*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη 800 αναπληρωτών για την εκπαίδευση των παιδιών των προσφύγων.  (Αναγνώστηκε 20100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι θα έχουν ζήτηση τα μεταπτυχιακά διαπολιτισμικής αν έχει κάποιος όνειρο να τρέχει στα στρατόπεδα σε απομακρυσμένα μέρη της Ελλάδας και με πολλούς κινδύνους. Χειμώνας έρχεται, αρρώστιες κάθε λογής, συνθήκες υγιεινής ανύπαρκτες...Θα μου πείτε ο πνιγμένος αναπληρωτής από τα μαλλιά του πιάνεται. Μάλλον ως λύση ανάγκης θα λειτουργήσει για τους περισσότερους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
η δήλωση του Φίλη για το προσφυγικό  σήμερα ήταν η εξής:
Προσφυγικό
Αντιμετωπίζουμε με κοινωνική ευαισθησία, δημοκρατική αλληλεγγύη και σχέδιο το θέμα της εκπαίδευσης των παιδιών προσφύγων. Κάθε παιδί έχει δικαίωμα στη μόρφωση όσο μείνει στη χώρα μας. Την ευθύνη την έχει η πολιτεία. Η κοινωνία έχει ανταποκριθεί με ανθρωπιά για τους πρόσφυγες. Έχει αντιδράσει στις περιθωριακές, ξενοφοβικές συμπεριφορές. Δεν θέλει παιδιά σε γκέτο, αλλά παιδιά σε σχολεία, στην αρχή σε απογευματινές τάξεις υποδοχής. Με τη χρηματοδότηση του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης αλλά και με ελληνικούς πόρους ξεκινάμε από τις 10 Οκτωβρίου το πρόγραμμα εκπαίδευσης 2000 μαθητών από 7 κέντρα φιλοξενίας σε γειτονικά σχολεία σε Αττική, Μακεδονία και Ήπειρο.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.pde.gr/index.php?page=8759
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2016, 06:54:50 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορώ πως θα συνεννοηθούμε με τα προσφυγάκια...
Καλά εγώ είμαι προσφυγάκι και ξέρω...  ;D Αλλά για σας το λέω...  ;D

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορώ πως θα συνεννοηθούμε με τα προσφυγάκια...
Καλά εγώ είμαι προσφυγάκι και ξέρω...  ;D Αλλά για σας το λέω...  ;D
μπορεί να υπάρχουν διερμηνείς...να προσληφθούν. Δεν ξέρω τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπορεί να υπάρχουν διερμηνείς...να προσληφθούν. Δεν ξέρω τι να πω.
Ναι μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαλέχτε τώρα που γυρνάει...
Ποιο εγκαταλελειμένο στρατόπεδο ή εργοστάσιο ονειρευόσασταν, όταν σπουδάζατε, ως εργασιακό χώρο: FRAKAPOR, SINATEX,ATLANTIK, Ριτσώνα...

Πάντως για όσους αντέξουν θα είναι εμπειρία ζωής...

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Ναι θα έχουν ζήτηση τα μεταπτυχιακά διαπολιτισμικής αν έχει κάποιος όνειρο να τρέχει στα στρατόπεδα σε απομακρυσμένα μέρη της Ελλάδας και με πολλούς κινδύνους. Χειμώνας έρχεται, αρρώστιες κάθε λογής, συνθήκες υγιεινής ανύπαρκτες...Θα μου πείτε ο πνιγμένος αναπληρωτής από τα μαλλιά του πιάνεται. Μάλλον ως λύση ανάγκης θα λειτουργήσει για τους περισσότερους.

Όπως έχω πει και σε άλλο σημείο, υπάρχουν ήδη πάρα πολλοί εθελοντές, οι οποίοι έχουν πάει σε αυτά τα απομακρυσμένα μέρη για να βοηθήσουν χωρίς να περιμένουν κάποια ανταμοιβή. Εδώ έχουν έρθει διασημότητες μήπως και ευαισθητοποιηθούμε. Σίγουρα κάποιοι θα πάνε για την προϋπηρεσία και για τα χρήματα. Κάποιοι άλλοι θα πάνε γιατί όντως θέλουν να προσφέρουν. Μπορεί να πάνε και για τα δύο και δεν είναι κακό αυτό. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν τα ισοπεδώνουμε απλά είμαστε ρεαλιστές. Η ανάγκη για εργασία είναι καταλυτικός παράγοντας για να πάρει κάποιος τις αποφάσεις του. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με ανιδιοτελή διάθεση προσφοράς αλλά αυτοί θα βρουν τον τρόπο να βοηθήσουν και μάλλον βρίσκονται ήδη στα στρατόπεδα. Για τους περισσότερους θα είναι άλλη μια ευκαιρία για δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
υπάρχουν ήδη πάρα πολλοί εθελοντές, οι οποίοι έχουν πάει σε αυτά τα απομακρυσμένα μέρη για να βοηθήσουν χωρίς να περιμένουν κάποια ανταμοιβή. Κάποιοι άλλοι θα πάνε γιατί όντως θέλουν να προσφέρουν.
Κάθε παιδί έχει δικαίωμα στη μόρφωση όσο μείνει στη χώρα μας. Δεν θέλει παιδιά σε γκέτο, αλλά παιδιά σε σχολεία, στην αρχή σε απογευματινές τάξεις υποδοχής. Με τη χρηματοδότηση του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης αλλά και με ελληνικούς πόρους ξεκινάμε από τις 10 Οκτωβρίου το πρόγραμμα εκπαίδευσης 2000 μαθητών από 7 κέντρα φιλοξενίας σε γειτονικά σχολεία σε Αττική, Μακεδονία και Ήπειρο.
Δεν είναι απομακρυσμένα μέρη ελάχιστα μετρά απέχουν από το κέντρο. >:( Πολύ προπαγάνδα πέφτει αρχικά μας παραμυθιάζουν πως τα χρήματα είναι από την ΕΕ ( λες και η Ελλάδα δεν συμμετέχει) στη συνέχεια  μας υποδεικνύουν πως όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα και υποχρέωση στην δωρεάν δημόσια παιδεία  (τι θα γίνει με τα υπόλοιπα παιδιά, είναι μόνο 2000? Στα νησιά και στη Λάρισα έχουν τους ηλικιωμένους ?)
Ανάμεσα στους λαθρομετανάστες υπάρχουν άτομα μορφωμένοι , με πτυχία, αρκετοί άνηκαν στην υψηλή κοινωνία ήταν αριστοκράτες , έχουν και τα χρήματα να κυκλοφορούν με Mercedes, όταν το πάρουν απόφαση πως θα ζήσουν για πάντα την Ελλάδα δεν θα αφήσουν τα παιδιά τους σε απογευματινά τμήματα . όσοι είναι νοικοκύρηδες θα βρουν τον τρόπο και θα ενταχτούν στην κοινωνία θα στείλουν τα παιδιά τους σε κανονικό σχολείο καθώς τα μικρά θα μάθουν εύκολα τα ελληνικά. Δεν έχουν ανάγκη τον οίκτο κανενός , όσοι θέλουν να βοηθήσουν ας πάνε να ξεβουλώσουν φρεάτια χειμώνας έρχεται…
Το πρόβλημα δημιουργείται από τις μκο και τους εθελοντές  που πληρώνονται κανονικότατα, τους χρειάζονται εγκλωβισμένους σε στρατόπεδα συγκέντρωσης για να διαχειρίζονται το μαύρο χρήμα.
Τόσα εκατομμύρια χάθηκαν και αντί να τα αξιοποιήσουν με θέσεις εργασίας για να κινηθεί η αγορά κάθονται και ασχολούνται με ένα σορό ανούσια πράγματα. Δίνουν π.χ 400 ευρώ για νοικιάσουν σπίτια αντί να φτιάξουν μόνιμες εγκαταστάσεις για να στεγαστούν, κάτω από κατάλληλες συνθήκες, τώρα θα δώσουν χρήματα σε καθηγητές και διερμηνείς για να διδάξουν μαθηματικά , πολιτισμό, τέχνες και γυμναστική? Το λογικό θα ήταν να μάθουν μόνο ελληνικά για να ξεκινήσουν σύντομα όσοι επιθυμούν την φοίτηση στο σχολείο είτε να εργαστούν!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όπως έχω πει και σε άλλο σημείο, υπάρχουν ήδη πάρα πολλοί εθελοντές, οι οποίοι έχουν πάει σε αυτά τα απομακρυσμένα μέρη για να βοηθήσουν χωρίς να περιμένουν κάποια ανταμοιβή. Εδώ έχουν έρθει διασημότητες μήπως και ευαισθητοποιηθούμε. Σίγουρα κάποιοι θα πάνε για την προϋπηρεσία και για τα χρήματα. Κάποιοι άλλοι θα πάνε γιατί όντως θέλουν να προσφέρουν. Μπορεί να πάνε και για τα δύο και δεν είναι κακό αυτό. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Έτσι μπράβο.
Πολύ καλύτερο να διδάσκεις σε παιδάκια που πραγματικά το έχουν ανάγκη και ας είναι μέσα σε στραοτόπεδα ή όπου αλλού θέλει, παρά σε κακομαθημένα... Και ΝΑΙ αυτό θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι το όνειρο κάθε δασκάλου-καθηγητή.
Να διδάσκει σε φτωχά παιδάκια που το έχουν περισσότερο ανάγκη. Και όσο και να φαίνεται σε κάποιους παράξενο, υπάρχουν ΣΥΝΑΔΕΦΛΟΙ (με κεφαλαία) που έχουν αυτό ως επιδίωξη και χαίρομαι που γνωρίζω προσωπικά κάποιους τέτοιους.

Όποιος το βλέπει σαν αγγαρεία και σκέφτεται με πόσα μπεταντίν θα πρέπει να πλαίνεται κάθε μέρα, ας μην πάει καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
800 Πιστώσεις για πρόσφυγες ξεχωριστά από ζεπ;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι...
Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν έχει δωδεκάνησα.
Δεν είναι πολλά τα κέντρα. Δεν πιστεύω να πάνε πάντως οι μόνιμοι.
Θα έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αίτηση και για συντονιστές νομίζω.

Προχθές σε συνάντηση εκπαιδευτικών μας μίλησε ο περιφερειακός και μας φλόμωσε στην αοριστολογία.
Υποψιάζομαι (δική μου εκτίμηση) ότι  το υπουργείο εκεί θα κάνει διορισμούς σε μόνιμους, δίνοντας ίσως και κίνητρα και θα γίνει μπάχαλο με τους πίνακες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2016, 03:22:23 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος klados_PE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι όσοι έχουν ήδη προσληφθεί αναπληρωτές δεν θα έχουν δικαίωμα αίτησης. Σωστά; Έχει διευκρινιστεί αυτό κάπου για να γνωρίζουμε αν ισχύει 100%;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.