*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ  (Αναγνώστηκε 29912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 13, 2016, 12:37:49 μμ »
Τώρα μου έστειλαν μήνυμα από το ΔΙΕΚ ότι ήρθαν οι συμβάσεις μας και να πάμε να τις πάρουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:05 »

Αποσυνδεδεμένος osav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω τις δημόσιες υπηρεσίες
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 19, 2016, 02:01:37 μμ »
Καλησπέρα... Έβγαλε κανείς σας άκρη με τη βεβαίωση εργοδότη για τα ένσημα για Μάη-Ιούνη;

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 19, 2016, 03:12:58 μμ »
Καλησπέρα... Έβγαλε κανείς σας άκρη με τη βεβαίωση εργοδότη για τα ένσημα για Μάη-Ιούνη;
Εγώ σήμερα πήρα τηλ στο πρωτόκολλο, απλά έμαθα τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης μου, δεν ήξερε ο κύριος που μίλησα για το πότε θα σταλούν   ...

 

Αποσυνδεδεμένος osav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω τις δημόσιες υπηρεσίες
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 19, 2016, 04:21:09 μμ »
ήδη τον έχω τον αριθμό της αίτησης...πήρα τηλ στην υπεύθυνη να μάθω πότε θα στείλουν την βεβαίωση, όμως δεν ήξερε και μου έδωσε άλλα 3 νούμερα από το λογιστήριο μήπως ξέρουν. Με ρώτησε μέχρι πότε έχω προθεσμία να την παραδώσω στον οαεδ γιατί άλλοι της είχαν πει σε 20 μέρες και άλλοι λιγότερες και της είπα ότι το χρειάζομαι άμεσα! πήρα μετά και στα 3 που μου έδωσε και δεν το σήκωναν. πήγα ρώτησα και στον οαεδ αν υπάρχει θέμα αν καθυστερήσω και μου είπε ότι όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο, βέβαια μέσα σ αυτές τις 60 μέρες από την αίτηση μπορώ να το καταθέσω αλλά θα αργήσω να επιδοτηθώ. να πω την αλήθεια δεν τον κατάλαβα και πολύ καλά αφού έτσι κ αλλιώς η απόφαση για ταμείο βγαίνει στις 60 μέρες για πιο λόγο να αργήσει η επιδότηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:05 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 19, 2016, 07:19:33 μμ »
ήδη τον έχω τον αριθμό της αίτησης...πήρα τηλ στην υπεύθυνη να μάθω πότε θα στείλουν την βεβαίωση, όμως δεν ήξερε και μου έδωσε άλλα 3 νούμερα από το λογιστήριο μήπως ξέρουν. Με ρώτησε μέχρι πότε έχω προθεσμία να την παραδώσω στον οαεδ γιατί άλλοι της είχαν πει σε 20 μέρες και άλλοι λιγότερες και της είπα ότι το χρειάζομαι άμεσα! πήρα μετά και στα 3 που μου έδωσε και δεν το σήκωναν. πήγα ρώτησα και στον οαεδ αν υπάρχει θέμα αν καθυστερήσω και μου είπε ότι όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο, βέβαια μέσα σ αυτές τις 60 μέρες από την αίτηση μπορώ να το καταθέσω αλλά θα αργήσω να επιδοτηθώ. να πω την αλήθεια δεν τον κατάλαβα και πολύ καλά αφού έτσι κ αλλιώς η απόφαση για ταμείο βγαίνει στις 60 μέρες για πιο λόγο να αργήσει η επιδότηση;

Οι αιτήσεις για επίδομα ανεργίας εξετάζονται με τη σειρά που υποβάλλονται και οι αποφάσεις δε βγαίνουν την ίδια ημέρα. Επίσης, για κάθε ημέρα καθυστέρησης, μετά την έβδομη ημέρα από τη λήξη της σύμβασης, χάνονται και ημέρες επιδότησης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 19, 2016, 07:22:24 μμ »
Εμένα πάντως μου είπαν στον ΟΑΕΔ ότι όταν παω κ την βεβαίωση εργοδότη που εκκρεμεί απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και εγκριθεί το ταμείο , η επιδότηση ισχύει απο την ημέρα που έκανα την εγγραφή ως άνεργη , όχι απο την ημέρα που κατέθεσα τη βεβαίωση εργοδότη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 19, 2016, 07:47:19 μμ »
Εμένα πάντως μου είπαν στον ΟΑΕΔ ότι όταν παω κ την βεβαίωση εργοδότη που εκκρεμεί απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και εγκριθεί το ταμείο , η επιδότηση ισχύει απο την ημέρα που έκανα την εγγραφή ως άνεργη , όχι απο την ημέρα που κατέθεσα τη βεβαίωση εργοδότη.

Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό. Αναφερόμουν στην υποβολή των αρχικών αιτήσεων και την καθυστέρησή τους. Αν ο συνάδελφος έχει υποβάλει την αρχική αίτηση θα καθυστερήσει να εξεταστεί μόνο αν όταν έρθει η σειρά της για εξέταση θα εξακολουθεί ακόμα να βρίσκεται σε εκκρεμότητα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 19, 2016, 09:50:25 μμ »
Εμένα πάντως μου είπαν στον ΟΑΕΔ ότι όταν παω κ την βεβαίωση εργοδότη που εκκρεμεί απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και εγκριθεί το ταμείο , η επιδότηση ισχύει απο την ημέρα που έκανα την εγγραφή ως άνεργη , όχι απο την ημέρα που κατέθεσα τη βεβαίωση εργοδότη.
σωστό αυτό υπο την αίρεση ότι δεν έχεις απεριόριστο περιθώριο (χρονικό) κατάθεσης των εκκρεμών δικαιολογητικών.
Διάβασε τις οδηγίες του ΟΑΕΔ περί κατάθεσης δικαιλογητικών για εγγραφή στο ταμείο
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος osav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω τις δημόσιες υπηρεσίες
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 19, 2016, 10:48:50 μμ »
σωστό αυτό υπο την αίρεση ότι δεν έχεις απεριόριστο περιθώριο (χρονικό) κατάθεσης των εκκρεμών δικαιολογητικών.
Διάβασε τις οδηγίες του ΟΑΕΔ περί κατάθεσης δικαιλογητικών για εγγραφή στο ταμείο
Το έψαξα λιγάκι λέει ότι: "Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να προσκομίσει τα παραπάνω στοιχεία στον Ο.Α.Ε.Δ. της περιοχής του, το αργότερο σε 60 ημέρες από την απόλυσή του." Δηλαδή θα μπορούσα να κάνω απλά την αίτηση και τα δικαιολογητικά να τα πάω όποτε τα έχω μέσα στο περιθώριο των 60 ημερών. Πιθανόν ο λόγος που βιάζονται στον ΟΑΕΔ είναι για να επεξεργαστούν την αίτηση και να ξεμπερδεύουν και όχι ότι εμείς θα χάσουμε την επιδότηση ή θα καθυστερήσουμε να πληρωθούμε.
Οπότε περιμένουμε... Πάντως όποιος πάρει πρώτος την βεβαίωση ας μας πει να ξέρουμε...




Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 25, 2016, 04:05:12 μμ »
Ακόμα οι βεβαιώσεις ενσήμων , από πλευράς ΙΝΕΔΙΒΙΜ...

"χρειάζονται επεξεργασία" , λένε και το κόβουν "τέλος βδομάδας- αρχές επόμενης".

Ταυτόχρονα , υπάρχουν Δ.Ι.Ε.Κ. , της Αττικής μάλιστα , στα οποία ΔΕΝ έχουν σταλεί καν τα υπογεγραμμένα αντίγραφα των Συμβάσεων!..

Αφτά και φέεεταααααα....

......


Συμπλήρωση:

Στο Σύστημα ΟΑΕΔ - ΙΚΑ έχουν περαστεί τα ένσημα έως και μισά μάρτη , μέχρι λήξη 2015 Β' δηλαδή ("ασχέτως" εάν πολλοί από μας δεν μπορούμε να το δούμε στο σύστημα "ΑΤΛΑΣ". ).

Πού βρίσκεται το "κάτι το 'ωραίον'.." ;... Υπάρχουν Συνάδελφοι με σχεδόν πλήρες ωράριο , που έστω και οριακά καλύπτουν τις προϋποθέσεις ενσήμων ΟΑΕΔ με συμπυκνωμένα τα ένσημα Νοέμβρη - μισά Μάρτη , μαζί με τα περσινά , οπότε μπορεί να ξεκινήσει η επιδότησή τους...

Για την πλειοψηφία , όσων τουλάχιστο δικαιούνται επίδομα , μπορεί να λείπουν μόνο τα υπόλοιπα του Μάρτη ή αυτά μαζί με μέρος του Απρίλη , ενώ άλλοι που βρίσκονται στο όριο πρέπει να δουν τι βγαίνει μέχρι Και 30 /04.

Όλη αυτή η μεγάλη κατηγορία πρέπει να περιμένει , μέχρι να πήξει η ... φέεεταααα!...

Και βέβαια , Πολύ περισσότεροι Συνάδελφοι , ΔΕΝ θ' αξιωθούν επιδότησης , καθώς ο ΟΑΕΔ δεν μετρά τους δύο τελευταίους μήνες εργασίας Μάη και Ιούνη.

Θ._

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2016, 04:18:41 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος osav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω τις δημόσιες υπηρεσίες
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 27, 2016, 11:15:07 πμ »
κ γω πήρα τηλ σήμερα...όπως τα λες τέλος της εβδομάδας μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 27, 2016, 12:00:43 μμ »

......


Υπάρχουν Συνάδελφοι με σχεδόν πλήρες ωράριο , που έστω και οριακά καλύπτουν τις προϋποθέσεις ενσήμων ΟΑΕΔ με συμπυκνωμένα τα ένσημα Νοέμβρη - μισά Μάρτη , μαζί με τα περσινά , οπότε μπορεί να ξεκινήσει η επιδότησή τους...

Για την πλειοψηφία , όσων τουλάχιστο δικαιούνται επίδομα , μπορεί να λείπουν μόνο τα υπόλοιπα του Μάρτη ή αυτά μαζί με μέρος του Απρίλη , ενώ άλλοι που βρίσκονται στο όριο πρέπει να δουν τι βγαίνει μέχρι Και 30 /04.


Συγγνώμη, δικαιούσαι επίδομα ανεργίας με ένσημα αποκλειστικά από - τις κλασσικές συμβάσεις ανάθεσης έργου- ινεδιβιμ;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 27, 2016, 02:18:59 μμ »
κ γω πήρα τηλ σήμερα...όπως τα λες τέλος της εβδομάδας μάλλον...

Εγώ πήρα τηλ τη Δευτέρα και μου είπαν ότι χονδρικα σε 10 ημέρες θα ολοκληρωθεί η επεξεργασία των συμβάσεων κια θα αρχίσει η έκδοση των βεβαιώσεων εργοδότη. Χθες με ειδοποίησαν απο το ΙΕΚ ότι η σύμβασή μου έχει επιστραφεί απο το ΙΝΕΔΙΝΙΜ

Αποσυνδεδεμένος osav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω τις δημόσιες υπηρεσίες
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 27, 2016, 05:44:25 μμ »
Εγώ πήρα τηλ τη Δευτέρα και μου είπαν ότι χονδρικα σε 10 ημέρες θα ολοκληρωθεί η επεξεργασία των συμβάσεων κια θα αρχίσει η έκδοση των βεβαιώσεων εργοδότη. Χθες με ειδοποίησαν απο το ΙΕΚ ότι η σύμβασή μου έχει επιστραφεί απο το ΙΝΕΔΙΝΙΜ
Χθες σε ειδοποίησαν από το  ιεκ;!  Εμένα δεν με ειδοποίησαν, είδα στη σελίδα του ιεκ ότι έχουν έρθει και μπορούμε να τις παραλάβουμε. Αλλά η ανακοίνωση έγινε από τις 4 Ιουλίου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.