*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 63506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 30, 2016, 01:43:40 μμ »
τωρα που εφυγε ολο το χρημα σε Ευρωπαικα πανεπιστημια ξυπνησε και το εαπ για ειδικη αγωγη. να δω που θα μπουνε ολοι αυτοι με μαστερ ειδικης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:04:26 μμ »
Γνωρίζει κανείς ποιο είναι το κόστος ; πάνω κάτω.

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:05:43 μμ »
3600

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:09:51 μμ »
Μας περιπαίζουν κανονικά. Εγώ που τους πήρα την Παρασκευή δεν είχαν ιδέα για τα κριτήρια. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα υπάρξει ποσόστωση με βάση την προκήρυξη με πρώτα τα πτυχία των Παιδαγωγικών. Πάντως μέχρι την Παρασκευή αν με πληροφόρησαν αντικειμενικά είχαν κάνει αίτηση μου είπαν 2000 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος sfat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:49:14 μμ »
Καλησπέρα! Μίλησα πριν από 5 λεπτά και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πλαφόν στις θέσεις των εισακτέων!!! Προφανώς έχουν έλλειψη χρημάτων και θα τους πάρουν όλους!!!  :o Αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό...  :-\

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:53:51 μμ »
Εγώ που ρώτησα για την πρακτικη κι αν μπορεί να ανταπεξελθει ένας εργαζομενος μου είπαν πως Δ ξέρουν ακόμα για τις πρακτικές πως θα γίνουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 30, 2016, 04:47:40 μμ »
Κατά τα άλλα πολύ οργανωμένο, παρόλο που επί της ουσίας το "εξαγόρασε" υποτίθεται έτοιμο το ΕΑΠ από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας! Βέβαια εκεί κόστιζε 2800, ποσό αρκετά τσιμπημένο αν συνυπολογίσει κανείς τη φτωχοποίηση της Ελλάδας και κυρίως το γεγονός ότι το ποσό αυτό ζητείται από ΔΗΜΟΣΙΟ και μάλιστα περιφερειακό ελληνικό Πανεπιστήμιο!!!
Τώρα, το κατά τα άλλα ΑΝΟΙΚΤΟ για όλους ελληνικό πανεπιστήμιο το ανέβασε στα 3600 αφού πρόσθεσε και άλλο ένα εξάμηνο για να είναι σύμφωνο με τις εκάστοτε των κυβερνώντων απαιτήσεις και όλα καλά, όλα ωραία :P
Αφού σε αγαστή πάντα συνεργασία με το ΔΟΑΤΑΠ φρόντισαν να βγάλουν Knock out τα εκτός συνόρων μεταπτυχιακά ειδικής, περιμένουν επιτέλους να εισπράξουν κι αυτοί το μερτικό τους,  γιατί το ξέρουν καλά κι ας το θυμήθηκαν αργά, θύματα πάντα θα υπάρχουν να τους τα ακουμπήσουν και μάλιστα χιλιάδες :P

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 30, 2016, 05:42:25 μμ »
Σκέφτεται κανείς να το κανει;

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 30, 2016, 07:01:47 μμ »
Εγώ το σκεφτόμουν. Όμως είναι μάταιος κόπος γιατί οι πίνακες έχουν τιγκάρει. Μόνη περίπτωση είναι σε πιθανό διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Επίσης, σκεφτόμουν πως θα είναι τα πράγματα μετά από τρία χρόνια;Με την ανεργία που υπάρχει μας δημιουργούν φρούδες ελπίδες. Εγώ πάντως που επέμεινα για το αν μας δεχτούν όλους μου είπαν ότι θα προηγηθούν των Παιδαγωγικών και με ποσοστώσεις.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 30, 2016, 11:46:08 μμ »
Εγώ το σκεφτόμουν. Όμως είναι μάταιος κόπος γιατί οι πίνακες έχουν τιγκάρει. Μόνη περίπτωση είναι σε πιθανό διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Επίσης, σκεφτόμουν πως θα είναι τα πράγματα μετά από τρία χρόνια;Με την ανεργία που υπάρχει μας δημιουργούν φρούδες ελπίδες. Εγώ πάντως που επέμεινα για το αν μας δεχτούν όλους μου είπαν ότι θα προηγηθούν των Παιδαγωγικών και με ποσοστώσεις.
Απορώ πάντως που λένε ότι θα προηγηθούν οι απόφοιτοι παιδαγωγικών. Από πότε ένας δάσκαλος ή ένας νηπιαγωγός (με πτυχίο γενικής αγωγής) πρέπει να προηγείται έναντι άλλων πτυχιούχων; Τη στιγμή μάλιστα που στο δημόσιο σχολείο προηγούνται οι απόφοιτοι ειδικής αγωγής (δάσκαλοι & νηπιαγωγοι ειδικής αγωγής με 4 έτη σπουδών).Κατά τη γνώμη μου, μεγαλύτερο ρόλο θα έπρεπε να παίζει η προϋπηρεσία στην επιλογή των υποψηφίων. Δηλαδή ένας λογοθεραπευτης ή εργοθεραπευτης με εμπειρία αποδεδειγμένη σε κέντρα ειδικής αγωγής γιατί να μην προηγείται; Σε τι υστερεί από έναν παιδαγωγό (αν ο παιδαγωγός δεν έχει προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή).Η επιλεκτική και προνομοιακη μεταχείριση συγκεκριμένων πτυχιούχων εις βάρος άλλων δεν αντίκειται στις αρχές της ισότητας; Και μιλάμε για το ανοιχτό πανεπιστήμιο και όχι για κάποιο συμβατικό πανεπιστήμιο όπως το εκπα ας πούμε και πριμοδοτει αδρά τους πτυχιούχους δασκάλους με +5 μόρια (όσα δίνει και το δεύτερο πτυχίο, για το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του πτδε εκπα αναφέρομαι).Βλέποντας μάλιστα και τους πτυχιούχους, διαπίστωσα ότι δεν απευθύνεται σε εργοθεραπευτες ,κάτω κάτω είδα μόνο λογοθεραπευτες. Εκτός αν δεν το πρόσεξα.Αν όντως δεν απευθύνεται σε εργοθεραπευτες, συνιστά κατάφωρη αδικία διότι η πλειονότητα των πτυχιούχων ασχολούνται με την ειδική αγωγή επί 1.5 έτος στα πλαίσια των σπουδών (έχοντας 2 6μηνες κλινικές ασκήσεις & 6 μήνες πρακτική άσκηση).Να μη σχολιασω ότι μετά το πτυχίο υπάρχει ταχύτατη απορρόφηση στον ιδιωτικό τομέα. Τεσπα, είναι ξεκάθαρο ότι δημιουργούν δυστυχώς φρούδες ελπίδες σε πτυχιούχους παιδαγωγικών σπουδών που πλήττονται από την ανεργία, είναι πάρα πολλοί και για αυτό και απευθύνονται σε αυτούς και τους προτάσσουν κατά τη γνώμη μου.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος DEMI19179

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 04, 2016, 05:37:03 μμ »
Αν έχω καταλάβει καλά, στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό για να κάνεις την αίτηση πρέπει να προπληρώσεις την θεματική ενότητα, σωστά;και να τους στείλεις το αποδεικτικό της κατάθεσης.Επίσης γνωρίζετε να μου πείτε αν γίνονται και δόσεις σε αυτό το ποσό.Και σε περίπτωση που δεν σε πάρουν, σου επιστρέφουν τα χρήματα;Και κάτι τελευταίο, έχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα οδηγό σπουδών;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 05, 2016, 11:38:00 πμ »
Τα χρήματα θα επιστραφούν σε περίπτωση που δεν γίνεις δεκτός.το προγραμμα σπόρων βρίσκεται στον εξής σύνδεσμο
http://www.eap.gr/el/programmata-spoudwn/390-επιστήμες-της-αγωγής-ειδική-αγωγή-και-εκπαίδευση-ατόμων-με-προβλήματα-προφορικού-και-γραπτού-λόγου/4517-επιστήμες-της-αγωγής-ειδική-αγωγή-και-εκπαίδευση-ατόμων-με-προβλήματα-προφορικού-και-γραπτού-λόγου
Εμένα η πρακτική με προβληματίζει λίγο γιατί εργάζομαι κάθε χρόνο συνήθως κ Δ ξέρω αν θα μπορώ να την υλοποιήσω

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 05, 2016, 04:44:46 μμ »
Πόσους θα πάρουν, είδε κανείς πουθενά;

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 05, 2016, 05:35:18 μμ »
Η επιλογή δεν θα γίνει με την διαδικασία της κλήρωσης, γι΄ αυτό και δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός θέσεων. Στόχος του πανεπιστημίου είναι να γίνουν δεκτές όσο το δυνατόν περισσότερες αιτήσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.