις.
Εμείς οι ωρομίσθιοι των μη κλασσικών ειδικοτήτων έχουμε απασχόληση; Τη μια χρονιά γίνονται τμήματα και την άλλη όχι.
Πολύ γέλιο προκαλεί η σημερινή κυβέρνηση που σαν αντιπολίτευση ζητούσε και διορισμούς στον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε καμία περίπτωση δεν επηρέασε την επαγγελματική μας απασχόληση?το οτι κλείσανε τμήματα και ειδικότητες και μείναμε άνεργοι δε λέει τίποτα;το οτι δεν πήραμε καν ταμείο ανεργίας δε λέει τίποτα;το ότι δουλεύουμε 20 χρόνια και συμπληρώνουμε μετα βίας μόλις 10 σε ένσημα  δε λέει τίποτα;το οτι συνάδελφοι από το υπουργείο παιδείας μπήκαν μπροστά και δεν έμεινε ούτε ώρα δε λέει κάτι;Συνεχίζεται η ομηρία μας έτσι;Ντροπή και πάλι ντροπή!Τα επιχειρήματα δε στέκουν σε καμία περίπτωση.Περιμέναμε μια δικαίωση αλλά τελικά όλοι οι  είναι μια από τα ίδια. Θα συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε ο καθένας από τη δική του μεριά για το δίκαιο μας !Κάποια στιγμή θα βρεθεί ένας πολιτικός που θα αποκαταστήσει αυτή την αδικία!


sapore

  • Επισκέπτης
http://www.902.gr/eidisi/voyli/116951/erotisi-gia-tin-anagnorisi-tis-proypiresias-os-ekpaideytiki-didaktiki-ton

 Όπως τόσες χρόνια τώρα,
Αυτή, όμως, αφορά:

Ερωτάται ο κ. Υπουργός, τι μέτρα θα πάρει:

Για την καθολική, πλήρη αναγνώριση της προϋπηρεσίας στις σχολές μαθητείας του ΟΑΕΔ και τα Δημόσια ΙΕΚ, ως ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ, για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης».

Καθώς δε μετρά στις μεταθέσεις των μονίμων Υπ. Παιδείας.

sapore

  • Επισκέπτης
Πολύ δύσκολο να γίνει κατανοητό το τι εννοείται με το "καθολική":

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/o-ypoyrgos-gia-tin-proypiresia-ton-ekpaideytikon-se-oaed-kai-iek




Πχ για τις μεταθέσεις; Λέω τώρα: Τόσο δύσκολο να γίνει κατανοητό;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το εξής: Πρόσφατα δήλωσα την παραίτηση μου ως ωρομίσθια στις ΕΠΑΣ γιατί με κάλεσαν από το Παιδείας να εργαστώ ως αναπληρώτρια με πλήρες ωράριο μέχρι τέλος Ιουνίου. Από τη διοίκηση των ΕΠΑΣ μου είπαν ότι για 2 χρόνια θα είμαι ''εκτός'' λόγω παραίτησης. Όμως η απασχόλησή μου ήταν μόνο 12 ώρες το μήνα, δηλαδή 3 ώρες/εβδομάδα. Τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση? Διάβασα κάπου ότι αν η απασχόληση είναι κάτω των 10 ωρών / εβδομάδα δεν υπάρχει ποινή. Ισχύει??

Αποσυνδεδεμένος demi1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Είμαστε .............
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το εξής: Πρόσφατα δήλωσα την παραίτηση μου ως ωρομίσθια στις ΕΠΑΣ γιατί με κάλεσαν από το Παιδείας να εργαστώ ως αναπληρώτρια με πλήρες ωράριο μέχρι τέλος Ιουνίου. Από τη διοίκηση των ΕΠΑΣ μου είπαν ότι για 2 χρόνια θα είμαι ''εκτός'' λόγω παραίτησης. Όμως η απασχόλησή μου ήταν μόνο 12 ώρες το μήνα, δηλαδή 3 ώρες/εβδομάδα. Τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση? Διάβασα κάπου ότι αν η απασχόληση είναι κάτω των 10 ωρών / εβδομάδα δεν υπάρχει ποινή. Ισχύει??
Μην ανησυχείς δεν έχεις πρόβλημα. Ισχύει αυτό που διάβασες.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ πολύ!!  :) Αναρωτιέμαι όμως γιατί η διοίκηση με ενημέρωσε λανθασμένα!! Δεν γνώριζαν άραγε.... :-\

Αποσυνδεδεμένος tomari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ πολύ!!  :) Αναρωτιέμαι όμως γιατί η διοίκηση με ενημέρωσε λανθασμένα!! Δεν γνώριζαν άραγε.... :-\

http://imgur.com/a/Rn4gt
Αυτό από τη φετινή προκήρυξη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2017, 12:17:40 πμ από tomari »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα, ισχύει και για τα Ι.Ε.Κ. του οαεδ αυτό?


Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Με το θέμα της αναγνώρισης της προυπηρεσίας μας στου πίνακες του Παιδείας υπάρχει καμία εξέλιξη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.