*

Αποστολέας Θέμα: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"  (Αναγνώστηκε 34486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 03, 2016, 09:09:33 πμ »
προς silkcut
Πολύ ωραίο αυτο που λές. Όμως και πάλι δεν λύνει το πρόβλημα της υπεραριθμίας που έχει προκύψει με τους ΠΕ04. Ποιος θα είναι υπεράριθμός στους ΠΕ04; Αν παραμείνει το άρθρο του 4186 τα πράγματα μπερδεύονται παρα πολύ εφόσον αναφέρει ότι υπάρχει ομαδοποίηση. Αν αυτό που λές προκύψει με υπουργική απόφαση , είναι κατώτερη του 4186. Πολλοί συνάδελφοι θα προσφύγουν (με εξόδικα - μυνήσεις για παράβαση καθήκοντος στο ΠΥΣΔΕ) στα δικαστήρια.
Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι θα αναφέρει η απόφαση που λές αν και όταν βγει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:37:15 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 03, 2016, 09:11:18 πμ »
κ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 03, 2016, 10:39:54 πμ »
προς cgs
Το σχολείο έχει πραγματικά 40 ώρες μαθηματικών,
Εγώ πήρα οργανική πέρυσι που έφυγε ένας γεωολόγος με σύνταξη, αλλά πήρα απόσπαση (εντός ΠΥΣΔΕ). Γι αυτό  δεν ξέρω πολλά εφόσον δεν υπηρέτησα. Νομίζω όμως ότι οι χημικοί είναι εκεί από το 2008/09 όπου οι τοποθετήσεις οι νέες οργανικές οι μεταθέσεις κλπ γίνονταν ακομα ομαδοποιημένα. Το 2010 χωρίστηκε επίσημα ο κλάδος και άρχισαν να γίνονται ανά ειδικότητα οι υπηρεσιακές μεταβολές. Ο χημικός 2 έχει "λυσάξει" γιατί όπως υποστηρίζει για κάποια χρόνια συπλήρωνε σε άλλο σχολείο (ήταν ο τελευταίος τοποθετηθείς). Περίμενε να φύγει ο γεωλόγος για να πάρει τις ώρες που έπαιρνε  (ο συνταξιοδοτηθής) ως β αναθεση και να συμπληρώσει. Πέρυσι που δεν ήμουν εγώ έτσι έγινε (υπήρχαν περισσότερες ώρες πριν το κόψιμο). Εφέτος όμως δεν το συζητά καθόλου να φύγει ολικά. Έχει αρχίσει και μου το αναφέρει (όταν περνουσα από το σχολείο) από τον Απρίλιο.
Νόμιζα οτι ο κλάδος χώρισε το 2006. Αν δε σου κάνει κόπο έχεις κάτι που δείχνει για το 2010.
Αυτό που λέει η silkcut είναι μάλλον αδύνατον. Ο 4186 δεν εγινε τυχαία και τωρα καταλαβαν το λάθος. Ήταν αποτέλεσμα πολύ συγκεκριμένων συμφερόντων και η πλειοψηφία των μονίμων συμφωνεί. Αυτοί που το έκαναν και το στηρίζουν δεν έχουν φύγει. Είναι αρκετές εκατοντάδες. Δεν νομίζω ότι θα επιτρέψουν να εκτεθούν. Για αυτό άλλωστε πιέζουν για ενοποίηση του ΠΕ04.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 03, 2016, 12:42:27 μμ »
προς gvasilis
Οχι δεν έχω κάτι επίσημο. Το αναφέρω με βάση αυτά που θυμάμαι. Και οι δύο μεταθέσεις που πήρα 2006 και 2009 έγιναν από το υπουργείο ομοδοποιημένα. Μάλιστα θυμάμαι ότι τόσο εγώ όσο και άλλοι συνάδελφοι που πήραμε το 2009 μετάθεση θεωρήσαμε τους εαυτούς μας πολύ τυχερούς γιατί την επόμενη χρονιά το 2010 οι μεταθέσεις έγιναν ανα ειδικότητα και δεν θα πέρναμε. Κάπου τότε άρχισαν και τα ΠΥΣΔΕ να εφαρμόζουν την ειδικότητα για τις νέες οργανικές. Πάντως υπήρξε μία αρχική περίοδος πολύ θολή σε ότι αφορά το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:37:15 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2016, 01:20:51 μμ »
Τελικά το ερώτημα στο αρχικό πρόβλημα παραμένει. Επειδή το θέμα δεν παίρνει κανένα συμβιβασμό είμαστε αναγκσσμένοι να κινηθούμε με βάση την νομοθεσία. Τι από τα δύο ισχύει η άποψη του χημικού 2 ή η άποψη του φυσικού; Πάντα όμως με βάση τη νομοθεσία
Γνωρίζει κανείς;
Έχετε συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα και τι εφρμόστηκε;

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2016, 11:34:02 πμ »
Παιδιά εφόσον ακόμα οι υπεράριθμες κρίνονται ενιαία πρέπει να φύγει ο τελευταίος τοποθετηθείς ΠΕ04. Αυτή την ενημέρωση έχουν τα ΠΥΣΔΕ
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 07, 2016, 07:33:47 μμ »
Σε  πύσδε που τέθηκε η ερώτηση αυτές τις μέρες, απάντησαν ότι στους  πε4 δικαιουται ο καθένας  άσχετα με παλαιότητα τις ώρες α ανάθεσης του.
(Για γυμνάσιο έγινε η ερώτηση)
Δεν θα μπορούσε  να  απευθυνθεί κάποιοσ στο αντίστοιχο τμήμα του υπουργείου να του δώσουν εγγράφως τι θα ισχύσει στα γυμνάσια φέτος;'Η δεν θα το έχουν  ξεκαθαρίσει ακόμη ούτε  και αυτοί;γίνεται κάθε πύσδε να το χειρίζεται διαφορετικά;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2016, 08:06:07 μμ »
Ναι το καλύτερο είναι να ερωτηθεί (ενοχληθεί) το Υπουργείο από αυτούς που πλήττονται. Η διεύθυνση προσωπικού. Με έγγραφα ερωτήματα.
Τόσο καιρό αυτός ο νόμος βόλευε την πλειοψηφία παρόλο που πολλοί κάνουν πως δεν συμφωνούν. Ίσως τώρα που αρχίζει να πειράζει περισσότερους να είναι πίεση για να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 07, 2016, 08:58:41 μμ »
α) Σύμφωνα με τον συνάδελφο χημικό 2 (αλλα και άλλους) το άρθρο του νόμου 1996 καθορίζει την οργανική υπεραρριθμία. Το άρθρο του νόμου 1997 καθορίζει την λειτουργική υπεραριθμία και το άθρο του 4186 καθορίζει ότι για τους ΠΕ04 και οι δύο υπεραριθμίες κρίνονται ομαδοποιημένα. Αυτό δεν νομίζω ότι μπορούμε να το αρνηθούμε.
Β) Προς astro. Όχι δεν καταργήθηκε. Το νομοσχέδιο ήταν του Μπαλτά. Είχε βγεί σε δημόσια διαβούλευση πέρυσι τον Ιούνιο αλλα δεν ψηφίστηκε, εφόσον έκλεισε η βουλή για εκλογές (μακάρι να είχε ψηφιστεί). Από τότε δεν ξανα ήρθε σε νομοσχέδιο η κατάργηση μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω τι θα γίνει το καλοκαίρι. Αυτό είναι σίγουρο. Η περίπτωση σου πως είναι; Αν θέλεις γράψε μερικά πράγματα για να δω αν έχουμε κοινά θέματα. να δούμε πως να το αντιμετωπίσουμε.
[/quote

Ευχαριστώ!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2016, 09:02:09 μμ από astro »

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 07, 2016, 09:02:35 μμ »
Ερώτημα προς Platonas: Είμαι χημικός σε ΕΠΑΛ όπου υπάρχει και φυσικός (έχουμε άριστη σχέση) αλλά και συνάδελφοι τεχνικών ειδικοτήτων που έχουν Β' ανάθεση βιολογία (παλιότεροι από εμένα και νομίζω και από τον φυσικό). Αν δεν συμπληρώνει ο Φυσικός  το Σεπτέμβρη τι γίνεται; του δίνω ώρες χημείας μέχρι να συμπληρώσει και εγώ παίρνω ό,τι μείνει από χημεία; Τις βιολογίες ποιος τις δικαιούται; Εδώ γίνεται μια μεγάλη αδικία στον κλάδο μας: μας εξετάζουν ενιαία στην υπεραριθμία τον Ιούνιο ως κλάδο, παραβλέποντας ότι πολλές από τις ώρες Β' ανάθεσης ΠΕ04 τις παίρνουν το Σεπτέμβρη άλλες ειδικότητες (ΠΕ 03, ΠΕ15, ΠΕ14)

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 07, 2016, 09:08:21 μμ »
Και για να μην μας περάσουν οι φιλόλογοι για άσχετους ως κλάδο συνολικά, παρακαλώ όποιος μπορεί να διορθώσει τον τίτλο: είναι υπεραριθμία (υπερ+αριθμός) με ένα ρ.....

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 08, 2016, 11:27:34 πμ »
Α) Προς artro. Κανονικά (με βάση το νόμο και αυτά που μου είπε ο δικηγόρος) γίνεται έτσι όπως τα αναφέρεις. Εφόσον η λειτουργική υπεραριθμία είναι ομαδοποιημένη πρέπει να γεμίσει πρώτα ο φυσικός. Δυστυχώς όσα αναφέρεις για τον κλάδο μας είναι σωστά. Υπάρχει μεγάλη αδικία στον κλάδο μας. Το  λάθος με τα δύο (ρρ)
είναι τυπογραφικό (ο δαίμων του τυπογραφίου) και το παίρνω επάνω μου. Για εμένα η άποψη των φιλολόγων για ένα τόσο ασήμαντο θέμα (μπροστά στα σοβαρά προβλήματα που έχει ο κλαδος μας) είναι εντελώς αδιάφορη. Τους επιτρέπω να σκεφτούν ότι ο συνάδελφος που ανέβασε το θέμα είναι άσχετος.. Καθόλου δεν με ενδιαφέρει.

Β) Προς όλους όσους λένε να ερωτηθεί το Υπουργείο. Το υπουργειο δεν μπορεί  (και δεν υπάρχει περίπτωση) να δώσει σαφή έγγραφη απάντηση ποιος παίρνει τις ώρες και ποιος φεύγει. Θα αναφέρει τους νόμους που ισχύουν για τις υπεραριθμίες και το ΦΕΚ των αναθέσεων. Το πρόβλημα πάλι θα υπάρχει.

Γ) Προς run. Οσο αφορά το ΠΥΣΔΕ που απάντησε ότι ο καθένας δικαιούται την Α ανάθεση. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο. α) Το ΠΥΣΔΕ δεν ασχολείται με την κατανομή ωρών σε ένα σχολείο. Αυτό το κάνει  η διεύθυνση προσωπικού. Το ΠΥΣΔΕ εξετάζει τις υπεραριθμίες (είτε με βάση την Α ανάθεση , είτε ομαδοποιημένα για τους ΠΕ04). β) Το ΠΥΣΔΕ εννοεί ότι όταν συμπληρώνουν όλοι οι εκπαιδευτικοί τότε πρώτα ο καθένας παίρνει την Α ανάθεση και μετά συμπληρώνει με την Β. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει πιθανότητα (όπως στην δική μου), τον Ιούνιο να είναι οργανικά υπεράριθμός ο τελευταίος τοποθετηθείς  ομαδοποιημενα και τον Σεπτέμβριο η κρίση υπεραριθμίας ναι γίνει ανά ειδικότητα. Σε αυτή την περίπτωση το ΠΥΣΔΕ βρίσκεται υπόλογο για παράβαση καθήκοντος (Π.Δ του 97).

Ολα τα παραπάνω είναι άποψη του δικηγόρου στον οποίο απευθύνθηκα. Δυστυχώς το γεγονός αυτό δεν με συμφέρει αλλά αυτή είναι η άποψη του δικηγόρου.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 08, 2016, 11:40:46 πμ »
Νομίζω ότι δεν ειναι αυτό που ζητάς, όμως κοίτα μήπως μπορείς να αντλήσεις κάποιο νομικό επιχείρημα από αυτό
https://www.alfavita.gr/arthron/shetika-me-ti-rythmisi-tis-yperarithmias-kai-tis-topothetisis-ton-yperarithmon-pe04
Είναι επιβεβαιωμένο ότι έχουν δεχτεί το σκεπτικό πολλά ΠΥΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραρριθμίες ΠΕ04 και "εμφύλιος"
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 08, 2016, 12:05:32 μμ »
Με  δεδομένο  ότι σε καποια  γυμνάσια δεν υπάρχει οργανική υπεραριθμία για τους πε04 που ανήκουν οργανικά σε αυτό(δηλαδή έχουν  όλοι  τουλάχιστον  12  ώρες σε φυσική,χημεία.βιολογία,γεωγραφία και είναι σαφές ότι ο νόμος βγάζει ΟΡΓΑΝΙΚΗ υπεραριθμία  εννιαία) η ερώτηση  είναι η εξής:΄
Το  σεπτέμβριο πως δίνονται οι ώρες;Σε  αυτό  θεωρείτε  ότι  οι υπάρχοντες νόμοι- εγκύκλιοι απαντάνε;
Αν ναι, ας τους παραθέσει κάποιος.
Αν όχι, τότε ποιός  πρέπει να απαντήσει, αν όχι το υπουργείο εγγράφως;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.