*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 285582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #252 στις: Μάιος 31, 2016, 08:55:31 μμ »
Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού ( ελα πορτοκαλι , μπορείς καλύτερα , πες για την Ιταλία που το χεις ;D ;D ;D)
Είναι αντικειμενικο κριτηριο η ημερομηνία κτήσης πτυχίου συμφωνα με το συνταγμα ;;;;;;;;; ::) ::) ::) ::) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2016, 08:57:28 μμ από ran »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:42 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #253 στις: Μάιος 31, 2016, 09:10:50 μμ »
εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι:  αφού μιλάμε για ασεπ...ο ασεπ θα εποπτεύει το Υπουργείο ποια κενά μπαίνουν στο σύστημα για να  καλυφθούν από την πρώτη φάση και ποια αποκρύβονται και μπαίνουν σε β φάση; θα είναι (και ) αυτή η δουλειά του; υπάρχουν και κενά που τα κρύβει κα τα βγάζει μετά το Υπουργείο... 8)
Τα κενά δεν "κρύβονται"  από το υπουργείο αλλά από τις διευθύνσεις. Η καθυστερήσεις στις αποσπασεις είναι μια από τις αιτίες. Το ότι το υπουργείο αποφασίζει να καλύψει τα κενά τμηματικα είναι άλλο θέμα και βασικός λόγος είναι η διανομή των εργατοωρων. Αν το υπουργείο εξαναγκαστει να καλύψει όλα τα γνωστά κενά σε μία φάση τότε θα κάνει πολύ λιγότερες προσλήψεις
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2016, 09:13:36 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος cosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #254 στις: Μάιος 31, 2016, 09:18:23 μμ »
εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι:  αφού μιλάμε για ασεπ...ο ασεπ θα εποπτεύει το Υπουργείο ποια κενά μπαίνουν στο σύστημα για να  καλυφθούν από την πρώτη φάση και ποια αποκρύβονται και μπαίνουν σε β φάση; θα είναι (και ) αυτή η δουλειά του; υπάρχουν και κενά που τα κρύβει κα τα βγάζει μετά το Υπουργείο... 8)

Δεν ξέρω αν τα κρύβει για να τα εμφανίσει μετά ή αν είναι θέμα βούλησης του Υπουργείου ποια θεωρεί πρώτης, δεύτερης κτλ προτεραιότητας... Πάντως οι πολλές φάσεις και η άναρχα (ή ύποπτα) σταδιακή κάλυψη κενών αποτελεί πρόβλημα. Γι' αυτό έγραψα στην πρότασή μου πως η πρώτη φάση πρέπει να περιλαμβάνει το 80% των προσλήψεων σε κενά που το Υπουργείο πρέπει να δημοσιοποιεί!
Επίσης και οι Διευθύνσεις κρύβουν κενά. Από προσωπική εμπειρία όταν παρουσιάστηκα στη Διεύθυνση φέτος με έβαλαν να διαλέξω ανάμεσα σε δύο σχολεία. Στην επόμενη φάση έγινε τοποθέτηση αναπληρωτή σε σχολείο που δεν μου είχαν πει πως υπάρχει κενό, ενώ έμαθα εκ των υστέρων πως το κενό υπήρχε από Σεπτέμβριο. Δεν ασχολήθηκα βέβαια με ενστάσεις γιατί είχα βρει ήδη σπίτι

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 31, 2016, 09:23:51 μμ »
Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού ( ελα πορτοκαλι , μπορείς καλύτερα , πες για την Ιταλία που το χεις ;D ;D ;D)
Είναι αντικειμενικο κριτηριο η ημερομηνία κτήσης πτυχίου συμφωνα με το συνταγμα ;;;;;;;;; ::) ::) ::) ::) ::)
δεν με αφορά το θέμα δεν είμαι στον πίνακα γ...τόσα ξέρεις τόσα λες για την Ιταλία και το ΕΔΑΔ ....πες εσύ για το ΣτΕ που ξέρεις καλύτερα....θα κάνετε πάλι προσφυγή άμα δεν σας κάτσει το νέο σύστημα Φίλη το Φθινόπωρο....basta...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:42 »

Αποσυνδεδεμένος cosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 31, 2016, 09:29:22 μμ »
Aghathi έχεις δίκιο σε αυτό που ανέφερες. Με την τακτική των πολλών και καθυστερημένων φάσεων το Υπουργείο εξασφαλίζει 2000 ίσως και περισσότερους αναπληρωτές. Βέβαια ο Φίλης έχει δηλώσει πως αυτή η τακτική από φέτος σταματά ;D ;D
Από την άλλη όμως δεν είναι δίκαιο κάποιος με καλύτερη σειρά στον πίνακα να πηγαίνει στην 30η επιλογή του στην πρώτη φάση (είπαμε οι περισσότεροι λόγω ανασφάλειας αναγκάζονται να ρισκάρουν) και μετά ένας με χειρότερη σειρά να καταλαμβάνει πχ την 1η επιλογή που είχε ο προηγούμενος

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 31, 2016, 09:35:33 μμ »
Cosmos Η διαδικασία όπως την περιγράφεις ακούγεται πολύ λειτουργική.
Δυστυχώς δεν λύνει το ποιοι και με ποια σειρά θα μπουν στον πίνακα.  :(

Συμφωνώ ότι είναι μεγάλη η αδικία όταν δεν γίνεται η κάλυψη όλων των κενών σε μία φάση. Εκεί ίσως φταίει και το σύστημα με το οποίο τρέχουν οι πίνακες για την αντιστοιχηση κενών αιτήσεων. Όπως και η διαγραφή από τον πίνακα σε περίπτωση που αρνηθεις την πρόσληψη.

Αποσυνδεδεμένος cosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 31, 2016, 09:45:17 μμ »
Cosmos Η διαδικασία όπως την περιγράφεις ακούγεται πολύ λειτουργική.
Δυστυχώς δεν λύνει το ποιοι και με ποια σειρά θα μπουν στον πίνακα.  :(

Συμφωνώ ότι είναι μεγάλη η αδικία όταν δεν γίνεται η κάλυψη όλων των κενών σε μία φάση. Εκεί ίσως φταίει και το σύστημα με το οποίο τρέχουν οι πίνακες για την αντιστοιχηση κενών αιτήσεων. Όπως και η διαγραφή από τον πίνακα σε περίπτωση που αρνηθεις την πρόσληψη.
Το σύστημα τρέχει πιστεύω όπως τρέχει και στις Πανελλήνιες για επιλογή σχολής, άρα δεν πιστεύω πως εκεί υπάρχει πρόβλημα. Πιστεύω πως πρέπει να επιδιώκουμε δημοσιοποίηση των κενών ώστε να "ξεγυμνωθεί" το Υπουργείο και να αναγκαστεί να βρεί τις απαραίτητες πιστώσεις. Θυμίζω πως πέρυσι ο Μπαλτάς μετά την τηλεδιάσκεψη με τους περιφερειακούς Διευθυντές είχε δηλώσει πως η κατάσταση είναι καλύτερη απ'όσο πίστευαν και τα κενά εκτιμώνται περίπου 10.000!!! Η πραγματικότητα βέβαια έβγαλε περίπου 23.000 προσλήψεις και 3.000 ακάλυπτα κενά. 

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 31, 2016, 09:54:14 μμ »
Ακριβώς έτσι είναι. Αναφερομουν κυρίως στις ειδικότητες που δηλώνουν τόσο πρωτοβαθμια όσο και δευτεροβαθμια. Εκεί δεν υπάρχει καμία σταθερότητα στην σειρά των φάσεων. Άρα και η σειρά των προτιμήσεων γίνεται άνω κάτω. Σε αυτές τις ειδικότητες μπερδευεται το αν η πρώτη επιλογή αφορά τη βαθμίδα ή την περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος cosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #260 στις: Μάιος 31, 2016, 10:05:07 μμ »
Έχεις δίκιο, υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες.... Μου κάνει όμως εντύπωση πως τόσα χρόνια δεν αντιδράμε σε μια άθλια μεθοδολογία του συστήματος προσλήψεων και δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε προτάσεις για τη βελτίωσή του. Έγραψα μια πρόταση και δεν βλέπω ακόμα διάθεση για σχολιασμό. Η πλειοψηφία είμαστε άνθρωποι με οικογένειες και υποχρεώσεις. Δεν πρέπει να καταργηθούν οι χρόνιες στρεβλώσεις ώστε να δουλεύουμε όσο το δυνατόν πιο κοντά στον τόπο συμφερόντων μας;

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #261 στις: Μάιος 31, 2016, 10:15:59 μμ »
 :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #262 στις: Μάιος 31, 2016, 10:35:22 μμ »
πολυ σωστα τα λεει ο συναδερφος cosmos και συμφωνω.εγω εχω αλλη απορια.το ασεπ θα δεχτει τη μοριοδοτηση που εχουν οι δικοι μας πινακες?γιατι στις προσληψεις του με μορια θετει αλλη μοριοδοτηση σε ολο το δημοσιο οπως πλαφον στην προυπηρεσια τα 7 ετη,μεταπτυχιακα,διδακτορικα,ξενες γλωσσες,βαθμο πτυχιου κλπ.εμεις οπως ξερετε δεν εχουμε τετοια μοριοδοτηση για αυτο αναρωτιεμαι αν θα τα δεχτει.

Αποσυνδεδεμένος cosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #263 στις: Μάιος 31, 2016, 10:51:57 μμ »
πολυ σωστα τα λεει ο συναδερφος cosmos και συμφωνω.εγω εχω αλλη απορια.το ασεπ θα δεχτει τη μοριοδοτηση που εχουν οι δικοι μας πινακες?γιατι στις προσληψεις του με μορια θετει αλλη μοριοδοτηση σε ολο το δημοσιο οπως πλαφον στην προυπηρεσια τα 7 ετη,μεταπτυχιακα,διδακτορικα,ξενες γλωσσες,βαθμο πτυχιου κλπ.εμεις οπως ξερετε δεν εχουμε τετοια μοριοδοτηση για αυτο αναρωτιεμαι αν θα τα δεχτει.
Να'σαι καλά physicos1976, πάνω που πίστευα πως όλοι βολεύονται με το ισχύον σύστημα. Βέβαια καλό θα ήταν όσοι συμφωνούμε να ακουστεί η φωνή μας. πχ ένα άρθρο με τίτλο "πρόταση για τις φετινές προσλήψεις αναπληρωτών" δεν θα ήταν κακό.... όσο προλαβαίνουμε
Σε αυτό που ρωτάς: ο Φίλης έχει ξεκαθαρίσει πως θα ισχύσουν τα περσινά κριτήρια και το ΑΣΕΠ θα αναλάβει μόνο τις ενστάσεις και την οριστική έκδοση των πινάκων. Έχει γραφτεί μάλιστα πως οι δηλώσεις υπάρχει δυνατότητα να γίνουν και πριν την οριστικοποίηση των πινάκων, αν καθυστερήσει το ΑΣΕΠ.
Όμως τα ερωτήματα είναι εύλογα. Έχει δικαιοδοσία το ΑΣΕΠ να αμφισβητήσει πχ προυπηρεσίες από ΠΔΣ (με το σκεπτικό οτι αποκτήθηκαν με αδιαφανείς διαδικασίες) ή να κρίνει αντισυνταγματικό το κριτήριο ημερομηνίας λήψης πτυχίου που ανέφερε άλλος συνάδελφος;
Κατα τον Φίλη όχι γι' αυτό περιορίζει το ρόλο του στην εξέταση ενστάσεων που νομίζω μπορείς να κάνει ο καθένας μόνο αν θεωρεί πως κάτι δεν προσμετρήθηκε σωστά μόνο στον εαυτό του (διορθώστε με αν κάνω λαθος)
Κατά το ΑΣΕΠ όμως ειδικά αν γίνουν προσφυγές όπως ακούγεται τα πράγματα μπορεί να μπλέξουν.... είδωμεν

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #264 στις: Μάιος 31, 2016, 10:59:15 μμ »
δεν με αφορά το θέμα δεν είμαι στον πίνακα γ...τόσα ξέρεις τόσα λες για την Ιταλία και το ΕΔΑΔ ....πες εσύ για το ΣτΕ που ξέρεις καλύτερα....θα κάνετε πάλι προσφυγή άμα δεν σας κάτσει το νέο σύστημα Φίλη το Φθινόπωρο....basta...

Εσύ τί θα κάνεις αν δε σου κάτσει το νέο σύστημα Φίλη το Φθινόπωρο; Καμπάνια στο pde;

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #265 στις: Μάιος 31, 2016, 11:01:19 μμ »
Αριστουχος απόφοιτος μηδενικης προυπηρεσιας ενισταται διότι τον ξεπερνα παλαιότερος  απόφοιτος με μικρότερο βαθμο πτυχιου τότε τι γίνεται;;;;;; 
Το έχω ρωτήσει πολλές φορες αλλά απάντηση καμία επί της ουσίας  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.