*

Αποστολέας Θέμα: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας  (Αναγνώστηκε 2534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« στις: Ιούνιος 10, 2016, 01:00:34 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα. Θεωρώ απαράδεκτη την κίνηση του υπουργείου να μειώσει ώρες διδασκαλίας προκειμένου να εξοικονομήσει χρήματα και ακόμα πιο απαράδεκτη τη στάση των συνδικαλιστών-κομματόσκυλων που δεν αντιδρούν. Όσο για τα ΜΜΕ ...σιγή ιχθύος...Μην απορήσουν όταν θα έρθει και η σειρά τους, που πλησιάζει αυτή η ώρα. Τον προδότη κανείς δεν αγαπάει, την προδοσία πολλοί. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, αύξηση της διάρκειας διαλείμματος!!!Δηλαδή σε λίγο θα μας πουν ευθέως να κάνουμε απλώς baby sitting! Πρέπει να αντιδράσουμε με μέηλ κι όπως αλλιώς μπορούμε. Τα θρησκευτικά δεν τα ακούμπησε γιατί φοβήθηκε την Εκκλησία, τα υπόλοιπα όμως...Και δε βάλλω σε καμία περίπτωση κατά των θεολόγων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:50:30 »

Συνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2016, 01:55:23 μμ »
Επίσης προστέθηκε μια ώρα θρησκευτικών στην Α Εσπερινού Λυκείου. Ήδη από πέρισυ είχε προστεθεί μια ακόμη στη Β Εσπερινού Λυκείου. Σημειωτέον στη Β, Γ, Δ Εσπερινού δεν υπάρχει καμία ώρα Ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2016, 02:04:44 μμ »
βγάλανε την ιστορία από τα εσπερινά; Αλήθεια; Δίδασκα πριν 3 χρόνια και είχαν!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2016, 02:55:47 μμ »
Εγώ βλέπω θετικά την αύξηση διαλείμματος, ενός, για να μπορούν οι μαθητές να φάνε. Σε γυμνάσιο που ήμουν πριν κάποια χρόνια, το 2ο διάλειμμα ήταν διάρκειας 15 λεπτών και οι μαθητές άνετα έτρωγαν. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα λειτουργίας.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:50:30 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2016, 03:20:25 μμ »
Παλιά πολλοί εδώ λέγαμε ότι η ύλη πρέπει να μειωθει και έχω την ίδια άποψη και σημερα παρολο που σαν ειδικοτητα (ΠΕ04.01) μου αφαιρουνται ωρες και παρόλο που πολλοί και άξιοι συνάδελφοι δεν θα μπορέσουν ποτέ να διοριστούν.
Στο Γυμνάσιο  μειώνονται οι ωρες κατά 9, άρα σε Γυμνάσιο δυο τμημάτων  χάνονται συνολικά 18 ωρες, ουσιαστικά ένας καθηγητής εξαφανιζεται.
Επειδή  το όλο "ανακάτεμα" φαίνεται ότι γίνεται για μη διορισμούς και παρολο που δεν ειμαι σε θεση να συμβουλευσω κανεναν , θα ελεγα οι συνάδελφοι  να προσεξουν παρα πολυ και να μην περιμενουν να περασει το τρενο του διορισμου για να επιβιβαστουν, όσο ειναι ακομη νεοι δεδομενου οτι τα συνορα για Ευρωπη ειναι ανοιχτα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2016, 03:28:43 μμ »
Παλιά πολλοί εδώ λέγαμε ότι η ύλη πρέπει να μειωθει και έχω την ίδια άποψη και σημερα παρολο που σαν ειδικοτητα (ΠΕ04.01) μου αφαιρουνται ωρες και παρόλο που πολλοί και άξιοι συνάδελφοι δεν θα μπορέσουν ποτέ να διοριστούν.
Στο Γυμνάσιο  μειώνονται οι ωρες κατά 9, άρα σε Γυμνάσιο δυο τμημάτων  χάνονται συνολικά 18 ωρες, ουσιαστικά ένας καθηγητής εξαφανιζεται.
Επειδή  το όλο "ανακάτεμα" φαίνεται ότι γίνεται για μη διορισμούς και παρολο που δεν ειμαι σε θεση να συμβουλευσω κανεναν , θα ελεγα οι συνάδελφοι  να προσεξουν παρα πολυ και να μην περιμενουν να περασει το τρενο του διορισμου για να επιβιβαστουν, όσο ειναι ακομη νεοι δεδομενου οτι τα συνορα για Ευρωπη ειναι ανοιχτα.


Άλλο μείωση ή και βελτίωση της ύλης  και άλλο μείωση ωρών διδασκαλίας ενός μαθήματος..... Η διαφορά είναι μεγάλη μην τα συγχέουμε...
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2016, 03:42:32 μμ »
Τελικα η πρακτικη αποδεικνυει οτι ΜΟΝΟ η μειωση των ωρων διδασκαλιας θα εφερνε και  την πολυποθητη μειωση της υλης..Οση επιμορφωση Η' και συζητηση και να γινονταν περι του θεματος απο συμβουλους κ.λπ στους εκπαιδευτικους αυτοι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ και επιδιδονταν σε μια αναιτια ''αγωνιστικη ''τεστ και διαγωνισματων ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑς για τη βαθμολογηση του παιδιου..
Λοιπον ας καταθεσει εδω καποιος αν γινονταν διαφορετικα :Πηγαινες στην ενημερωση,δεν σε εβλεπε ,αλλα ανοιγε το μπλοκακι του και ξεκινουσε την αξιολογηση ως εξης: στο τεστ /διαγωνισμα μου εγραψε......Αυτη κυριοι και κυριες ειναι η πρακτικη του θεματος...
Μεχρι τωρα οι αναπληρωτες εβγαζαν το φιδι απο τη  τρυπα  ,οπως εκαναν τα  stage στο δημοσιο..Εεε ηρθε ο καιρος αυτο να αλλαξει .

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 10, 2016, 04:34:04 μμ »
Παράθεση
Εγώ βλέπω θετικά την αύξηση διαλείμματος, ενός, για να μπορούν οι μαθητές να φάνε. Σε γυμνάσιο που ήμουν πριν κάποια χρόνια, το 2ο διάλειμμα ήταν διάρκειας 15 λεπτών και οι μαθητές άνετα έτρωγαν. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα λειτουργίας.

Επειδή δουλεύω σε σχολείο υποβαθμισμένης περιοχής δυστυχώς υπάρχουν παιδάκια που δεν έχουν να φάνε κάτι στο διάλειμμα. Η ανακοίνωση του υπουργείου έλεγε κάτι για μικρογεύματα. Δεν θα έπρεπε το υπουργείο να φροντίζει πρώτα να τρέφονται τα παιδιά και μετά όλα τα άλλα;

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 10, 2016, 05:09:50 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα. Θεωρώ απαράδεκτη την κίνηση του υπουργείου να μειώσει ώρες διδασκαλίας προκειμένου να εξοικονομήσει χρήματα και ακόμα πιο απαράδεκτη τη στάση των συνδικαλιστών-κομματόσκυλων που δεν αντιδρούν. Όσο για τα ΜΜΕ ...σιγή ιχθύος...Μην απορήσουν όταν θα έρθει και η σειρά τους, που πλησιάζει αυτή η ώρα. Τον προδότη κανείς δεν αγαπάει, την προδοσία πολλοί. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, αύξηση της διάρκειας διαλείμματος!!!Δηλαδή σε λίγο θα μας πουν ευθέως να κάνουμε απλώς baby sitting! Πρέπει να αντιδράσουμε με μέηλ κι όπως αλλιώς μπορούμε. Τα θρησκευτικά δεν τα ακούμπησε γιατί φοβήθηκε την Εκκλησία, τα υπόλοιπα όμως...Και δε βάλλω σε καμία περίπτωση κατά των θεολόγων.
Τώρα μιλάω σαν πατερας , κυρία αν δεν σας αρέσει να κάνετε babu sitting και μιλάτε με αυτόν τον απαξιωτικό τρόπο για τα παιδιά  αλλα θεωρείτε τον εαυτό σας καρδινάλια ιωάννα ,να τους δώσετε μία μούτζα και να φύγετε, και σκιζετστε να πιάσετε δουλειά με 3,60,  και μιλάτε για το επάγγελμα του εκπαιδευτικου  απαξιωτικά, ακου baby sitting, οτι πουν τα αφεντικά σας θα κάνετε.
Στο δημοτικό η ώρα ειναι 80% μπειμπυ σιττινγκ και 20 % μάθημα.

Oλοι γνωρίζουν την συμπάθεια μου προς τον ακαδημαικό φίλη και την ουρα του την  ολμε, αλλά τετοια επίθεση και (υποκρυπτουσα)  απαξίωση δεν εχω ξανανιώσει. Οσο αυτοί οι κύριοι  ειναι κυβέρνηση, γιατι μπορεί στις 15/06 να μαζευτούν 1,000,000 πολιτες και να τους ρίξουν, θα κάνετε αυτό που λένε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2016, 05:19:54 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 10, 2016, 05:41:29 μμ »
Τελικα η πρακτικη αποδεικνυει οτι ΜΟΝΟ η μειωση των ωρων διδασκαλιας θα εφερνε και  την πολυποθητη μειωση της υλης..Οση επιμορφωση Η' και συζητηση και να γινονταν περι του θεματος απο συμβουλους κ.λπ στους εκπαιδευτικους αυτοι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ και επιδιδονταν σε μια αναιτια ''αγωνιστικη ''τεστ και διαγωνισματων ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑς για τη βαθμολογηση του παιδιου..
Λοιπον ας καταθεσει εδω καποιος αν γινονταν διαφορετικα :Πηγαινες στην ενημερωση,δεν σε εβλεπε ,αλλα ανοιγε το μπλοκακι του και ξεκινουσε την αξιολογηση ως εξης: στο τεστ /διαγωνισμα μου εγραψε......Αυτη κυριοι και κυριες ειναι η πρακτικη του θεματος...
Μεχρι τωρα οι αναπληρωτες εβγαζαν το φιδι απο τη  τρυπα  ,οπως εκαναν τα  stage στο δημοσιο..Εεε ηρθε ο καιρος αυτο να αλλαξει .

Μάλλον εχεις καταλάβει λάθος πολλά πράγματα....Και πριν μου επιτεθείς σου δηλώνω ότι υπηρέτησα 10 χρόνια ως αναπληρωτής σε δύσκολες περιοχές...
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αντίδραση για τη μείωση ωρών διδασκαλίας
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 10, 2016, 06:54:55 μμ »
Τελικα η πρακτικη αποδεικνυει οτι ΜΟΝΟ η μειωση των ωρων διδασκαλιας θα εφερνε και  την πολυποθητη μειωση της υλης..Οση επιμορφωση Η' και συζητηση και να γινονταν περι του θεματος απο συμβουλους κ.λπ στους εκπαιδευτικους αυτοι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ και επιδιδονταν σε μια αναιτια ''αγωνιστικη ''τεστ και διαγωνισματων ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑς για τη βαθμολογηση του παιδιου..
Λοιπον ας καταθεσει εδω καποιος αν γινονταν διαφορετικα :Πηγαινες στην ενημερωση,δεν σε εβλεπε ,αλλα ανοιγε το μπλοκακι του και ξεκινουσε την αξιολογηση ως εξης: στο τεστ /διαγωνισμα μου εγραψε......Αυτη κυριοι και κυριες ειναι η πρακτικη του θεματος...
Μεχρι τωρα οι αναπληρωτες εβγαζαν το φιδι απο τη  τρυπα  ,οπως εκαναν τα  stage στο δημοσιο..Εεε ηρθε ο καιρος αυτο να αλλαξει .
Συμφωνώ οτι υπήρχαν αρκετοί εκπαιδευτικοί που υπερέβαλλαν εαυτόν και έβαζαν πολλά και δύσκολα τεστ καθώς και υπερβολική κατ' οίκον εργασία.
  Δεν κατάλαβα τίποτα από τη 2η παράγραφο του μηνύματός σου: ποιό φίδι έβγαζαν από την τρύπα οι αναπληρωτές (και γιατί μόνον αυτοί), για ποιά ενημέρωση μιλάς, ποιό μπλοκάκι, ποιά αξιολόγηση και ποιό "ήρθε ο καιρός να αλλάξει"?
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.