*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη 800 αναπληρωτών για την εκπαίδευση των παιδιών των προσφύγων.  (Αναγνώστηκε 20169 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και οι αναπληρωτές θα μπορούν να γίνουν συντονιστές. Ό,τι περισσέψει από τους μονίμους, βέβαια. Αναπληρωτές δεν είμαστε, τα αποφάγια παίρνουμε πάντα.
Στη Θεσσαλονίκη πιστεύω θα πάνε μόνιμοι συντονιστές. Στη Λέσβο ή αλλού θα έχει θέσεις συντονιστών για εμάς.
Από δυσπρόσιτα μπορεί κάποιος να πάρει απόσπαση πχ για Ωραιοκαστρο, Φιλιπιάδα  Αλεξάνδρεια?
 ::) ::) ::) Διδακτικό αντικείμενο/Μάθημα   Ώρες ανά εβδομάδα
Ελληνική Γλώσσα   6
Αγγλικά   4
Μαθηματικά   4
Φυσική Αγωγή   2
Πληροφορική   2
Πολιτισμός και Δραστηριότητες   2
Θα χωρίσουν τους μαθητές σε Α,Β, Γ γυμνασίου?
Αν γίνει αυτό τότε θα έχουμε τουλάχιστον  18 ώρες πε 02 ( Δεν γίνεται όμως αφού όλοι οι μαθητές θα έχουν  επίπεδο 0! στην ελληνική γλώσσα)
12 ώρες πε06( ίσως κάποιοι να έχουν γνώσεις αγγλικών)
6 πε 11 (και  Γ ανάθεση για πολιτισμό και δραστηριότητες)
12 για πε03/12/17 ή  18 για πε19/20 ( Στα μαθηματικά σίγουρα θα βρίσκονται σε διαφορετικό επίπεδο)
Όπως φαίνεται μπορούν να δουλέψουν αμω, ακω αλλά δεν συμφέρει, αν πάρουν ωρομίσθιους θα έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν τα δικά τους άτομα
Σε ποια γλώσσα θα γίνονται τα μαθήματα?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
παίζει ρόλο η σειρά που έχει κάποιος στον πίνακα?
εγω που δεν έχω ορκιστεί ακόμα και έχω μονο βεβαίωση μπορώ να κάνω την αίτηση?

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αφού το λέει καθαρά οι αναπληρωτές θα είναι πλήρους ή μειωμένου ωραρίου όχι ωρομίσθιοι. Το κακό είναι ότι πιθανόν να χρειαστεί κάποιος να μετακινηθεί από ΔΥΕΠ σε ΔΥΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Καλό θα είναι να είναι αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου..ανέφερε κάπου αν θα ισχύουν τα κριτήρια που έβαλαν και στους μόνιμους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Θα βγει ξεχωριστή προκήρυξη ώστε να δημιουργηθούν ξεχωριστοί πίνακες για τις συγκεκριμένες ειδικότητες ή θα γίνουν προσλήψεις από τους ήδη υπάρχοντες πίνακες αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι θα πάρουν αναπληρωτές από τους ήδη υπάρχοντες πίνακες όπως κάνουν με τα ζεπ..ανάλογα με τις προτιμήσεις μας και αν έχουμε μεταπτυχιακό σχετικό με διαπολιτισμική εκπαίδευση η διδασκαλία σε αλλοδαπούς..

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως στο ΦΕΚ δεν αναφέρει ότι οι αναπληρωτές θα πρέπει να έχουν τα προσόντα που απαιτούνται για τους συντονιστές. Κοντός ψαλμός...σε λίγες μέρες θα ξεκαθαρίσουν πολλά.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Τα ειδικά προσόντα θα ορίζονται με την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
παίζει ρόλο η σειρά που έχει κάποιος στον πίνακα?
εγω που δεν έχω ορκιστεί ακόμα και έχω μονο βεβαίωση μπορώ να κάνω την αίτηση?
πρέπει ωστόσο να βρίσκεσαι στους ήδη υπάρχοντες πίνακες, έστω και μηδενικής προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Νομίζω ότι θα πάρουν αναπληρωτές από τους ήδη υπάρχοντες πίνακες όπως κάνουν με τα ζεπ..ανάλογα με τις προτιμήσεις μας και αν έχουμε μεταπτυχιακό σχετικό με διαπολιτισμική εκπαίδευση η διδασκαλία σε αλλοδαπούς..

τουλαχιστον εμεις της β/θμιας, την εμπειρια μας στη διδασκαλια της ελληνικης σε αλλοδαπους δεν την εχουμε περασει στο opsyd, σωστα;;
οποτε, αν θελουν να παρουν αναπληρωτες σχετικους με το αντικειμενο, πχ εχοντες σχετικό μεταπτυχιακό και προυπηρεσια, θα πρέπει να μας αφησουν να τα δηλωσουμε..

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λογικά μέσα στην αίτηση θα μας ζητούν και ειδικά προσόντα ακριβώς όπως ζητούν στην ειδική αγωγή το αντίστοιχο μεταπτυχιακό και για εμένα θα έπρεπε να προηγούνται στις προσλήψεις αυτοί που έχουν τα ειδικά προσόντα σε συνδυασμό με μία καλή θέση στον πίνακα..επειδή όμως οι υποψήφιοι που θα το κατέχουν θα είναι λίγοι μετά θα πάρει με βάση τη σειρά στον πίνακα..Και γω της δευτεροβάθμιας είμαι και περιμένω να δω αν θα καταθέσω το μεταπτυχιακό μου που είναι συναφές..Πάντως μέχρι 3 Οκτωβρίου δεν προλαβαίνει να κάνει της προσλήψεις όπως δήλωσε ο Μπράτης.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο OPSYD λήγει αύριο για τους μόνιμους μετά θα ανοίξει για τους αναπληρωτές?

Αποσυνδεδεμένος thevoice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λογικά μέσα στην αίτηση θα μας ζητούν και ειδικά προσόντα ακριβώς όπως ζητούν στην ειδική αγωγή το αντίστοιχο μεταπτυχιακό και για εμένα θα έπρεπε να προηγούνται στις προσλήψεις αυτοί που έχουν τα ειδικά προσόντα σε συνδυασμό με μία καλή θέση στον πίνακα..επειδή όμως οι υποψήφιοι που θα το κατέχουν θα είναι λίγοι μετά θα πάρει με βάση τη σειρά στον πίνακα..Και γω της δευτεροβάθμιας είμαι και περιμένω να δω αν θα καταθέσω το μεταπτυχιακό μου που είναι συναφές..Πάντως μέχρι 3 Οκτωβρίου δεν προλαβαίνει να κάνει της προσλήψεις όπως δήλωσε ο Μπράτης.

Να προηγούνται αυτοί με ειδικά προσόντα, ώστε στη συνέχεια να προσπερνούν στους πίνακες αναπληρωτών....?????
Το κατάλαβα ότι έχεις μεταπτυχιακό πάνω στο θέμα και πριν το αναφέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω..ίσως φέτος να μην μετράει τόσο η εξειδίκευση αλλά η σειρά στον πίνακα ..θεωρώ όμως ότι τα μεταπτυχιακά διαπολιτισμικής θα αρχίσουν να έχουν πολύ ζήτηση από δω και πέρα..κάτι αντίστοιχο με αυτά της ειδικής αγωγής..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.