*

Αποστολέας Θέμα: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια  (Αναγνώστηκε 2412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Στο ένα ΚΞΓ που δουλεύω,εκτός από τον εργοδότη που είναι και καθηγητής,δουλεύει και άλλη μια κοπέλα που είναι καθηγήτρια Αγγλικών και η οποία είναι πολύ καλή φίλη του εργοδότη.Έχουμε όλοι κοντινές ηλικίες.Τις προάλλες είχαμε αποκριάτικο πάρτυ.Είχαν έρθει λίγα παιδιά και η ατμόσφαιρα γενικά ήταν υποτονική.Αυτή η συνάδελφος όμως έφερε μαζί της και μια φίλη της που είναι καθηγήτρια Γαλλικών και την γνωρίζω από τα χρόνια της σχολής.Εγώ νευρίασα πάρα πολύ όταν την είδα (φυσικά δεν το έδειξα),γιατί δε θεωρώ φυσιολογικό, Σαββατόβραδο μια κοπέλα να μην έχει κάτι καλύτερο να κάνει από το να κάθεται με τις ώρες σε ένα παιδικό πάρτυ.Θεωρώ λοιπόν ότι η άλλη προσπαθεί να την προωθήσει στο φροντιστήριο.Είναι δυνατόν να υποσκάπτονται θέσεις καθηγητών με τέτοιο τρόπο;Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.Ανησυχώ πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2016, 01:40:08 πμ »
 Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό!  ???
  

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2016, 01:55:55 πμ »
Εγώ νευρίασα πάρα πολύ όταν την είδα (φυσικά δεν το έδειξα),γιατί δε θεωρώ φυσιολογικό, Σαββατόβραδο μια κοπέλα να μην έχει κάτι καλύτερο να κάνει από το να κάθεται με τις ώρες σε ένα παιδικό πάρτυ.Θεωρώ λοιπόν ότι η άλλη προσπαθεί να την προωθήσει στο φροντιστήριο.Είναι δυνατόν να υποσκάπτονται θέσεις καθηγητών με τέτοιο τρόπο;Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.Ανησυχώ πάρα πολύ.
Μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και να μην είναι.

Κατ' αρχήν δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάτι να κάνεις (κάθε) Σάββατο βράδυ. Εγώ ας πούμε σήμερα το βράδυ ήμουν στη δουλειά ως αργά και ευχαρίστως θα πήγαινα σε ένα παιδικό πάρτι αν είχα την ευκαιρία. Άλλωστε η κοπέλα δεν ήρθε για το παιδικό πάρτι, ήρθε για την παρέα.

Τώρα αν προσπαθεί να την προωθήσει (φαντάζομαι εννοείς να τη γνωρίσει στον εργοδότη) ή όχι, φυσικά όλα είναι πιθανά, αλλά αν αυτός είναι ο σκοπός της γιατί να μην πάνε απλά για ένα καφέ ή να τη φέρει στο φροντιστήριο κάποιο πρωί που θα έχει ησυχία και θα μπορούν να συζητήσουν σαν άνθρωποι;

Καταλαβαίνω ότι οι καιροί είναι περίεργοι αλλά ας μην βλέπουμε παντού απειλές. Όταν άνοιξα το φροντιστήριο, η κουμπάρα μου και καλή μου φίλη που είναι επίσης καθηγήτρια αγγλικών αντιμετώπισε μεγάλη εχθρότητα στο φροντιστήριο που δούλευε γιατί όλες της οι συνάδελφοι είχαν φαγωθεί ότι τώρα που άνοιξα φροντιστήριο εγώ θα φύγει για να έρθει να δουλέψει μαζί μου. Και αυτά παρότι τους είχε πει ότι δεν υπήρχε τέτοια πιθανότητα. Στο μεταξύ έχει έρθει άπειρες φορές στο φροντιστήριο για να με δει, να πιούμε καφέ, κάποιες φορές για να με βοηθήσει σε κάποιο μάθημα (εντελώς περιστασιακά) και φαντάζομαι πως και οι δικές μου καθηγήτριες θα μπορούσαν να αισθάνονται τις καρέκλες τους να τρίζουν (αν και δεν έχουν δείξει κάτι τέτοιο, όπως δεν έδειξες κι εσύ άλλωστε). Όμως η πραγματικότητα είναι πως δεν έχουμε σκοπό συνεργασίας και στην τελική, αν σκόπευα να διώξω μια από τις καθηγήτριες για να πάρω την κουμπάρα μου στη θέση της, δεν θα την έφερνα στο φροντιστήριο να τη δούνε, θα έκανα τις σχετικές συνεννοήσεις στα κρυφά.

Αποσυνδεδεμένος tenere1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:52:11 πμ »
Μαρκέλλα, να υποθέσουμε ότι είσαι καθηγήτρια Γαλλικής και φοβήθηκες για τη θέση σου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:37:55 μμ »
Μαρκέλλα, να υποθέσουμε ότι είσαι καθηγήτρια Γαλλικής και φοβήθηκες για τη θέση σου;

Φανερό δεν είναι;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων σε φροντιστήρια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 01, 2016, 06:55:59 μμ »
Να παραθέσω λοιπόν με την ευκαιρία κι εγώ ένα δικό μου χειροπιαστό παράδειγμα για το συγκεκριμένο θέμα. Δουλεύω εδώ και 8 χρόνια σε φροντιστήριο στην επαρχία σε κλειστή κοινωνία. Είμαστε 2 φιλόλογοι εγώ και μία άλλη κοπέλα καθώς η περιοχή είναι μικρή άρα κ τα παιδιά λίγα σχετικά. Σε συζητήσεις μου με τον εργοδότη μαθαίνω ότι η άλλη καθηγήτρια φέρνει μαθητές στο φροντιστήριο από τους οποίους κάποιοι κάνουν κάποια μαθήματα στο φροντιστήριο και κάποια άλλα μαζί της σαν ιδιαίτερο. Ως αποτέλεσμα η συγκεκριμένη να παίρνει περισσότερες ώρες τον τελευταίο χρόνο λόγω αυτού του γεγονότος. Συμβαίνει κάτι παρόμοιο σε μεγαλύτερα φροντιστήρια; Είναι κάποια συγκεκριμένη τακτική;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.