*

Αποστολέας Θέμα: Β ανάθεση. Ποιος;  (Αναγνώστηκε 16291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 05, 2018, 07:28:46 μμ »
ισχύει αυτο που λες ,με την διαφορά οτι κανείς δεν διαλέγει ώρες. Ο παλαιότερος Παίρνει απλά τόσες ώρες ώστε να συμπληρώσει το ωραρίο του πρίν τους άλλους. Το ποια μαθήματα θα πάρει (δηλαδή οι αναθέσεις) καθορίζονται μετά από συννενόηση των ΠΕ04 και με την σύμφωνη γνώμη του συλλόγου. Ο παλαιότερος προηγείται στην συμπλήρωση ωραρίου και όχι στην επιλογή αναθέσεων
Παράδειγμα . σε λύκειο υπάρχουν τρεις φυσικοί με υποχρεωτικό ωράριο 20 , 20 και 21 ώρες αντίστοιχα ενώ στο σχολείο απαιτούνται 56 ώρες μαθημάτων ΠΕ04. Ο παλαιότερος έχει το δικαίωμα να πάρει 20 ώρες φυσική. Συνήθως δεν γίνεται αυτό αλλά ο παλαιότερος παίρνει λιγότερες φυσική για να περισσέψουν ώρες Α ανάθεσης να τις πάρουν οι άλλοι δυο φυσικοί και να μην ξεπερασουν τις 11 ώρες β ανάθεση (όπως τα λες). Ο παλαιότερος δεν έχει το δικαίωμα να διαλέξει ποιες φυσικές ή ποια μαθήματα β ανάθεσης θα πάρει. Αυτό γίνεται μετά από συννενόηση των ΠΕ04 και απόφαση συλλογου. Αν δεν συμφωνήσουν ή ο σύλλογος δεν καταλήξει τότε την απόφαση την παίρνει ο διευθυντής μαζί με το σχολικό σύμβουλο ΠΕ04. Σε μια τέτοια περίπτωση το πιθανότερο είναι να ακολουθηθεί κατά γράμμα ο νόμος δηλαδή ο παλαιότερος φυσικός να παρει 20 ώρες φυσική ο δεύτερος ότι ώρες φυσικής περισσέψουν ακι β ανάθεση που να μην ξεπαρνά τις 11 ώρες και ο νεότερος μόνο β ανάθεση. Όμως και αυτό δεν είναι το εντελός νόμιμο εφόσον προσκρούει στο Π.Δ για τις υπεραριθμίες (λειτουργικες και οργανικές) των ΠΕ04. Δηλαδή στην περίπτση που αναφερετε παραπάνω θα υπάρχουν δύο εκπαιδευτικοί που θα πρέπει να συμπληρώσουν ωράριο σε άλλο σχολείο (λειτουργικά υπεράριμθοι σύμφωνα με το αντίστοιχο Π.Δ). με το νόμο όμως 4286 του 2013 οι υπεραριθμίες των ΠΕ04 (μέσα σε αυτές εννοούνται και οι συμπληρώσεις ωραρίου) για τους ΠΕ04 γίνονται ομαδοποιημένα και όχι ανά ειδικότητα. Επομενως σύμφωνα με το Π.Δ που έχει μεγαλύτερη ισχύ από την Υ.Α των αναθέσεων η κατανομή των ωρών θα πρέπει να είναι
Παλαιότερος 20 ώρες
Μέσος 20 ώρες
Νεότερος 16 ώρες
Ανεξάρτητα από τις 11 ώρες β ανάθεση.
Το τι ακριβώς θα γίνει εξαρτάται από το πόσο καλά γνωρίζουν την νομνοθεσία οι ΠΕ04 ο διευθυντής και ο σύμβουλος, από τον τρόπο με τον οποίο ερμηνεύουν τονο νόμο αλλά και από την διάθεση των συναδέλφων να το ψάξουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:55 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 05, 2018, 07:31:07 μμ »
Είναι αυτονόητο ότι οι αναθέσεις εδώ και χρόνια γίνονται με κριτήριο ποιες ειδικότηητες λείπουν και ποιες περισσεύουν .

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 05, 2018, 08:27:13 μμ »
Από ό,τι αντιλαμβάνομαι δεν αναφέρονται πουθενά οι ΤΕ 16.

Αποσυνδεδεμένος gbougioukas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Γιώργος Μπουγιούκας
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 05, 2018, 09:46:41 μμ »
Οι κύριοι που αποφασίζουν τις αναθέσεις γνωρίζουν την ποσότητα και την ποιότητα των μαθηματικών αντικειμένων που διδάσκονται στο υποχρεωτικό πρόγραμμα σπουδών, πολλά από αυτά μάλιστα κατά αποκλειστικότητα (!), στις σχολές Πληροφορικής; Γνωρίζουν τι είναι ο Προτασιακός Λογισμός, ο Κατηγορηματικός Λογισμός, η Γραμμική Άλγεβρα, η Θεωρία Πιθανοτήτων, η Θεωρία των Γράφων, η Θεωρία Υπολογισιμότητας, η Θεωρία Πολυπλοκότητας, η Θεωρία Αυτομάτων και Τυπικών Γλωσσών, η Θεωρία Πληροφορίας, η Αριθμητική Peano, η Άλγεβρα Μπουλ; Ή νομίζουν ότι Μαθηματικά είναι μόνο η Ανάλυση (η οποία επίσης διδάσκεται στα τμήματα Πληροφορικής υπέρ του δέοντος); Πόσα από αυτά τα αντικείμενα διδάσκονται στο υποχρεωτικό πρόγραμμα σπουδών των τμημάτων Φυσικής; Και πόσα μαθηματικά αντικείμενα γενικά διδάσκονται στο υποχρεωτικό πρόγραμμα σπουδών ενός τμήματος Φυσικής; Επιπλέον, σε ποια τμήματα Μαθηματικών διδάσκεται ως υποχρεωτικό μάθημα ο Προτασιακός και ο Κατηγορηματικός Λογισμός;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:55 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 05, 2018, 11:23:08 μμ »
Οι αλλαγές στις αναθέσεις:
https://xenesglosses.eu/2018/05/allages-echoume-stis-anatheseis-mathimaton-gymnasia-kai-lykeia/
ΥΓ:Μάλλον η ενοποίηση των ΠΕ19 - 20 τους "εξίσωσε" στις αναθέσεις  προς τα κάτω.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 06, 2018, 10:34:07 πμ »
Οι αλλαγές στις αναθέσεις:
https://xenesglosses.eu/2018/05/allages-echoume-stis-anatheseis-mathimaton-gymnasia-kai-lykeia/
ΥΓ:Μάλλον η ενοποίηση των ΠΕ19 - 20 τους "εξίσωσε" στις αναθέσεις  προς τα κάτω.

Δεν νομίζω ότι ισχύει το ΥΓ γιατί τρίτη ανάθεση πήραν τα μαθηματικά στο Γυμνάσιο και όλοι οι ΠΕ04 εκτός από τους .01
Μάλλον άλλη είναι η εξήγηση που ο ρόλος μου ως διαχειριστή δεν μου επιτρέπει να επεκταθώ...H΄μάλλον θα το πάω τόσο όσο.
Οι Α και οι Β Αναθέσεις δίνονται τοπικά σε επίπεδο σχολικής μονάδας. Οι Γ Αναθέσεις μετά τις 30/9 σε επίπεδο συμφωνίας ΠΥΣΔΕ και ο νοών νοείτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2018, 10:39:27 πμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 06, 2018, 12:22:49 μμ »
Δεν νομίζω ότι ισχύει το ΥΓ γιατί τρίτη ανάθεση πήραν τα μαθηματικά στο Γυμνάσιο και όλοι οι ΠΕ04 εκτός από τους .01
Μάλλον άλλη είναι η εξήγηση που ο ρόλος μου ως διαχειριστή δεν μου επιτρέπει να επεκταθώ...H΄μάλλον θα το πάω τόσο όσο.
Οι Α και οι Β Αναθέσεις δίνονται τοπικά σε επίπεδο σχολικής μονάδας. Οι Γ Αναθέσεις μετά τις 30/9 σε επίπεδο συμφωνίας ΠΥΣΔΕ και ο νοών νοείτω.
Σωστά, αλλά όλοι οι ΠΕ04 (πλην φυσικών που έχουν την β ανάθεση) δεν απαιτείται να έχουν πτυχίο Μαθηματικών  για γ ανάθεση στα Μαθηματικά Γυμνασίου, γι' αυτό μιλώ για συμπίεση προς τα κάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2018, 12:24:23 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 06, 2018, 01:07:21 μμ »
Σωστά, αλλά όλοι οι ΠΕ04 (πλην φυσικών που έχουν την β ανάθεση) δεν απαιτείται να έχουν πτυχίο Μαθηματικών  για γ ανάθεση στα Μαθηματικά Γυμνασίου, γι' αυτό μιλώ για συμπίεση προς τα κάτω.
ΠΕ86 (με πτυχίο Πληροφορικής ή Μαθηματικών)

επειδή υπάρχουν και διορισμένοι στον κλάδο με άλλα πτυχία (κάθε ειδικότητας)+σεμινάριο ή υποτυπώδη εμπειρία...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 06, 2018, 03:36:55 μμ »
ΠΕ86 (με πτυχίο Πληροφορικής ή Μαθηματικών)

επειδή υπάρχουν και διορισμένοι στον κλάδο με άλλα πτυχία (κάθε ειδικότητας)+σεμινάριο ή υποτυπώδη εμπειρία...
Ακριβώς γι' αυτό δεν τόνισα το προαπαιτούμενο πτυχίο πληροφορικής, διότι δεν υπάρχουν πχ διορισμένοι βιολόγοι χωρίς πτυχίο βιολόγου, όπως υπάρχουν διορισμένοι πληροφορικοί με πτυχία που ουδεμία σχέση έχουν όχι μόνο με τα μαθηματικά αλλά και γενικά με τις θετικές επιστήμες.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 06, 2018, 04:46:27 μμ »
Ακριβώς γι' αυτό δεν τόνισα το προαπαιτούμενο πτυχίο πληροφορικής, διότι δεν υπάρχουν πχ διορισμένοι βιολόγοι χωρίς πτυχίο βιολόγου, όπως υπάρχουν διορισμένοι πληροφορικοί με πτυχία που ουδεμία σχέση έχουν όχι μόνο με τα μαθηματικά αλλά και γενικά με τις θετικές επιστήμες.

Το να κάνουν μάθημα οι ΠΕ19/20 με πτυχίο μαθηματικού ή μόνο οι ΠΕ19 με πτυχίο πληροφορικής ως Β ανάθεση ίσχυε μέχρι φέτος σύμφωνα με αυτό εδώ. (Επίσης όλοι οι ΠΕ4 το είχαν ως Β ανάθεση). Επίσης υπήρχαν και Γ αναθέσεις από τεχνολογικές κατευθύνσεις που εξαφανίζονται πλέον....

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/338-anatheseis-mathimatvn-gymnasio.html

Απο του χρόνου ΜΟΝΟ οι ΠΕ4.01 θα το έχουν ως Β ανάθεση και όλοι οι ΠΕ86 (19&20) μαζί με τους υπόλοιπους ΠΕ4 θα το έχουν ως Γ.  Αρα το πρόβλημα του δεν είναι το αν αυτός που κάνει τα μαθηματικά τα έχει σπουδάσει και σε ποιο βαθμό. Το θέμα του είναι να κάνει περισσότερους νομάδες ΠΕ86 μαζί με τους ΠΕ04 (πλην 01) σε άλλα σχολεία της επικράτειας ΠΥΣΔΕ, που στην περίπτωση ΠΕ86 μπορεί κάλλιστα να επεκταθεί σε επίπεδο ΠΥΣΠΕ. Φανταστείτε αν σε επίπεδο περιοχών υπάρχουν και νησάκια...Στην παράμετρο των υπολογισμών μπορεί να βάλετε και το γεγονός ότι οι περισσότεροι ΠΕ12.10 έγιναν ΠΕ04.01

ΥΓ. Τελικά στο Υπουργείο κάποια πράγματα δεν γίνονται και τόσο τυχαία ή άσχετα όσο θέλουν να δείχνουν! Και τώρα πραγματικά το σταματάω εδώ!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2018, 04:56:47 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 06, 2018, 04:59:05 μμ »
Εγώ ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτει, ευνοεί τους μαθηματικούς που τα μαθηματικά για τους πληροφορικους έγιναν Γ ανάθεση;

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 06, 2018, 05:05:22 μμ »
Εγώ ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτει, ευνοεί τους μαθηματικούς που τα μαθηματικά για τους πληροφορικους έγιναν Γ ανάθεση;

Οχι. Οι μαθηματικοί παίρνουν τα μαθηματικά πρώτοι και ετσι πρέπει. Οι ματσακονιές πάντα γίνονται σε επίπεδο Β ανάθεσης.
Παραπάνω εννοείται πως δεν τα έχω με τους φυσικούς. Τα εχω με κάποιους που από γραφεία παίζουν με τις τύχες των εκπαιδευτικών θεωρώντας τους λάστιχα.

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 06, 2018, 05:23:24 μμ »
Οχι. Οι μαθηματικοί παίρνουν τα μαθηματικά πρώτοι και ετσι πρέπει. Οι ματσακονιές πάντα γίνονται σε επίπεδο Β ανάθεσης.
Παραπάνω εννοείται πως δεν τα έχω με τους φυσικούς. Τα εχω με κάποιους που από γραφεία παίζουν με τις τύχες των εκπαιδευτικών θεωρώντας τους λάστιχα.
Είμαι αναπληρωτης μαθηματικος και υπέθεσα ότι επειδή η γ ανάθεση ξεκλειδωνει μετα τις 30 Σεπτεμβρίου,  μήπως έτσι προκύψουν περισσότερα κενά για τους πε03...

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Β ανάθεση. Ποιος;
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 06, 2018, 05:29:09 μμ »
Είμαι αναπληρωτης μαθηματικος και υπέθεσα ότι επειδή η γ ανάθεση ξεκλειδωνει μετα τις 30 Σεπτεμβρίου,  μήπως έτσι προκύψουν περισσότερα κενά για τους πε03...

Θεωρητικά θα μπορούσε να ισχύει αυτό.
Αλλά επειδή τα συγκεκριμένα κενά είναι ώρες για συμπλήρωση ωραρίου (δηλαδή όχι ολόκληρα είτε για μόνιμο είτε για αναπληρωτή) λογικά αυτά δεν δίνονται στην Α φάση των προσλήψεων σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159458
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.