*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 284468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:16:22 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι.....ο kinegiros θα μας βοηθήσει να φτιάξουμε δίκαιο σύστημα διορισμών;;;;
Προσωπικές διενέξεις αλλού παρακαλώ. Εδώ μόνο προτάσεις κι επιχειρήματα παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:10 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:20:44 μμ »
Θα έχουν ευκαιρία να αυξήσουν τα μόρια τους μέσω του ΑΣΕΠ. Προφανώς και θα πρέπει να καταργηθεί ο 3848 πρώτα.
Ο 3848 δεν πρόκειται να καταργηθεί, εφόσον το ΣτΕ τον θεωρεί ως βασικό νόμο για προσλήψεις και διορισμούς.
Για να έχει νόημα η πρόταση πρέπει να διατηρεί το πνεύμα του 3848. Άρα απλώς προτείνετε αιτιολογημένες βελτιώσεις του 3848.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:24:14 μμ »
Ο 3848 δεν πρόκειται να καταργηθεί, εφόσον το ΣτΕ τον θεωρεί ως βασικό νόμο για προσλήψεις και διορισμούς.
Για να έχει νόημα η πρόταση πρέπει να διατηρεί το πνεύμα του 3848. Άρα απλώς προτείνετε αιτιολογημένες βελτιώσεις του 3848.
Δεν είμαι νομικός, αλλά αυτό που λες δεν το καταλαβαίνω. Πως γίνεται το ΣτΕ που εκφράζει το Σύνταγμα να θεωρεί έναν και μοναδικό νόμο ως αυθεντία; Πριν τον 3848 δεν υπήρχαν άλλοι νόμοι; Εφόσον είναι ο ισχύων νόμος ο 3848, είναι απολύτως λογικό το ΣτΕ να τον θεωρεί ως βασικό. Αν προκύψει νέος νόμος που θα αντικαθιστά τον 3848 και δεν είναι αντισυνταγματικός, τότε το ΣτΕ δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο παρά να τον δεχτεί.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:28:27 μμ »
Προσωπικές διενέξεις αλλού παρακαλώ. Εδώ μόνο προτάσεις κι επιχειρήματα παρακαλώ.
Δεν τον ξέρω .Αλλά είναι ειρωνεία να συμμετέχει ένας άνθρωπος που σταθερά υπονομεύει όσους έχουν επιτυχία σε ασεπ.Εγώ δεν το δέχομαι.Ποντάρω στην ευθιξία του.Εξάλλου, τους κανόνες δεν τους βάζεις ούτε εσύ,ούτε εγώ.Τους βάζει το κοινό περί δικαίου  αίσθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:10 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:31:07 μμ »
Δεν τον ξέρω .Αλλά είναι ειρωνεία να συμμετέχει ένας άνθρωπος που σταθερά υπονομεύει όσους έχουν επιτυχία σε ασεπ.Εγώ δεν το δέχομαι.Ποντάρω στην ευθιξία του.Εξάλλου, τους κανόνες δεν τους βάζεις ούτε εσύ,ούτε εγώ.Τους βάζει το κοινό περί δικαίου  αίσθημα.
Ωραία. Να το θέσω αλλιώς; Μπορούμε εδώ μέσα να συμβάλλουμε μόνο παραγωγικά στο θέμα του νήματος; Μπορούμε να κάνουμε μόνο προτάσεις και να επιχειρηματολογούμε; Είναι ένα θέμα το οποίο καθορίζει τις ζωές μας. Μπορείς να κάνεις κάποια πρόταση με τη δική σου οπτική;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:32:32 μμ »
Οι νέοι πτυχιούχοι δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν αυτούς που συμμετείχαν με επιτυχία στους παλιότερους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ και αυτούς που έχουν προϋπηρεσία. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό συνταγματικά.

Ο 3848 δεν πρόκειται να καταργηθεί, εφόσον το ΣτΕ τον θεωρεί ως βασικό νόμο για προσλήψεις και διορισμούς.
Για να έχει νόημα η πρόταση πρέπει να διατηρεί το πνεύμα του 3848. Άρα απλώς προτείνετε αιτιολογημένες βελτιώσεις του 3848.

Πέστα βρε Lasid!
Απλώς παρενθετικά: Μόνο θλίψη μπορούν να προκαλούν: α) αυτή η αιώνια νοοτροπία της επετηρίδας η οποία κατοικοεδρεύει ακόμα στο μυαλό των περισσότερων εκπαιδευτικών, a.k.a. ότι ο παλιός υποχρεούται (sic) να διορίζεται πάντα πρώτος, δεν πρέπει να θιγεί σε καμία περίπτωση, διότι περιμένει χρόνια, με τον νεότερο να υποχρεούται (sic) να έπεται..., και β) ότι προς αυτή ακριβώς την κατεύθυνση, δεν ενοχλεί να πιέσουμε κι εμείς για να καθιερωθεί μια (λόγω της κατάστασης) φωτογραφική ρύθμιση, η οποία θα ευνοεί κατάφωρα τους παλαιότερους. Σαν να μην είναι ακριβώς αυτή η ίδια τακτική νοοτροπίας, η οποία δημιούργησε τα αντισυνταγματικά 30μηνα, 24μηνα και δεν συμμαζεύεται...
Πράγματα όμως που δεν συνάδουν με την αξιοκρατία και την αρχή της αναλογικότητας (που λίγοι μόνο νοούν το τί σημαίνουν ουσιωδώς!). Δυστυχώς, δεν αλλάζουν τα μυαλά των ιθαγενών αυτού του τόπου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:36:09 μμ »
Με τις πιέσεις που δέχεται το υπουργείο είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες να προκύψει νέος νόμος απόλυτα συνταγματικός!
Το ΣτΕ δέχεται τον νόμο της Διαμαντοπούλου και το νόμο του Αρσένη. Αν καταργηθεί ο νόμος 3848 και δεν ψηφιστεί άλλος αποδεκτός νόμος, τότε αναγκαστικά θα επιστρέψουμε στη σκληρή αγκαλιά του νόμου Αρσένη!

Ούτε εγώ είμαι νομικός, αλλά από το 2010 που έχουμε προσφύγει στα δικαστήρια διεκδικώντας το διορισμό μας, έχω μάθει πολλά. Αν διαβάσεις τις αποφάσεις του ΣτΕ θα καταλάβεις ότι δεν μπορούμε να κάνουμε μεγάλες αλλαγές.

π.χ. για να λήξει η μεταβατική περίοδος πρέπει να πάμε σε νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ για όλους. Δεν μπορείς να στείλεις μόνο τους νέους πτυχιούχους για τεστ δεξιοτήτων μάλιστα με άριστα τα 40 μόρια. Τι να κάνουν τα 40 μόρια σε έναν νέο πτυχιούχο, που ο παλιός θα έχει ένα κάρο μόρια με το σχέδιο μοριοδότησης που προτείνεις; Αυτό το σχέδιο δεν δίνει καμιά πιθανότητα σε νέο πτυχιούχο να διδάξει και αυτό δεν είναι συνταγματικά αποδεκτό!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 28, 2016, 03:55:28 μμ »
@Lasid  πρότεινε εσύ το συνταγματικά ορθότερο..... αυτό το νόημα έχει το νήμα εδώ... να προτείνουμε το ορθότερο από κάθε άποψη... βοήθησε λοιπόν

Δεν τον ξέρω .Αλλά είναι ειρωνεία να συμμετέχει ένας άνθρωπος που σταθερά υπονομεύει όσους έχουν επιτυχία σε ασεπ.Εγώ δεν το δέχομαι.Ποντάρω στην ευθιξία του.Εξάλλου, τους κανόνες δεν τους βάζεις ούτε εσύ,ούτε εγώ.Τους βάζει το κοινό περί δικαίου  αίσθημα.

χαχαχαχα ρε μάρθα έλεος σαν 15χρονο γράφεις..... είσαι νέα στο φόρουμ οκ.... αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου δικαίωμα σου... αλλά να μου απαγορεύεις να έχω άποψη και να την γράφω πως να στο πω ακούγεται ως φασίζουσα συμπεριφορά.... δεν ταιριάζει στο επάγγελμα που έχεις διαλέξει.....περί δικαίου αίσθημα !!!! χαχαχαχα με έκανες και γέλασα !

@rrrrrr
συνάδελφε ξεκίνησε μια προσπάθεια ένας άλλος συνάδελφος και πρότεινε κάποια πράγματα... διαφωνείς; οκ πες το με επιχειρήματα ήρεμα χωρίς θλίψεις και άλλα τέτοια και στην τελική αντιπρότεινε!

Πόσο δύσκολο είναι όλοι να τα βάλουμε κάτω να σκεφτούμε τι είναι το καλύτερο, δίκαιο και ορθότερο (συνταγματικά) και να προτείνουμε ότι νομίζουμε.... να γίνει μια ζύμωση και τα φιλτράρουμε 1-2-3-4.... φορές και να φτιάξουμε κάτι καλό;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 28, 2016, 04:01:02 μμ »
@Lasid  πρότεινε εσύ το συνταγματικά ορθότερο..... αυτό το νόημα έχει το νήμα εδώ... να προτείνουμε το ορθότερο από κάθε άποψη... βοήθησε λοιπόν

χαχαχαχα ρε μάρθα έλεος σαν 15χρονο γράφεις..... είσαι νέα στο φόρουμ οκ.... αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου δικαίωμα σου... αλλά να μου απαγορεύεις να έχω άποψη και να την γράφω πως να στο πω ακούγεται ως φασίζουσα συμπεριφορά.... δεν ταιριάζει στο επάγγελμα που έχεις διαλέξει.....περί δικαίου αίσθημα !!!! χαχαχαχα με έκανες και γέλασα !

@rrrrrr
συνάδελφε ξεκίνησε μια προσπάθεια ένας άλλος συνάδελφος και πρότεινε κάποια πράγματα... διαφωνείς; οκ πες το με επιχειρήματα ήρεμα χωρίς θλίψεις και άλλα τέτοια και στην τελική αντιπρότεινε!

Πόσο δύσκολο είναι όλοι να τα βάλουμε κάτω να σκεφτούμε τι είναι το καλύτερο, δίκαιο και ορθότερο (συνταγματικά) και να προτείνουμε ότι νομίζουμε.... να γίνει μια ζύμωση και τα φιλτράρουμε 1-2-3-4.... φορές και να φτιάξουμε κάτι καλό;

Εγώ θα έλεγα ότι είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, ίσως ρομαντικό  και με μεγάλες δόσεις αφέλειας...
Για να δούμε τι θα βγει... :)

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 28, 2016, 04:16:16 μμ »
Εγώ θα έλεγα ότι είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, ίσως ρομαντικό  και με μεγάλες δόσεις αφέλειας...
Για να δούμε τι θα βγει... :)


Μπορεί να έχεις δίκιο.. Απλά αν δεν προσπαθήσουμε εμείς έστω να συνεννοηθούμε, θα βρεθεί ο κάθε Φίλης που θα προσπαθήσει να νομοθετήσει ό,τι του κατέβει.. Εγώ πιστεύω πως το θέμα για φέτος δεν έχει κλείσει. Σίγουρα θα γίνουν προσφυγές και πολύ πιθανό να έχουμε σύντομα νέο υπουργό. Αν έκαναν κάποιον από σας αύριο υπουργό, θα αφήνατε να σας σκάσει η βόμβα τον Σεπτέμβρη στα χέρια λόγω μπλοκαρίσματος των πινάκων από το ΣτΕ ή θα προσπαθούσατε να βγάλετε νέο σύστημα διορισμών και αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 28, 2016, 04:21:43 μμ »
Μπορεί να έχεις δίκιο.. Απλά αν δεν προσπαθήσουμε εμείς έστω να συνεννοηθούμε, θα βρεθεί ο κάθε Φίλης που θα προσπαθήσει να νομοθετήσει ό,τι του κατέβει.. Εγώ πιστεύω πως το θέμα για φέτος δεν έχει κλείσει. Σίγουρα θα γίνουν προσφυγές και πολύ πιθανό να έχουμε σύντομα νέο υπουργό. Αν έκαναν κάποιον από σας αύριο υπουργό, θα αφήνατε να σας σκάσει η βόμβα τον Σεπτέμβρη στα χέρια λόγω μπλοκαρίσματος των πινάκων από το ΣτΕ ή θα προσπαθούσατε να βγάλετε νέο σύστημα διορισμών και αναπληρωτών;

Εγώ σε παραδέχομαι. Είσαι από τους λίγους που προσπαθούν να βγάλουν κάτι εδώ μέσα και το κάνεις καλοπροαίρετα. Good luck...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 28, 2016, 04:24:26 μμ »
έκανα μια προσπάθεια σύνθεσης των προηγούμενων προσθέτοντας και μερικά νέα


Μοριοδότηση υποψηφίων

α) Επιτυχία ΑΣΕΠ 
Ένας, οποιοσδήποτε, ΑΣΕΠ πάνω από την βάση, ολόκληρος ο βαθμός επί 1,2  (π.χ. έχω στον ασεπ 08 βαθμό 61 και στον 06 70, τότε θα πάρω 70*1,3= 91 μόρια)

β) Προϋπηρεσία :
Ολόκληρη η πραγματική δημόσια υπηρεσία στο Υπουργείο Παιδείας ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος  εκπαιδευτικός επί 1

(έβγαλα ιδιωτικά και άλλα υπουργεία  μέχρι να δούμε καλύτερα τι ίσχυε μέχρι τώρα)

γ) Ακαδημαϊκά κριτήρια:
i) Βαθμός πτυχίου: 1 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από το 5. Να υπολογίζονται και τα δεκαδικά ως το 2ο δεκαδικό ψηφίο.
ii) Μεταπτυχιακό συναφές  με εκπαίδευση: 2 μόρια για μονοετούς φοίτησης, 3 μόρια για διετούς φοίτησης.
iii) Διδακτορικό συναφές  με εκπαίδευση: 5 μόρια για αναγνωρισμένο διδακτορικό.
iv) Ξένες γλώσσες:  Πολύ καλή γνώση 0,5 μόρια , άριστη γνώση 1 μόριο.
v) Άλλο βασικό πτυχίο αξιοποιήσιμο στην εκπαιδευτική βαθμίδα διορισμού: 3 μόρια


δ)Κοινωνικά κριτήρια:
i) 2 μόρια για κάθε έτος ανεργίας
ii) 30 μόρια για 67% αναπηρία ή βαριά μη ιάσιμη νόσο.
iii) 1 μόριο το 1ο ανήλικο τέκνο/προστατευόμενο τέκνο, 2 μόρια το 2ο, 3 μόρια το 3ο κλπ (αθροιστικά), π.χ. αν έχεις τρία παιδιά θα πάρεις 1+2+3=6 μόρια
iv) 15 μόρια για κάθε ανήλικο τέκνο/προστατευόμενο τέκνο με 67% και άνω αναπηρία

(έβγαλα την παλαιότητα  πτυχίου γιατί δεν είναι κοινωνικό κριτήριο)

ε) Νέος ΑΣΕΠ ανά διετία στη μορφή του τεστ δεξιοτήτων μόνο για προσαύξηση μορίων (ανώτατο όριο τα 100 μόρια). Σε περίπτωση που τα μόρια είναι περισσότερα από τα μόρια που έχει κάποιος από το α) να μετράει μόνο το καλύτερο νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 28, 2016, 04:30:29 μμ »
@Lasid  πρότεινε εσύ το συνταγματικά ορθότερο..... αυτό το νόημα έχει το νήμα εδώ... να προτείνουμε το ορθότερο από κάθε άποψη... βοήθησε λοιπόν

χαχαχαχα ρε μάρθα έλεος σαν 15χρονο γράφεις..... είσαι νέα στο φόρουμ οκ.... αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου δικαίωμα σου... αλλά να μου απαγορεύεις να έχω άποψη και να την γράφω πως να στο πω ακούγεται ως φασίζουσα συμπεριφορά.... δεν ταιριάζει στο επάγγελμα που έχεις διαλέξει.....περί δικαίου αίσθημα !!!! χαχαχαχα με έκανες και γέλασα !

@rrrrrr
συνάδελφε ξεκίνησε μια προσπάθεια ένας άλλος συνάδελφος και πρότεινε κάποια πράγματα... διαφωνείς; οκ πες το με επιχειρήματα ήρεμα χωρίς θλίψεις και άλλα τέτοια και στην τελική αντιπρότεινε!

Πόσο δύσκολο είναι όλοι να τα βάλουμε κάτω να σκεφτούμε τι είναι το καλύτερο, δίκαιο και ορθότερο (συνταγματικά) και να προτείνουμε ότι νομίζουμε.... να γίνει μια ζύμωση και τα φιλτράρουμε 1-2-3-4.... φορές και να φτιάξουμε κάτι καλό;
Oταν το θέμα είναι "ο τρόπος διορισμών" και εσύ μιλάς για το "αν θα γίνουν διορισμοί" είσαι εκτός θέματος.Και όταν το θέμα είναι "προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών",πάλι είσαι εκτός θέματος ,γιατί αφορά κυρίως  τους ανθρώπους που έχουν θιγεί από το μέχρι τώρα σύστημα.Αυτή είναι η δική  γνώμη μου,που δεν την επέβαλα σε κανέναν,απλά τη διατύπωσα.Δε θα μου έκανε εντύπωση,ακόμα κι αν σ έβλεπα πρόεδρο στο σύλλογο επιτυχόντων του ασεπ.Ικανός θα ήσουνα να πας κι εκεί και ικανοί θα ήταν να σε δεχτούν.Χαίρομαι που σ έκανα και γέλασες και μακάρι να ήταν αμοιβαίο,αλλά δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσχέδιο νέου τρόπου διορισμών
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 28, 2016, 04:33:58 μμ »
Μια χαρα αυτο που βγηκε ειναι οτι πλεον υπαρχουν δυο νηματα αντι για ενα για να πλακωνομαστε... :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.