*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17  (Αναγνώστηκε 275697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #840 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 07:41:33 μμ »
για τους πίνακες ότι είχα πει αυτό και ισχύει... γιατί κάποιοι παραπληροφορούσαν ότι από 31/12 δεν ισχύουν. Είπα ότι φυσικά και ισχύουν και με αυτούς θα πάμε όλη την χρονιά.... οπότε δεν άλλαξα γνώμη ούτε και άλλαξε και η πραγματικότητα.
Πάμε τώρα στο θέμα μας.... το ότι έβγαλαν το .50 έγινε για τους μόνιμους δασκάλους, από εκεί ξεκίνησε η ιστορία και έπιασε φυσικά και την β/θμια.... δεν έχει να κάνει με αυτό που λες. Όλα γίνονται για να έχουν τα ίδια δικαιώματα οι 61/71 με τους 60.50 70.50, ενώ είχαν πάρει το πάνω χέρι οι πρώτοι τώρα το γύρισαν οι δεύτεροι....
Σε κάθε περίπτωση, μην παρουσιάζεις μια ΕΚΤΙΜΗΣΗ-ΕΡΜΗΝΕΙΑ που έχεις ως δεδομένο, στο λέω ως παλιότερο μέλος
και επαναλαμβάνω πριν το 2008 που δεν υπήρχε το .50 δεν είχαμε σύνδεση του ασεπ γενικής με τον πίνακα αναπληρωτών ειδικής τώρα γιατί να έχουμε; Είναι ασφαλέστερο και λογικότερο να μην έχουμε καμία αλλαγή στον τρόπο σύνταξης του πίνακα αναπληρωτών ειδικής που είναι με βάση άλλο νόμο από αυτόν της γενικής.
Τώρα για προσφυγές που δεν ξέρουμε ούτε τι ζητάνε (αν υπάρχουν) αλλά ούτε και το αποτέλεσμα δεν μπορούμε να τις επικαλεστούμε ούτε να τις υπολογίζουμε.... αν τις ξέρει το υπουργείο που το ξέρουμε;

Εκτιμώ ότι στην ειδική είναι πιθανότερο να μείνουν όλα όπως είναι. Είναι βασικό συνάδελφε να μπορεί ο νέος συνάδελφος να μπαίνει στο φόρουμ και να ξέρει τι ισχύει, έτσι όπως το έγραψες το παρουσίαζες ως δεδομένο, ενώ είναι μια εκτίμηση σου, με αποτέλεσμα κάποιοι να ανησυχήσουν άλλοι να χαρούν και γενικά να έχουμε ψευδείς προσδοκίες.
Οσον αφορα σε μονιμουςδιορισμους στην ειδικη αγωγη, απο την περιφημη τροπολογια του αυγουστου:
"3. Στις απομένουσες μετά τις μεταθέσεις κενές οργανικές θέσεις διορίζονται οι περιλαμβανόμενοι στους πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ εκπαιδευτικοί ΕΑΕ της παραγράφου 1 του άρθρου 16, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Οι εκπαιδευτικοί του προηγούμενου εδαφίου που κατέχουν τα προσόντα της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 16 μπορεί να μετατίθενται σε κενές οργανικές θέσεις της γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης, μετά τη συμπλήρωση τριετούς διδακτικής υπηρεσίας σε δομές ΕΑΕ."

Οι εκπαιδευτικοι της παραγραφου 1-αρθρο16 που αναφερει, ειναι οι πε71-61  (περιπτωςη ά)και ολοι οι κλαδοι γενικης και επαγγελματικης εκπαιδευσης με εξειδικευση στην ειδικη αγωγη(περιπτωση β´). Οπως βλεπουμε οριζει και ελαχιστο χρονο παραμονης στην θεση της ειδικης αγωγης , αν διοριστεις απευθειας εκει, πριν μπορεσεις να ζητησεις μεταθεση στην γενικη. Νομιζω λοιπον οτι για μονιμους διορισμους στην ειδικη ,γινεται κατανοητο οτι με οποιο τροπο (και αν φυσικα μετρησει καθολου και στη γενικη) μετρησει ο ασεπ γραπτος στην γενικη , ετσι θα μετρησει και στην ειδικη.
Εχουμε εναν νομο ακομη που λεει, οτι τα ισχυοντα στις προσληψεις , διορισμους, κλπ που ισχυουν στην γενικη , ισχυουν και στην ειδικη κ επιμερους τροποποιησεις δυναται να γινονται με υπουργικη αποφαση(μπορει αρα να εχουν διαφορετικη βαρυτητα τα κριτηρια?πιθανως μεχρι να προσφυγει καποιος εναντιον αυτου).
Αφου εχει ορισει πλεον το πλαισιο για απευθειας διορισμους στην ειδικη, η μοναδικη δικη μου υποθεση ειναι οτι  θα ακολουθησει το ιδιο μοτιβο και σε προσληψεις αναπληρωτων.  Εγω δεν ειμαι καν σιγουρη αν θα μετρησουν οι προηγουμενοι ασεπ στην γενικη. Λεω ομως οτι αν μετρησουν για διορισμους γενικης τοτε αναγκαστικα , βασει του αποσπασματος που παρεθεσα, θα μετρησουν και για διορισμους ειδικης, αν γινουν ποτε σαφως..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2017, 08:45:39 μμ από muk »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:25 »

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #841 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 11:38:56 πμ »
Συγγνώμη αλλά τι εννοούμε λέγοντας καταργήθηκε το 50, ότι δε θα προσλαμβάνονται πλέον με μεταπτυχιακό; μάλλον όχι αλλά μπερδεύτηκα

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #842 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:47:50 μμ »
Συγγνώμη αλλά τι εννοούμε λέγοντας καταργήθηκε το 50, ότι δε θα προσλαμβάνονται πλέον με μεταπτυχιακό; μάλλον όχι αλλά μπερδεύτηκα

για την Β/θμια και τους αναπληρωτές της δεν σημαίνει τίποτα απολύτως
στην Α/θμια ίσως να σημαίνει κάτι αλλά στο μέλλον αν και εφόσον αλλάξουν την υπουργική απόφαση για την επιλογή των αναπληρωτών
συμπέρασμα ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει αλλάξει για τους αναπληρωτές και των 2 βαθμίδων.... μην μπερδεύεσαι

Οσον αφορα σε μονιμουςδιορισμους στην ειδικη αγωγη, απο την περιφημη τροπολογια του αυγουστου:
"3. Στις απομένουσες μετά τις μεταθέσεις κενές οργανικές θέσεις διορίζονται οι περιλαμβανόμενοι στους πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ εκπαιδευτικοί ΕΑΕ της παραγράφου 1 του άρθρου 16, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Οι εκπαιδευτικοί του προηγούμενου εδαφίου που κατέχουν τα προσόντα της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 16 μπορεί να μετατίθενται σε κενές οργανικές θέσεις της γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης, μετά τη συμπλήρωση τριετούς διδακτικής υπηρεσίας σε δομές ΕΑΕ."

Οι εκπαιδευτικοι της παραγραφου 1-αρθρο16 που αναφερει, ειναι οι πε71-61  (περιπτωςη ά)και ολοι οι κλαδοι γενικης και επαγγελματικης εκπαιδευσης με εξειδικευση στην ειδικη αγωγη(περιπτωση β´). Οπως βλεπουμε οριζει και ελαχιστο χρονο παραμονης στην θεση της ειδικης αγωγης , αν διοριστεις απευθειας εκει, πριν μπορεσεις να ζητησεις μεταθεση στην γενικη. Νομιζω λοιπον οτι για μονιμους διορισμους στην ειδικη ,γινεται κατανοητο οτι με οποιο τροπο (και αν φυσικα μετρησει καθολου και στη γενικη) μετρησει ο ασεπ γραπτος στην γενικη , ετσι θα μετρησει και στην ειδικη.
Εχουμε εναν νομο ακομη που λεει, οτι τα ισχυοντα στις προσληψεις , διορισμους, κλπ που ισχυουν στην γενικη , ισχυουν και στην ειδικη κ επιμερους τροποποιησεις δυναται να γινονται με υπουργικη αποφαση(μπορει αρα να εχουν διαφορετικη βαρυτητα τα κριτηρια?πιθανως μεχρι να προσφυγει καποιος εναντιον αυτου).
Αφου εχει ορισει πλεον το πλαισιο για απευθειας διορισμους στην ειδικη, η μοναδικη δικη μου υποθεση ειναι οτι  θα ακολουθησει το ιδιο μοτιβο και σε προσληψεις αναπληρωτων.  Εγω δεν ειμαι καν σιγουρη αν θα μετρησουν οι προηγουμενοι ασεπ στην γενικη. Λεω ομως οτι αν μετρησουν για διορισμους γενικης τοτε αναγκαστικα , βασει του αποσπασματος που παρεθεσα, θα μετρησουν και για διορισμους ειδικης, αν γινουν ποτε σαφως..

για να διορίσει (μόνιμο) στην ειδική (απευθείας) πρέπει να κάνει διαγωνισμό στην ειδική.... ο διαγωνισμός της γενικής είναι για να διορίσει στην γενική,
οπότε το ότι είχαν βάλει κριτήριο κάποτε σε περίπτωση μηδενικών προσόντων και τον ασεπ γενικής ήταν άκυρο και γιαυτό και σωστά το έβγαλαν
δεν είχε και δεν έχει καμία σχέση το .50 ή το .5000
τα περι ισχύοντα στην γενική ότι πάνε και στην ειδική δεν έχουν να κάνουν με διορισμούς στην ειδική... πάντα υπήρχαν και υπάρχουν ειδικές διατάξεις στους αναπληρωτές ειδικής. Για την ακρίβεια εντελώς διαφορετικό σύστημα επιλογής.
Σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ότι μετράει με οποιονδήποτε τρόπο ο ΑΣΕΠ γενικής στους πίνακες της ειδικής..... και το πιθανότερο έτσι θα είναι και στο μέλλον.....

Και εφυγε, επειδη εγινε προσφυγη εναντιον αυτου. Και η προσφυγη βασιστηκε στο οτι ηταν ξεχωριστος κλαδος(το .50)
Και αρα ο ασεπ αλλου κλαδου δεν μπορουσε να προσμετρηθει.

Εσύ που είδες ότι είχε γίνει δικαστήριο γιαυτό το θέμα? μπορείς σε παρακαλώ να μου παραθέσεις την πηγή σου... δεν έχω δει πουθενά τίποτα σχετικό ούτε γραπτό ούτε προφορικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2017, 02:50:24 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #843 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 06:42:38 μμ »

Εσύ που είδες ότι είχε γίνει δικαστήριο γιαυτό το θέμα? μπορείς σε παρακαλώ να μου παραθέσεις την πηγή σου... δεν έχω δει πουθενά τίποτα σχετικό ούτε γραπτό ούτε προφορικό.

Δεν ξερω πραγματικα γιατι τοσες αποφασεις δεν δημοσιοποιουνται. Κι εγω ας πουμε ηθελα παρα πολυ να δω την αποφαση με την οποια διοριστηκαν αναδρομικα καποιοι επιτυχοντες φετος ,που ειχαν προσφυγει ακριβως μετα τους διορισμους τοτε (οχι την 527,μια αλλη που μου διεφευγει ο αριθμος) και η απαντηση ολων ειναι πως η αποφαση βρισκεται στα χερια των αμεσα ενδιαφερομενων. Την προσφυγη αυτη για τον ασεπ γενικης στην ειδικη, την ειδα σε δικηγορο, αν σε ενδιαφερει, θα μπορουσα να τον ξαναρωτησω να μου δωσει τον αριθμο, γις να μπορεσεις να την ψαξεις κι εσυ.
Η συγκεκριμενη αποφαση δεν ξερω γιατι δεν φαινεται πουθενα, ισως επειδη ακριβως ηθελαν να καταργησουν αργοτερα τον ξεχωριστο κλαδο και δεν ηθελαν να εχουν αντιδρασεις.
Οσον αφορα για μονιμους διορισμους στην ειδικη, χωρις να σκεφτεσαι τι συνεβαινε μεχρι τωρα, διαβασε το κομματι που παρεθεσα στο προηγουμενο μηνυμα απο την τροπολογια που εγινε τον αυγουστο, και πες μου ειλικρινα τι καταλαβαινεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:25 »

Αποσυνδεδεμένος dimkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #844 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 11:37:54 πμ »
Κανεις δεν ξερει αν θα εχουμε νεες προσληψεις στην παραλληλη?

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #845 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 12:27:08 μμ »
KINEGIROS ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #846 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 07:41:59 μμ »
Ζήτησαν κενά σε ΣΜΕΑΕ-ΤΕ σήμερα οπότε θα έχουμε κάποιες προσλήψεις στις επόμενες μέρες

Αποσυνδεδεμένος Gior-Mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #847 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 02:38:56 μμ »
Εχουμε κανένα νέο για το ποτε αναμένονται προσλήψεις σε Σμεαε;

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #848 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 03:11:00 μμ »
Εχουμε κανένα νέο για το ποτε αναμένονται προσλήψεις σε Σμεαε;
Πήρα σήμερα στο υπουργείο και μου είπαν ότι δεν έχουν καμία ενημέρωση... :(

Αποσυνδεδεμένος dimkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #849 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 07:28:49 μμ »
Για παραλληλη τιποτα?

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #850 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 08:47:02 μμ »
Πάντως (λέεεωωω, δεν ξέρω, ΑΝ ξέρει κανείς/μια για το θέμα):
Δεν είχε πάρει παράταση αυτός ο τρόπος πρόσληψης αναπληρωτών ως 31/12/2016 και θα'πρεπε ν'αλλάξει με το νέο έτος;

Ή δεν αφορά κάποια προγράμματα (και τρόπους πιστώσεών τους) που μπορούν να γίνουν προσλήψεις;


Εν τέλει:
Τί αφορούσε αυτή η παράταση (ως 31/12/2016) τρόπου προσλήψεων αναπληρωτών;

Στην Α'/θμια με τις φετινές προσλήψεις (2017) δεν άλλαξε τίποτα ή αφορά συγκεκριμένους κωδικούς προγραμμάτων/πιστώσεων από τις οποίες γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών;

Ρωτώ, δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Gior-Mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #851 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:18:56 μμ »
Πιστευω κ Ευχομαι μεσα στη βδομάδα να βγει και για Σμεαε.στην πρωτοβάθμια εχει βγει βγήκαν κ οι φάσεις γενικής.τα κενά απο οτι μου ειπαν σημερα ειναι ηδη στο υπουργείο.προφανως αναμένουν την εντολή.οτι μαθαίνετε ας ενημερώνουμε.πανε δυο μήνες απο την τελευταία φάση για Σμεαε.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #852 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 10:51:14 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα! Τηλεφώνησα σήμερα στο υπουργείο και με ενημέρωσαν ότι σήμερα ή το αργότερο αύριο θα έχουμε προσλήψεις για τα τμήματα ένταξης.  :) Η παράλληλη θ' αργήσει λίγο.

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #853 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 11:48:16 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα! Τηλεφώνησα σήμερα στο υπουργείο και με ενημέρωσαν ότι σήμερα ή το αργότερο αύριο θα έχουμε προσλήψεις για τα τμήματα ένταξης.  :) Η παράλληλη θ' αργήσει λίγο.
Σε ποιο τηλέφωνο πήρες; Εμένα μου είπαν σήμερα ότι δεν ξέρουν τίποτα για προσλήψεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.