*

Αποστολέας Θέμα: Εγκυμοσύνη, Χρέη... Ελπίδα αποζημιωσης  (Αναγνώστηκε 2317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγκυμοσύνη, Χρέη... Ελπίδα αποζημιωσης
« στις: Ιούλιος 17, 2016, 12:06:00 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Ονομάζομαι Maya και εργαζόμουν επι δέκα συναπτά έτη σε ένα ΚΞΓ με τις κλασικες 9μηνες συμβάσεις (λήξη συμβασης τον ιουνιο, ταμειο ανεργίας το καλοκαιρι, επαναπροσληψη καθε σεπτέμβρη).

Το πρόβλημα μου είναι το εξής και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή.

Στο κέντρο ξένων γλωσσών στο οποιο εργαζόμουν μέχρι  τον ιουνιο που μας πέρασε είχε συσσωρευτεί ένα χρέος απο τα τελευταία 3 έτη. Είχαμε κάνει έναν διακανονισμό στην αρχή της χρονιάς για να αποσυμφορηθεί το χρέος, ο οποίος απο τα χριστούγεννα και μετά δεν τηρηθηκε. Απείλησα οτι θα αποχωρίσω αλλά σαφώς δεν επρόκειτο να το κάνω καθώς έχω μια σχέση 10 ετών με γονείς/μαθητες και είχα αναλάβει αποκλειστικά τμήματα πτυχίων αρα θεωρούσα οτι θα ηταν αντιεπαγγελματικό απέναντι στα παιδιά να φύγω. Ως εκ τούτου, έχουν συσσωρευτεί χρέη απο τα έτη 2014, 2015 και 2016.

Σημειωτέον δεν έχω πάρει ακόμα επίδομα αδείας του 2014, 2015, 2016, ούτε δώρο πάσχα του 2016, πράγμα που νομίζω οτι συνιστά ποινικό αδίκημα.

Επιπλέον, τον Μαιο διαπίστωσα οτι είμαι έγκυος- αρα εμεινα έγκυος εντός της σύμβασης μου, αν αυτό έχει κάποια σημασία.

Μεχρι την τελευταία μέρα μαθημάτων, επαναδιαπραγματευόμασταν με την ιδιοκτήτρια τους όρους ενός νέου διακανονισμού με σκοπό την αποσυμφόρηση του χρέους μέσα στο καλοκαιρι. Περιττό να πώ οτι παρα τις υποσχέσεις και τις δεσμέυσεις, δεν έχω λάβει ούτε ενα ευρώ απο τα χρωστούμενα μέχρι σημερα που πλέον είναι μέσα ιουλίου.

Αφενός δεν προκειται να πάω τον Σεπτέμβριο ξανα αλλά αναρωτιέμαι τι τρόποι πίεσης υπάρχουν ωστε να πάρω τα χρωστούμενα (η εστω ενα μεγάλο μέρος αυτών).

Να κινηθω νομικά με κάποιο εξώδικο?

Έχει νόημα να κάνω κάποια καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας  η ειναι υπο διάλυση?

Μπορώ γενικά να κάνω κάπου κάποια καταγγελία?

 Μπορώ να χρησιμοποιήσω την εγκυμοσύνη ως μοχλό πίεσης η είναι πολύ "φτηνο", άσκοπο και ψυχοφθόρο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, οποιαδήποτε συμβουλή θα μου φανεί πολύτιμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2016, 01:57:57 μμ από maya1986 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΧΡΕΗ... ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:45 »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΧΡΕΗ... ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2016, 01:04:59 μμ »
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά εγώ εργαζόμουν ούσα έγκυος πήρα φυσικά όσα δικαιούμουν από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ αλλά τα μηνιάτικα είναι ακόμα χρωστούμενα! Πέρασαν από τότε δύο χρόνια! Είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση. Κανονικά θα πρέπει να διεκδικούμε τα νόμιμα. Εγώ προσωπικά είμαι κότα και δεν ήθελα να δημιουργήσω καταστάσεις... ενώ φυσικά δεν μου περισσεύουν και ο τοκετός έγινε με χορηγία απ' τους παππούδες! Α! Και ξανά δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί τους και φυσικά δεν ξαναδούλεψα εκεί! Νομίζω ότι η επιθεώρηση εργασίας είναι υπεύθυνη για τέτοια θέματα. Δεν είμαι και σίγουρη. Αλλά θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν πήρες λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΧΡΕΗ... ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2016, 01:08:51 μμ »
Καλύτερα να μιλήσεις με δικηγόρο και να κινηθείς νομικά.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΧΡΕΗ... ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2016, 02:20:57 μμ »
Υπάρχουν αποδείξεις ότι σου χρωστάνε λεφτά ή υπεγραφες ότι λαμβανες την μισθοδοσια σου; Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι αν ισχύει το δεύτερο, τότε αποχαιρετα την την Αλεξανρεια που χάνεις....

Το κυριότερο τώρα, να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη. Αν έχεις φεης, έλα να γνωριστούμε στο πανελλήνιο δίκτυο υποστήριξης ομάδων μητρικου θηλασμού και να ενημερωθείς για κάτι που πραγματικά έχει αξία στην παρούσα φάση της ζωής σου.... Σου εύχομαι ο, τι καλύτερο (και γω Μάιο έμεινα έγκυος, είναι η καλύτερη περίοδος πιστεύω, γεννας Φλεβάρη και μέχρι να ξεπεταχτει το μικρό, έρχεται το καλοκαίρι και χορταινετε βόλτες και μπάνια)
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΧΡΕΗ... ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:45 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΧΡΕΗ... ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2016, 03:51:26 μμ »

Αγαπητή Maya, απ`ό,τι κατάλαβα έχεις αποφασίσει να συγκρουστείς και η γνώμη μου βέβαια είναι ότι καλά κάνεις.
Αν και δεν ξεκαθαρίζεις αν οι διακανονισμοί έγιναν προφορικά ή γραπτά, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας για όλα όσα σου χρωστάνε κι αν δε δικαιωθείς τότε θα προχωρήσεις νομικά.
Την εγκυμοσύνη σου δε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ως μοχλό πίεσης διότι στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου δε γίνεται (παράνομη) απόλυση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγκυμοσύνη, χρεη... ελπίδα αποζημίωσης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:34:54 πμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις!!!

Δεν έχω υπογράψει οτι έλαβα τις μισθοδοσίες οποτε διατηρώ ακόμα κάποιες ελπίδες! Κάθε μήνα μας έδινε η διευθυντρια ένα χαρτι μισθοδοσίας αλλά είχε μόνο τη δική της υπογραφη, εμας μας το έδινε πληροφοριακά... έχω ένα ολόκληρο ντοσιέ με χαρτια τέτοια που αντιστοιχούν σε μήνες που δεν τους έχω πληρωθει...

Επίσης, ο διακανονισμός ήταν "προφορικός"/ έγινε σε συνεννόηση με την εργοδότρια και το λογιστή και είχαμε ζητήσει (όλες οι καθηγήτριες που είμαστε στην ιδια κατάσταση) να έχουμε και μια έγγραφη και σφραγισμένη μορφή αυτής της συμφωνίας αλλά όπως μας είχαν πεί πέρσυ "είμαστε 10 χρονια συνεργάτες, σαν οικογένεια, δεν θα μας εμπιστευτείτε?".....

Σε πρώτη φάση σκέπτομαι να κυνηγήσω την εργοδότρια με ακόμα μεγαλύτερη πίεση για τα χρωστούμενα και αμα δεν βρώ άκρη θα ακολουθησω τις συμβουλές σας να κινηθω νομικά η/και μέσω της επιθεώρησης εργασίας... το βρίσκω άσχημο μετά απο τόσα χρόνια αλλά θεωρώ και απαράδεκτη την αντιμετώπιση μου οπότε αναγκαστικά πρέπει κάπως να αμυνθω...

ευχαριστώ παρα πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2016, 01:57:11 μμ από maya1986 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη, Χρέη... Ελπίδα αποζημιωσης
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2016, 03:30:31 μμ »

Ανεξάρτητα από οποιανδήποτε συμφωνία, τα δεδουλευμένα και ό,τι άλλο επιφέρουν αυτά, θα πρέπει να καταβληθούν.
Το καλύτερο είναι να την πιέσεις σε πρώτη φάση και να την απειλήσεις ότι θα ξεκινήσεις από την επιθεώρηση εργασίας, διότι αυτό καμιά φορά πιάνει. Δε μπορεί να είσαστε "οικογένεια" μόνο στις υποχρεώσεις και όχι στα δικαιώματά σας.
Επίσης, αν γίνει μαζικά ό,τι γίνει θα έχει μεγαλύτερη ισχύ και πιθανότητα επιτυχίας, αφού έχετε και όλα τα αποδεικτικά στοιχεία που χρειάζονται.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159740
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.