*

Αποστολέας Θέμα: pd  (Αναγνώστηκε 3151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
pd
« στις: Μάρτιος 02, 2016, 04:05:19 μμ »
θα σας παρακαλεσω οι της ειδικοτητας Μαθηματικων να εκθεσετε αποψεις για τις ωρες που χρειαζεται ιδιαιτερο μαθηματικα Γ΄λυκειου μαθητης του 15 ,για 2ο χρονο με τον ιδιο καθηγητη[4 ωρες =Β' λυκειου]

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: pd
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:52 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2016, 03:04:30 μμ »
προφανως δεν συμφερει κανεναν να εκτεθει δημοσια....επιβεβαιωσα και τις υποψιες μου. Ευχαριστω πολυ . 

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2016, 09:18:01 μμ »
δεν βγαζει ακρη ...το μνμ σου..
γ λυκειου μαθ κατ 4 ωρεσ ειναι μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2016, 11:22:42 πμ »
Έχω κάνει σε μαθητή 3ης Λυκείου κατεύθυνσης 6 ώρες την βδομάδα αλλά τον ξεκίνησα από Δεκέμβρη.
Δεν ήξερε τίποτα.
Πιστεύω 4-5 ώρες τη βδομάδα είναι καλά.

Βέβαια εγώ το παρατάω το άθλημα καλύτερα να δουλεύω σε καφετέρια παρά αυτό το πράμα.

Δεν διάβαζε τίποτα το μόνο που τον ένοιαζε είναι να βγει για καφέ και εγώ πάλευα με τα θηρία... μια μέρα πριν του έκανα θέμα με μιγαδικούς και τρίγωνο που δείχνεις ότι είναι ισοσκελές και έπεσε και ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ. Το έχω κρατήσει με ημερομηνία !
Εντάξει μετά από αυτό δεν ξανασχολούμαι με τίποτα , κάνω μόνο σε μερικά μικρά δουλεύω σε άλλες 100 δουλειές παράλληλα άσχετες και απλά βγάζω τα έξοδα μου.

Πως βρίσκετε εσείς μαθητές που διαβάζουν δεν μπορώ να καταλάβω.

Ξέφυγα από το θέμα ...by the way 5 ώρες πιστεύω είναι καλές.

 :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: pd
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:52 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2016, 11:33:56 πμ »
ευχαριστω ,αλλα περιγραφεις μαθητη που επελεξε νε ξεκινησει απο Δεκεμβριο?? για πανελλαδικες ...ηταν καταδικασμενος εξ ορισμου.....δεν αναφερομαι σε τετοια περιπτωση..αλλα δεχομαι οτι υπαρχουν ..

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2016, 11:34:22 πμ »
  Καλημέρα σας  8),
συμφωνώ μαζί σου math_samos και για τις ώρες και για τα υπόλοιπα!!!!
 Αγωνιστικούς χαιρετισμούς  ;) Κράτα γερά!!!!!
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2016, 01:35:40 μμ »
pd ο συγκεκριμένος πήγαινε αλλού 2 χρόνια από Β λυκείου αλλά τον είχαν σε τμήμα με άλλα 4 παιδιά και δεν μπορούσε όπως καταλαβαίνεις να ακολουθήσει. Αν δεν είχαμε κάνει μαζί θα έγραφε 1 ή0 το πιστεύω σου μιλάω γι α τραγική κατάσταση, με ΥΠΕΡπροσπάθεια και μιλάμε τρελό άγχος , (δεν μπορούσα να κοιμηθώ) τον κατάφερα και έγραψε 8!!!!!!!! Σε όλα τα άλλα "θετικά" μαθήματα έγραψε 2, 4 και κάτι τέτοια πλην της έκθεσης που έγραψε 13 και βιολογίας 11. Αυτά τον ανέβασαν.

Αλλά δε μιλάω μόνο για αυτόν είχα αναλάβει φέτος μία κοπέλα , μου έκλεισε 5 ώρες τη βδομάδα δεν διάβαζε τίποτα (έκανε επανάσταση δεν ξέρω τι) και τελικά με σταμάτησε και εμένα και τη φιλόλογο που έκανε έκθεση και όλους. Μετά από αυτό εγώ πως να συνεχίσω αυτή τη δουλειά???

Τα μικρά που έχω (μη φανταστείς για 5 παιδάκια μιλάω γυμνασίου) μόνο το ένα διαβάζει πολύ , το άλλο έτσι και έτσι και τα υπόλοιπα 3 τίποτα απλά με επιμονή επειδή είναι γυμνάσιο καταφέρνω να γράψουν ένα 12-14 (ξέρεις συνέχει 100 ασκήσεις Πυθαγόρειο ή συνέχει ασκήσεις με εξισώσεις και γωνίες κτλ)

Έχω ακούσει μαθηματικούς που κάνουν μάθημα σε 20 παιδιά και τα περισσότερα διαβάζουν δεν ξέρω που τα βρίσκουν αλήθεια!

Εγώ σκέφτομαι να μη ξανακάνω ποτέ και από του χρόνου να μαστε καλά αν δε βρω άλλη δουλειά θα πάω πωλήτρια ή σε καφε που δούλευα παλιότερα.

Μας έχουν καταντήσει να μη θέλουμε τη δουλειά μας , δεν σέβονται τίποτα ούτε τα χρήματα που δίνουν οι γονείς τους.

Ισως εγώ το βλέπω πολύ υποκειμενικά αλλά δε θέλω να μπαίνω σε ένα σπίτι μόνο και μόνο γι ανα πληρωθώ και να μη βγαίνει η δουλειά δεν μπορώ, πολλοί το κάνουν πάνε και δε τους νοιάζει , λένε ένα δε διαβάζει πολύ στη μάνα και το παιδί β γυμνασίου γράφει 10 και είναι ευχαριστημένοι. εγώ δεν μπορώ. όταν βλέπω ότι το παιδί έχει δυνατότητες , του προσφέρεται κάτι καλύτερο και δεν το εκτιμά τρελλαίνομαι. Φτάνω σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ! Η taekmaria λογικά το έχει αντιμετωπίσει αυτό και καταλαβαίνει!

Δεν ξέρω που θα φτάσει η κοινωνία μας με τέτοια παιδιά που δε τους νοιάζει τίποτα, βέβαια πιστεύω πως οι γονείς φταίνε και όχι τα παιδιά  αλλά μεγάλο θέμα αυτο!!!


Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2016, 03:21:55 μμ »
Η απαξιωση της γνωσης ειναι το προβλημα και ειναι πολυ γενικο και πολυπλευρο...εμπλεκονται παραγοντες οπως η οικονομικη κριση που ειναι και ηθικη...τα παιδια ειναι η μια παραμετρος του προβληματος ,που ειναι σε δυσκολη ηλικια ,της εφηβειας.Εγω εκφερω αποψη και την ζητησα ως γονιος αλλα και ως επαγγελματιας η ιδια ,που αναλαμβανω παιδια για μαθημα.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2016, 03:30:22 μμ »
Η απαξιωση της γνωσης ειναι το προβλημα και ειναι πολυ γενικο και πολυπλευρο...εμπλεκονται παραγοντες οπως η οικονομικη κριση που ειναι και ηθικη...τα παιδια ειναι η μια παραμετρος του προβληματος ,που ειναι σε δυσκολη ηλικια ,της εφηβειας.Εγω εκφερω αποψη και την ζητησα ως γονιος αλλα και ως επαγγελματιας η ιδια ,που αναλαμβανω παιδια για μαθημα.
  Πραγματικά σε νιώθω :)...ακριβώς ότι έχω αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζω κατά καιρούς...Εγώ το λέω στους γονείς..φτάνω σε σημείο να το λέω και στους μαθητές/τριες..αν συνεχίσουν με αυτή την λογική, δεν έχω λόγο ύπαρξης :-[..έχω αφήσει ιδιαίτερα γι' αυτό :(...παρότι το οικονομικό το έχουμε ανάγκη...δεν άντεχα να αγχώνομαι και να μην κοιμάμαι  :'(όπως λες και εσύ math_samos...
αν συνέχιζα με τα συγκεκριμένα ιδιαίτερα, θα έπαιρνα χάπια...δεν συμφέρει καθόλου  8)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2016, 07:11:08 μμ »
  Πραγματικά σε νιώθω :)...ακριβώς ότι έχω αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζω κατά καιρούς...Εγώ το λέω στους γονείς..φτάνω σε σημείο να το λέω και στους μαθητές/τριες..αν συνεχίσουν με αυτή την λογική, δεν έχω λόγο ύπαρξης :-[..έχω αφήσει ιδιαίτερα γι' αυτό :(...παρότι το οικονομικό το έχουμε ανάγκη...δεν άντεχα να αγχώνομαι και να μην κοιμάμαι  :'(όπως λες και εσύ math_samos...
αν συνέχιζα με τα συγκεκριμένα ιδιαίτερα, θα έπαιρνα χάπια...δεν συμφέρει καθόλου  8)

Αυτό ακριβώς!!! Τι άλλο να προσθέσω ?  :P
Κουράγιο και ας ελπίσουμε για κάποια καλύτερη δουλειά στο μέλλον...γιατί κυρίως το άγχος καταστρέφει την υγεία μας και είναι κρίμα.

:) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159653
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.