*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 63658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:35:14 πμ »
Καλημερα! Έχει κανείς καμία ενημέρωση για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό εντέλει; Ας πούμε, πόσοι έκαναν αίτηση, και επειδή θα είναι, φαντάζομαι, χιλιάδες, με ποια κριτήρια θα πάρουν; Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα; Γενικά, αν γνωρίζει κάποιος, κάτι, καλοδεχούμενο  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:19 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 30, 2016, 03:04:57 μμ »
Καλημέρα, είμαι μέλος στην ομάδα φβ εαπ - ενημέρωση φοιτητών όπου εχει 20.000 μέλη περίπου και είδα πριν λίγες μέρες ότι έγραψαν 1-2 κοπέλες ότι έμαθαν πως υποβλήθηκαν χιλιάδες αιτήσεις και ότι δεν είχαν χρόνο να τις δουν όλες και για αυτό έβγαλαν ανακοίνωση για την επίσπευση της διαδικασίας. Επίσης, έγραψαν ότι υπάρχει γραμμή να πάρουν όλους όσους πληρούν τις προϋποθέσεις. Δε ξέρω αν ισχύουν αυτά βέβαια. Δεν έχω κάνει αίτηση στο μεταπτυχιακό. Απλά έγραψα ότι διάβασα φβ Τέλος Αυγούστου θα βγουν τα αποτελέσματα είπαν και μέσα στο Σεπτέμβριο θα χωριστείτε σε ομάδες και τα μαθήματα θα αρχίσουν 1η Οκτωβρίου έτσι είδα στην ομάδα φβ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2016, 03:06:58 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 30, 2016, 07:33:24 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση :) Λογικο ειναι να εχουν γινει χιλιαδες αιτησεις απλα μου φαινεται αδυνατον να παρουν και χιλιαδες υποψηφιους που θα πληρουν τις προυποθεσεις. Γινεται να μπορει να μπορει να ανταποκριθει ενα προγραμμα του ΕΑΠ σε εκατονταδες ποσω δε μαλλον σε χιλιαδες μεταπτυχιακους;


Καλημέρα, είμαι μέλος στην ομάδα φβ εαπ - ενημέρωση φοιτητών όπου εχει 20.000 μέλη περίπου και είδα πριν λίγες μέρες ότι έγραψαν 1-2 κοπέλες ότι έμαθαν πως υποβλήθηκαν χιλιάδες αιτήσεις και ότι δεν είχαν χρόνο να τις δουν όλες και για αυτό έβγαλαν ανακοίνωση για την επίσπευση της διαδικασίας. Επίσης, έγραψαν ότι υπάρχει γραμμή να πάρουν όλους όσους πληρούν τις προϋποθέσεις. Δε ξέρω αν ισχύουν αυτά βέβαια. Δεν έχω κάνει αίτηση στο μεταπτυχιακό. Απλά έγραψα ότι διάβασα φβ Τέλος Αυγούστου θα βγουν τα αποτελέσματα είπαν και μέσα στο Σεπτέμβριο θα χωριστείτε σε ομάδες και τα μαθήματα θα αρχίσουν 1η Οκτωβρίου έτσι είδα στην ομάδα φβ.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 30, 2016, 07:44:54 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση :) Λογικο ειναι να εχουν γινει χιλιαδες αιτησεις απλα μου φαινεται αδυνατον να παρουν και χιλιαδες υποψηφιους που θα πληρουν τις προυποθεσεις. Γινεται να μπορει να μπορει να ανταποκριθει ενα προγραμμα του ΕΑΠ σε εκατονταδες ποσω δε μαλλον σε χιλιαδες μεταπτυχιακους;

Ναι: Γίνεται. Και #10.000#
Και από πρακτικής πλευράς, αν σε ενδιαφέρει το "τεχνικό κομμάτι" αυτής της "υλοποίησης" από το ΕΑΠ.

Περίμενε κανα μήνα και τα ξαναλέμε.

Απορώ τι θα "κάνουν" τόσοι απόφοιτοι.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:19 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:46:00 μμ »
Απορώ τι θα "κάνουν" τόσοι απόφοιτοι.....
Αν κυλήσει καλά το πρόγραμμα με οργάνωση και συνέπεια, πιστεύω τα επόμενα χρόνια τα αντίστοιχα προγράμματα σε Κύπρο ή θα μειώσουν πολύ τα δίδακτρα ή θα χάσουν την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων φοιτητών. Γιατί να στραφεί κάποιος αλλού όταν με τα μισά χρήματα και χωρίς τρέξιμο στο δοαταπ (με αναμονή και επιπλέον έξοδα)  θα έχεις αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και με πρακτική άσκηση; Σχετικά με τους αποφοιτους, οι φιλόλογοι πιστεύω θα έχουν το πιο μεγάλο πρόβλημα (αναμενω μια αύξηση κατόχων μεταπτυχιακών ειδικής αγωγής που θα φτάσει τα 5000 άτομα τα επόμενα 2-3 χρόνια)  και στη συνέχεια οι δάσκαλοι γενικής αγωγής (που ήδη φέτος υπήρξαν άλλα 1000 άτομα με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή). Για την επαγγελματική αποκατάσταση, υπάρχει ο ιδιωτικός τομέας ευτυχώς 😊όπου χρειάζονται ειδικοί παιδαγωγοί. Απλά θα υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός καθώς θα χρειάζονται και επιπλέον επιμορφωσεις σε διαγνωστικά εργαλεία, μεθόδους παρέμβασης κοκ. Ολα αυτά είναι μια δική μου εκτίμηση καθαρά.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 31, 2016, 01:01:26 πμ »
Μπορεί να φανεί άσχετο και συγνώμη που το γράφω εδώ, αλλά πήρα το έναυσμα από το προηγούμενο post.

Παιδιά:
Τα πράγματα (ειδικά για τη χώρα μας, αλλά και παγκοσμίως) αλλάζουν: Δεν είναι "απειλή", όπως μπορεί να φαίνονται και όσα γράφω σε άλλα topics (Και δεν απαντά κανείς γιατί απλά: Δεν μπορεί να απαντήσει κανείς σε κάτι που είναι καινοφανές, δεν μπορεί να το "διαχειριστεί" {για όσους είστε της Ειδικής δεν είναι καινούριος ο όρος!!!}). Δεν είναι ευχή μου (Το απεύχομαι αλλά δεν μπορεί και να μην βλέπεις την πραγματικότητα όσο κι αν σε ξεβολεύει). Δεν είναι ονειροπλασία μου. Δεν είναι ούτε ευαγγελισμός , ούτε βαυκαλισμός (και καλά ότι "τα ξέρω όλα").

Βλέπω την πραγματικότητα και προσπαθώ να προβλέψω το "τι...." μετά από κάποια χρόνια.

Λοιπόν (γιατί μετά θα ξεκινήσω τα άσχετα και δε θα "καταλάβετε" τπτ):
Αρχικά:
1. Βλέπετε η "Ειδική" να διατηρεί το "ίδιο πρόσωπο" τα επόμενα 10 χρόνια;
Δλδ: Να χρειάζεται ειδικούς παιδαγωγούς, ΕΕΠ (ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς κλπ);
Αυτό σας δείχνουν τα "σημεία"; Εμένα ΟΧΙ....Πάμε για "άλλη" μορφή.
ΑΝ πάλι, συνεχίζει να σας δείχνει αυτό (ότι θα διατηρηθεί η ίδια "ανάγκη" σε προσωπικό) ΟΚ. Γιατί μπορεί και να πιστεύετε ότι ΑΝ αλλάξει, θα "προσαρμοστούμε", θα κάνουμε "ό,τι μας ζητήσουν ΤΟΤΕ".Πάμε και στο επόμενο:
2. Βλέπετε οι € προσφορές (δημόσιου και ιδιωτικού) να διατηρούνται (ή έστω με "μικρή" μείωση);
Εμένα ΟΧΙ. Δεν θα μπορεί να ζήσει κανείς από αυτή τη "δουλειά". Απλά: Σκεφτείτε ποιός "πληρώνει" για αυτή τη δουλειά σε σχέση με άλλες δουλειές και ποιές θα προτιμήσει να πληρώνει σε περίπτωση "πενίας πόρων".
3. Βλέπετε ότι 30.000 πχ εκπαιδευτικοί "Ειδικής" (με ό,τι απαιτείται προς το παρόν από ό,τι ξέρουμε σαν προσόντα εννοώ) να είναι πολλοί ή λίγοι για την κάλυψη αυτής της ανάγκης της κοινωνίας (που πληρώνει), ακόμα και αν δεχτούμε τον (ευαγγελιζόμενο κατ'εμέ και πρακτικά το ανάποδο στην πράξη) "ουμανιστικό" (και καλά δείγμα μιας κοινωνίας η βοήθεια προς τα "αδύναμα" μέλη της) σκοπό διατήρησής της;  Απάντηση εδώ ΔΕ θα δώσω: Σκεφτείτε το.

4. Αν γίνουν πραγματικότητα τα παραπάνω, βλέπετε να δίνουν οι τότε νέοι εκπαιδευτικοί/δάσκαλοι κλπ 5000€ για να πάρουν μεταπτυχιακό; Όπως τώρα; Εμένα ΟΧΙ.

ΟΚ.
Άποψή μου.
Μπορεί (και θα) ρωτήσουν πολλοί : Ωραία. Και τί κάνουμε; Σπουδάσαμε κάτι (πχ ωρολογοποιοί αφού λέτε ότι οι φιλόλογοι ειδικής είναι κορεσμένοι) και δε βρίσκουμε δουλειά. Πώς θα ζήσουμε; €€ ?? Τί θα κάνουμε; Τώρα (7/2016) μου φαίνεται ότι στην Ειδική μπορεί και να "χωθώ" κάπου. Υπάρχει ο μπαμπάς (ή....), μπορεί να μου δώσει 5000€ και να το κάνω το μεταπτυχιακό (ή διδακτορικό ειδικής αν και αυτά γίνονται από το ΕΑΠ στο μέλλον) και βλέπουμε....

Παιδιά:
Τα "πράματα" δεν είναι όπως μας τα "μάθαν" οι γονείς μας τις εποχές των "παχιών αγελάδων". Σκούρηναν. Να το πω σε αργκό: "Χόντρινε το "παιχνίδι"".
"Μα να πάω στο χωριό και να δουλεύω τα καλοκαίρια; Να καλλιεργώ ντομάτες; Δεν μπορώ {Δε με "μάθαν" έτσι} , άσε και που δεν ξέρω" (Έχει κάνει κανείς σοδειά/αποτέλεσμα από ντομάτες; ΟΚ. Είναι πολύ δύσκολο αν δεν το "ξέρεις").

Απάντηση: "Δεν ξέρω, ούτε έχω να σας προτείνω "κάτι" που να μπορεί να το κάνετε μαζικά". Και όποιος "προτείνει" εναλλακτικές μόνο για να πουλήσει άρθρα το κάνει.

Τα "πράματα" άλλαξαν, όμως.
Και μένει να "αποδειχτεί".
Δε θα'ναι καθόλου εύκολα , ούτε για όσους είναι ήδη μονιμάδες.
Οι συντάξεις δεν είναι καθόλου σίγουρες μετά από 30 χρόνια (έστω για 10.000 δραχμές, για € σε 30€).
Δεν μπορώ να πω ότι λένε κι οι άλλοι : "Ψάξτε εναλλακτικές" (πχ εξωτερικό).


Ξεκινάω τα "κουφά" τώρα, όπως σας είχα προειδοποιήσει στην αρχή, που μπορεί να φανούν "άσχετα":
Είμαστε "σπουδαγμένοι" άνθρωποι. Δεν μπορεί να μην μας επηρεάζουν (και εφαρμόσιμα/πρακτικά) όσα διαβάζουμε από την ιστορία {Και μπορώ να αναφέρω πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα, απλά επειδή μπορεί να σας φανούν "κουφά/τί μας λέει αυτός τώρα;" θα πω μόνο 1 παράδειγμα::}:

Οι Γερμανοί τον Αύγουστο του 1944 έκαναν τις περισσότερες θηριωδίες.
Δεν περίμεναν ότι 3 μήνες μετά θα είχαν φύγει από τη Νότια Ελλάδα (που είχαν την κατοχή της) άρον-άρον.

Έτσι κι εμείς τώρα (σας υπενθυμίζω ότι έγραψα στην αρχή: Δεν είναι ευχολόγιο, δεν είναι απειλή κλπ):
Δεν μπορούμε να περιμένουμε (να ψιλιαστούμε καν) τι έρχεται.
Όποιος Δεν το πιστεύει αυτό Ας συνεχίσει στους "ρυθμούς" των γονιών μας.

Και μένει να αποδειχτεί.
Ας έχουμε αυτό το ιστορικό παράδειγμα υπόψη μας.

Συνεχίζουμε να "είμαστε...." ό,τι είμασταν,
ενώ τα "πράματα" αλλάζουν.

Αυτά.
Και ισχύουν και για Ειδική (και για Γενική  :)).

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 31, 2016, 01:11:31 μμ »
...τι θελει να πει ο ποιητης;;;;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:39:09 μμ »
...τι θελει να πει ο ποιητης;;;;

ότι τα πράγματα τείνουν προς το χειρότερο ενώ εμείς προχωράμε έχοντας την ψευδαίσθηση ότι θα είναι σταθερά ή δεν θα μας αφορούν οι όποιες αλλαγές (προς το χειρότερο) έρχονται.

Λογική η ανησυχία του συναδέλφου, όλοι την νιώθουμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Ο τρόπος ερμηνείας και αντίδρασης ή μη του καθενός και καθεμιάς μας διαφορετικός όπως άλλωστε είναι λογικό.

Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει - νόμος. (Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο, για να δώσω και ένα τόνο αισιοδοξίας).

Αποσυνδεδεμένος kwnna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:27:42 πμ »
Παντως εγω θεωρω αδιανοητο να παρουν ολους οσους πληρουν τα κριτήρια...δλδ ολους. Μιλαμε για μεγαλο αριθμο υποψηφιων. Ηδη απο τη πρωτη μολις εβδομαδα οι αιτησεις εφτασαν τις 2000. Εν τελη πιστευω οτι οι αιτησεις εφτασαν τις 10000 και ισως και λεω και πολυ λιγες ..αν σκεφτει κανεις οτι7000 ατομα υπαρχουν στο πινακα μηδενικης προϋπηρεσίας νηπιαγωγων και αλλα 2000-3000 περιπου στον πινακα μ.π των δασκαλων. Σκεφτειτε ποσοι φιλολογοι και γενικα εκπαιδευτικοι μηδενικης υπαρχουν που περιμενουν να μπουνε σε ενα μεταπτυχιακο ειδικης. Οκ δεν λεω οτι εχουν κανει ολοι αιτηση...προφανως δεν υπαρχουν 3600 σε καθε σπιτι, αλλα και παλι οι 10000 που ειπα δεν ειναι τπτ μπροστα στους τοοοσους "ουτε καν αναπληρωτες". Εγω παντως οταν τους ρωτησα τηλεφωνικα αν θα τους παρουν ολους, μου ειπαν οτι θα προσπαθησουν να παρουν οσους περισσοτερους μπορουν αλλα πρεπει να καταλαβουμε μου ειπε οτι αν πχ κανουν αιτηση 5000 ατομα δεν μπορουν προφανως να παρουν και τους 5000!!! Αυτο την πρωτη μερα που ανοιξαν οι αιτησεις...αρα ουτε καν φανταζοντουσαν αυτο τον αριθμο αιτησεων τοτε.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:21:34 πμ »
Σχετικά με την ειδική αγωγή, η προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα μεταπτυχιακό δε φέρνει την άνοιξη. Και όλοι οι φιλόλογοι, δάσκαλοι, νηπιαγωγοι να το έκαναν δεν έχουν όλοι την ίδια διάθεση, τα ίδια αποθέματα και τη ικανότητα να σταθούν σε αυτόν τον κλάδο. Κακά τα ψέματα, οι νέοι πτυχιούχοι που θα κάνουν ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δεν μπορούν να γίνουν αναπληρωτές ειδικής καθώς δεν έχουν προϋπηρεσία οπότε ο ιδιωτικός τομέας είναι μονόδρομος. Ομως, στον ιδιωτικό τομέα δεν χρειάζεται μόνο το μεταπτυχιακό (συχνά δεν είναι απαραίτητο προσόν αν ο υποψήφιος έχει εκπαιδευτεί σε πλήθος αξιολογητικων εργαλείων,εκπαιδεύσεων κοκ). Οπως πιστεύω ότι όλοι άνθρωποι δεν κάνουμε για όλα, το ίδιο πιστεύω και για την ειδική αγωγή. Και εγώ μελλοντικά θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, δεν το απορριπτω σαν ιδέα. Αλλά πρώτα θα φροντισω να εξασκησω τη δεύτερη ειδικότητα που θα έχω (που είναι πιο πιθανόν να εργαστω στον τομέα αυτό σε σχέση με την πρώτη μου ειδικότητα) ώστε να αποκτησω και κάποια εμπειρία και μετά θα προχωρησω σε κάποιο μεταπτυχιακό. Ειδικά στην εργοθεραπεια, όλοι οι καθηγητές μας έχουν συμβουλεψει πρώτα να εργαστούμε στον τομέα μας γιατί εξελίσσεται διαρκώς και πρέπει να είμαστε μέσα στα πράγματα και έπειτα τις πρακτικές γνώσεις να τις κουμπωσουμε θεωρητικά με τις γνώσεις από το μεταπτυχιακό .Αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά. Πιστεύω πάντως ότι τα επόμενα 10 χρόνια τα πράγματα στη χώρα μας θα γίνουν καλύτερα. Δεν έχω γνώσεις οικονομικών αλλά η Ελλάδα έχει περάσει και άλλες άσχημες καταστάσεις στο παρελθόν (πολέμους, πτωχεύσεις) και έχει επανέλθει. Καλό μήνα και καλές διακοπές
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:52:21 πμ »
Παιδια με αυτο το μεταπτυχιακο μπαινεις στους πινακες ειδικης αγωγης;;;; γιατι δεν λεει απλα ειδικη αγωγη αλλα ειδικη αγωγη για προβληματα λογου...... Αν καποιος εχει μαθει θα βοηθουσε πολυ να μας ελεγε..
.

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 22, 2016, 08:40:18 μμ »
Ναι με αυτό του εάπ μπαίνεις στους πίνακες;


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 22, 2016, 09:23:37 μμ »
ναι

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 22, 2016, 09:48:21 μμ »
Kinigeros μηπως ξερεις να μας πεις το οτι το συγκεκριμενοποιει σε ειδικη αγωγη για ατομα με προβληματα λογου κ ομιλιας δεν κλεινει καποιες πορτες; δεν ειναι σαν να εχει λογοθεραπευτικη κατευθυνση;γιατι εμεις θελουμε ειδικη αγωγη οχι λογοθεραπεια...επισης ξερεις αν εχει πρακτικη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 258
Σύνολο: 269

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.