*

Αποστολέας Θέμα: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής  (Αναγνώστηκε 17060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 25, 2016, 07:49:49 πμ »
Και σιγά την συντήρηση που απαιτείται... σίγουρα δεν θα χρειάζονται 3 ώρες/βδομάδα, αλλά πολύ λιγότερες!
Μάθαμε όλοι στη λούφα και το αραλίκι...

Φίλε, εμένα η απορία μου ήταν - και τους την έγραψα - γιατί να κάνει ο πληροφορικός το μάστορη εκεί μέσα κι όχι κάποιος επαγγελματικά πιστοποιημένος ιδιώτης τεχνικός. Τους το'γραψα επειδή έχω δει πληροφορικούς να κάνουν απίστευτες ταρζανιές, ως και να συναρμολογούν πισί φρανκενστάιν από σκουπίδια. Η γενίκευση πως είναι λουφαδόροι ένας κλάδος είναι λογικό λάθος κι ας μη το ακολουθήσουμε. Γνώμη μου να παίρνουν κανονικά 23 ώρες και εξωδιδακτικές σα τους άλλους και να φωνάζει το σχολειό τεχνικό απέξω για τη τεχνική του υποστήριξη. Πώς σου φαίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2016, 08:26:17 πμ από pr0 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:06:16 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 25, 2016, 07:53:04 πμ »
Φίλε, εμένα η απορία μου ήταν - και τους την έγραψα - γιατί να κάνει ο πληροφορικός το μάστορη εκεί μέσα κι όχι κάποιος επαγγελματικά πιστοποιημένος ιδιώτης τεχνικός. Τους το'γραψα επειδή έχω δει πληροφορικούς να κάνουν απίστευτες ταρζανιές, ως και να συναρμολογούν πισί φρανκενστάιν από σκουπίδια. Νταξ, λουφαδόροι υπάρχουν και σ'αυτούς και σε σένα και σε μένα αλλά η γενίκευση είναι λογικό λάθος: δεν είναι ούτε όλοι φιλότιμοι ούτε όλοι λουφαδόροι. Γνώμη μου να παίρνουν κανονικά 23 ώρες και εξωδιδακτικές σα τους άλλους και να φωνάζει το σχολειό τεχνικό απέξω για τη τεχνική του υποστήριξη. Πώς σου φαίνεται;

Γιατί να πληρώσεις κάτι όταν ο άλλος το κάνει τσάμπα και μπορεί και να συμφέρει κιόλας?

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 25, 2016, 08:03:37 πμ »
Γιατί δεν είναι επαγγελματικά πιστοποιημένος να το κάνει, καθότι ακόμη και να κατείχε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος προ τοποθετήσεως στο σχολείο, το νομικό πλαίσιο του απαγορεύει να ασκεί εν παραλλήλω το επάγγελμα. Νομίζω παλιά πίσω τους άφηνε, τώρα πια όχι.

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 25, 2016, 08:17:45 πμ »
Με αυτά που γράφετε ορισμένοι, δικαιώνετε όλους όσοι βρίζουν εμάς τους εκπαιδευτικούς.
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:06:16 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 25, 2016, 10:08:16 πμ »
Γιατί δεν είναι επαγγελματικά πιστοποιημένος να το κάνει, καθότι ακόμη και να κατείχε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος προ τοποθετήσεως στο σχολείο, το νομικό πλαίσιο του απαγορεύει να ασκεί εν παραλλήλω το επάγγελμα. Νομίζω παλιά πίσω τους άφηνε, τώρα πια όχι.

Ορίστε?
Ποιος του απαγορεύει να ασκεί το επαγγελμα του αν κάποιος διοριστεί? Δηλαδή οι μηχανικοί δεν έχουν δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος ή οι γιατροί ή άλλοι? Με τη λογική σου δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και ΠΛΗΝΕΤ. Ασε που το να αναλαμβάνεις κάτι στο σχολείο δεν ασκείς επάγγελμα γιατί δνε πληρώνεσαι.
Πέραν όμως αυτού θες να μου πεις ότι όλοι οι εργαζόμενοι στις ιδιωτικές εταιρίες όλα αυτά τα χρόνια έχουν πιστοποίηση?

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 25, 2016, 11:10:31 πμ »
Η πιστοποίηση δεν είναι ούτε προαπαιτούμενο ούτε πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως πολλοί δεν ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και βαριούνται να μάθουν ή να ασχοληθούν.
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 25, 2016, 11:20:55 πμ »
1. Δε μπορείς να'χεις μπλοκάκι και να'σαι δημόσιος υπάλληλος ή αναπληρωτής. Καλά θα'ταν..
2. Αντιθέτως! Πληρώνονταν για 3 ώρες που αντί να κάνουν μάθημα κάνανε σέρβις.
3. Ναι, από το ομόλογο επιμελητήριο, που τους επιτρέπει να κάνουν έναρξη στην εφορία και ν'αρχίσουν ν'ασκούν επάγγελμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 25, 2016, 11:25:58 πμ »
1. Δε μπορείς να'χεις μπλοκάκι και να'σαι δημόσιος υπάλληλος ή αναπληρωτής. Καλά θα'ταν..
2. Αντιθέτως! Πληρώνονταν για 3 ώρες που αντί να κάνουν μάθημα κάνανε σέρβις.
3. Ναι, από το ομόλογο επιμελητήριο, που τους επιτρέπει να κάνουν έναρξη στην εφορία και ν'αρχίσουν ν'ασκούν επάγγελμα.

1. Είσαι σίγουρος?
2. Στην πραγματικότητα τις 3 ώρες πολλές φορές τις πληρώνονταν για να κάνουν διοικητικές εργασίες που θα έπρεπε να τις κάνει άλλος που έπαιρνε και επίδομα θέσης.
3. Από πότε η εγκατάσταση λογισμικού ή αλλαγή ενός δίσκου κάτι άλλο στα πλαίσια της εργασίας σου απαιτεί έναρξη επαγγέλματος εργασίας. Με την ίδια λογική θα έπρεπε όταν αλλάζουμε λάμπα στο σπίτι να καλούμε ηλεκτρολόγο.

ΥΓ. Ασχολείσαι με την εκπαίδευση σιγουρα ή δουλεύεις έξω σε κανένα μαγαζί και έχει αναδουλειές? Δεν πειράζει και αν είσαι απλά θα θελα να ξέρω τη βάση συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 25, 2016, 12:03:02 μμ »
Θα βάλω και άλλο ένα ζήτημα στο τραπέζι. Ένας καθηγητής πληροφορικής θα πρέπει να δουλεύει πλέον σε 2 σχολεία στην καλύτερη περίπτωση (πχ. σε 2 πρώην 12θέσια, θα έχει 24 ώρες). Ή ακόμα και σε 3-4 σχολεία αν είναι μικρότερα από 12θέσια. Σε αυτή την περίπτωση αναλαμβάνει υπεύθυνος εργαστηρίου σε όλα τα σχολεία;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 25, 2016, 01:26:34 μμ »
Θα βάλω και άλλο ένα ζήτημα στο τραπέζι. Ένας καθηγητής πληροφορικής θα πρέπει να δουλεύει πλέον σε 2 σχολεία στην καλύτερη περίπτωση (πχ. σε 2 πρώην 12θέσια, θα έχει 24 ώρες). Ή ακόμα και σε 3-4 σχολεία αν είναι μικρότερα από 12θέσια. Σε αυτή την περίπτωση αναλαμβάνει υπεύθυνος εργαστηρίου σε όλα τα σχολεία;

Στο σχολείο της τοποθέτησης. Τα άλλα είναι διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 25, 2016, 01:33:54 μμ »
Τελικά τι ισχύει με τις εξωδιδακτικές εργασίες;

3ωρη συντήρηση εργαστηρίου και τίποτα άλλο;

3ωρη συντήρηση + myschool , κτλ;


Υπάρχει κάποια επίσημη διευκρίνηση πάνω στο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 25, 2016, 01:38:15 μμ »
Θα βάλω και άλλο ένα ζήτημα στο τραπέζι. Ένας καθηγητής πληροφορικής θα πρέπει να δουλεύει πλέον σε 2 σχολεία στην καλύτερη περίπτωση (πχ. σε 2 πρώην 12θέσια, θα έχει 24 ώρες). Ή ακόμα και σε 3-4 σχολεία αν είναι μικρότερα από 12θέσια. Σε αυτή την περίπτωση αναλαμβάνει υπεύθυνος εργαστηρίου σε όλα τα σχολεία;

Υπεύθυνος είσαι στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης, αλλά στην ουσία, στην πρωτοβάθμια, εσύ είσαι υπεύθυνος. Πρέπει στην αρχή της χρονιάς να οργανώσεις μέχρι και 5 εργαστήρια.  Και πρέπει να το κάνεις, αλλιώς η δική σου ζωή γίνεται κόλαση και όχι του διευθυντή....

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 25, 2016, 01:39:14 μμ »
Τελικά τι ισχύει με τις εξωδιδακτικές εργασίες;

3ωρη συντήρηση εργαστηρίου και τίποτα άλλο;

3ωρη συντήρηση + myschool , κτλ;


Υπάρχει κάποια επίσημη διευκρίνηση πάνω στο θέμα;

3ωρη συντήρηση. Δεν αναλαμβάνουμε άλλες εξωδιδακτικές.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Εργαστηρίου Πληροφορικής
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 25, 2016, 01:47:25 μμ »
Φίλε, εμένα η απορία μου ήταν - και τους την έγραψα - γιατί να κάνει ο πληροφορικός το μάστορη εκεί μέσα κι όχι κάποιος επαγγελματικά πιστοποιημένος ιδιώτης τεχνικός. Τους το'γραψα επειδή έχω δει πληροφορικούς να κάνουν απίστευτες ταρζανιές, ως και να συναρμολογούν πισί φρανκενστάιν από σκουπίδια. Η γενίκευση πως είναι λουφαδόροι ένας κλάδος είναι λογικό λάθος κι ας μη το ακολουθήσουμε. Γνώμη μου να παίρνουν κανονικά 23 ώρες και εξωδιδακτικές σα τους άλλους και να φωνάζει το σχολειό τεχνικό απέξω για τη τεχνική του υποστήριξη. Πώς σου φαίνεται;

Σε κάποιο σοβαρό εκπαιδευτικό σύστημα πιθανότατα θα γίνονταν αυτό που λες.
Θα αναλάμβαναν κάποιες εταιρίες τη συντήρηση του υλικού αλλά ΚΑΙ την εγκατάσταση και αναβάθμιση του λογισμικού (που είναι ακόμη πιο σημαντική). Που εγώ το βλέπω απόλυτα λογικό.
Ο καθηγητής πληροφορικής να ασχολείται μόνο με το μάθημά του και όχι με "ταρζανιές".

Εδώ απλά το κράτος θέλει να τη βγάλει τζάμπα ή όσο πιο φθηνά γίνεται...
Οι "ταρζανιές" που αναφέρεις μόνο εξαίρεση δεν είναι. Ακόμη και μαθητές φέρνουν εξαρτήματα ή μηχανήματα που τα έχουν για πέταμα για συναρμολόγηση και χρήση στο εργαστήριο.
Και φυσικά όλοι γινόμαστε παράνομοι εγκαθιστώντας συχνά-πυννά λογισμικό που κανονικά θα έπρεπε να είναι αγορασμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2016, 01:53:18 μμ από niteulf »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.