*

Αποστολέας Θέμα: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)  (Αναγνώστηκε 2581 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas.fon1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 12:55:02 μμ »
Καλησπέρα,

Έκανα αίτηση για την κοινωφελή εργασία των 19000 ανέργων και είμαι επιτυχών. Έκανα αίτηση για "ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΝ ΓΈΝΗ" (υπέθεσα ότι αναφέρεται σε αποφοίτους ιατρικής σχολής) . Είμαι απόφοιτος της Ιατρικής σχολής. Όταν έκανα την αίτηση δεν πρόσεξα οτι ήθελε και βεβαίωση ειδικότητας (που δεν έχω κάνει). Τελικά, βγήκα επιτυχών. Μετά από 1 μήνα περίπου, ο εργοδότης στον οποίο θα πήγαινα, μου ζήτησε το χαρτί ειδικότητας και του είπα οτι δεν έχω. Τελικά μου έκανε τη πρόσληψη αι ξεκίνησα, παρά το ότι είμαι ανειδίκευτος.

Τελικά, μέσα του Φλεβάρη (μετά από 1,5 μήνα εργασίας) μου έστειλε χαρτί ο ΟΑΕΔ ότι ΔΕΝ θα πληρωθώ από το πρόγραμμα και θα κουνηθούν όλες οι ποινικές κυρώσεις.

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Τι μπορώ να κάνω;; Να συνεχίσω να πηγαίνω τζάμπα;;;;;;;;;;;;;;;; 1,5 μήνα δούλευα τζάμπα (μου είπαν ότι θα πληρωθώ μετά από 1,5 μήνα) ;; Αφού δεν είχα χαρτί ειδικότητας, γιατί τελικά μου κάνανε τη πρόσληψη;;;;; Παρακαλώ απαντήστε μου τι μπορώ να κάνω


Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:31 »

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 03:38:40 μμ »
Καλησπέρα,

Έκανα αίτηση για την κοινωφελή εργασία των 19000 ανέργων και είμαι επιτυχών. Έκανα αίτηση για "ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΝ ΓΈΝΗ" (υπέθεσα ότι αναφέρεται σε αποφοίτους ιατρικής σχολής) . Είμαι απόφοιτος της Ιατρικής σχολής. Όταν έκανα την αίτηση δεν πρόσεξα οτι ήθελε και βεβαίωση ειδικότητας (που δεν έχω κάνει). Τελικά, βγήκα επιτυχών. Μετά από 1 μήνα περίπου, ο εργοδότης στον οποίο θα πήγαινα, μου ζήτησε το χαρτί ειδικότητας και του είπα οτι δεν έχω. Τελικά μου έκανε τη πρόσληψη αι ξεκίνησα, παρά το ότι είμαι ανειδίκευτος.

Τελικά, μέσα του Φλεβάρη (μετά από 1,5 μήνα εργασίας) μου έστειλε χαρτί ο ΟΑΕΔ ότι ΔΕΝ θα πληρωθώ από το πρόγραμμα και θα κουνηθούν όλες οι ποινικές κυρώσεις.

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Τι μπορώ να κάνω;; Να συνεχίσω να πηγαίνω τζάμπα;;;;;;;;;;;;;;;; 1,5 μήνα δούλευα τζάμπα (μου είπαν ότι θα πληρωθώ μετά από 1,5 μήνα) ;; Αφού δεν είχα χαρτί ειδικότητας, γιατί τελικά μου κάνανε τη πρόσληψη;;;;; Παρακαλώ απαντήστε μου τι μπορώ να κάνω


Ευχαριστώ.
Καλό είναι να πας σε δικηγόρο

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 04:35:50 μμ »
Η υπηρεσία του ΟΑΕΔ θεωρεί ότι την εξαπάτησες, επειδή αν και δεν είχες ειδικότητα έκανες αίτηση στο πρόγραμμα.
Πάντα πρέπει να διαβάζουμε προσεκτικά μια προκήρυξη, γιατί η αίτησή μας αυτόματα σημαίνει ότι έχουμε λάβει γνώση!
Στην αίτηση λογικά έπρεπε να ζητάει ειδικότητα, εφόσον ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για την κατάληψη της θέσης.
Οπότε εκείνοι που εξέτασαν την αίτηση έπρεπε να την απορρίψουν... Αυτό πρέπει να ισχυριστεί ο δικηγόρος σου.
Γιατί δεν είναι εύκολα πιστευτό ότι ένας γιατρός δεν ήξερε, δεν κατάλαβε την προκήρυξη κλπ.
Τουλάχιστον να αποφύγεις την ποινική δίωξη!

Αφού δεν πρόκειται να πληρωθείς και σου γνωστοποίησαν ότι παρανόμως κατέχεις τη θέση, για ποιο λόγο να συνεχίσεις να εργάζεσαι;

Αποσυνδεδεμένος kostas.fon1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:09:51 μμ »
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συμφωνώ. Δεν είδα καν ότι χρειαζόταν να έχω ολοκληρώσει την ειδικότητα. Παρόλα αυτά, για ποιό λόγο με δέχτηκαν στη θέση; Το είχα αναφέρει στον ΟΑΕΔ όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και μου είπαν ότι είναι θέμα πια του εργοδότη αν θα με προσλάβει ή όχι. Τελικά με προσέλαβε εις γνώση του . 

Θέλω πριν σταματήσω να είμαι σίγουρος για κάθε κίνηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:31 »

Αποσυνδεδεμένος kostas.fon1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:11:22 μμ »
Επίσης, μετά από 1,5 μήνα θυμήθηκαν ότι δεν έστειλα το χαρτί ειδικότητας ; Δηλαδή, εργαζόμουν 1,5 μήνα και στο τέλος μου λένε "Α! άκυρο τελικά . θέλουμε και το χαρτί" ;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:20:16 μμ »
Το είχα αναφέρει στον ΟΑΕΔ όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και μου είπαν ότι είναι θέμα πια του εργοδότη αν θα με προσλάβει ή όχι.

Επίσης, μετά από 1,5 μήνα θυμήθηκαν ότι δεν έστειλα το χαρτί ειδικότητας ; Δηλαδή, εργαζόμουν 1,5 μήνα και στο τέλος μου λένε "Α! άκυρο τελικά . θέλουμε και το χαρτί" ;;

Είμαι σίγουρος ότι ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ που σου είπε προφορικά ότι είναι θέμα του εργοδότη αν σε προσλάβει, δε θα δεχόταν να δώσει επίσημα την ίδια απάντηση για να μην εκτεθεί. Προφανώς, επειδή η υπηρεσία του ΟΑΕΔ ταυτίζεται απόλυτα με το κείμενο της προκήρυξης!

Καλά θα κάνεις να το ψάξεις. Σωστά λες ότι πριν σταματήσεις πρέπει να είσαι σίγουρος για κάθε κίνηση!

Αποσυνδεδεμένος kostas.fon1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΟΑΕΔ ερώτηση (επείγον)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:26:37 μμ »
ή του υπαλλήλου δεν ξέρει τι του γίνεται δυστυχώς. Αν γνώριζα εξ αρχής ότι υπήρχε πρόβλημα, προφανώς και  απλά δεν θα ξεκινούσα εκεί που είμαι. Αν μου έλεγαν μια και καλή οτι υπάρχει πρόβλημα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.