*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία  (Αναγνώστηκε 28768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:22:53 μμ »
Καλημέρα..ξέρει κάποιος τί ισχύει με την απόσπαση σε βουλευτικό γραφείο? Μπορεί κάποιος νεοδιόριστος να αποσπαστεί άμεσα σε βουλευτή ή πρέπει πρώτα να υπηρετήσει την πρώτη χρονιά? Και με τα μόρια τί γίνεται? Παίρνει της περιοχής απόσπασης ή της οργανικής?

Ο κάθε βουλευτής έχει δικαίωμα να αποσπάσει στο γραφείο του 5  υπάλληλους που
μπορεί να είναι
3 δημόσιοι υπάλληλοι και 2 μετακλητοί η
4 δημόσιοι και 1 μετακλητός
Όλοι τους ως γραμματική υποστήριξη   
Όπως επίσης και 2 !!!! αστυνομικούς

Ο δημόσιος υπάλληλος έχει κέρδος οικονομικό γύρω στα 800 !!!! το μήνα
Ο μετακλητός  2500 !!!!! το μήνα.

Προσόντα;;;;
Κολλητός του βουλευτή.
Αν είναι καινούργιος βουλευτής τρέξε να προλάβεις
Αν είναι παλιός την πάτησες γιατί σε πρόλαβαν άλλοι ;D ;D ;D ;D



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 05:28:36 μμ από paraxenos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:37:59 μμ »
καλά παιδιά ,είναι απίστευτο!!!!!!!!!!!!
έχω πάθει πλάκα τώρα.....
και δεν μπορώ να καταλάβω αφού προφανώς θα λουφάρει, θα έχει και κέρδος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
απίστευτο!!!!!!!!!
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:48:18 μμ »
καλά παιδιά ,είναι απίστευτο!!!!!!!!!!!!
έχω πάθει πλάκα τώρα.....
και δεν μπορώ να καταλάβω αφού προφανώς θα λουφάρει, θα έχει και κέρδος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
απίστευτο!!!!!!!!!
anemovroxis
Είσαι εκτεθειμένος και στον άνεμο και στην βροχή και κοίτα να προφυλαχτείς και να στεγνώσεις γρήγορα γιατί διαφορετικά  θα πουντιάσεις.  :) :) :):-[ :-[ :-[


Αυτή είναι η Ελλάς  :-X :-X :-X 

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:56:44 μμ »
anemovroxis
Με διάθεση χιουμορ, ΟΚ;; ;D ;D


Εγώ θα τροποποιούσα το λογότυπο σου και στο τέλος  αντί για τελείες θα έβαζα ;;;;;;;;;


 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 05:58:31 μμ από paraxenos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:02:30 μμ »

Ευτυχώς δεν είναι μόνο αυτή.. Η Ελλάδα των λαμογίων και των κηφήνων που τρώνε δημόσιο χρήμα χωρίς αντικείμενο...

Απλά αυτή η Ελλάδα είναι αυτή που φαίνεται περισσότερο από την Ελλάδα της εντιμότητας, της δουλειάς, του αυτοσεβασμού και της ηθικής. Το κακό είναι ότι αυτή η "κακή" Ελλάδα αποτελεί άλλοθι για ανθρωπους με ελαστική ηθική για να κάνουν τα ίδια ("αφού είναι όλοι έτσι, εγώ θα σώσω την παιδεία; Θα κάνω τα ίδια..Κορόιδο είμαι;").. Αυτά προβάλλονται όμως, και αυτά τραβάνε τα μάτια μας και τ' αυτιά μας... Τα σκάνδαλα, οι μίζες, και τα πισωμαχαιρώματα...

Εδω που τα λέμε είναι δύσκολο να να μην κάνεις (ενώ μπορείς) κάτι για το οποίο άλλοι θα σκοτώνανε..Και ποιος να σε πιστέψει..  ;D
Γιατί η αξία δεν είναι να τα στηλιτεύεις αυτά.. Αλλά όταν έχεις εσύ την ευκαιρία και τα μέσα να μην τα χρησιμοποιήσεις..

Τζάμπα μάγκας είναι εύκολο να είσαι.. Οριτζινάλε όμως;;  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 09:13:28 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:07:48 μμ »
Καλημέρα..ξέρει κάποιος τί ισχύει με την απόσπαση σε βουλευτικό γραφείο? Μπορεί κάποιος νεοδιόριστος να αποσπαστεί άμεσα σε βουλευτή ή πρέπει πρώτα να υπηρετήσει την πρώτη χρονιά? Και με τα μόρια τί γίνεται? Παίρνει της περιοχής απόσπασης ή της οργανικής?

γιατί δε ρωτάς το βουλευτή;

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D (τελλή ατάκα)

Η απόσπαση σε βουλευτικό γραφείο πάντως σε χρωματίζει κομματικά για μια ζωή. Και υπάρχουν προϊστάμενοι νυν και μελλοντικοί που αυτά τα μετράνε. Και για τους "αθώους" δεν θα το πρότεινα για λύση. Εκτός και αν είναι κανείς συνειδητά πολιτικοποιημενος και έτοιμος να αντιμετωπίσει τέτοιου είδους "κόντρες".

καλά παιδιά ,είναι απίστευτο!!!!!!!!!!!!
έχω πάθει πλάκα τώρα.....
και δεν μπορώ να καταλάβω αφού προφανώς θα λουφάρει, θα έχει και κέρδος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
απίστευτο!!!!!!!!!

Μα έτσι γίνεται συνήθως. Οι λουφαδόροι κερδίζουν, οι υπόλοιποι την πληρώνουν, κυριολεκτικά και μεταφορικά...:) Και τα συν χρήματα δεν είναι και λίγα...Με οδοιπορικά και υπερωρίες και μπούρδες, μισός μισθός παραπανω βγαίνει... Να είσαι δίπλα στο σπίτι σου, να κάθεσαι, να παίρνεις  500 ευρώ παραπάνω και να κάνεις και το μάγκα... Να πώ το κλασσικό; Θα πω το κλασσικό: "Ε,ρε και να ήμουν Υπουργός, θα τους έλεγα εγώ..."... ;D ;D ;D ;D ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:09:58 μμ »

Ευτυχώς δεν είναι μόνο αυτή.. Η Ελλάδα των λαμογίων και των κηφήνων που τρώνε δημόσιο χρήμα χωρίς αντικείμενο...

Απλά αυτή η Ελλάδα είναι αυτή που φαίνεται περισσότερο από την Ελλάδα της εντιμότητας, της δουλειάς, του αυτοσεβασμού και της ηθικής. Το κακό είναι ότι αυτή η "κακή" Ελλάδα αποτελεί άλλοθι για ανθρωπους με ελαστική ηθική για να κάνουν τα ίδια ("αφού είναι όλοι έτσι, εγώ θα σώσω την παιδεία; Θα κάνω τα ίδια..Κορόιδο είμαι;").. Αυτά προβάλλονται όμως, και αυτά τραβάνε τα μάτια μας και τ' αυτιά μας... Τα σκάνδαλα, οι μίζες, και τα πισωμαχαιρώματα...

Εδω που τα λέμε είναι δύσκολο να διαλέξεις κάτι για το οποίο άλλοι θα σκοτώνανε..Και ποιος να σε πιστέψει..  ;D
Γιατί η αξία δεν είναι να τα στηλιτεύεις αυτά.. Αλλά όταν έχεις εσύ την ευκαιρία και τα μέσα να μην τα χρησιμοποιήσεις..

Τζάμπα μάγκας είναι εύκολο να είσαι.. Οριτζινάλε όμως;;  :-\

Σωστά,ειμαι μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:23:34 μμ »

οκ, τι κάνει εκεί ;;;;
πάνε συγκεκριμένες ειδικότητες πχ οικονομολόγοι ή φιλόλογοι ή μπορεί να πάνε και νηπιαγωγοί ;;;;
και αν πάνε τι κάνουν;;;;
γραμματειακή υποστήριξη;;;;
και πως πάνε;;;;


Οι αποσπασμενοι κανουν γραμματειακη υποστηριξη και εν γενει ασκουν πασης φυσεως καθηκοντα, μεταξυ των οποιων και ψηφοθηριας. Δεν απαιτουνται συγκεκριμενες ειδικοτητες. Καθε βουλευτης δικαιουται να αποσπασει στο γραφειο του 3 δημοσιους υπαλληλους και ετσι το μονο που χρειαζεται ειναι να σε ζητησουν.
και στο σχολείο δεν θέλει κανείς την γραμματειακή υποστήριξη για φαντάσου πως αλλάζουν τα πράγματα!!! :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P ??? ??? ??? ??? ??? ???
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:28:46 μμ »
καλά παιδιά ,είναι απίστευτο!!!!!!!!!!!!
έχω πάθει πλάκα τώρα.....
και δεν μπορώ να καταλάβω αφού προφανώς θα λουφάρει, θα έχει και κέρδος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
απίστευτο!!!!!!!!!
anemovroxis
Είσαι εκτεθειμένος και στον άνεμο και στην βροχή και κοίτα να προφυλαχτείς και να στεγνώσεις γρήγορα γιατί διαφορετικά  θα πουντιάσεις.  :) :) :):-[ :-[ :-[


Αυτή είναι η Ελλάς  :-X :-X :-X 


ο ανεμοβρόχης ,αγαπημένος παιδικός ήρωας από τα βιβλία του terry pratchet....
ένας γκαντέμης ήρωας ,για να μου υπενθυμίζει το πόσο τυχερή είμαι στη ζωή μου ...

όσο για την χώρα που γεννήθηκα και αγαπάω - της αξίζει κάτι καλύτερο.....
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος AlterEgo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:05:38 μμ »
Δηλαδή δε χρειάζεται να υπηρετήσει καθόλου την οργανική του? Θα τη χρωστάει? Και κάτι άλλο..αν είναι δυσπρόσιτο?

Υ.Γ: θα είχατε δίκιο αν έπαιρνε τα μόρια της οργανικής..από τη στιγμή που δεν παίρνει  και ο κηφήνας που είναι αποσπασμένος σε φορέα τα παίρνει προς τί τέτοιο ζόρι?
Το Ανώτατο Στάδιο του e-Φασισμού είναι η επιλεκτική υπενθύμιση και επιβολή των όρων χρήσης. Λευτεριά στο pde από τα όργανα του συστήματος...

Αποσυνδεδεμένος AlterEgo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:07:44 μμ »

Η Λύση είναι μία: Μηχανικοί στα βολευτικά γραφεία!...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;


Εσενα μάγκα αν βγει ο πατέρας σου βουλευτής μην πας να τον βοήθησεις...εκτός κι αν νομίζεις ότι αυτοί που γλύφουν βουλευτές για να πάρουν απόσπαση σε φορέα και να παίρνουν και τα μόρια της οργανικής είναι μάγκες..αααα ρε καθηγηταρέοι κρίνοντες χωρίς να ξέρετε..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 08:09:45 μμ από AlterEgo »
Το Ανώτατο Στάδιο του e-Φασισμού είναι η επιλεκτική υπενθύμιση και επιβολή των όρων χρήσης. Λευτεριά στο pde από τα όργανα του συστήματος...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:22:54 μμ »

Η Λύση είναι μία: Μηχανικοί στα βολευτικά γραφεία!...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



++++++++++++++++
Χαχαχαχα το μότο της ημέρας!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:33:15 μμ »

Εσενα μάγκα αν βγει ο πατέρας σου βουλευτής μην πας να τον βοήθησεις...εκτός κι αν νομίζεις ότι αυτοί που γλύφουν βουλευτές για να πάρουν απόσπαση σε φορέα και να παίρνουν και τα μόρια της οργανικής είναι μάγκες..αααα ρε καθηγηταρέοι κρίνοντες χωρίς να ξέρετε..


Ναι, πήγαινε να τον βοηθήσεις γιατί αυτό είναι το έργο σου ως εκπαιδευτικός.. Να βοηθάς τον βουλευτή μπαμπά σου στα τηλεφωνα κι όχι να βγεις εξω στα σχολειά...

Όσο για τη γνώμη μου για όσους γλύφουν βουλευτές για να πάρουν αποσπάσεις σε φορείς και να καρπώνονται τα μόρια της οργανικής την ξέρουν οι περισσότεροι εδώ μέσα γιατί την έχω γράψει άπειρες φορές..
Δε σε αδικώ όμως γιατί εισαι νέος στο pde και δεν ξέρεις...

Για να μάθεις λοιπόν σου λέω πως είμαι διορισμένος από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, πρώτος στη γενική βαθμολογία και για πέμπτη χρονιά σε δυσπρόσιτο σχολείο της παραμεθορίου (κάπου στα Δωδεκάνησα - έχω αλλάξει 2 δυσπρόσιτα), κάτι που πολλοί από σας τα ακούτε και τρέμετε να πάτε, και βάζετε βισματάκια να σας γυρνανε πίσω στα σπιτάκια σας..

Κι αυτό δε με πειράζει..Το να παίρνετε όμως και τα μοριάκια της παραμεθορίου που κάποιοι από μας ματώνουν να τα πάρουν αυτό να πεις στο βουλευτή μπαμπά σου είναι απο τ' άγραφα και να τ' αλλάξει.. Εκεί θα τον παραδεχτώ..

Τι λες τώρα; Μπορώ να κρίνω ή όχι ακόμα;...  


Υ.Γ:
Δηλαδή δε χρειάζεται να υπηρετήσει καθόλου την οργανική του? Θα τη χρωστάει? Και κάτι άλλο..αν είναι δυσπρόσιτο?
Υ.Γ: θα είχατε δίκιο αν έπαιρνε τα μόρια της οργανικής..από τη στιγμή που δεν παίρνει  και ο κηφήνας που είναι αποσπασμένος σε φορέα τα παίρνει προς τί τέτοιο ζόρι?


Όσο για τα μόρια της οργανικής που παίρνει ο κηφήνας του φορέα που αναφέρεις και που δεν παίρνει ο άλλος ..κηφήνας του βολευτικού γραφείου και προς τι το ζόρι, αφού δεν το καταλαβαίνεις θα στο πω εγω..

Γιατί αγαπητέ, με μπαμπα βουλευτή θα βγάλεις στη χειρότερη περίπτωση 4 χρονάκια αποσπασμένος στο γραφείο του, βάλε και άλλα ..ατελείωτα αν ο μπαμπάς είναι δικτυωμένος με τους άλλους, όπερ σημαίνει πως δε θα φύγεις ποτέ από το γραφείο του μπαμπά, θα μας στοιχίζεις ένα σκασμό λεφτά (και συ και όσοι άλλοι..), και θα πληρώνεσαι από το ελληνικό δημόσιο όχι για να είσαι εκπαιδευτικός, αλλά να ..βοηθάς την οικογενειακή επιχείρηση!!

Στη χειρότερη περίπτωση όταν θα έχεις συγκεντρώσει τα μόρια που χρειάζεσαι, θα πάρεις και μετάθεση (στο σπίτι σου) και αν δε θες να πας σχολείο βέβαια έχει ο μπαμπ.., ο..Θεός ήθελα να πω...

Το' πιασες;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 09:00:21 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:01:55 μμ »

Η Λύση είναι μία: Μηχανικοί στα βολευτικά γραφεία!...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;


Εσενα μάγκα αν βγει ο πατέρας σου βουλευτής μην πας να τον βοήθησεις...εκτός κι αν νομίζεις ότι αυτοί που γλύφουν βουλευτές για να πάρουν απόσπαση σε φορέα και να παίρνουν και τα μόρια της οργανικής είναι μάγκες..αααα ρε καθηγηταρέοι κρίνοντες χωρίς να ξέρετε..

οκ ρε φίλε ,να πας να βοηθήσεις τον πατέρα σου....
αλλά γιατί να πρέπει να παίρνεις και 800 ευρώ παραπάνω "χαρτζιλίκι" ;;;;;
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.