*

Αποστολέας Θέμα: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04  (Αναγνώστηκε 4152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προτείνω σε αυτό το θέμα να ανεβάζουμε προβλήματα και ερωτήματα που αφορούν τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04. Κάτι που όπως αποδείχθηκε και από προηγούμενο θέμα είναι περίπλοκο. Καλό θα ήταν οι απαντήσεις να είναι με βάση την νομοθεσία και όχι το τι θα θέλαμε να γίνεται.
Νέο πρόβλημα προς συζήτηση που μου έθεσε συνάελφος
Σε γυμνάσιο παρόμοιο με το δικό μου υπάρχουν 32 λειτουργικές ώρες ΠΕ04 (σύμφωνα με τα λεγόμενα συναδέλφου που τον αφορά η υπόθεση)
6 Χημεία
10 Βιολογία
16 Φυσική
Οι ώρες γεωγραφίας θα δωθούν ως β ανάθεση σε άλλες ειδικότητες (παλαιότεροι στο σχολείο)
Στο σχολείο υπηρετούν 2 ΠΕ04 με υποχρεωτικό ωράριο 20 ώρες ο καθένας
Ένας χημικός (παλαιότερος) , ένας φυσικός (νεότερος)
Με δεδομένα όσα συζητήθηκαν μέχρι τώρα (Π.Δ 96, 97, 4186, ΦΕΚ 2016) ποια θα πρέπει θα είναι η κατανομή των ωρών τον Σεπτέμβριο; Ας ξεκινήσουμε με αιτιολογημένες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2016, 08:51:11 μμ »
θα διαφοροποιηθώ από αυτό που απάντησε ο astro  στο άλλο τοπικ. χωρίς να προλάβω να κοιτάξω τα Π. διατάγματα πάλι, αναρωτιέμαι αν αυτή είναι περίπτωση που υπάγεται στον 4186. Νομίζω δεν είναι ούτε οργανικά ούτε λειτουργικά υπεράριθμος κανένας από τους δύο. Οπότε μπορεί σε αυτήν την περίπτωση να ισχύει ότι σε όλους τους κλάδους. Πρώτα Α ανάθεση όλοι και μετά Β ο παλιότερος μεχρι 11 ώρες, και συμπλήρωση αλλού.
ΘΑ επανέλθω όταν ξαναδώ τους ίδιους νόμους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2016, 08:56:51 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:41:07 μμ »
θα διαφοροποιηθώ από αυτό που απάντησε ο astro  στο άλλο τοπικ. χωρίς να προλάβω να κοιτάξω τα Π. διατάγματα πάλι, αναρωτιέμαι αν αυτή είναι περίπτωση που υπάγεται στον 4186. Νομίζω δεν είναι ούτε οργανικά ούτε λειτουργικά υπεράριθμος κανένας από τους δύο. Οπότε μπορεί σε αυτήν την περίπτωση να ισχύει ότι σε όλους τους κλάδους. Πρώτα Α ανάθεση όλοι και μετά Β ο παλιότερος μεχρι 11 ώρες, και συμπλήρωση αλλού.
ΘΑ επανέλθω όταν ξαναδώ τους ίδιους νόμους
Στο ΠΔ 100/97 (παρ. 9 άρθρο 14), αναφέρει ότι η ίδια διαδικασία (της υπεραριθμίας) εφαρμόζεται και για όσους δεν συμπληρώνουν ωράριο (και μάλιστα τη μη συμπλήρωση ωραρίου την καλεί λειτουργική υπεραριθμία). Επομένως σύμφωνα και με την προσθήκη του 4186 πρέπει να διατεθεί ο φυσικός (είναι το νόμιμο). Το αυτό συμβαίνει και σε μένα τα τελευταία χρόνια... αφήνω την 1η μου ανάθεση σε παλιότερο ΠΕ Ο4 άλλης εδικότητας και διατίθεμαι αλλού. Αν τεκμηριωμένα γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο θα μ' ενδιέφερε κι εμένα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2016, 11:46:05 μμ από astro »

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:35:39 πμ »
Νομίζω ότι το θεμα το είχα ανεβάσει εγώ... Ρώτησα την Διεύθυνσή που ανήκω και μου είπε ότι η κατανομή γίνεται ως εξής:
Ο Χημικός παίρνει την α ανάθεσή του και την Βιολογία και συμπληρώνει σε άλλο σχολείο.
Ο Φυσικός παίρνει την α ανάθεσή του και συμπληρωνει σε άλλο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:28:54 πμ »
Το "ρώτησα τη Διευθυνση που ανήκω" δεν είναι τεκμηριώμενη άποψη. Αυτό που ρώτησες pluto το πήρες γραπτώς από το ΠΥΣΔΕ , ρώτησες κάποιον αιρετό ή μέλος ΠΥΣΔΕ; Η ρώτησες κανένα υπαλληλο (συνάδελφο αποσπασμένο) που δεν ξέρει τι του γίνεται. Αυτό που ρώτησες σου ανέφερε την νομοθεσία στην οποία στηρίζει την απάντηση του; Είχες παρόμοια περίπτωση η οποία κρίθηκε από το ΠΥΣΔΕ και κατέληξε σε αυτή στην κατανομή που αναφέρεις;  Γιατί και εγώ ξέρω αυτό που λέει astro με βάση τη νομοθεσία. Δεν υπάρχει περίπτωση να συμπληρωνουν και οι δύο. Ξαναρώτα κάποιον που ξέρει υπεύθυνα (μέλη ΠΥΣΔΕ) και ζήτα του να σου αιτιολογήσει την απάντηση με βάση την νομοθεσία. Στη συνέχεια πες του για το 4186 και αυτά που αναφέρει ο astro. Οι απαντήσεις που ανεβάζουμε πρέπει να είναι τεκμηριωμένες και όχι μου είπε κάποιος κάπου κάποτε. Ετσι δημιουργούνται παρανοήσεις.
Εγώ όπως και στο άλλο θέμα που έχω ανεβάσει δεν βρήκα τίποτα τεκμηριωμένο που να υποστηρίζει άλλη άποψη από αυτή του astro.
Επίσης καλό θα είναι να απαντούν και συνάδελφοι που έχουν παρόμοια προβλήματα και αιτιολογημένα έχουν άποψη εφόσον το έχουν ψάξει. Αλλιώς επαναλαμβάνουμε προσωπικές απόψεις που δεν έχουν σχέση με την νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 11:43:27 πμ »
Το έχω ξαναπεί. Οι πΕ04 έχουν ειδικό καθεστώς. Η Υ.Α για ανάθεση μέχρι 11 ώρες έρχεται σε αντίθεση με τον νόμο 4186 για λειτουργικές υπεραριθμίες. Επομένως δεν ισχύουν οι 11 ώρες για τους ΠΕ04 ακόμα και πριν τις 30 Σεπτεμβρίου. Αυτό είναι σίγουρο. Ολα τα άλλα που αναφέρονται δεν ισχύουν. Απο εκεί και πέρα ο καθενας είναι ελεύθερος να ακούει και να πιστεύει ότι θέλει και να κάνει αυτό που νομίζει σωστό. Πάντως αυτό που λέω ισχύει και το έχω μέσω δικηγόρου.
Καλή συνέχεια σε όποιον ΠΕ04 διεκδικήσει ώρες β ανάθεσης περισσότερες από 11.

Αποσυνδεδεμένος giraffe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:59:40 μμ »
Στο ΠΔ 100/97 (παρ. 9 άρθρο 14), αναφέρει ότι η ίδια διαδικασία (της υπεραριθμίας) εφαρμόζεται και για όσους δεν συμπληρώνουν ωράριο (και μάλιστα τη μη συμπλήρωση ωραρίου την καλεί λειτουργική υπεραριθμία). Επομένως σύμφωνα και με την προσθήκη του 4186 πρέπει να διατεθεί ο φυσικός (είναι το νόμιμο). Το αυτό συμβαίνει και σε μένα τα τελευταία χρόνια... αφήνω την 1η μου ανάθεση σε παλιότερο ΠΕ Ο4 άλλης εδικότητας και διατίθεμαι αλλού. Αν τεκμηριωμένα γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο θα μ' ενδιέφερε κι εμένα...

Στις οδηγίες που ήρθαν φέτος στο σχολείο μας αναφέρεται με σαφήνεια ότι "Τα μαθήματα Α ανάθεσης μοιράζονται πρώτα στους αντίστοιχους κλάδους και κατόπιν οι εκπαιδευτικοί συμπληρώνουν με μαθήματα Β ανάθεσης, όταν δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που να μπορούν να τα πάρουν ως Α ανάθεση ή με αμοιβαία συμφωνία".
Αυτό ακολουθήσαμε στο σχολείο μας και παρέμεινε ο νεότερος από όλους φυσικός, συμπληρώνοντας το ωράριό του με Α ανάθεση φυσική. Τη γεωγραφία (Α αναθ) και τη χημεία (Β ανάθ) την πήρε γεωλόγος, αρχαιότερος όλων. Ο βιολόγος που δε συμπληρώνει ωράριο με τη Βιολογία πρόκειται να διατεθεί σε άλλο σχολείο.
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου έπρεπε να πάρει ο Βιολόγος τις ώρες Α'Ανάθεσης του Φυσικού;

Αποσυνδεδεμένος deus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 11:16:50 μμ »
Ισχύει αυτό που λέει το atro αχετικά με τις αναθέσεις ΠΕ 04

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 11:45:12 μμ »
Ισχύει αυτό που λέει το atro αχετικά με τις αναθέσεις ΠΕ 04

Πρώτα συμπληρώνει ωράριο ο παλιότερος ΠΕ04 . Στην περίπτωσή σας ο γεωλόγοςς (εφόσον είναι παλαιότερος) μετά τις γεωγραφίες παίρνει τη χημεία (αφού δεν υπάρχει χημικός) και αν χρειαστεί κάποες ώρες φυσική. Ο βιολόγος  βιολογία και φυσική και ο φυσικός κρατά τις ώρες φυσικής που απομένουν και διατίθεται σε άλλο σχολείο για το υπόλοιπο του ωραρίου του.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 11:47:41 μμ από astro »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:40:54 πμ »
Το έχω ξαναπεί και μετά από την γνώμη δύο δικηγόρων. Είναι όπως τα λέει ο άστρο. Τι γίνεται όμως αν ο παλαιότερος ξεπερνα τις 11 ώρες β ανάθεση;

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με τις υπεραριθμίες-κατανομή-αναθέσεις ΠΕ04
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 01:22:47 πμ »
Προς astro. θα ήθελα από εσένα μία απάντηση γιατί κατάλαβα ότι είσαι από τους λίγους εδω μέσα που ξέρουν τι ισχυει με τους ΠΕ04. Στο αρχικό παράδειγμα του θέματος.
Σε γυμνάσιο υπάρχουν 36 λειτουργικές ώρες ΠΕ04 (σύμφωνα με τα λεγόμενα συναδέλφου που τον αφορά η υπόθεση)
6 Χημεία
10 Βιολογία
16 Φυσική
4 γεωγραφία
Οι υπόλοιπες ώρες γεωγραφίας δόθηκαν ως β ανάθεση σε ΠΕ15 (παλαιότερος στο σχολείο)
Στο σχολείο υπηρετούν 2 ΠΕ04 με υποχρεωτικό ωράριο 20 ώρες ο καθένας
Ένας χημικός (παλαιότερος) , ένας φυσικός (νεότερος).
Από αυτές δόθηκαν
16 ώρες φυσικης στο φυσικό (ως α ανάθεση) και 3 ώρες γεωγραφίας
6 ώρες χημείας, 10 ώρες βιολογίας και 1 ώρα γεωγραφίας στο χημικό με το δικαιολογητικό των 11 ωρών Β ανάθεσης.
προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι νόμιμη η κατανομή αυτή. Ποια είναι η γνώμη σου (κυρίως για τις 11 ωρες β  αναθεση);
Περιμένω την δικη σου γνώμη. Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159503
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 258

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.