*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 63676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 05, 2016, 07:07:49 μμ »
Η επιλογή δεν θα γίνει με την διαδικασία της κλήρωσης, γι΄ αυτό και δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός θέσεων. Στόχος του πανεπιστημίου είναι να γίνουν δεκτές όσο το δυνατόν περισσότερες αιτήσεις

μάλιστα.... πρωτότυπο .... όπως πρωτότυπο να προπληρώνεις την θεματική....
συνοψίζουμε, δεν λες πόσους θα πάρεις... οπότε όλοι έχουν ελπίδα, πηγαίνουν καταθέτουν τα χρήματα, μαζεύουμε μερικά μύρια και μετά τα επιστρέφουμε αφού έχουμε πάρει κάποια φράγκα σε τόκους

πρωτοποριακό !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:40 »

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 05, 2016, 07:54:44 μμ »
Έχει κανείς αποψη ή εμπειρία από σπουδές στο ΕΑΠ;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 05, 2016, 08:13:20 μμ »
Έχει κανείς αποψη ή εμπειρία από σπουδές στο ΕΑΠ;

Πολύς κόσμος -ανάμεσα τους κι εγώ, σε προπτυχιακό επίπεδο-, αλλά νομίζω ότι θα ακούσεις πολλά αντιφατικά πράγματα. Υπάρχουν τεράστιες διαφοροποιήσεις από τμήμα σε τμήμα, από ενότητα σε ενότητα και από καθηγητή σε καθηγητή. Προσωπικά, είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά έριξα και τρελό διάβασμα, που ομολογώ δεν το περίμενα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει πολλή προσωπική δουλειά και πειθαρχία, γιατί είναι πολύ σκληροί στις προθεσμίες.

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 05, 2016, 08:22:08 μμ »
Ένας εργαζόμενος δηλαδή  θα μπορέσει να ανταπεξέλθει αλλά θα δυσκολευτεί από ότι καταλαβαίνω   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2016, 11:49:26 μμ από alexandrats »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:40 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 05, 2016, 08:51:45 μμ »
Ένας εργαζόμενος δηλαδή  θα μπορέσει να ανταπεξέλθει αλλά θα ζοριστει αρκετά από ότι καταλαβαίνω..Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ενδιαφέρον μεταπτυχιακό και θέλω πιο πολύ να μάθω πράγματα πάνω στη δουλειά. Μιας και είμαι πε71, εγώ δεν κυνηγάω την ένταξη στους πίνακες ειδικής αλλά να εμπλουτισω τις γνώσεις και να μάθω πολλά.

Το ΕΑΠ είναι απαιτητικό, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία. Μπορεί να σου τύχει βέβαια και καθηγητής που κοιτάζει τα πάνω πάνω. Σε εμένα μου έτυχε μόνο 1 από τους 12 που είχα στο σύνολο. Οι υπόλοιποι διόρθωναν εξονυχιστικά, σε σημείο εκνευρισμού κάποιες φορές. Εγώ δεύτερο πτυχίο έκανα, καθαρά για μένα, και υπήρξαν στιγμές που το απόλαυσα πραγματικά. Έμαθα υπέροχα πράγματα και μου άνοιξαν ορίζοντες για ακόμα περισσότερα. Και δεν το συζητώ για τους ανθρώπους που γνώρισα, συμφοιτητές και καθηγητές. Βέβαια, έχω χάσει πολλά Σαββατοκύριακα αυτά τα 4 χρόνια - η προθεσμία των εργασιών για τη δική μου σχολή ήταν Δευτέρα!  :o Αν μου λεγες να το ξανακάνω, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη!

Αν θέλεις να το κάνεις καθαρά για δικές σου γνώσεις, εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις. Είναι καινούριο μεταπτυχιακό, άρα θα είναι σύγχρονο το πρόγραμμα σπουδών και οι διδάσκοντες θα έχουν ακόμα όρεξη. Βέβαια, μπορεί πάντα να υπάρξουν υπερβολές, που θα διορθωθούν την επόμενη χρονιά.

ΥΓ. Αν δε μένεις Αθήνα, οι μετακινήσεις θα είναι πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 05, 2016, 09:40:26 μμ »
Απαράδεκτο να ζητάνε το ποσό από πριν!!!! Όσο για την δική μου εμπειρία για το ΕΑΠ: Κι εγώ παρακολουθώ τον Ευρωπαϊκό πολιτισμό σε προπτυχιακό επίπεδο αλλά έχω περάσει μόνο μία ενότητα, και αυτή πολύ εύκολα μάλλον λόγω γενικών γνώσεων που έχω. Ας μην ξεχνάμε και το άλλο: ότι πολλοί φοιτητές του ΕΑΠ πληρώνουν και γράφουν τις εργασίες τους σε φροντιστήρια που τα αναλαμβάνουν, όπως ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 05, 2016, 10:01:36 μμ »
Απαράδεκτο να ζητάνε το ποσό από πριν!!!! Όσο για την δική μου εμπειρία για το ΕΑΠ: Κι εγώ παρακολουθώ τον Ευρωπαϊκό πολιτισμό σε προπτυχιακό επίπεδο αλλά έχω περάσει μόνο μία ενότητα, και αυτή πολύ εύκολα μάλλον λόγω γενικών γνώσεων που έχω. Ας μην ξεχνάμε και το άλλο: ότι πολλοί φοιτητές του ΕΑΠ πληρώνουν και γράφουν τις εργασίες τους σε φροντιστήρια που τα αναλαμβάνουν, όπως ακούγεται.

Όσα και να πληρώνει κάποιος για τις εργασίες, το 5άρι στην τελική εξέταση πρέπει να το γράψει οπωσδήποτε. Και είναι και το 70% του βαθμού. Άσε που πλέον με την ηλεκτρονική πλατφόρμα, περνάνε όλα από έλεγχο για λογοκλοπή, οπότε και τα φροντιστήρια έχουν ζοριστεί πολύ, γιατί συγκρίνονται και οι εργασίες των φοιτητών μεταξύ τους και με τις εργασίες παλαιότερων ετών. Σε μας μηδενίστηκαν μερικές εργασίες την πρώτη χρονιά της εφαρμογής της πλατφόρμας και ηρέμησαν αρκετά τα πράγματα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 05, 2016, 10:18:11 μμ »
Όσα και να πληρώνει κάποιος για τις εργασίες, το 5άρι στην τελική εξέταση πρέπει να το γράψει οπωσδήποτε. Και είναι και το 70% του βαθμού. Άσε που πλέον με την ηλεκτρονική πλατφόρμα, περνάνε όλα από έλεγχο για λογοκλοπή, οπότε και τα φροντιστήρια έχουν ζοριστεί πολύ, γιατί συγκρίνονται και οι εργασίες των φοιτητών μεταξύ τους και με τις εργασίες παλαιότερων ετών. Σε μας μηδενίστηκαν μερικές εργασίες την πρώτη χρονιά της εφαρμογής της πλατφόρμας και ηρέμησαν αρκετά τα πράγματα!  ;)

Εντάξει, δεν θα έπαιρνα και όρκο ;)

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 06, 2016, 03:44:45 μμ »
Μα καλά ΦΕΚ δεν έχει πάρει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; ;; Δεν θα επρεπε;;;

Αποσυνδεδεμένος georgina_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 06, 2016, 10:56:26 μμ »
Παιδιά ειναι βέβαιο οτι αναγνωριζεται από τον Δοαταπ και μας δινει το δικαίωμα να μπουμε στους πίνακες ειδικής; τραγικό αυτο με την προπληρωμή πάντως  :-\

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 06, 2016, 11:25:23 μμ »
Παιδιά ειναι βέβαιο οτι αναγνωριζεται από τον Δοαταπ και μας δινει το δικαίωμα να μπουμε στους πίνακες ειδικής; τραγικό αυτο με την προπληρωμή πάντως  :-\

Η προπληρωμή είναι πάγια τακτική του ΕΑΠ εδώ και χρόνια. Η κλήρωση γινόταν Δεκέμβριο και έπρεπε να καταβληθεί το ποσό μέχρι τέλη Ιανουαρίου, για τη σχολική χρονιά που ξεκινούσε τον επόμενο Σεπτέμβρη. Και απ'όσο είδα, υπάρχει και η δυνατότητα αποπληρωμής σε δόσεις. Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί.

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 07, 2016, 01:11:55 πμ »
Θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ τωρα τον Ιούλιο κ όλα θα τα γράφει αναλυτικά.βέβαια κ μπορείς να μπεις στους πίνακες ειδικής, είναι σχεδιασμένο με βάση τα νέα κριτήρια συνάφειας με την ειδική αγωγη κι επίσης σου εξασφαλίζει παιδαγωγική κατάρτιση.Είναι επίσημα αναγνωρισμένο.

Αποσυνδεδεμένος georgina_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 07, 2016, 01:47:03 πμ »
Δεν το γνώριζα elranna. Στην εποχή που διανύουμε μου φαινεται λίγο ρίσκο να προπληρώσω χωρίς να ξέρω αν θα επιλέγω. Θετικό το στοιχείο των δόσεων σιγουρα.
 Ευχαριστώ πολύ alexandrats!!  :)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 07, 2016, 08:40:07 πμ »
Η προπληρωμή είναι πάγια τακτική του ΕΑΠ εδώ και χρόνια. Η κλήρωση γινόταν Δεκέμβριο και έπρεπε να καταβληθεί το ποσό μέχρι τέλη Ιανουαρίου, για τη σχολική χρονιά που ξεκινούσε τον επόμενο Σεπτέμβρη. Και απ'όσο είδα, υπάρχει και η δυνατότητα αποπληρωμής σε δόσεις. Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί.

Εγώ θυμάμαι ότι πρώτα γινόταν η κλήρωση και μετά αν ήσουν μέσα πλήρωνες όπως και οι επιλαχόντες. Άλλο να πληρώνει ένα συγκεκριμένο πλήθος υποψηφίων και άλλο ένα αόριστο. Νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2016, 08:47:32 πμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159555
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.