*

Αποστολέας Θέμα: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;  (Αναγνώστηκε 18419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 09, 2016, 02:00:00 πμ »
Αυτό σημαίνει πετάω τη μπάλα στην εξέδρα. Αν δεν θέλω με τίποτα να κοιτάξω μέσα μου, γύρω μου, δίπλα μου, στον καθρέφτη μου  επειδή είτε δεν μου αρέσει αυτό που θα δω είτε φοβάμαι τις αλλαγές που θα μου υποδειξουν αυτά ότι πρέπει να κάνω, τότε ευτυχώς κάποιος Δαρβινος ή Jaynes θα βρεθεί που σαν την απόλυτη αυθεντια θα είναι εκεί για να καταπραυνει την συνείδηση μας λέγοντας "Δε φταις εσύ! Απλά δεν εξελίχθηκε το είδος σου ακόμη. Δεν μπορείς να γίνεις καλύτερος γιατί δεν το έχεις στα γονίδια σου", δεν το λένε τα άστρα σου τέλος πάντων. Και μετά μιλάμε για αυτοσυνειδηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:03 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 09, 2016, 02:11:43 πμ »
Αυτό σημαίνει πετάω τη μπάλα στην εξέδρα. Αν δεν θέλω με τίποτα να κοιτάξω μέσα μου, γύρω μου, δίπλα μου, στον καθρέφτη μου  επειδή είτε δεν μου αρέσει αυτό που θα δω είτε φοβάμαι τις αλλαγές που θα μου υποδειξουν αυτά ότι πρέπει να κάνω, τότε ευτυχώς κάποιος Δαρβινος ή Jaynes θα βρεθεί που σαν την απόλυτη αυθεντια θα είναι εκεί για να καταπραυνει την συνείδηση μας λέγοντας "Δε φταις εσύ! Απλά δεν εξελίχθηκε το είδος σου ακόμη. Δεν μπορείς να γίνεις καλύτερος γιατί δεν το έχεις στα γονίδια σου", δεν το λένε τα άστρα σου τέλος πάντων. Και μετά μιλάμε για αυτοσυνειδηση.

Την "κατανοώ" ΚΑΙ αυτή τη θεώρηση.

Για να γίνω πιο σαφής:

Εννοείται:
Δε "λέμε" για "σένα" και για "μένα" σε αυτό το topic... Έτσι;

Εγώ (ή εσύ) μπορεί να πράττω (γιατί αυτό έχει σημασία, η "πράξη") ανάλογα (ή αντιστρόφως ανάλογα, καταλαβαίνεις νομίζω, έτσι;  ;)) των λόγων μου
ΚΑΙ
να "αλλάζω" ό,τι "μπορώ".

ΔΕ μιλάμε για "σένα" & για "μένα"...
Μιλάμε για ΟΛΟΥΣ.

ΑΝ σου δείχνει ότι η vast majority "κάνει" αυτό που λες, ΟΚ....Αλλά νομίζω "ΟΧΙ", είσαι λάθος.
Αυτό (το ότι ΔΕΝ ...όπως τα λες) ΠΡΕΠΕΙ να δικαιολογηθεί "επιστημονικά".

Αναφέρθηκαν στην προηγούμενη σελίδα οι "εξηγήσεις".

Άλλωστε,
εδώ "παλεύουμε" να διδάσκεται η Εξελικτική θεωρία έστω 1 χρονιά στα σχολεία.

Ότι θα "χρησιμοποιηθεί" αυτή η θεώρηση (επιπρόσθετα και τα άλλα που ζήτημα αν 1/1000000 τα ξέρουν πχ Jaynes) για "δικαιολόγηση" (όπως τα λες) είναι παρατραβηγμένο. Το καταλαβαίνεις, νομίζω.

Η σειρά έχει ως εξής:
Συμβαίνουν---> Τα δικαιολογούμε/"εξηγούμε" ---> Πάμε παρακάτω...μπορούμε να "λύσουμε" τίποτα ή όχι

ΚΑΙ ΟΧΙ:
Δεν μπορούμε να "λύσουμε" τίποτα ή όχι --->Τα δικαιολογούμε/"εξηγούμε"--->Συμβαίνουν


Ααααα και να προσθέσω ότι με αυτό το συλλογισμό που έκανες (και παρέθεσα)
"έδειξες" ότι είσαι Homo Sapiens μετά το 1000πΧ (αυτοσυνειδησία)
Εξ'ου και το "άλυτο" πολλών προβλημάτων του Homo Sapiens (για ξαναδες τι έγραψες....)

Εξ'ου, βέβαια, και πολλά από τα "καλούδια" του "πολιτισμού" του που τον κάνουν (το Homo Sapiens) να αυτοσυντηρεί διαρκώς την πίστη του για αυτόν (τον "πολιτισμό")
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2016, 02:43:40 πμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 09, 2016, 09:44:31 πμ »
Τα πρώτα συγγραμματα χρονολογουνται πολύ πριν το 1000 Προ Κοινής Χρονολογίας (για να μιλήσουμε επιστημονικα). Οι απαντήσεις που δίνουν στα βασικά ερωτήματα της ζωής ξεπερνούν κατά πολύ τις οποίες φιλοσοφιες και θεωρίες των "σύγχρονων στοχαστων".

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 09, 2016, 10:48:36 πμ »
Τα πρώτα συγγραμματα χρονολογουνται πολύ πριν το 1000 Προ Κοινής Χρονολογίας (για να μιλήσουμε επιστημονικα). Οι απαντήσεις που δίνουν στα βασικά ερωτήματα της ζωής ξεπερνούν κατά πολύ τις οποίες φιλοσοφιες και θεωρίες των "σύγχρονων στοχαστων".

Μπορείς να δώσεις link (με εικόνες): "συγγραμμάτων" που οι "απαντήσεις που δίνουν στα βασικά ερωτήματα της ζωής ξεπερνούν κατά πολύ τις οποίες φιλοσοφιες και θεωρίες των "σύγχρονων στοχαστων"
Εννοείται ότι ένα σημαντικό ζήτημα είναι η "επινόηση" του γραπτού λόγου από το Homo Sapiens.
Όπως και το αν το 1% του πληθυσμού των Homo Sapiens του 3000πΧ είχαν την ικανότητα (apparatus) να φτιάξουν τέτοια "συγγράμματα", όπως τα λες.
Ή αν το 1% του σημερινού (2000μΧ) πληθυσμού ΔΕΝ την έχει.

Η ουσία δεν αλλάζει (στη διαφορά μας με τα άλλα ζώα του πλανήτη μας): Το "είμαι/είναι..." σε σχέση με το "κάνω..." των ζώων.
Και αυτή είναι η ουσία
που (για είμαι on topic) πρέπει να την έχουμε υπόψη μας στο "Είμαστε συνάδελφοι τελικά;"
Εννοείται ότι υπάρχουν "τεχνικά" ζητήματα στο θέμα: Είναι το επόμενο βήμα αφού κατανοήσουμε το παραπάνω τονισμένο (στη διαφορά μας με τα άλλα ζώα του πλανήτη).
Αν δεν το "κατανοησουμε" το παραπάνω τονισμένο ΤΟΤΕ απλά θα "κάνουμε κύκλους" στο θέμα μη "λύνοντας" τίποτα ουσιαστικά. όπως συμβαίνει και με τα πάμπολλα περισσότερα "θέματα" που καλούμαστε να "λύσουμε",
Αφήνοντάς τα τελικά άλυτα στην ουσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:03 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 09, 2016, 10:50:15 πμ »
Προτείνω αλλαγή του τίτλου του θέματος σε "Είμαστε homo sapiens τελικά;"  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 09, 2016, 10:55:33 πμ »
Προτείνω αλλαγή του τίτλου του θέματος σε "Είμαστε homo sapiens τελικά;"  8)

Πολύ ωραία η πλάκα σου.
Προσφιλής αυτή η τακτική απάντησης. Ειδικά για Έλληνες.
ΟΚ. Το "κατανοώ".

Ας συνεχίσει το θέμα μια απ'τα ίδια, για να "λυθεί" : Αναμένω

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:41:36 πμ »
Δεν απάντησα, μιας και δεν συμμετείχα στη "συζήτηση", απλά σχολίασα.
Λίγη περισσότερη αίσθηση του χιούμορ δεν θα έβλαπτε πάντως..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:07:02 μμ »
Δεν απάντησα, μιας και δεν συμμετείχα στη "συζήτηση", απλά σχολίασα.
Λίγη περισσότερη αίσθηση του χιούμορ δεν θα έβλαπτε πάντως..

Ακριβώς:
Πολύ ωραία η πλάκα σου.

Ας συνεχίσει το θέμα μια απ'τα ίδια, για να "λυθεί" : Αναμένω

Αυτοσυνειδησία (με χιούμορ) για να ξεπερνάμε τα ανυπέρβλητα "προβλήματα" της φύσης μας.
Έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 09, 2016, 01:02:01 μμ »
 Νομίζω οτι ξεφύγαμε κάπως από το θέμα και επιχειρώ να επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα.

Η άποψή μου στο θέμα της "συναδελφικότητας" κλπ. είναι οτι αυτή εξαρτάται κυρίως από 2 παραμέτρους, οι οποίες επηρεάζουν έντονα τον δικό μας κλάδο ενώ ίσως δεν είναι τόσο σημαντικές σε άλλες κατηγορίες υπαλλήλων (εφορίες, νομαρχίες, τράπεζες, ΟΤΑ, ΔΕΚΟ κλπ πάντα κατά τη δική μου αντίληψη).
 Οι δύο παράμετροι είναι:
1. Υπηρεσιακές μεταβολές - τοποθετήσεις.
2. Ανάθεση μαθημάτων - εξωδιδακτικών εργασιών - ημερήσιο πρόγραμμα.

 Επειδή στον κλάδο μας οι αλλαγές προσωπικού στα σχολεία είναι μεγαλύτερες κάθε έτος σε σχέση με άλλες υπηρεσίες, λογικό είναι να συγκρούονται τα συμφέροντα συναδέλφων σε θέματα τοποθετήσεων, αναθέσεων, στο πρόγραμμα κλπ. και να δημιουργούνται πικρίες  από όσους θεωρούν οτι αδικήθηκαν.
 Το πρόβλημα εντάθηκε από την εποχή της Διαμαντοπούλου και μετά, οπότε δυσκόλεψε αφάνταστα το θέμα των μεταθέσεων, μετά αυξήθηκε και το ωράριο, τελευταία καταργήθηκαν κάποιες ώρες υπευθύνων εργαστηρίων με αποτέλεσμα να χαθούν και πολλές οργανικές θέσεις.

 Η καθημερινότητα στα σχολεία έχει αρκετή ένταση με αποτέλεσμα να χρειάζεται κατανόηση από όλους, ώστε να κάνουμε την ζωή στο χώρο εργασίας μας όσο το δυνατόν καλύτερη. Και βέβαιαι απαραίτητο είναι το πνεύμα συνεργασίας στο σύλλογο, με αμοιβαίες υποχωρήσεις σε καθημερινά θέματα για να βρίσκονται οι καλύτερες λύσεις σε όλα.
  

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 09, 2016, 01:27:14 μμ »
Νομίζω οτι ξεφύγαμε κάπως από το θέμα και επιχειρώ να επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα.



 Επειδή στον κλάδο μας οι αλλαγές προσωπικού στα σχολεία είναι μεγαλύτερες κάθε έτος σε σχέση με άλλες υπηρεσίες, λογικό είναι να συγκρούονται τα συμφέροντα συναδέλφων σε θέματα τοποθετήσεων, αναθέσεων, στο πρόγραμμα κλπ. και να δημιουργούνται πικρίες  από όσους θεωρούν οτι αδικήθηκαν.
 Το πρόβλημα εντάθηκε από την εποχή της Διαμαντοπούλου και μετά, οπότε δυσκόλεψε αφάνταστα το θέμα των μεταθέσεων, μετά αυξήθηκε και το ωράριο, τελευταία καταργήθηκαν κάποιες ώρες υπευθύνων εργαστηρίων με αποτέλεσμα να χαθούν και πολλές οργανικές θέσεις.

 Η καθημερινότητα στα σχολεία έχει αρκετή ένταση με αποτέλεσμα να χρειάζεται κατανόηση από όλους, ώστε να κάνουμε την ζωή στο χώρο εργασίας μας όσο το δυνατόν καλύτερη. Και βέβαιαι απαραίτητο είναι το πνεύμα συνεργασίας στο σύλλογο, με αμοιβαίες υποχωρήσεις σε καθημερινά θέματα για να βρίσκονται οι καλύτερες λύσεις σε όλα.

greedo,
++++
 Σίγουρα ο κλάδος των εκπαιδευτικών συγκεντρώνει κάποιες ιδιαιτερότητες σε σχέση με άλλους κλάδους  ΔΥ. Να υπάρχει συνεννόηση είναι το σημαντικότερο, ώστε να μη γίνονται διακρίσεις σε βάρος κανενός. Και να μη κολλούν μερικοί διαρκώς σε ασήμαντα πράγματα (αν και υπέδειξα το καταλληλο φάρμακο) με στόχο να κάνουν τη ζωή των άλλων πατίνι (και αυτό διάκριση είναι) και καταναλώνεται έτσι πολύτιμος χρόνος σε άσκοπες αντιπαραθέσεις.
Ο σκοπός είναι να λύνονται όλα με συζήτηση, όπως αναθέσεις, εξωδιδακτικές κλπ. Όταν υπάρχει καλή θέληση (και συνεννοήσιμος σύλλογος) όλα γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 09, 2016, 05:13:17 μμ »
Τελικά το θέμα έχει πολλές διστάσεις. Μία από αυτές είναι και η προσωπική εργασία που κάνει ο καθένας στο σπίτι για το σχολείο. Ας φανταστούμε ένα ΠΕ02 που διδάσκει 3η Λυκείου σε κεντρικό σχολείο μεγάλης πόλης με 27 μαθητές  και ένα δάσκαλο που διδάσκει  σε  10 μαθητές β δημοτικού σε ένα μικρό χωρίο. Μπορεί να γίνομαι "ρατσιστής" αλλά νομίζω ότι παίρνουν τα ίδια χρήματα (για ίδια χρόνια υπηρεσίας) , έχουν τα ίδια "υπηρεσιακά προνόμια" δεν γνωρίζω όμως αν έχουν τον ίδιο φόρτο εργασίας. Προσοχή δεν λέω αν έχει την ίδια "αξία η δουλεία τους" . Δέχομαι ότι και οι δύο προσπαθούν να έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα για τους μαθητές. Μιλάω συγκεκριμένα αν έχουν τον ίδιο φόρτο εργασίας.
Η να βάλω ένα άλλο "καυτό" θέμα. Είναι συνάδελφοι ένας δάσκαλος Στ δημοτικού ο οποίος διαβάζει ενημερώνεται προσπαθεί να βρεί πειράματα , δραστηριότητες κλπ για να κάνει το μάθημα του, με ένα δάσκαλο Στ δημοτικού που αναφέρει;
Το Χριστό ξανασταυρώνεται του ΚΑΖΑΤΖΙΔΗ
Το όμορφο νησί του ΙΟΝΙΟΥ πελάγους η ΣΚΙΑΘΟΣ
Ο πόλεμος του 40 στα ΕΛΛΗΝΟ-ΙΤΑΛΙΚΑ συνορα
Η απόσταση από το σπίτι μου στη θάλασσα είναι πιο μικρή με το αυτοκίνητο παρά με τα πόδια.
(ολα τα παραπάνω πραγματικά γεγονότα)
Μπορούν σε αυτή την περίπτωση να αποκαλεί ο ένας το άλλο "κ. συνάδελφε".
Προσωπικά δεν ξέρω την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 09, 2016, 08:23:06 μμ »
Πλάτωνα με το σκεπτικό αυτό δεν θα ήμασταν σε θέση να αναγνωρισουμε καν τον εαυτό μας. Δεν κάνουμε κάθε χρόνο την ίδια δουλειά ούτε κατά βάλουμε κάθε φορά τον ίδιο κόπο. Σκέψου λίγο τους αναπληρωτες. Από προσωπική εμπειρία, τα τελευταία 10 χρόνια έχω εργαστεί σε φροντιστήριο, σε κέντρο εκπαίδευσης ενηλίκων, σε εσπερινο, σε Επαλ, σε δημοτικά, σε γυμνάσιο, σε λυκεια, σε ΙΕΚ, σε ΕΠΑΣ. Ποιοι από όλους τελικά ήταν συνάδελφοι μου; Ή όλοι ή κανένας.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 09, 2016, 08:40:53 μμ »
Κάθε δομή έχει τις δικές της απαιτήσεις. Επαφίεται στον επαγγελματισμό, στην εμπειρία και στην ευσυνειδησία του καθενός πως θα ανταποκριθεί στο καθήκον του.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 09, 2016, 09:40:34 μμ »
Να θέσω το θέμα και ως εξής: συνάδελφο μας αποκαλούν από τη στιγμή που ξεκινουμε τις σπουδές μας.Και;Είμαστε;Νομίζω πως όχι...μήπως τελικά είναι όλα ζήτημα μιας"ταμπέλας"που απλά και τυπικά δίνεται παντού δίχως νόημα;Για τους τύπους εν ολίγοις.Οπως λέμε.....σε εκτιμώ,σ αγαπώ και...ας μην το ψάξουμε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2016, 09:42:22 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.