*

Αποστολέας Θέμα: Διευκρίνηση σχετικά με αμοιβαίες μεταθέσεις - τι σημαίνει ένας όρος!  (Αναγνώστηκε 3383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, σας παρακαλώ, εξηγήστε μου τι σημαίνει το παρακάτω!!!

"Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι μετατίθενται αμοιβαία έχουν το δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης για σχολεία των περιοχών μετάθεσης της νομαρχιακής αυτοδιοίκησης από την οποία μετατέθηκαν, εφόσον από την ημερομηνία της μετάθεσής τους αυτής και μέχρι 31 Αυγούστου του έτους που πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις υπηρετήσουν για μία τριετία εκτός της περιοχής από σχολείο της οποίας μετατέθηκαν (ΠΔ 100/97)."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, σας παρακαλώ, εξηγήστε μου τι σημαίνει το παρακάτω!!!

"Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι μετατίθενται αμοιβαία έχουν το δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης για σχολεία των περιοχών μετάθεσης της νομαρχιακής αυτοδιοίκησης από την οποία μετατέθηκαν, εφόσον από την ημερομηνία της μετάθεσής τους αυτής και μέχρι 31 Αυγούστου του έτους που πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις υπηρετήσουν για μία τριετία εκτός της περιοχής από σχολείο της οποίας μετατέθηκαν (ΠΔ 100/97)."
'Οταν έχεις πάρει αμοιβαία μετάθεση, για να έχεις το δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης για  να επιστρέψεις σε περιοχή της νομαρχιακής αυτοδιοίκησης από την οποία έφυγες, πρέπει πρώτα να έχεις υπηρετήσει τρία χρόνια τουλάχιστον σε άλλη περιοχή από αυτή από την οποία "έφυγες".
Νομίζω οτι η ανάγκη ύπαρξης αυτού του όρου γίνεται εύκολα αντιληπτή.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Υπόθεση: Είμαι στην Αθήνα πχ Μαθηματικός με 25 χρόνια υπηρεσία και έχω 150 μόρια.
Τότε:
Με το αζημίωτο πάντα.
Ανταλλάσσω την οργανική μου με έναν που βρίσκεται στην επαρχία.
Την επόμενη κάνω αίτηση μετάθεσης και φυσικά αφού έχω πολλά μόρια παίρνω μετάθεση στην Αθήνα και οργανική.

Φαντάζομαι ότι για αυτό έβαλαν την 3τία

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπόθεση: Είμαι στην Αθήνα πχ Μαθηματικός με 25 χρόνια υπηρεσία και έχω 150 μόρια.
Τότε:
Με το αζημίωτο πάντα.
Ανταλλάσσω την οργανική μου με έναν που βρίσκεται στην επαρχία.
Την επόμενη κάνω αίτηση μετάθεσης και φυσικά αφού έχω πολλά μόρια παίρνω μετάθεση στην Αθήνα και οργανική.

Φαντάζομαι ότι για αυτό έβαλαν την 3τία
Έχω "δει" παλιότερα αμοιβαία σε ζευγάρι. Δεν ξέρω τη συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Δεν ήξερα πού να γράψω την ερώτησή μου, αλλά σε κάθε περίπτωση αφορά τις αμοιβαίες μεταθέσεις.
Ένας συνάδελφος από το σχολείο μου το οποίο έβγαλε υπεραριθμία, έχει ζητήσει αμοιβαία. Αν την πάρει, σώθηκα, αν όχι την έβαψα. Όμως, η προθεσμία για τις δηλώσεις υπεραριθμίας λήγει σύντομα. Αν εγώ επιλέξω να πάω σε άλλο σχολείο, ρυθμίζοντας την υπεραριθμία και η αμοιβαία του συναδέλφου βγει αργότερα, δικαιούμαι να ζητήσω ανάκληση με έρεισμα ότι η αμοιβαία αλλάζει τα δεδομένα;

Και κάτι ακόμη. Oι αμοιβαίες μεταθέσεις πότε ανακοινώνονται; Δεν υποτίθεται ότι η προθεσμία είναι 15 μέρες μετά τις γενικές μεταθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ

Ένας συνάδελφος από το σχολείο μου το οποίο έβγαλε υπεραριθμία, έχει ζητήσει αμοιβαία. Αν την πάρει, σώθηκα, αν όχι την έβαψα. Όμως, η προθεσμία για τις δηλώσεις υπεραριθμίας λήγει σύντομα. Αν εγώ επιλέξω να πάω σε άλλο σχολείο, ρυθμίζοντας την υπεραριθμία και η αμοιβαία του συναδέλφου βγει αργότερα, δικαιούμαι να ζητήσω ανάκληση με έρεισμα ότι η αμοιβαία αλλάζει τα δεδομένα;
Όχι δεν προβλέπεται ανάκληση ρύθμισης/άρσης υπεραριθμίας.
Και κάτι ακόμη. Oι αμοιβαίες μεταθέσεις πότε ανακοινώνονται; Δεν υποτίθεται ότι η προθεσμία είναι 15 μέρες μετά τις γενικές μεταθέσεις;
Όχι οι αιτήσεις για τις αμοιβαίες μεταθέσεις γίνονται εντός 15 ημερών από την ανακοίνωση των γενικών μεταθέσεων. Τ αποτελέσματα αργότερα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Κατάλαβα. Ρουλέτα πάλι!

Σε ευχαριστώ πολύ, συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Ερώτηση: αμοιβαίες εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ και μεταξύ σχολείων με τα ίδια μόρια γίνονται; (σχολεία σε διαφορετική κωμόπολη του νομού.)   Αν ναι, στα πλαίσια ποιών υπηρεσιακών μεταβολών?
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Δε νομίζω ότι υπάρχουν αμοιβαίες μεταθέσεις εντός πύσδε. Μέσω διαδικασίας βελτιώσεων (μεταθέσεων εντός πύσδε) μπορεί να ανταλλάξουν οι 2 ενδιαφερόμενοι τις οργανικές τους ΑΝ ΔΕΝ ενδιαφερθεί για τουλάχιστον μια απ αυτές τρίτος με περισσότερα μόρια που ζητά οριστική ή βελτίωση, άρα ρουλέτα...
Υπάρχει η λύση της αμοιβαίας απόσπασης εντός πύσδε στα πλαίσια των αποσπάσεων εντός πύσδε.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2016, 12:32:41 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.