*

Αποστολέας Θέμα: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;  (Αναγνώστηκε 2252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« στις: Ιούλιος 29, 2016, 05:56:38 μμ »
Δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στο παρακάτω πρόβλημα:

Έχουμε έναν καθηγητή οποιασδήποτε ειδικότητας (δεν παίζει ρόλο), δεν είναι τελευταίος τοποθετημένος, παρόλα αυτά κάνει δήλωση-αίτηση άρσης υπεραριθμίας για να εκμεταλλευτεί τα υπάρχοντα κενά για ονομαστικά υπεράριθμους και να πάει σε καλύτερη θέση.  Αυτό δεν συμβαίνει γιατί υπάρχει και άλλος με περισσότερα μόρια και παραμένει στο σχολείο του.

Ερώτηση : Στο σχολείο του παραμένει σαν τελευταίος τοποθετημένος, δηλαδή συνεχώς εκτεθειμένος στην  υπεραριθμία (όπως είναι το σωστό αφού ήθελε υπεραριθμίες) ή διατηρεί την παλιά του τοποθέτηση, έχοντας και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:44 »

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2016, 06:18:38 μμ »
To ρώτησα τις προάλλες: http://www.pde.gr/index.php?topic=33044.msg936009#msg936009

Δεν είμαι όμως ακόμα σίγουρος. Θα δω το Σεπτέμβρη τι θα γίνει σε τέτοια περίπτωση στο σχολείο μου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2016, 06:44:50 μμ »
Υπεράριθμος θα βγει είτε ο τελευταίος τοποθετηθείς στη σχολική μονάδα, είτε ο πρώτος σε μόρια που ζητάει να κριθεί υπεράριθμός με αίτησή του. Αν και ο δεύτερος σε μόρια είχε διεκδικήσει να εκμεταλλευτεί την υπεραριθμία για να πάρει αλλού οργανική θέση, αυτό δε σημαίνει ότι θα έχει πάνω του καμιά ρετσινιά υπεραριθμίας. Η διαδικασία τελειώνει και παραμένει στη θέση του, σαν να μην είχε κάνει ποτέ αίτηση να βγει υπεράριθμος. Δεν κρίθηκε, τελείωσε το ζήτημα!

Αποσυνδεδεμένος Jon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2016, 06:49:24 μμ »
caa, για το Σεπτέμβρη είναι ξεκάθαρο ότι είναι και λειτουργικά υπεράριθμος.
Το μεγάλο θέμα είναι ποια πράξη τοποθέτησης του ΠΥΣΔΕ ισχύει από την επόμενη χρονιά: Η τελευταία ή η αρχική;
 Τουλάχιστον απ όσα είδα δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:44 »

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2016, 06:59:03 μμ »
Παράθεση
για το Σεπτέμβρη είναι ξεκάθαρο ότι είναι και λειτουργικά υπεράριθμος.

Είναι; Ελα ντε;

Πάντως ότι και αν συμβαίνει είναι για την συγκεκριμένη χρονιά. Οι πράξεις ανάληψεις δεν αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Jon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2016, 07:19:09 μμ »
Είναι caa.
Αυτός που ζήτησε να κριθεί υπεράριθμος και δεν βρήκε θέση, τοποθετείται για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε κάποιο σχολείο. Στις περισσότερες περιπτώσεις τοποθετούνται (παραμένουν λέει η απόφαση) στο σχολείο τους. Το Σεπτέμβρη οι ονομαστικά υπεράριθμοι που δεν βρήκαν θέση τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά.  Έχουν συμβεί και παρατράγουδα.
Εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω αν η παραμονή στο σχολείο σημαίνει νέα τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2016, 10:02:42 μμ »
Οχι δεν είναι λειτουργικά υπεράριθμός. Παραμένει στο σχολείο. Η διαδικασία επαναλαμβάνεται και τον Σεπτέμβριο με τον ίδιο τρόπο.
Τον Σεπτέμβριο ξαναγίνονται αιτήσεις για λειτουργικές υπεραριθμίες. Αν δηλώσει είναι και πάλι υπεράριθμός αν δεν δηλώσει λειτουργικά υπεράριθμός είναι ο τελευταίος τοποθετηθής. Αυτό είναι σίγουρο από το ΠΔ του 97.
Οχι φυσικά η παραμονή στο σχολείο δεν σημαίνει νέα τοποθέτηση. νέα τοποθέτηση γίνεται μόνο με νέα πράξη ΠΥΣΔΕ. Σε περίπτωση που δεν πάρει σχολείο δεν υπάρχει νέα πράξη ΠΥΣΔΕ για τοποθέτηση.
Δες το σε όλα τα ΠΥΣΔΕ. Το Σεπτέμβριο καλουνε και πάλι τους εκπαιδευτικούς που υπάρχει υπεραριθμία στο σχολείο τους να ξανακάνουν δήλωση αν θέλουν να είναι υπεράριθμοι δηλαδή να προηγηθούν στις δηλώσεις σχολείων για λειτουργικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος Jon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:56:46 πμ »
Νομίζω platona ότι οργανική και λειτουργική υπεραριθμία είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
Αν πρόσεξες στις πράξεις ΠΥΣΔΕ που επικαλείσαι, οι ονομαστικά οργανικά υπεράριθμοι τοποθετούνται σε κάποιο σχολείο (κατά κανόνα στο δικό τους) για τις ανάγκες της υπηρεσίας, αν δεν πάρουν κάποια νέα θέση. Τα σωστά ΠΥΣΔΕ βγάζουν μια λίστα όπου αναφέρουν όλους τους ονομαστικά υπεράριθμους και τα σχολεία τοποθέτησης:
 α/α , ον/μο εκπ/κου, σχολείο προέλευσης, σχολείο τοποθέτησης.   
Η περίπτωση που μας ενδιαφέρει είναι όταν το σχολείο  προέλευσης και το σχολείο τοποθέτησης είναι το ίδιο.
Όπως αντιλαμβάνεσαι υπάρχει η νέα πράξη ΠΥΣΔΕ για τοποθέτηση, είτε στο ίδιο είτε σε διαφορετικό σχολείο.
Βέβαια δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο αυτός που δεν είναι τελευταίος, να ζητάει άρση και να κάθεται στον άξονα, αλλά σε συνάδελφό μου συνέβη. Ο κανόνας είναι να την πληρώνει πάντα ο τελευταίος της σειράς....... Γιαυτό δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.....
Αν αφορούσε εμένα προσωπικά θα έδινα κανένα 200αρι σε δικηγόρο, που ασχολείται με εκπαιδευτικά θέματα, για να έχω μια νομική άποψη και να ξέρω ακριβώς τι μπορώ να πετύχω. Ούτως ή άλλως θα τα έδινα στις μετακινήσεις ή τα ενοίκια όταν θα έψαχνα σχολείο. Ο συνάδελφος δεν θέλει να ακούει για δικηγόρους οπότε......



Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ονομαστικά υπεράριθμος μέχρι πότε;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2016, 03:56:00 μμ »
Εγώ επικαλούμε την νομοθεσία και ποτέ τις πράξεις ΠΥΣΔΕ.
Οχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οποιος δεν πάρει υπεραριμθία παραμένει στο σχολείο και δεν έχει διαφορετική πράξη ανάληψης. Δεν ξανατοποθετείται , απλα παραμένει. Δεν κάνει πράξη ανάληψης με νέα πράξη ΠΥΣΔΕ. Αυτό είναι σίγουρο από τον Π.Δ του 96. Το λέει καθαρά ότι παραμένει στο σχολείο. Οχι ότι παίρνει ξανά οργανική στο σχολείο. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ. Το που και αν θα τοποθετηθεί εξαρτάται απο το τι θα γίνει τον Σεπτέμβριο και τις κένες/πλεοναζουσες ώρες. Δεν χρειάζεται να δώσεις κανένα 200αρι Είναι σίγουρο. Τα έχω ψαξει εξαντλητικά. Επίσης όπως και εγω σου είπα είναι άλλο οι λειτουργικες υπεραριθμίες οι οποίες όμως κρίνονται με την ίδια διαδικασία (απλά παίζει και η β ανάθεση αν υπάρχουν ώρες) με τις οργανικές. Ισχύει ότι έχω πει στο προηγούμενο post.
Στις πράξεις ΠΥΣΔΕ η λέξη τοποθετούνται σημαίνει παραμένουν (για όσους δεν πάρουν νέο σχολείο).  Για να έχεις σωστή άποψη δε θα στηρίζεται στο τι γράφουν συντομογραφικά οι πράξεις ΠΥΣΔΕ. Θα διαβάσεις αναλυτικά την νομοθεσία ή οποία σαφώς αναφέρει "παραμένουν στο σχολείο τους " Ολα τα άλλα είναι ανοησίες των άσχετων διευθυντών σχολείων που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και οι οποιοι πρέπει να καταγγέλονται για παράβαση καθήκοντος. Αν  συνάδελφος σου έκανε νέα πράξη ανάληψης είναι παράνομο και να καταγγείλει τον άσχετο διευθυντή που τον έβαλε να την κάνει. Φταίει όμως και αυτός γιατί πρώτα ενημερωνόμαστε για την νομοθεσία και μετά υπογράφουμε. Ετσι κι αλλιώς η νέα πράξη δεν ισχύει.
Εμένα η άποψη μου είναι αυτή, και είμαι σίγουρος για τυό. Απο εκεί και πέρα ο κάθε συνάδελφος είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει και να κάνει αυτό που νομίζει σωστό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159630
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.