*

Αποστολέας Θέμα: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"  (Αναγνώστηκε 34317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« στις: Ιούλιος 02, 2016, 05:05:38 μμ »
Συνάδελφοι. Αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει στο παρακάτω πρόβλημα.
Στο γυμνάσιο που υπηρετώ υπάρχουν 3 εκπαιδευτικοί ΠΕ04 με σειρά παλαιότητος
Χημικός 1 : Υποχρεωτικό ωράριο 20 ώρες (παλαιότερος)
Χημικός 2: Υποχρεωτικό ωράριο 20 ώρες  (μεσαίος)
Φυσικός : Υποχρεωτικό ωράριο 20 ώρες (τελευταίος τοποθετηθείς)
Στο σχολειο υπάρχουν οργανικά 42 ώρες ΠΕ04
16 φυσική
10 βιολογία
6 χημεία
10 γεωγραφία

Η ερώτηση αφορά την κατανομή των ωρών τον Σεπτέμβριο (εφόσον κανείς δεν θα κανει βελτίωση ή άρση υπεραριθμίας)
Με ποιον τροπο θα γίνει η κατανομή τον Σεπτέμβριο με βάση το γεγονός ότι οι 10 ώρες γεωγραφία θα ανατεθούν ως β ανάθεση στον ΠΕ15 (παλαιότερο από όλους) για συμπλήρωση ωραρίου. Επομένως μένουν 32 ώρες λειτουργικές.
16 φυσική
10 βιολογία
6 χημεία

1η ΠΕΡΙΤΠΩΣΗ
Ο χημικός 2 υποστηρίζει ότι
Ο χημικός 1 θα πάρει 20 ώρες (Α και Β ανάθεση)
Ο χημικός 2 θα πάρει 12 ώρες και θα πρέπει να διατεθεθεί για 8 ώρες σε άλλο σχολείο
Ο φυσικός θα πάρει 0 ώρες οπότε θα κριθεί υπεράριθμός (λειτουργικά) και θα διατεθεί εξ ολοκλήρου σε άλλο σχολείο είτε ως υπεράριθμός (εφόσον δηλώσει) οπότε προηγείται τον Σεπτέμβριο στις τοποθετήσεις είτε ως ολική συμπλήρωση ωραρίου.

2η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
Ο φυσικός υποστηρίζει ότι
Ο χημικός 1 θα πάρει 16 ώρες (6 χημεία και 10 βιολογία)
Ο φυσικός θα πάρει 16 ώρες φυσική (Α ανάθεση)
Ο χημικός θα πάρει 0 ώρες οπότε θα κριθεί υπεράριθμός  (λειτουργικά) και θα διατεθεί εξ ολοκλήρου σε άλλο σχολείο είτε ως υπεράριθμός (εφόσον δηλώσει) οπότε προηγείται τον Σεπτέμβριο στις τοποθετήσεις είτε ως ολική συμπλήρωση ωραρίου.
Επειδή στο σχολείο έχει αρχίσει ένας "εμφύλιος πόλεμος" που θα συνεχιστεί τον Σεπτέμβριο γνωρίζει κανείς τι ακριβώς ισχύει και με βάση ποια νομοθεσία;
Περιμένω απάντηση
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:58:19 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2016, 06:07:34 μμ »
Νομικά ισχύει όντως το δεύτερο. Συμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο για τις αναθέσεις, που λέει ότι ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ο καθένας κάνει Α ανάθεση πρώτα και συμπληρώνει μεχρι 11 ώρες Β αναθεση. Οπότε μπορεί να βρει ίσως άλλη μια ώρα από τα μαθηματικά ο 1 αλλά δεν μπορεί να πειράξει την φυσική εφόσον ο φυσικός είναι ακόμη εκεί και δεν θέλει να την παραχωρήσει. Επίσης υπάρχει η ελπίδα με τις γ αναθέσεις να σώσουν κάποιον από τους δύο πρώτους, για αυτό άλλωστε τη ζητούσαν όλοι.
Τώρα πάμε πρακτικά. Ξέρεις στις λειτουργικές τοποθετήσεις τον τελικό λόγο τον έχει ο ΔΔΕ και ο περιφερειακός. Εφόσον το 16 και 16 των δύο πρώτων είναι ένα πρόβλημα λειτουργικότητας στο σχολείο και στην περιοχή, τότε ο ΔΔΕ με απόφαση του περιφερειακού πάει όποιον θέλει όπου θέλει γράφοντας στα χαρτιά για τις ανάγκες της υπηρεσίας. Εκεί οι νόμοι δεν παίζουν τόση σημασία διότι υπάρχει κάλυψη. Άλλωστε το ξέρεις και από το σχολείο σου. Πως βρέθηκαν δύο χημικοί με οργανική σε ένα σχολείο που έχει 6 ώρες χημεία!
Οπότε, αν για παράδειγμα χρειάζονται ενα χημικό σε ένα λύκειο ο ΔΔΕ μπορει να πείσει ή να αναγκάσει τον ένα (τον 2) να φύγει. Αν χρειάζεται ενα φυσικό μπορεί να αναγκάσει τον φυσικό να αφήσει τις φυσικές και να φύγει, αλλά νομικά θα έχει πρόβλημα ο δευτερος χημικός με τις αναθέσεις, αν το καταγγείλλει κάποιος, όπως εσύ για παράδειγμα. (Δεν μπορει να πάρει πια, από φέτος και προς το παρόν, πάνω από 11 ώρες β ανάθεση). Βέβαια οι καταγγελλίες αργούν πολύ δημιουργούν αναστάτωση ίσως θέλουν και λεφτά και ίσως δημιουργήσουν και αντίποινα.
Αν ήμουν στην θέση σου θα βαστούσα γερά λοιπόν τις 16 ώρες Φυσική και θα γύρευα συμπλήρωση σε άλλο σχολείο, μέχρι την στιγμή που θα επενέβαινε ο ΔΔΕ ( δήθεν το ΠΥΣΔΕ ) οπότε θα δεχόμουν την ήττα μου και την μοίρα μου.
Ο πιο συνήθης δρόμος είναι ο συμβιβασμός μεταξύ των τριών, ψάχνοντας όλοι να δουν αν μπορούν, με την βοήθεια του πυσδε να βρουν κενά στα οποία μπορούν να μετακινηθούν κάποιοι εθελοντικά, εννοείται καμπυλώνοντας λίγο τους νόμους αν χρειαστεί. Οι νόμοι είναι για κάτι βλάκες (σαν εμένα) μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 06:40:32 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 02, 2016, 07:54:01 μμ »
Ευχαριστώ για απάντηση. Συμφωνώ με όσα λες. Όμως γι αυτό που αναφέρεις νομικά ο χημικός 2 ισχυρίζεται ότι
α. Το άρ 18 παρ 36 του 4386 που αφορά τις  ομαδοποιηένες υπεραριθμίες των ΠΕ04. Με τον τρόπο που αναφέρεις ο χημικός 2 βγαίνει υπεράριθμός ,ενώ δεν είναι ο τελευταίος τοποθετηθείς (ομαδοποιημένα για λειτουργική υπεραριθμία) στη μονάδα.
β. τα φεκ που αναφέρεις ισχύουν εδώ και καιρό. Η διαφορά είναι ότι εφέτος οι ώρες από 10 έγιναν 11
γ. Το νόμος 4386 είναι ανώτερος από τα φεκ που αποτελούν υπουργικές αποφάσεις. Επομένως το ΠΥΣΔΕ πρέπει να εφαρμόσει τον νόμο για τις υπεραριθμίες (ομαδοποίηση).
δ. με αυτό τον τρόπο σε ένα μεγάλο αριθμό γυμνασίων της χώρας  θα πρέπει να παίρνει ο καθένας την Α ανάθεση και να πάνε να συμπληρώνουν όλοι σε άλλο σχολείο.
Τι ισχυει τελικά για τις υπεραριθμίες;
Γιατί και πέρυσι τον Ιούνιο (παρότι ίσχυε) το ΦΕΚ α ανάθεσης με διαφορά 10 αντό 11 το ΠΥΣΔΕ έβγαλε ομαδοποιημένα την υπεραριθμία. Αλλάζει από ιουνιο σε σεπτέμβριο. (κάτι που δεν προκύπτει από τον 4386).


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2016, 08:06:48 μμ »
Α. Ξαναδιάβασε το 18, 36, 4386 καθώς και που αναφέρεται στα προεδρικά διατάγματα. Θα δεις οτι αναφέρεται σε οργανικές υπεραριθμίες, καμία σχέση με τις λειτουργικές που νομίζει, αυτός, το ΠΥΣΔΕ και οι περισσότεροι που πάτησαν πάνω σε αυτή την βολική παρεξήγηση.
Β. Το έχω αναφέρει νομίζω
Γ. Άκυρο. Ειπαμε δεν ισχύει στις λειτουργικές υπεραριθμίες
Δ. Ακριβώς
Και ακριβώς.....
Για την ακρίβεια ο καθένας πρωτα εξαντλεί την α ανάθεση και μετά παίρνει β ο παλιότερος εφόσον δεν υπάρχει άλλος οργανικά που να εχει α ανάθεση την Β που θέλει ο πρώτος

Η πλήρης εφαρμογή των νόμων θα μπορούσε να φέρει ακόμη και εσένα σε δύσκολη θέση. Φαντάζομαι για αυτό το πύσδε σου και άλλα 32 ΠΥΣΔΕ επιλέγουν να παρανομούν και να αντιμετωπίζουν ενιαία τον πε04 στο γυμνάσιο, που ετσι και αλλιώς δεν πρόεκυπτε ποτέ από πουθενά.
Μεχρι εκεί ξέρω.
Στο ξαναείπα, οι νόμοι είναι μέχρι εκεί που συμφέρουν σε μερικούς και για κάτι βλάκες σαν και μένα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 08:15:53 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:58:19 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2016, 08:42:44 μμ »
Η συζήτηση μαζί σου είναι όντως επικοδομητική. Σε ευαχριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Αν επιμένω όμως είναι για το εξής
Ο χημικός 2 αναφέρει (μου χει δείξει και τον νόμο) ότι ο 4386 γράφει:

Στο άρθρο 14 του π.δ. 50/1996 (Α΄ 45), όπως τροποποιήθηκε με την
παράγραφο 2 του άρθρου 12 του π.δ. 100/1997 (Α΄ 94)
, προστίθεται
παράγραφος 13 ως εξής:
«13. Για τη διαπίστωση υπεραριθμίας εκπαιδευτικών και τη ρύθμισή
της   σύμφωνα   με   τις   σχετικές   διατάξεις   των   προηγούμενων
παραγράφων   του   παρόντος   οι   εκπαιδευτικοί   του   κλάδου   ΠΕ4
(Φυσικών,     Χημικών,     Φυσιογνωστών,     Βιολόγων,     Γεωλόγων)
αντιμετωπίζονται ενιαία, ανεξαρτήτως της ειδικότητας στην οποία ανήκουν.
Το άρθρο 12 του π.δ 100/1997 αναφέρει σαφως για τις λειτουργικές υπεραριθμίες.
Ετοιμάζεται μάλιστα να στεείλει εξόδικο στο ΠΥΣΔΕ και τον ΔΔΕ για την εφαρμογή του νόμου.
περίπτωση συμβιβασμού δεν υπάρχει.
Αν έχεις χρόνο και διαθεση κοίτα λίγο το 12 του π.δ 100/1997 και ξαναπές μου. Γιατί βλέπω ότι ξέρεις πολύ καλά τα πράγματα και μπορείς να βηθήσεις συναδέλφους.
Σε ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2016, 09:02:22 μμ »
Γι αυτό που αναφέρεις για τα ΠΥΣΔΕ έχω μία διαφορετικη εντύπωση. Επςιδή μέχρι πέρυσι που πήρα οργανική (τελευταίος) κοίταζα όλα σχεδόν τα ΠΥΣΔΕ παρατήρησα ότι σχεδόν σε όλα (μπορεί να υπάρχει μία ή δύο εξαιρέσεις) τις νέες οργανικές/βελτιώσεις τις έβγαζαν και στα γυμνάσια και τα λύκεια ανα ειδικότητα. Γι αυτό άλλωστε πήρα οργανική. Αλλιώς υπήρχαν συνάδελφοι ίδιου κλάδου αλλά διαφορετικής ειδικότητας με πολύ περισσότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2016, 09:06:52 μμ »
Η συζήτηση μαζί σου είναι όντως επικοδομητική. Σε ευαχριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Αν επιμένω όμως είναι για το εξής
Ο χημικός 2 αναφέρει (μου χει δείξει και τον νόμο) ότι ο 4386 γράφει:

Στο άρθρο 14 του π.δ. 50/1996 (Α΄ 45), όπως τροποποιήθηκε με την
παράγραφο 2 του άρθρου 12 του π.δ. 100/1997 (Α΄ 94)
, προστίθεται
παράγραφος 13 ως εξής:
«13. Για τη διαπίστωση υπεραριθμίας εκπαιδευτικών και τη ρύθμισή
της   σύμφωνα   με   τις   σχετικές   διατάξεις   των   προηγούμενων
παραγράφων   του   παρόντος   οι   εκπαιδευτικοί   του   κλάδου   ΠΕ4
(Φυσικών,     Χημικών,     Φυσιογνωστών,     Βιολόγων,     Γεωλόγων)
αντιμετωπίζονται ενιαία, ανεξαρτήτως της ειδικότητας στην οποία ανήκουν.
Το άρθρο 12 του π.δ 100/1997 αναφέρει σαφως για τις λειτουργικές υπεραριθμίες.
Ετοιμάζεται μάλιστα να στεείλει εξόδικο στο ΠΥΣΔΕ και τον ΔΔΕ για την εφαρμογή του νόμου.
περίπτωση συμβιβασμού δεν υπάρχει.
Αν έχεις χρόνο και διαθεση κοίτα λίγο το 12 του π.δ 100/1997 και ξαναπές μου. Γιατί βλέπω ότι ξέρεις πολύ καλά τα πράγματα και μπορείς να βηθήσεις συναδέλφους.
Σε ευχαριστώ και πάλι.
Εχω και απο τα δυο. Ιντερνετ δεν εχω. Με ενδιαφερει και θα το δω αργοτερα.

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: ΥπεραΡιθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2016, 09:28:52 μμ »
Από Μαθηματικά πώς πάτε ;;

Το σχολείο πρέπει να είναι Α+Β+Γ=4+3+3=10τμήματα=40 ώρες Μαθηματικά....

Το έρώτημα είναι πώς βρέθηκαν 2 χημικοί με οργανικές σε τόσο "μικρό" σχολείο ;;; ......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 09:38:44 μμ από cgs »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:13:58 μμ »
Λοιπόν τώρα που τα ξαναείδα, θυμηθηκα ότι ο 4186 έχει ενα τεχνικό λάθος. Αναφέρεται στο αρθρο 14 του 50/96 οτι βάζει 13η παράγραφο ενω εκεινο έχει μόνο 8. Το μεταγενέστερο π.δ. 100/97 έχει άρθρο 14 με 12 παραγράφους και εκεί μάλλον προστίθεται η 13 παράγραφος της ντροπής.
Το αρθρο 12 παράγραφος 2 δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.
Παρολο που νόμιζα ότι το είχα καταλάβει, τώρα που το ξαναδιάβασα.... αυτή τη φορά δεν κατάλαβα χριστό!
"9. Οι διατάξεις της παραγράφου 3, και της παραγράφου 7 εδάφ. Β και 8 του άρθρου
αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπ/κοί
δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση
(λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της
ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.
"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 11:15:36 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:36:42 μμ »
Λοιπόν τώρα που τα ξαναείδα, θυμηθηκα ότι ο 4186 έχει ενα τεχνικό λάθος. Αναφέρεται στο αρθρο 14 του 50/96 οτι βάζει 13η παράγραφο ενω εκεινο έχει μόνο 8. Το μεταγενέστερο π.δ. 100/97 έχει άρθρο 14 με 12 παραγράφους και εκεί μάλλον προστίθεται η 13 παράγραφος της ντροπής.
Το αρθρο 12 παράγραφος 2 δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.
Παρολο που νόμιζα ότι το είχα καταλάβει, τώρα που το ξαναδιάβασα.... αυτή τη φορά δεν κατάλαβα χριστό!
"9. Οι διατάξεις της παραγράφου 3, και της παραγράφου 7 εδάφ. Β και 8 του άρθρου
αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπ/κοί
δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση
(λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της
ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.
"
Η παραπάνω παράγραφος αναφέρεται σαφώς στις λειτουργικές υπεραριθμίες. Αντιμετωπίζονται όπως και οι οργανικές υπεραριθμίες. Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ το ζήτημα, το επίμαχο άρθρο του ν. 4186 ήταν να καταργηθεί σύμφωνα με ένα προσχέδιο νόμου που κυκλοφορούσε για την ανώτατη εκπαίδευση..... Τελικά καταργήθηκε ή όχι; Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα;

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2016, 01:20:14 πμ »
α) Σύμφωνα με τον συνάδελφο χημικό 2 (αλλα και άλλους) το άρθρο του νόμου 1996 καθορίζει την οργανική υπεραρριθμία. Το άρθρο του νόμου 1997 καθορίζει την λειτουργική υπεραριθμία και το άθρο του 4186 καθορίζει ότι για τους ΠΕ04 και οι δύο υπεραριθμίες κρίνονται ομαδοποιημένα. Αυτό δεν νομίζω ότι μπορούμε να το αρνηθούμε.
Β) Προς astro. Όχι δεν καταργήθηκε. Το νομοσχέδιο ήταν του Μπαλτά. Είχε βγεί σε δημόσια διαβούλευση πέρυσι τον Ιούνιο αλλα δεν ψηφίστηκε, εφόσον έκλεισε η βουλή για εκλογές (μακάρι να είχε ψηφιστεί). Από τότε δεν ξανα ήρθε σε νομοσχέδιο η κατάργηση μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω τι θα γίνει το καλοκαίρι. Αυτό είναι σίγουρο. Η περίπτωση σου πως είναι; Αν θέλεις γράψε μερικά πράγματα για να δω αν έχουμε κοινά θέματα. να δούμε πως να το αντιμετωπίσουμε.


Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2016, 02:47:40 πμ »
()
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 03:24:27 πμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2016, 08:06:09 πμ »
προς cgs
Το σχολείο έχει πραγματικά 40 ώρες μαθηματικών,
Εγώ πήρα οργανική πέρυσι που έφυγε ένας γεωολόγος με σύνταξη, αλλά πήρα απόσπαση (εντός ΠΥΣΔΕ). Γι αυτό  δεν ξέρω πολλά εφόσον δεν υπηρέτησα. Νομίζω όμως ότι οι χημικοί είναι εκεί από το 2008/09 όπου οι τοποθετήσεις οι νέες οργανικές οι μεταθέσεις κλπ γίνονταν ακομα ομαδοποιημένα. Το 2010 χωρίστηκε επίσημα ο κλάδος και άρχισαν να γίνονται ανά ειδικότητα οι υπηρεσιακές μεταβολές. Ο χημικός 2 έχει "λυσάξει" γιατί όπως υποστηρίζει για κάποια χρόνια συπλήρωνε σε άλλο σχολείο (ήταν ο τελευταίος τοποθετηθείς). Περίμενε να φύγει ο γεωλόγος για να πάρει τις ώρες που έπαιρνε  (ο συνταξιοδοτηθής) ως β αναθεση και να συμπληρώσει. Πέρυσι που δεν ήμουν εγώ έτσι έγινε (υπήρχαν περισσότερες ώρες πριν το κόψιμο). Εφέτος όμως δεν το συζητά καθόλου να φύγει ολικά. Έχει αρχίσει και μου το αναφέρει (όταν περνουσα από το σχολείο) από τον Απρίλιο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2016, 08:45:55 πμ »
Αυτό που ακούγεται από ανθρώπους που γνωρίζουν πρόσωπα κ πράγματα σε υπουργείο και ιεπ είναι ότι μέσα στο καλοκαίρι θ αλλάξει το καθεστώς συμπλήρωσης ωραρίου με β ανάθεση ως εξής:
Τώρα ισχύει ότι η χ ειδικότητα παίρνει τη διαθέσιμη στη σχ. μονάδα α ανάθεση κ συμπληρώνει με τις διαθέσιμες β αναθέσεις στην ίδια σχολική μονάδα (λαμβάνοντας υπόψη τη σειρά τοποθέτησης στη σχ. μονάδα).
Θα γίνει: πρώτα θα καλύπτεται υποχρεωτικά η α ανάθεση σε επίπεδο πύσδε πχ πε03 με 20 ώρες ωράριο και 16 ώρες διαθέσιμες στην ειδικότητά του θα σταλεί υποχρεωτικά σε άλλη σχολική μονάδα για να καλύψει με μαθηματικά τις υπόλοιπες 4 ώρες του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 08:48:05 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.