*

Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)  (Αναγνώστηκε 12131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerinaVita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλώς σας βρίσκω, μιας και είμαι καινούρια στην παρέα.Πριν λίγο καιρό  έγινα δεκτή στο μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης εξ΄αποστάσεως από το Παν/μιο Λευκωσίας.Το θέμα μου είναι πως όταν υπέβαλα τα δικαιολογητικά δεν είχα υπόψιν μου την παράμετρο που είχε βάλει το υπουργείο σχετικά με την πρακτική άσκηση τον Μάρτη γιατί τότε δεν το είχα αποφασίσει ακόμη οπότε και δεν το γνώριζα.Το έμαθα τυχαία από το συγκεκριμένο site,αφού όμως πλέον είχα γίνει δεκτή. Από το Παν/μιο,σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν μαζί μου όταν  τους ρώτησα αν συνεργάζονται με κάποιους φορείς που να μπορούν να εξασφαλίζουν πρακτική άσκηση σε όσους δεν έχουν την δυνατότητα να μεταβούν στην Κύπρο, μου είπαν ότι το υπουργείο δεν έχει ψηφίσει ακόμη την απόφαση αυτή,οπότε δεν θα έχω πρόβλημα.Από το ΔΟΑΤΑΠ μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται.Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση πιο  συγκεκριμένη κυρίως σε ό,τι αφορά στην πρακτική άσκηση του εν λόγω προγράμματος;Μπορεί να γίνει και σε σχολείο της Ελλάδας ή μόνο στην Κύπρο;Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2016, 11:43:17 μμ »
Εγώ ξέρω ότι πλέον θέλει πρακτική και στην χώρα που είναι το μάστερ και νόμιζα ότι είναι και χωρισμένο και ισχύει για όσους γράφτηκαν μετά τον νόμο.δηλαδή αν είχες γραφτεί πριν δεν σε έπιανε.δηλαδή θεωρούσα ότι είναι χωρισμένο.αλλά το θέμα είναι ότι ζούμε στην Ελλάδα και κάποια πράγματα συνέχεια αλλάζουν.δηλαδή αν θες να είσαι απολύτως καλυμμένη καλό είναι να κάνεις πρακτική Κύπρο.μια συμβουλή που σου δεινω είναι να πέρνεις πολλά διαφορετικά τηλέφωνα για να διασταυρώσεις τις πληροφορίες.εγώ από 3 διαφορετικά άτομα σε υπηρεσίες άκουσα 3 διαφορετικά πράματα πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος katerinaVita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2016, 05:13:16 μμ »
Τι να πω βρε παιδιά.Είμαι σε δίλημμα και οι μέρες περνούν.Η διορία είναι μέχρι τέλος του μήνα για την προκαταβολή και σαφή απάντηση για να πάρω την τελική απόφαση  δεν έχω πάρει και τα χρήματα είναι αρκετά για να ξεκινήσω ένα μεταπτυχιακό που δεν μου δίνει την δυνατότητα να κάνω την πρακτική σε σχολείο του τόπου μου από την στιγμή που δεν μπορώ να πάω Κύπρο.Η απόφαση του υπουργείου  τον Μάρτη έλεγε ότι δεν θα αναγνωρίζει από εδώ και στο εξής μεταπτυχιακά που η πρακτική τους δεν έγινε στην χώρα προέλευσης,ο Δοατάπ ναι μεν αναγνωρίζει ως ισότιμο το Παν/μιο Λευκωσίας αλλά νομίζω ότι (από τα τόσα που έχω διαβάσει όλον αυτό τον καιρό)πως και ο ίδιος σε ανακοίνωσή του τα ίδια λέει.Αν κάποιος έχει στη διάρκεια αυτών των ημερών κάποια διαφορετική ενημέρωση ας την μοιραστεί μαζί μας

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2016, 07:12:37 μμ »
Να ξέρεις ότι θέλει 2 πράγματα αναγνώριση από δοαταπ και συνάφεια από τον ΙΕΠ για να μπεις στους πίνακες.σκιστους στα τηλέφωνα ακόμα και στο υπουργείο.και αν πάρεις διαφορετικές απαντήσεις τότε είναι Ρίσκο για το αν το συνεχίσεις.δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2016, 12:56:27 μμ »
Εμένα μου είπαν ότι πρέπει να γίνεται στη χώρα προέλευσης του μεταπτυχιακού, δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση, στην Κύπρο.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:11:45 μμ »
καλησπέρα!είμαι φιλόλογος  ενδιαφέρομαι και εγω να κανω μεταπτυχιακό στην ειδικη αγωγή εξ αποστάσεως στην Κυπρο.. Εχουν πεσει στην αντίληψη μου 2 πανεπιστήμια και δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά... συγκεκριμένα κλίνω προς το Frederick.. ξερεις κανεις αν υπάρχει διαφορα από το άλλο;; οποιαδηποτε βοηθεια πολύτιμη γιατι εχω μπερδευτεί και αγχωθεί....

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 12:06:31 πμ »
συγνωμη που στο λεω αλλα τελος τα μεταπτυχιακα εξ'αποστασεως.Πρεπει η πρακτικη να γινεται στον τοπο που ειναι το πανεπηστημιο.Αν παρεις,παρε να το σιγουρεψεις,τηλεφωνο μαλλον αυτο θα σου πουν.
Βεβαια στο Ελλαδισταν ζουμε οποτε ποτε δεν ξερεις..

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 05:08:56 μμ »
13/7/16 βγήκε ενημέρωση απο τον δοαταπ οτι τα μεταπτυχιακα της Κύπρου θα κανουν πρακτική στην Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 06:02:52 μμ »
Οπότε αλλάζει το θέμα αν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:19:08 μμ »
Δεν ξέρω! Ελπίζω να ισχύει ..  θα πάρω Αύριο τηλ να ρωτήσω! Δεν μου είπε κανένας όμως για το Πανεπιστήμιο Frederick. ..

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:43:43 πμ »
Παιδια και εγω προκειται να γραφτω στο frederick και μου ειπαν πως η πρακτικη μπορει να γινει και στην Ελλαδα αλλα εννοειται πως με αγχωνει πολυ αυτη η τελευταια περιοδος του μεταπτυχιακου... Μαρια 25 εισαι σιγουρη για αυτην την αποφαση τον Ιουλιο???? Που μπορουμε να ρωτησουμε??

Αποσυνδεδεμένος kode89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:23:32 μμ »
Καλησπέρα! έχω γραφτεί στο frederick τον σεπτεμβρη του 2015. Το πρόγραμμα σπουδών είναι πολύ καλό, με τους καθηγητές υπάρχει συννενόηση. επίσης μπορείς να δώσεις εξετάσεις σε πολλές πόλεις ανά την Ελλάδα, οπότε δε χρειάζεται μετακίνηση. Πρόσφατα που ρώτησα για την πρακτική, μου είπαν ότι μπορεί να γίνει και στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:30:24 πμ »
Παιδια και εγω προκειται να γραφτω στο frederick και μου ειπαν πως η πρακτικη μπορει να γινει και στην Ελλαδα αλλα εννοειται πως με αγχωνει πολυ αυτη η τελευταια περιοδος του μεταπτυχιακου... Μαρια 25 εισαι σιγουρη για αυτην την αποφαση τον Ιουλιο???? Που μπορουμε να ρωτησουμε??
Σίγουρα στην Ελλάδα Η πρακτική.  Έβγαλε σήμερα απόφαση το Δοαταπ! Την είδα!

Αποσυνδεδεμένος πεγκυ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΞ΄ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ(ΛΕΥΚΩΣΙΑ)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:37:36 πμ »
Αν μπορούσατε να βάλετε κάποιο λινκ για την σημερινή απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ θα ήμουν ευγνώμων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.