*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας  (Αναγνώστηκε 8331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« στις: Ιούλιος 08, 2016, 08:14:54 μμ »
Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση, που διέπει τη λειτουργία των ΙΕΚ που ανήκουν στην αρμοδιότητα του υπουργείου Υγείας.

http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/iek_1.pdf
http://www.esos.gr/arthra/45037/i-nea-apofasi-gia-ti-leitoyrgia-ton-iek-toy-ypoyrgeioy-ygeias
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2016, 08:25:37 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:27 »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2016, 10:33:45 πμ »
Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση, που διέπει τη λειτουργία των ΙΕΚ που ανήκουν στην αρμοδιότητα του υπουργείου Υγείας.

http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/iek_1.pdf
http://www.esos.gr/arthra/45037/i-nea-apofasi-gia-ti-leitoyrgia-ton-iek-toy-ypoyrgeioy-ygeias
Καλημέρα σας
Για γενική ενημέρωση

Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
Κλείνει η ΕΠΑΣ βοηθών νοσηλευτών, ιδρύεται δημόσιο ΙΕΚ
http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/iek_1.pdf
αφορά γιατρούς και νοσηλευτές και μάλιστα ήδη υπηρετούντες
Υ.Α. ΦΕΚ: 2049/6-7-16
Άρθρο 16 .................................................
Προσόντα διορισμού ………………………………………
2. Κατά την πρώτη εφαρμογή της παρούσης, τα προσόντα του εκπαιδευτικού προσωπικού των Δ.Ι.Ε.Κ αρμοδιότητας Υπουργείου Υγείας είναι κατά κατηγορία, ειδικότητα και κλάδο αυτά που ορίζονται στο άρθρο 14 του Ν. 1566/1985 (167/τ.Α'), όπως ισχύει.
3. Μετά την πρώτη εφαρμογή της παρούσης, όσοι καταλαμβάνουν θέσεις εκπαιδευτικού προσωπικού, εκτός των ανωτέρω προσόντων, πρέπει να κατέχουν πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια για την επαγγελματική κατάρτιση στο πλαίσιο της Διά Βίου Μάθησης, όπως προσδιορίζεται σχετικά στο εκάστοτε ισχύον πιστοποιημένο Επαγγελματικό Περίγραμμα Εκπαιδευτή.

σχετικό: ΦΕΚ ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 1038 3 Ιουνίου 2015
Ίδρυση Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δ.Ι.Ε.Κ) αρμοδιότητας Υπουργείου Υγείας.
γειά και χαρά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2016, 10:47:38 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2016, 07:49:04 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι Νοσηλευτής ΤΕ και έχω 18 χρόνια προυπηρεσία σε Δημόσιο Νοσοκομείο,επαρχιακής πόλης.Εργάζομαι και σαν ωρομίσθιος εκπαιδευτής στο τοπικό ΔΙΕΚ του υπουργείου παιδείας,τα τελευταία 6 χρόνια.Πέρυσι άνοιξε και στο δικό μου Νοσοκομείο ΔΙΕΚ του υπουργείου υγείας.Πριν υπήρχε ΕΠΑΣ.Αν έχει κάποιοςσι ανάλογη εμπειρία,μπορεί να με διαφωτίσει στο εξης.Πως γίνεται η επιλογή των εκπαιδευτών,βγαίνει προκήρηξη όπως στο άλλο ΔΙΕΚ και πότε.Πρέπει να τονίσω ότι έχω πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας του ΕΟΠΠΕΠ από πέρυσι.Από ότι ξέρω αυτοί που δουλευαν περυσι ο ένας δεν εχει  πιστοποίηση. Μπορω να κανω ένσταση αν χρειαστει.Αν κάποιος δουλεψε πέρυσι σε τετοιο ΔΙΕΚ ασ μου απαντήσει.Κάθε χρονο εισαγονται σπουδαστες.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2016, 08:34:54 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι Νοσηλευτής ΤΕ και έχω 18 χρόνια προυπηρεσία σε Δημόσιο Νοσοκομείο,επαρχιακής πόλης.Εργάζομαι και σαν ωρομίσθιος εκπαιδευτής στο τοπικό ΔΙΕΚ του υπουργείου παιδείας,τα τελευταία 6 χρόνια.Πέρυσι άνοιξε και στο δικό μου Νοσοκομείο ΔΙΕΚ του υπουργείου υγείας.Πριν υπήρχε ΕΠΑΣ.Αν έχει κάποιοςσι ανάλογη εμπειρία,μπορεί να με διαφωτίσει στο εξης.Πως γίνεται η επιλογή των εκπαιδευτών,βγαίνει προκήρηξη όπως στο άλλο ΔΙΕΚ και πότε.Πρέπει να τονίσω ότι έχω πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας του ΕΟΠΠΕΠ από πέρυσι.Από ότι ξέρω αυτοί που δουλευαν περυσι ο ένας δεν εχει  πιστοποίηση. Μπορω να κανω ένσταση αν χρειαστει.Αν κάποιος δουλεψε πέρυσι σε τετοιο ΔΙΕΚ ασ μου απαντήσει.Κάθε χρονο εισαγονται σπουδαστες.
Καλησπέρα νοσηλευτής ΤΕ τι σημαίνει? ΤΕΙ?
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:27 »

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2016, 09:20:21 πμ »
Ναι.Απόφοιτος ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 01:16:08 πμ »
Πέπλο μυστηρίου,καλύπτει τα ΔΙΕΚ των Νοσοκομειων,ούτε προκυρήξεις ούτε τίποτα.Αν έχει δουλέψει κανείς συνάδελφος Νοσηλευτής σε ΔΙΕΚ Νοσοκομείου,ας με διαφωτίσει.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 09:52:13 πμ »
Παλιά έβγαιναν προκηρύξεις για τις ΕΠΑΣ του Υπουργείου Υγείας. Πλέον οι ανάγκες καλύπτονται από προσωπικό του Νοσοκομείου (ιατρικό - νοσηλευτικό - φαρμακοποιοί) που διδάσκουν εθελοντικά στα πλαίσια του ωραρίου εργασίας τους χωρίς να έχουν άλλη απολαβή πέρα από τη βεβαίωση προϋπηρεσίας. Είχα εργαστεί σε μια τέτοια ΕΠΑΣ στα πλαίσια του ωραρίου μου ως φαρμακοποιός του νοσοκομείου. Όλοι έτσι εργάζονταν. Σε κάποιες ΕΠΑΣ υπάρχουν και κάποιοι λίγοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί-νοσηλευτές που κα΄λύπτουν κάποια μαθήματα (σε εμάς ήταν μόνο η διευθύντρια). Από ό,τι ακούω και τώρα που έγιναν ΙΕΚ με τον ίδιο τρόπο καλύπτουν τα μαθήματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.