*

Αποστολέας Θέμα: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017  (Αναγνώστηκε 30372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
α και ξέχασα να πω είναι αστεία η μια ώρα στα εσπερινά. Δεν την θέλουμε. έτσι και αλλιώς δεν την κάνουν οι βιολόγοι , όπως και στα ΕΠΑΛ. καλύτερα να ξαναγίνει γεωγραφία στα εσπερινά, και άστα στα ΕΠΑΛ στις  0 ώρες Βιολογίας για να νομίζουν ότι το στομάχι τους είναι στο λεπτό έντερο, ότι σκεφτόμαστε με την καρδιά, και ότι η Cola είναι αντισυλληπτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2016, 08:10:10 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 04:17:19 μμ »
Βλέπω τις ανακοινώσεις στην αρχική σελίδα
"Για πρώτη φορά τόσο μεγάλος αριθμός προσλήψεων αναπληρωτών στην Α/θμια πριν την έναρξη των σχολείων"
 "Για πρώτη φορά αναπληρωτές σε Ειδικά Σχολεία πριν τον αγιασμό"

και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ούτε υπουργός προπαγάνδας τέτοια γαλιφιά (δεν αναφέρομαι φυσικά σε αυτούς που τρέχουν το φορουμ)!
Για τους περσινούς, προπέρσινους και πάει λέγοντας αναπληρωτές που θα μείνουν άνεργοι λόγων των αλλαγών ("βάσει επιστημονικών και παιδαγωγικών κριτηρίων") στα προγράμματα σπουδών, παρά τα κενά (που θα εξαφανιστούν στην πορεία με δευτερότριτες αναθέσεις) ΚΟΥΒΕΝΤΑ!

Αλλά δεν πρόκειται για απολύσεις, δεν είχαν μόνιμη θέση...

Αηδία!

Αποσυνδεδεμένος agatha_chr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:29:56 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Προσπαθώντας να συνέλθω από το τελευταίο σοκ, που μου προκλήθηκε βλέποντας τον πίνακα με τους 740 προσληφθέντες, δεν έχω καταλάβει αν ολοκλήρωσε τις προσλήψεις για φέτος, για ΠΕ04.. Από αυτά που διάβασα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως η β φάση θα αφορά ΜΟΝΟ ειδικότητες, για τις οποίες δεν έχουν ακόμα κυρωθεί οι αντίστοιχοι πίνακες. Οι δικοί  μας είναι έτοιμοι, άρα..   :o Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό? Να μην πανικοβληθώ ακόμα..

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:54:24 μμ »
Χαλάρωσε θα πάρει και άλλους.πόσους?δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 06:24:30 μμ »
Σίγουρα θα είναι μειωμένες οι προσλήψεις του κλάδου ΠΕ04, εξοικονόμησαν 400(;) περίπου θέσεις με την κατάργηση της 3ης μείωσης του ΥΣΕΦΕ και άλλες τόσες με το νέο ωρολόγιο πρόγραμμα αλλά είναι και οι συνταξιοδοτήσεις στη μέση (περίπου 300). Αν σκεφτείς ότι τα τελευταία χρόνια καλούν συνολικά 900-950 αναπληρωτές ΠΕ04 τότε για τη νέα χρονιά βγαίνουν γύρω στους 400 το πιθανό νούμερο. Μιλάμε πάντα για εκτιμήσεις...

Υ.Γ. Είμαι πολύ περίεργος να δω την εγκύκλιο για τις μεταθέσεις, αν θα είναι ίδια με πέρυσι.

Μέχρι στιγμής για φέτος οι προσλήψεις ΠΕ04 έχουν φτάσει τις 433. Το δυσάρεστο είναι ότι σύμφωνα με την ανακοίνωση του αιρετού Πεππέ, τα εναπομείναντα κενά είναι ελάχιστα πλέον (39-30-74-5). Ακόμα κι αν πάρουν αναπληρωτές για να τα καλύψουν όλα, αυτοί δε θα ξεπεράσουν τους 150. Κρίμα για τόσο κόσμο που μένει άνεργος..μια ζωή βλέπουμε ενδιαφέρον και μαθαίνουμε για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν διάφορες επαγγελματικες ομάδες (αγρότες, καθαρίστριες, τεχνικούς καναλιών κ.α.), εμείς λες και δεν υπάρχουμε!

Αποσυνδεδεμένος Vag7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 02:51:29 μμ »
Καλησπέρα,
γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με προσλήψεις αναπληρωτών στην ενισχυτική από Αρχές Νοέμβρη (ο αιρετός του ΚΥΣΔΕ Νεκτάριος Κορδής κάνει λόγο για 1.000  αναπληρωτές)
Του έστειλα και mail αλλά δεν μου απάντησε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 11:10:22 μμ »

Απίθανο μου φαίνεται.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 06:19:41 μμ »
Η πραγματικότητα στις προσλήψεις των πε04 επαληθεύει τις δυσοίωνες προβλέψεις. Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα που έχει κοπεί η λαλιά από όλους. Να ξεκινήσουμε κάποιο θέμα για τις προυποθέσεις αναφορικά με την επιδότηση ενοικίου, την απόκτηση της κάρτας αλληλεγγύης, κλπ.;

Να δούμε την ωμή πραγματικότητα στην οποία  μας οδήγησε η ακραία κατάργηση της μείωσης του ωραρίου (δεν ξεκίνησαν καν με την σταδιακή κατάργηση κατά 1 ή 2 ώρες...) για τους υπεύθυνους των εργαστηρίων.
Δεν κατάλαβαν καθόλου -ακόμη και τώρα- οι ανάλγητοι, ποιο είναι το προφιλ αυτών που θίχτηκαν από το μέτρο αυτό.
Και την "νεοφιλελέ" αυτή επιλογή την έκαναν αυτοί που κάποτε είχαν εναντιωθεί στην αύξηση του ωραρίου από τους άλλους...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:45:42 μμ »
Έτσι είναι δυστυχώς τα πράγματα. Δύσκολα και δυσοίωνα. Να πω χαρακτηριστικά για την περίπτωση της Λάρισας όπου 10 περίπου φυσικοί (04.01) είναι χωρίς ωράριο. Έχουν δηλαδή λίγες ώρες ο καθένας. Στο νομό φέτος όμως έγιναν αποσπάσεις φυσικών καθώς και προσλήψεις συναφών ειδικοτήτων. Γνωρίζω ήδη για τέσσερις βιολόγους. Του χρόνου μάλλον δεν θα έρθει κανείς ΠΕ04 πέρα κάποιων ελάχιστων αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 11:03:20 πμ »
Μαζί με την ασύμφορη συνταξιοδότηση για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς  -ενώ ακόμη βλέπεις νέους στρατιωτικούς να συνταξιοδοτούνται και να συμφέρει ακόμη...- αυτή η κατάσταση οδηγεί όλους τους αδιόριστους Πε04 (τους βιολόγους λιγότερο) σε αδιέξοδο.

Αυτό που δεν μπορώ να καταπιώ sikat είναι πως την φτωχοποίησή της οικογένειας μου,  όπως και πολλών αναξιοπαθούντων του κλάδου με ηλικίες 45+  την δρομολόγησαν αυτοί που πολλοί στήριξαμε. Στην επιλογή μου να επιστρέψω από μετανάστης -με είχε διώξει η αύξηση του ωραρίου- την καθόρισε και το γεγονός πως δεν περίμενα αριστεροί  να χειροτερέψουν την θέση μας.
Δεν περίμενα βελτίωση γιατί έχω επίγνωση του πλαισίου, αλλά δεν περίμενα να πάρουν την χατζάρα και να αρχίσουν το σφάξιμό μας αυτοί.

Δηλαδή, τι να περίμενουμε από τους επόμενους τώρα; Να ξαναφύγουμε; Αν μείνουμε ένα χρόνο ακόμη δεν θα έχουμε τα χρήματα για τη μετακίνηση. Πρόσφυγες και όχι μετανάστες. Έχω κάνει και τα παιδιά μου λάστιχο με τους αναίσθητους...

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:37:35 μμ »
0. Αύξηση ωραρίου κατά 2 ώρες (σχ έτος 2013-4 και μετά)
    ===> Κάθε 12 Εκπ/ικοί = 24 ώρες/εβδομάδα
    ===> Ένας αναπληρωτής αντίστοιχης ειδικότητας ΆνεργοςΛιγότεροι αναπληρωτές και Λιγότερες μεταθέσεις 2014.
....
Στασιμότητα μισθοδοσίας ΟΛΩΝ ....
.....
Αρχή 2016: Νέο Νέο Μισθολόγιο ===> αχ αχ!!! χα χα χα χα!!! ===>ΑΧΑ Αυξήσεις/Μειώσεις λόγω φορολογίας κλπ
 ΑΧΑ = Ανευ Χρηματικής Αξίας

Σχ έτος 2016-17
1. Το Διδακτικό τρίωρο εργαστηρίου καταργείται για τους ΥΣΕΦΕ
    ===> Κάθε 8 σχολεία (ΟΛΑ τα Γυμνάσια/ΓΕΛ/ΕΠΑΛ) = 24 ώρες
    ===> Ένας αναπληρωτής ΠΕ04 άνεργος, "περιπλανόμενοι" μερικοί μόνιμοι για συμπλήρωση ωραρίου ....

2. Α' Γυμνασίου: Βιολογία και Γεωλογία μείωση 1+1=2ώρες/τμήμα/εβδομάδα
    ===> Κάθε 12 τμήματα Α' Γυμνασίου = 24 ώρες
    ===> Ένας αναπληρωτής ΠΕ04 άνεργος, "περιπλανόμενοι" μερικοί μόνιμοι για συμπλήρωση ωραρίου ....

3. Α' ΚΑΙ Β' Γυμνασίου: Οικιακή Οικονομία μείωση 1ώρα/2 τμήματα/εβδομάδα
    ===> Κάθε 24 τμήματα Α' και Β' Γυμνασίου = 24 ώρες
    ===> Β' ανάθεση η Γεωγραφία στους ΠΕ15 και Γ' ανάθεση στους ΠΕ03...
    ===> Ένας αναπληρωτής ΠΕ04 άνεργος, "περιπλανόμενοι" μερικοί μόνιμοι για συμπλήρωση ωραρίου ....

4. Κατάργηση 1+1+2 των ΕΕ στις Α'Β'Γ' Γυμνασίου = 4 ώρες/3 τμήματα Α'Β'Γ'/εβδομάδα
    ===> "ΑΞΙΟΙΠΟΙΗΣΗ" Β' Ανάθεσης όλων των ειδικοτήτων.

5. Γ' ανάθεση ===> ΣΚΟΥΠΑ σε ό,τι και ό,ποιο μάθημα περιττ(σσ)εύει.....



Πρέπει να ζητηθεί και να υλοποιηθεί:

1. Επαναφορά ωραρίου για λόγους ισονομίας ισοπολιτείας. (21-19-18-16)
    και του τριώρου για ΥΣΕΦΕ και ΥΣΕΠΛΗ (Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής)

2. Επίδομα:
     α. Ενοικίου για όλους τους εκπ/ικούς, που υπηρετούν εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας,
     β. Διαδικτύου για όλους, προφανείς εκπαιδευτικοί λόγοι.
     γ. δημοτικών τελών και ραδιοτηλεόρασης στους λογαριασμούς ρεύματος.
     δ. δωρεάν μετακίνηση τοπικά κατά τις ώρες εργασίας με κάρτα της ΟΛΜΕ και με μεγάλες εκπτώσεις προς και από τον τόπο μόνιμης κατοικίας<==>τόπο εργασίας.
         (Τα α., γ. και δ. λόγω όμοιων διευκολύνσεων άλλων υπουργείων).

και άλλα, όπως:
   αριθμός μαθητών σε τμήμα,
   μείωση μέγιστου αριθμού σε τμήμα με μαθητές που έχουν μαθησιακές δυσκολίες,
   επιμόρφωση εκπαιδευτικών από πανεπιστημιακούς φορείς και εξ αποστάσεως,
   επιδότηση μεταπτυχιακών σπουδών και με σχετική μείωση ωραρίου/ημερών διδασκαλίας (πχ τρεις ημέρες
   εργασίας την εβδομάδα και 12 ώρες συνολικά ανά εβδομάδα),
   Άσκηση ιδιωτικού έργου συναφές του πτυχίου του εκπαιδευτικού χωρίς ασφαλιστικές εισφορές,,,,,
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2016, 01:54:25 μμ από cgs »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 03:00:05 μμ »
Μαζί με την ασύμφορη συνταξιοδότηση για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς  -ενώ ακόμη βλέπεις νέους στρατιωτικούς να συνταξιοδοτούνται και να συμφέρει ακόμη...- αυτή η κατάσταση οδηγεί όλους τους αδιόριστους Πε04 (τους βιολόγους λιγότερο) σε αδιέξοδο.

Αυτό που δεν μπορώ να καταπιώ sikat είναι πως την φτωχοποίησή της οικογένειας μου,  όπως και πολλών αναξιοπαθούντων του κλάδου με ηλικίες 45+  την δρομολόγησαν αυτοί που πολλοί στήριξαμε. Στην επιλογή μου να επιστρέψω από μετανάστης -με είχε διώξει η αύξηση του ωραρίου- την καθόρισε και το γεγονός πως δεν περίμενα αριστεροί  να χειροτερέψουν την θέση μας.
Δεν περίμενα βελτίωση γιατί έχω επίγνωση του πλαισίου, αλλά δεν περίμενα να πάρουν την χατζάρα και να αρχίσουν το σφάξιμό μας αυτοί.

Δηλαδή, τι να περίμενουμε από τους επόμενους τώρα; Να ξαναφύγουμε; Αν μείνουμε ένα χρόνο ακόμη δεν θα έχουμε τα χρήματα για τη μετακίνηση. Πρόσφυγες και όχι μετανάστες. Έχω κάνει και τα παιδιά μου λάστιχο με τους αναίσθητους...

panos 2 σε ρωτάω από περιέργεια επειδή αναφέρεις ότι "δεν περίμενες από αυτούς να..."κ.τ.λ....
Δηλαδή πίστευες στα σοβαρά οτιδήποτε από αυτά που λέγανε προεκλογικά?
Απορώ διότι λίγο να πρόσεχε κανείς το τι ακριβώς λέγανε, και λαμβάνοντας υπόψιν τις ισχύουσες συνθήκες, ήταν παραπάνω από φανερό ότι στην ουσία λέγανε ( σχεδόν καθαρά) όλα αυτά που κάνανε φέτος, αλλά και αυτά  που θα τα κάνουν από του χρόνου.
Αν θέλεις ( το ξαναλέω: ρωτάω από περιέργεια), εξήγησε σε παρακαλώ το ΑΠΟ ΠΟΥ φανταζόσουν ότι θα έβρισκαν χρήματα προκειμένου να μην κάνουν ότι κάνανε ( αλλά και το τι πρόκειται να κάνουν γιατί δεν έχει τελειώσει φυσικά) στον χώρο της εκπαίδευσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2016, 03:02:33 μμ από th1 »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 03:20:34 μμ »
Κι επειδη παρακολουθωντας την εδω συζητηση διεκρινα καποιου ειδους "εκπληξη" απο καποιους που "αυτοι εκαναν αυτα" ( και που εισαι ακομα), πραγματικα θα με ενδιεφερε πολυ το να ακουσω επι των παραπανω ερωτηματων/αποριων που εξεφρασα, και οποιονδηποτε αλλον/η πλην του panos2 στον οποιο ετυχε να απευθυνω αρχικα τα σχετικα ερωτηματα τα οποια στην ουσια συνοψιζονται στο εξης:

Δηλαδη απο που περιμενατε να βρει η σημερινη κυβερνηση τα χρηματα που απαιτουνται ωστε να μην κανει οτι εκανε φετος ( και προκειται να κανει συντομα)?

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μειωση αναπληρωτων ΠΕ.04 σχεδον στο 100% για το σχολικο ετος 2016-2017
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:08:01 μμ »
Η Κύπρος μας έδειξε τον τρόπο στην Παιδεία και ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 287

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.