*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17  (Αναγνώστηκε 275542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #896 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 07:50:51 μμ »
καλησπέρα! θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς. Στο πίνακα ειδικης αγωγής τα τρία παιδια μοριοδοτούνται με ένα μόριο. Από εκεί και πάνω υπάρχει επιπλέον μοριοδότηση ή οχι; Και στον πίνακα της γενικης ο πολύτεκνος είναι ειδικη κατηγορία όπως αυτοί με σκλήρυνση κατα πλάκας και μεσογειακη αναιμία;
Ευχαριστώ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:30 »

Αποσυνδεδεμένος <PE02>-

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #897 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 09:10:14 μμ »
Καλησπέρα! Ξέρουμε ποτε θα γινει επομενη φαση για πλήρες ωραριο ή και παράλληλη..; επισης πώς θα μαθουμε τον αριθμο που δεν ανέλαβαν υπηρεσία απο τις προσλήψεις παραλληλης στις 27/1..; Τι πιστώσεις μένουν..;

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1551
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #898 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 12:20:06 πμ »
Καλησπέρα! Ξέρουμε ποτε θα γινει επομενη φαση για πλήρες ωραριο ή και παράλληλη..; επισης πώς θα μαθουμε τον αριθμο που δεν ανέλαβαν υπηρεσία απο τις προσλήψεις παραλληλης στις 27/1..; Τι πιστώσεις μένουν..;
προσληψεις θα εχουμε μετα τις 10-2-2017...οσον αφορα αυτους που δεν ανελαβαν υπηρεσια πιστευω οτι θα υπαρξει ενημερωση οπως γινεται καθε φορα...

Αποσυνδεδεμένος <PE02>-

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #899 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 08:42:08 μμ »
Ευχαριστώ..για να δουμε την αλλη εβδομαδα.. :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:30 »

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #900 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 05:08:56 μμ »
Ξέρετε αν κάποιος που έχει προσληφθεί με μειωμένο,  μπορεί να αρνηθεί να γίνει πλήρους ή πρέπει να παραιτηθεί και απο το μειωμένο

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #901 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 10:22:44 μμ »
Καλό βράδυ. Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα σας μεταφέρω μια πληροφορία, με κάθε επιφύλαξη. Ξεκίνησα την κλινική μου άσκηση σε ΕΕΕΕΚ ( δεν το ονομάζω για ευνόητους λόγους ) και άκουσα τόσο από τον εργοθεραπευτή όσο και από άλλα άτομα που εργάζονται εκεί ότι τα επόμενα χρόνια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε όσες δομές υπάρχουν και αφορούν την ειδική αγωγή δε θα προσλαμβάνονται φιλόλογοι, μαθηματικοί ειδικής αγωγής - γενικά ειδικότητες ειδικής αγωγής -. Ο λόγος είναι ότι το νοητικό επίπεδο των μαθητών είναι χαμηλό και δεν μπορούν να κατακτήσουν έννοιες που αφορούν τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, κυρίως μένουν σε γνώσεις που εντάσσονται στο πεδίο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Επιπλέον, επειδή οι μαθητές αυτοί χρειάζονται συγκεκριμένη αντιμετώπιση, δε γίνεται εκ των πραγμάτων, να αλλάζουν κάθε ώρα καθηγητή. Επομένως, θα πρέπει να έχουν συγκεκριμένο δάσκαλο, μαζί με το υπόλοιπο επιστημονικό προσωπικό. Συνεπώς, λέγεται ότι μετά από 2-3 χρόνια το υπουργείο παιδείας σε εεεεκ, γυμνάσια ειδικής αγωγής, γενικά σε δομές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, θα προσλαμβάνει μόνο δασκάλους ειδικής αγωγής. Ξαναλέω δεν έχω επίσημα στοιχεία ή κάποιο έγγραφο που να επιβεβαιώνει όσα ειπώθηκαν. Μου είπαν ότι αυτές είναι οι προθέσεις του υπουργείου από όσο γνωρίζουν.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #902 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 02:19:50 πμ »
Αν είναι να ακούς προφητείες να διαβάσεις αυτές του Παΐσιου έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #903 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 08:54:47 πμ »
kinegiros ++++

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #904 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 01:18:20 μμ »
Και τώρα   οι δάσκαλοι της ειδικής  αγωγής  μπορούν  να εργαστούν  σε ΕΕΕΕΚ αντί  φιλολόγων και μαθηματικών. Ίσως  ακόμα  είναι λίγοι  και προτιμούν τις δομές  της πρωτοβάθμιας αλλά  στο μέλλον  δεν ξέρω τι θα γίνει. Τα τμήματα  ένταξης  και τα ειδικά  γυμνάσια  δεν πάνε  σε δασκάλους ειδικής.

Καλό βράδυ. Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα σας μεταφέρω μια πληροφορία, με κάθε επιφύλαξη. Ξεκίνησα την κλινική μου άσκηση σε ΕΕΕΕΚ ( δεν το ονομάζω για ευνόητους λόγους ) και άκουσα τόσο από τον εργοθεραπευτή όσο και από άλλα άτομα που εργάζονται εκεί ότι τα επόμενα χρόνια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε όσες δομές υπάρχουν και αφορούν την ειδική αγωγή δε θα προσλαμβάνονται φιλόλογοι, μαθηματικοί ειδικής αγωγής - γενικά ειδικότητες ειδικής αγωγής -. Ο λόγος είναι ότι το νοητικό επίπεδο των μαθητών είναι χαμηλό και δεν μπορούν να κατακτήσουν έννοιες που αφορούν τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, κυρίως μένουν σε γνώσεις που εντάσσονται στο πεδίο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Επιπλέον, επειδή οι μαθητές αυτοί χρειάζονται συγκεκριμένη αντιμετώπιση, δε γίνεται εκ των πραγμάτων, να αλλάζουν κάθε ώρα καθηγητή. Επομένως, θα πρέπει να έχουν συγκεκριμένο δάσκαλο, μαζί με το υπόλοιπο επιστημονικό προσωπικό. Συνεπώς, λέγεται ότι μετά από 2-3 χρόνια το υπουργείο παιδείας σε εεεεκ, γυμνάσια ειδικής αγωγής, γενικά σε δομές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, θα προσλαμβάνει μόνο δασκάλους ειδικής αγωγής. Ξαναλέω δεν έχω επίσημα στοιχεία ή κάποιο έγγραφο που να επιβεβαιώνει όσα ειπώθηκαν. Μου είπαν ότι αυτές είναι οι προθέσεις του υπουργείου από όσο γνωρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #905 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 02:21:52 μμ »
Και τώρα   οι δάσκαλοι της ειδικής  αγωγής  μπορούν  να εργαστούν  σε ΕΕΕΕΚ αντί  φιλολόγων και μαθηματικών. Ίσως  ακόμα  είναι λίγοι  και προτιμούν τις δομές  της πρωτοβάθμιας αλλά  στο μέλλον  δεν ξέρω τι θα γίνει. Τα τμήματα  ένταξης  και τα ειδικά  γυμνάσια  δεν πάνε  σε δασκάλους ειδικής.
Ακριβώς αυτό. Και στο ΕΕΕΕΚ που είμαι έχει δασκάλα ειδικής αγωγής και διδάσκει γλώσσα και κοινωνική και πολιτική αγωγή στα παιδιά. Οπότε δε νομίζω ότι μιλάμε για προφητείες, και μη ξεχνάμε αφενός το συνδικαλιστικό όργανο των δασκάλων που διαχρονικά πιέζει και πετυχαίνει τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς και αφετέρου τους χιλιάδες αποφοιτους πτδε με μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής που περιμένουν στην ουρά.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #906 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 02:34:31 μμ »
Ακριβώς αυτό. Και στο ΕΕΕΕΚ που είμαι έχει δασκάλα ειδικής αγωγής και διδάσκει γλώσσα και κοινωνική και πολιτική αγωγή στα παιδιά. Οπότε δε νομίζω ότι μιλάμε για προφητείες, και μη ξεχνάμε αφενός το συνδικαλιστικό όργανο των δασκάλων που διαχρονικά πιέζει και πετυχαίνει τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς και αφετέρου τους χιλιάδες αποφοιτους πτδε με μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής που περιμένουν στην ουρά.
Άντε να στο ξαναπώ
Μην ακούτε μπούρδες, δες τι μας έγραψες ότι σου είπαν θα γίνει. Οι δάσκαλοι στα εεεεκ είναι πάνω από δεκαετία. Οπότε προσπάθησε να φιλτράρεις τι ακούς και να μην αναπαραγάγεις μπούρδες εκτός και αν το κάνεις για να γελάσουμε, γιατί μας διαβάζουν νέοι συνάδελφοι και μπορεί να σε πιστέψουν.
Όσο αφορά τους δασκάλους ο στόχος είναι να φύγουν από τα εεεεκ, πιέζουμε και κάποια στιγμή είμαι σίγουρος θα το καταφέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #907 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 12:54:18 μμ »
Αρα προφανώς υπάρχουν δύο τάσεις : η μία θέλει να αυξήσει τους δασκάλους και να μειώσει τις ειδικότητες και η άλλη θέλει να αυξήσει τις ειδικότητες και να μειώσει τους δασκάλους στα ΕΕΕΕΚ. Επομένως, ο χρόνος θα δείξει ποια τάση θα επικρατήσει. Οσο για τους νέους συναδέλφους, οι φιλόλογοι αν δεν έχουν προϋπηρεσία ήδη στην ειδική αγωγή, δεν μπορούν έχοντας μεταπτυχιακό μόνο να δουλέψουν σε αυτήν. Ενδεχομένως, αν έχουν διδακτορικό μπορεί να εργαστούν ίσως και χωρίς προϋπηρεσία. Για άλλες ειδικότητες δε γνωρίζω. Δεν προσπαθώ να τρομοκρατησω κάποιον. Είναι γεγονός ότι στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν 2 τάσεις. Και τα πρόσωπα που μου μετέφεραν την τάση που περιέγραψα δεν είναι τυχαία, αλλά γνωρίζουν ατομα του υπουργείου, συνδικαλιστές κοκ. με χρόνια προϋπηρεσίας και μέσα στα πράγματα. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ο, τι θέλει. Καλύτερα οι ειδικότητες να ασκήσουν μεγάλη πίεση μη βρεθούν προ εκπλήξεως, γνώμη μου πάντα.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος dimkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #908 στις: Μάρτιος 06, 2017, 11:07:15 πμ »
Καλημερα προσληψεις παραλληλης θα εχουμε αλλες;ξερει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος kode89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #909 στις: Μάρτιος 06, 2017, 05:07:10 μμ »
Ναι, θα έχουμε αυτή την εβδομάδα λογικά. Γνωρίζει κάποιος-α αν αναβαθμίστηκαν σε πλήρες ωράριο όσοι προσλήφθηκαν τέλη Ιανουαρίου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159546
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 279
Σύνολο: 288

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.