*

Αποστολέας Θέμα: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 17375 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« στις: Ιούνιος 20, 2016, 10:24:39 μμ »
Καλησπέρα παιδιά..
θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με κάποιες απορίες μου.
Θα σας ήμουν υπόχρεη εάν με διαφωτίζατε με οποιαδήποτε πληροφορία σχετική ,καθώς δεν ξέρω ποιόν κ πως να  ρωτήσω αυτά που θέλω..!
Είμαι απόφοιτος Οικονομικού Αριστοτελείου και μου έχει μπει η ιδέα μήπως καταφέρω με κάποιο τρόπο να μπω στον κλάδο της εκπαίδευσης.
Είμαι πάρα πολύ μπερδεμένη και θέλω τις συμβουλές σας!!!!

Ψάχνοντας διαπίστωσα οτι με το πτυχίο μου κατέχω ήδη το ΠΕ09 και μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για τα σχολεία ή και Ι.Ε.Κ ως αναπληρωτρια/ωρομισθια με μηδενική προυπηρεσία.
1.Μου είπανε οτι οι πιθανότητες για κάτι τέτοι να με πάρουνε είναι λίγες. Ισχέι;
Εάν στην κούφια περίπτωση που γίνει και με πάρουνε (αν δηλώσω στο πιο απόμακρο μέρος και τύχει να μην θέλει να πάει κανείς -δε ξέρω παίζει κάτι τέτοιο?) ,με λίγο μισθό παίρνω επαγγελματική εμπειρία απο τις ώρες διδασκαλίας και την επόμενη φορά στις λίστες θα έχω παραπάνω μόρια-μονάδες σωστα;
(Οπότε τα χαρτιά μας για τα ΙΕΚ κ σχολεία τα κάνουμε καθε χρόνο.)

2.Γνωρίζω πως ένας τρόπος για παιδαγωγική επάρκεια είναι με μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής .
Έψαξα και βρήκα αυτό το μεταπτυχιακό , έχω 2 μήνες να προετοιμαστώ, έχει παρα παρα πολύ διάβασμα , και αναρωτιέμαι εάν αυτό θα μου παρέχει μια σοβαρή θέση στις λίστες ή αν θα το κάνω παντελώς τζάμπα!
Δεδομένου οτι τα μόρια μου αφου το κάνω κ θα τελειώσω σε 2 χρόνια θα ειναι : πτυχιο, μεταπτυχιακό, παιδαγωγική επάρκεια, no kids και μηδενική προυπηρεσία
α.Έχω ελπίδες ή το βλέπω εντελώς λάθος και παράλογα το θέμα;

β.Σκέφτομαι ότι οικονομολόγους ζητάνε λίγους και απορροφούνται κυρίως μόνο απο τα Λύκεια .Σωστά;

Με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό , το οποίο οι υποψήφιοι καλούνται να διαλέξουν αναμεσα σε 3 κατευθυνσεις-1η : Κοινωνία, εκπαίδευση και παιδαγωγική, 2η : Διδακτική της γλώσσας και της λογοτεχνίας, 3η : Θετικές Επιστήμες και διδακτικές τους - και εγώ θα επιλέξω την 3η ,αυτό άραγε μου παρέχει τη δυνατότηα μετά να διδάξω σε δημοτικά και γυμνάσια τα θετικά μαθήματα;
Προσπαθώ να καταλάβω εάν θα έχω ευκαιρία με αυτό το μεταπτυχιακό για κάτι σοβαρό, ή αν απλά θα μου δώσει μόνο την επάρκεια.
Η παιδαγωγική επάρκεια αφορά μόνο το αντικείμενο σπουδών σου?
Μπορώ να κάνω κάποιο άλλο μεταπτυχιακό σχετικά με την εκπαίδευση που να με βοηθήσει?
Είναι πάρα πολύ το διάβασμα που πρέπει να ρίξω 22 βιβλία σε 2 μήνες και προσπαθώ να καταλαβω αν πάω να κάνω καμιά τρέλα!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που το διαβάσατε όποιος μπορεί ας απαντήσει




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 10:25:56 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:41 »

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2016, 12:54:58 πμ »
Καλησπέρα και καλη αρχή!! Λοιπόν για το μεταπτυχιακό ναι θα σου δώσει παιδαγωγική επάρκεια και τιποτα άλλο (εννοώ δεν θα μπορείς να διδάξεις άλλο αντικείμενο σε σχολείο, προτείνω την 1η κατεύθυνση αν σε ενδιαφέρει η επάρκεια).
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα όπως έχουν σήμερα τα πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψεις (σε σχολείο) ούτε Γαύδο. Οι λίστες ειναι γεμάτες με πολλα μόρια και μετά απο εξετάσεις ΑΣΕΠ. Βεβαια κάποια στιγμή θα αλλάξουν τα πράγματα γιαυτο μπορείς να ετοιμάζεσαι απο τωρα με το μεταπτυχιακό σου και ΑΝ γίνει κάποιος διαγωνισμός ΑΣΕΠ να παρεις μέρος και αν γράψεις καλά θα έχεις απο εκεί και πέρα δυνατότητες πρόσληψης. Τα κριτήρια για τις προσλήψεις στο μέλλον δεν έχουν ακόμα διευκρινιστεί. Η παιδαγωγική επάρκεια πάντως θα ειναι προαπαιτούμενο.
Σε ΙΕΚ εννοείται μπορείς να κανεις τα χαρτιά σου και να δουλέψεις. Να ξέρεις όμως ότι η προϋπηρεσία δεν μετράει για τα σχολεία της γενικής παιδειας. Ειναι άλλη βαθμίδα. Προτείνω (εφόσον θέλεις να είσαι στην εκπαίδευση) να κανεις ένα μεταπτυχιακό ή ακόμα και κατατακτήριες σε ένα παιδαγωγικό και παράλληλα αιτήσεις σε ΙΕΚ. Κάποια στιγμή θα κινηθούν τα πράγματα.. Βεβαια όλα αυτά προϋποθέτουν και ότι θα έχεις στήριξη απο γονείς ή θα κανεις και άλλη δουλειά, γιατί τα ΙΕΚ αργούν σε πληρωμές..
Δεν ξέρω αν θέλεις κατι άλλο να ρωτήσεις :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 12:56:52 πμ από dimisfl »

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2016, 02:01:19 πμ »
Γειά σου και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Περίμενα πως και πως!
Πολύ χρήσιμα αυτά που μου είπες .
Συγνώμη αν σε κουράζω αλλα αν θελεις πες μου,,
Γιατί προτείνεις την 1η κατευθυνση; Μου είπανε απο τη γραμματεία του μεταπτυχιακού οτι εκεί πάει το 60% των υποψηφίων γιαυτο σκέφτηκα να πάω στην 3η ,για περισσότερες πιθανότητες και μήπως συνδιαστεί και με κανένα θετικό μάθημα που θα μπορούσα μετά να διδάξω...
Οπότε ότι μεταπτυχιακό και να κάνω , δε μπορώ να διδάξω σε κάποιο άλλο μάθημα πέρα των οικονομικών που σπούδασα.. πολύ κακό αυτό , έχω αυτομάτως λιγότερες επιλογές..
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο διευκρινιστικό . Δλδ υπάρχουν άτομα που έχουν δώσει με ΑΣΕΠ γράψανε καλά και ακόμα είναι σε αναμονή? Ρωτάω επειδή είπες σε κάποια φάση πως " Οι λίστες ειναι γεμάτες με πολλα μόρια και μετά απο εξετάσεις ΑΣΕΠ."
ΑΣΕΠ κανονικά γίνεται κάθε 4 χρόνια , απλά τώρα έχει να γίνει απο το 2008 ? Έτσι άκουσα αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα!
Πολύ χρήσιμο αυτό που μου είπες για την διαφορετική βαθμίδα μέτρησης στην προυπηρεσία..noted..
Η αλήθεια είναι οτι η αρχική μου σκέψη ήταν να δώσω για κατατακτήριες γιατί θα είχα και πολύ περισσότερο χρόνο για διάβασμα , αλλά βρήκα το μεταπτυχιακό αυτό και μπλέχτηκα. Με το που είδα την ύλη βέβαια πελάγωσα και είπα να ρωτήσω εδώ για πληροφορίες, γιατί δεν έχω κανέαν γνωστό μου στην εκπαίδευση και ευτυχώς που ρώτησα!
Οι πιθανότητες δλδ με πτυχίο παιδαγωγικού σαφώς ανεβαίνουνε παρά το πτυχίο των οικονομικών , για να με πάρουν στα σχολεία.. δλδ για το ΠΕ70 υπάρχουν περισσότερες θέσεις απ οτι το ΠΕ09 , ή ούτε και για τους ΠΕ70 πλέον;
Τόσο μάυρα δλδ προμηνύοντα όλα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2016, 09:36:07 πμ »
Οι προοπτικές στην εκπαίδευση, για νέο απόφοιτο όπως εσύ, υπάρχουν μόνο άμα γίνει ΑΣΕΠ.
Ο νόμος λέει ότι ο διαγωνισμός γίνεται κάθε 3 χρόνια πλέον. Μέχρι και το 2008 γινόταν κάθε 2 χρόνια.
Παιδαγωγική επάρκεια μπορείς να πάρεις και από την ΑΣΠΑΙΤΕ μέσα σε δύο εξάμηνα, χωρίς τον κόπο του μεταπτυχιακού!

Οι οικονομολόγοι διδάσκουν σε ΕΠΑΛ, ΓΕΛ και σε γυμνάσια.

Ακόμα και για τους ΠΕ70 τα πράγματα έχουν στενέψει πολύ. Παλιότερα όποιος δάσκαλος αποφοιτούσε προσλαμβάνονταν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:41 »

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2016, 10:47:21 πμ »
Δεν είναι τόσο απλό γιατί στην ΑΣΠΑΙΤε μπορείς να φοιτήσεις μόνο αν κληρωθείς. Πέρσυ έκανα τα χαρτιά μου κ φυσικά δεν κληρώθηκα.

Εάν δώσω κατατακτήριες και πάρω δέυτερο πτυχίο ΑΕΙ στα ΠΑιδαγωγικά δεν ανεβαίνουν οι πιθανότητες μου δλδ ;
Μου φαίνεται παράλογο πως μόνο με ΑΣΕΠ μπορεί να βρω δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:02:16 πμ »
Αν κατάλαβα καλά μένεις στη Θεσσαλονίκη. Εκεί κάνουν πολλοί αίτηση για να εισαχθούν στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
Στη Ρόδο και στη Μυτιλήνη εισάγονται όλοι, οπότε αν είσαι διατεθειμένη να μετακομίσεις για λίγους μήνες παίρνεις επάρκεια.

Δεν είναι τόσο απλό να τελειώσεις άλλη μια σχολή 4 ετών. Αν το θέλεις, όμως, κανένα πρόβλημα.

Σου λέω ότι μόνο αν γίνει ΑΣΕΠ έχεις πιθανότητες, επειδή με το παρόν σύστημα πρόσληψης διδάσκουν ως αναπληρωτές μόνο όσοι έχουν προϋπηρεσία ή μόρια από γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Αυτή την περίοδο μειώθηκαν οι ανάγκες για πρόσληψη αναπληρωτών με τις αλλαγές που έκανε το υπουργείο στο γυμνάσιο, στο ΓΕΛ και στα ΕΠΑΛ.

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 21, 2016, 12:06:05 μμ »
Χρήσιμη αυτή σου η πληροφορία για την Ρόδο και επαρχεία..Σκόπευα όμως οτι μετεκπαιδευση και να κάνω να την κάνω παράλληλα με καποια ημιαπασχοληση- εργασία γιατί δεν γίνετα άλλο σπουδές και καθισιό.

Φυσικά δεν είναι απλό άλλη μια σχολή 4 χρόνων, απλά το μεταπτυχιακό μου φαίνεται βουνό, λόγω της τρελής ύλης που θέλουν οι εξετάσεις του και οτι μπορεί να μην αξίζει.
Ειμαι της άποψης πως οτι μετεκπαιδευση κ να κανεις ποτε δεν παει αχρηστη ομως απο αυτα που ακουω δεν ξερω πλεον
Προσπαθώ να βρώ μια λύση και δεν βλέπω τίποτα...  Μα δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να κάνει κανείς σε αυτή τη χώρα;
Δεν έχω ιδέα τι εστί εξετάσεις του ΑΣΕΠ αλλα πιστεύω είναι κάτι απιαστο να γράψεις καλα γιατι εξετάζεσαι στο οτιδηποτε εχει να κανει με τη σχολη σου σωστα;
Τι να πω ρε παιδιά.... τι να πω.... μπερδευτηκα ακομα πιο πολυ τωρα..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 21, 2016, 12:26:17 μμ »
Αν δε θες να μετακομίσεις υπάρχει και ένα ετήσιο μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο Πανεπιστήμιο Ηρακλείου Κρήτης,
το οποίο μπορεί να σου δώσει επάρκεια. Μπορείς να το ψάξεις και αυτό.

Για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, θα πούμε περισσότερα όταν έρθει η ώρα. Φυσικά μπορείς να δεις τι θέματα έπεσαν παλιότερα!

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2016, 12:46:56 μμ »
Να σε ξαναευχαριστήσω που μου απαντάς και σε κάθε απάντηση σου μαθαίνω και κάτι παραπάνω!! μου είναι πολύ πολύτιμα αυτά που μου λες- δεν έχω να ρωτήσω κανέναν άλλον!
Thanks!!!τώρα θα κοιτάξω  αμέσως το μεταπτυχιακό που μου λες ελπίζω να μην έχει εξετάσεις και να τα καταφέρω!!

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2016, 01:07:30 μμ »
ψάχνω τώρα το μεταπτυχιακό που μου ανέφερες.
Δεν ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος και κοιτάω άλλο, γιατί σε αυτό που κοιτάω τα μαθήματα γίνονται δια ζώσης στο πανεπιστήμιο εκεί πέρα και δεν έιναι εξαποστάσεως :(

Εσύ πιο μεταπτυχιακό εννοούσες;
Εγώ νόμιζα οτι εννοείς αυτο : http://www.edivea.org/master.html
λήγει 8 Ιουλίου, δεν έχει εξετάσεις, έχει σχετικά χαμηλά δίδακτρα αλλά δεν πρέπει να είναι εξ αποστάσεως γιατι στην πρόσκληση αναφέρει το εξής:

Το πρόγραμμα σπουδών υλοποιείται με δια ζώσης διδασκαλίες που απαιτούν φυσική παρουσία στην Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου.
Οι διδασκαλίες διαρθρώνονται σε θεματικούς κύκλους κατά τη διάρκεια με  χρήση και μη εργάσιμων ημερών,ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν και  Μεταπτυχιακοί Φοιτητές οι οποίοι  έχουν  επαγγελματικές  υποχρεώσεις  σε άλλες περιοχές της χώρας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2016, 05:48:34 μμ »
Θα προσπαθήσω να μάθω και θα σε ενημερώσω. Δεν ξέρω πώς ακριβώς λέγεται το μεταπτυχιακό, που μου είχαν πει οι συνάδελφοι!

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2016, 06:49:56 μμ »
Thanks  :) :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:28:34 μμ »
Τελικά έμαθα. Δεν πρόκειται για μεταπτυχιακό. Είναι πρόγραμμα 440 ωρών επιμόρφωσης που δίνει αναγνωρισμένη παιδαγωγική επάρκεια εξ αποστάσεως. Διαρκεί 2 εξάμηνα και πηγαίνεις στο Ρέθυμνο μόνο 4 μέρες για την εξεταστική του Α εξαμήνου, 4 για την εξεταστική του Β εξαμήνου και άλλες 4 για την παρουσίαση της πτυχιακής εργασίας. Το κόστος είναι 1660 €.

Πληροφορίες εδώ: http://katartisi.org

Αποσυνδεδεμένος elenisushi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι στην εκπαίδευση
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2016, 10:11:33 πμ »
Σ'ευχαριστω πολυ!! Ξεκινάω ψαξιμο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.