*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2016  (Αναγνώστηκε 315848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 22, 2016, 01:43:20 μμ »
Απολύτως λογικο να γινονται και οι αιτησεις ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ΕΝΤΟΣ, απο τώρα!

Επρεπε καιρο να γίνει αυτό.... ώστε ο υπηρετων οργανικα σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ να συνεξεταζεται με τους υπολοιπους ΕΚΤΟΣ που θελουν να αποσπαστουν στην περιοχη του.... και οχι να παλευει για οτι εχει περισσεψει το Σεπτεμβριο....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:40 »

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 22, 2016, 01:45:04 μμ »
ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για υποβολή αιτήσεων αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία για το διδακτικό έτος 2016-2017».
Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των αποσπάσεων σε σχολικές μονάδες για το διδακτικό έτος 2016-2017, κ α λ ε ί τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση απόσπασης για το διδακτικό έτος 2016-2017, για τις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ,
β) σε ΚΕΔΔΥ,
γ) σε ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ,
δ) σε Μουσικά Σχολεία,
ε) σε Καλλιτεχνικά Σχολεία και
στ) σε Εκκλησιαστικά Σχολεία

@rayin Που αναγράφεται για αίτηση εντός ΠΥΣΔΕ ή εντός ΠΥΣΠΕ; Μη παραπληροφορείς.
  >:(

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:13:20 μμ »
Παιδιά μπόρεσε να υποβάλει κανείς αίτηση απόσπασης; γιατί δεν μου το ανοίγει!!! : :-[ :-[ :-[-* :-* :-* :-* :-* :'(

Αποσυνδεδεμένος rayin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:23:45 μμ »
ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για υποβολή αιτήσεων αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία για το διδακτικό έτος 2016-2017».
Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των αποσπάσεων σε σχολικές μονάδες για το διδακτικό έτος 2016-2017, κ α λ ε ί τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση απόσπασης για το διδακτικό έτος 2016-2017, για τις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ,
β) σε ΚΕΔΔΥ,
γ) σε ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ,
δ) σε Μουσικά Σχολεία,
ε) σε Καλλιτεχνικά Σχολεία και
στ) σε Εκκλησιαστικά Σχολεία

@rayin Που αναγράφεται για αίτηση εντός ΠΥΣΔΕ ή εντός ΠΥΣΠΕ; Μη παραπληροφορείς.
  >:(

Εσύ παραπληροφορείς.

Η απόσπαση π.χ. από οικείο ΠΥΣΔΕ σε οικείο ΠΥΣΠΕ, απόσπαση εντός θεωρείτε, και προβλέπεται ξεκάθαρα στην διατύπωση της εγκυκλίου  "από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ". Πουθενά επίσης δεν λέει η εγκύκλιος όταν δεν δικαιούμαστε από τώρα να αιτηθούμε τις εντός, το αντίθετο μάλιστα, το επιτρέπουν στο πληροφοριακό σύστημά τους.

Στο πληροφοριακό σύστημα μπορούμε να αιτηθούμε αποσπασης εντός.
Σταμάτα λοιπόν να παραπληροφορείς, και ενημέρωσε τους συναδέλφους για αυτή την δυνατότητα, έτσι ώστε να μην πιαστούν για μια ακόμα φορά στα δίχτυα των εξυπηρετήσεων των αιρετών.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2016, 02:28:22 μμ από rayin »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:40 »

Αποσυνδεδεμένος rayin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:29:45 μμ »
Απολύτως λογικο να γινονται και οι αιτησεις ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ΕΝΤΟΣ, απο τώρα!

Επρεπε καιρο να γίνει αυτό.... ώστε ο υπηρετων οργανικα σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ να συνεξεταζεται με τους υπολοιπους ΕΚΤΟΣ που θελουν να αποσπαστουν στην περιοχη του.... και οχι να παλευει για οτι εχει περισσεψει το Σεπτεμβριο....
Ακριβώς.
Και πρέπει να ενημερώσουμε τους συναδέλφους ότι δικαιούνται να αιτηθούν απόσπασης εντός, γιατί τα μαγαζάκια των αιρετών προσπαθούν για μια ακόμα φορά να περάσουν στο αθόρυβο αυτή την δυνατότητα.

Αποσυνδεδεμένος rayin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:36:13 μμ »
Παιδιά μπόρεσε να υποβάλει κανείς αίτηση απόσπασης; γιατί δεν μου το ανοίγει!!! : :-[ :-[ :-[-* :-* :-* :-* :-* :'(

Έχω υποβάλει αίτηση, με προσωρινή αποθήκευση (όχι οριστικά)

Αποσυνδεδεμένος alfa137

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 22, 2016, 04:30:30 μμ »
1ον: Τα κατάφερα να υποβάλλω οριστικά την αίτηση. Προχθές μου έβγαζε «Δεν έχετε πρόσβαση στη σελίδα!». Προσοχή όμως στη συμπλήρωση των στοιχείων σας κατά την εγγραφή, γιατί τώρα μου βγάζει «Δεν έχετε πρόσβαση στη σελίδα!» όταν πάω στο «Φάκελο», οπότε δεν μπορώ να κάνω διορθώσεις!

2ον: Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό για τις εντός ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ αποσπάσεις.
Έστω ότι κάνω αίτηση για το εκτός ΠΥΣΔΕ χ. Το ΚΥΣΔΕ θα αποφασίσει αν θα μετακινηθώ εκεί χωρίς να με τοποθετήσει σε σχολείο. Για κάποιον που είναι ήδη εκεί δεν έχει να αποφασίσει τίποτα (δηλαδή, τι να έλεγε; ότι αποσπάσαι από το χ ΠΥΣΔΕ και ξαναπάς στο ίδιο;).
Αφού εγκριθούν οι (εκτός ΠΥΣΔΕ) αποσπάσεις από το ΚΥΣΔΕ, εγώ που την πήρα κάνω αίτηση (όχι στο ΚΥΣΔΕ αλλά στο ΠΥΣΔΕ πλέον) για τοποθέτηση σε μονάδα. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ (δεν έχει σημασία αν είναι λίγες μέρες πριν ή μετά) με αυτήν την αίτηση γίνονται οι αιτήσεις (επίσης προς το ΠΥΣΔΕ) για αποσπάσεις εντός. ΜΕΤΑ συνεδριάζει το ΠΥΣΔΕ και ΕΚΕΙ είναι που λέει ο νόμος ότι πρέπει να συνεξεταστούν. Αν έχω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μόρια από κάποιον που έχει κάνει αίτηση για εντός του τρώω τη θέση που ήθελε να πάρει και μένει εκεί που ήταν. Αν έχω ΛΙΓΟΤΕΡΑ, τότε την παίρνει εκείνος και εγώ τοποθετούμαι στο κενό που αφήνει πίσω του.
Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Εντούτοις, ακούγονται καταγγελίες από ΑΜΦΟΤΕΡΕΣ τις πλευρές, ότι η συνεξέταση δεν τηρείται σε κάποια ΠΥΣΔΕ. Εγώ πάντως όσους ξέρω να έκαναν ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ένσταση για τέτοιους λόγους, δικαιώθηκαν. Αν εσείς ξέρετε κάποια περίπτωση διαφορετική, καταγγείλτε το! Αλλά πείτε μας και το συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ για να έχουμε το νου μας!

Αποσυνδεδεμένος rayin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 22, 2016, 05:26:39 μμ »
Έστω ότι κάνω αίτηση για το εκτός ΠΥΣΔΕ χ. Το ΚΥΣΔΕ θα αποφασίσει αν θα μετακινηθώ εκεί χωρίς να με τοποθετήσει σε σχολείο.
Για κάποιον που είναι ήδη εκεί δεν έχει να αποφασίσει τίποτα (δηλαδή, τι να έλεγε; ότι αποσπάσαι από το χ ΠΥΣΔΕ και ξαναπάς στο ίδιο;).

Φυσικά και έχει να αποφασιστεί  κάτι π.χ. αποφασίζεται αν αποσπάσαι από το Χ ΠΥΣΔΕ και πας στο οικείο Χ ΠΥΣΠΕ.

Επειδή λοιπόν υπάρχει το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και όχι μόνο σκέτο ΠΥΣΔΕ ή σκέτο ΠΥΣΠΕ. γιαυτό και έχουν απόλυτο νόημα οι αιτήσεις για αποσπάση εντός να γίνονται ταυτόχρονα με τις εκτός. Είναι ακριβώς το ανάλογο με την περίπτωση της αίτησης μετάθεσης-οριστικής τοποθέτησης που παραδοσιακά πάντα γίνεται ταυτόχρονα, για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Να τονίσουμε εδώ ότι οι αποσπασμένοι συνεξετάζονται, πράγμα που σημαίνει ότι όχι μόνο οι εκτός δεν πρεπει να προηγούνται των εντός στις τοποθετήσεις στα σχολεία, αλλά ούτε και οι εντός επιτρέπεται να προηγούνται των εκτός. Συχνά συμβαίνει βέβαια αυτό σε διάφορα πύσδε για πελατειακούς λόγους, αλλά φυσικά είναι παντελώς παράνομο. Το κόλπο τους γινόταν εφικτό λόγω των διαφορετικών φάσεων των αποσπάσεων και η νομότυπη δικαιολογία τους ήταν ακριβώς αυτή η χρονική διαφορά των αιτήσεων απόσπασης. Αλλά τώρα με το πληροφοριακό σύστημα που οι αιτήσεις γίνονται ταυτόχρονα, ελπίζω να τελειώσει το πανηγύρι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2016, 09:36:15 μμ από rayin »

Αποσυνδεδεμένος gadget

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 22, 2016, 07:26:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Τα μόρια προυπηρεσίας? Πήρατε τηλ διεύθυνση και σας τα είπανε?

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 22, 2016, 09:15:49 μμ »
Συναδελφοι επειδη με ρωτησε συναδελφος και δεν ξερω να του απαντησω γιατι δεν εχω κανει ποτε αιτηση αποσπασης,  τι εννοουν στα προσοντα με το '' γνωση αντικειμενου '';πρεπει να το κλικαρει; Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος elanor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 23, 2016, 12:05:22 μμ »
Καλημέρα συνάδερφοι! Καλή επιτυχία σε όλους σας με τις μεταθέσεις/αποσπάσεις.

Ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που έχω με το ΟΠΣΥΔ, να δω αν το αντιμετώπισε κάποιος άλλος.
Έκανα κανονικά την εγγραφή μου, αλλά όταν συνδέομαι και πηγαίνω στην επιλογή Φάκελος μου βγάζει το μήνυμα: "Δεν έχετε πρόσβαση στη σελίδα". Οπότε και δεν προχώρησα καν στην διαδικασία των αιτήσεων, για να μη γίνει καμιά βλακεία.
Παρουσιάστηκε σε κανέναν άλλον το ίδιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 23, 2016, 02:40:44 μμ »
Και εγώ δεν εχω πρόσβαση στον φάκελο. Την αιτηση την κατέθεσα κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος BOKAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 23, 2016, 04:22:32 μμ »
3η ημέρα σήμερα που προσπαθώ αλλά δε καταφέρνω να κάνω εγγραφή και άρα να πάρω κωδικούς. Με πετάει συνέχεια έξω στο τελευταίο στάδιο εμφανίζοντας μήνυμα λάθους:
Error.
An error occurred while processing your request.
Copyright © 2016 ΥΠ.Π.Ε.Θ Version: 1.0.794
Υπάρχει κάποιος που να έχει το ίδιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 23, 2016, 08:20:32 μμ »
Έχω να προτείνω να μην μπαίνετε στο σύστημα κατά τις ώρες αιχμής. Προσωπικά, έκανα την αίτησή μου νωρίς το πρωί σήμερα, χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159739
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.