*

Αποστολέας Θέμα: Κατάταξη στους πίνακες  (Αναγνώστηκε 22394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:47:36 μμ »
Μη φύγεις αν δεν έχεις συμπληρώσει 24 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας.Και πρόσεξε: πρέπει να σε απολύσουν είτε γιατί κλε'ινουν είτε γιατί δεν έχουν ώρες να σου δώσουν. Αν παραιτηθείς η προϋπηρεσία σου δε θα  ενταχθεί στους πίνακες.Επίσης: αφού απολυθείς, μετά από 1 χρόνο θα ενταχθείς στους πίνακες. Θα πρέπει η απόλυσή σου να περάσει από το ΠΥΣΔΕ και να εγκριθεί από το Υπουργείο.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταταξη στους πινακες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:36 »

Αποσυνδεδεμένος eutuxia08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 05, 2016, 10:27:41 μμ »
Καλησπερα σας, αν εχει καποιος την καλοσυνη ας με βοηθησει. Καθε φορα ειχα ολο και καλυτερη θεση, εχω τελειωσει εδω και 10 χρονια την σχολη και φετος η θεση μου πηγε ακομα πιο χαλια εφτασα τα 2900 εκει που φετος ελεγα θα μπαινα γιατι ημουν κοντα στα 2000. Γιατι εγινε αυτο; Αν ξερει καποιος ας μου εξηγησει.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 06, 2016, 09:35:23 πμ »
Σας ευχαριστώ Dimeos και fainareti για τις απαντήσεις-συμβουλές!!

Dimeos το ξέρω ότι με το δημόσιο δεν βρίσκεις άκρη, αλλά έχω πολύ μικρό ωράριο στο ιδιωτικό και είναι μακριά. Αν είχα πλήρες ωράριο δεν θα το σκεφτόμουν το δημόσιο γιατί όντως δεν βγάζεις άκρη.

Fainareti για να συμπληρώσω 24 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας πρέπει να κάτω αλλά 5 χρόνια.

Δηλαδή, αφού έχω κάνει ήδη 4 χρόνια, ουσιαστικά θα πρέπει να ολοκληρώσω 9 χρόνια με μικρό ωράριο για να συμπληρώσω 24 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας και να ενταχθώ στους πίνακες.

Να κλείσει το σχολείο δεν το βλέπω, ούτε το εύχομαι. Πιο πιθανό είναι να μην έχουν ώρες να μου δώσουν. Αυτό με το ΠΥΣΔΕ δεν το ήξερα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 06, 2016, 10:34:30 πμ »
Η βασική κατάταξη στους πίνακες γίνεται με τη σειρά ως εξής:

1. Προϋπηρεσία

2. Εξάμηνο - εξεταστική περίοδο κτήσης πτυχίου

3. Βαθμός πτυχίου

4. Ημερομηνία δημιουργίας φακέλου

Στις ειδικές κατηγορίες εντάσσονται από φέτος και οι γονείς ενός (1) τέκνου με αναπηρία σε ποσοστό 67% και άνω , οι οποίοι εξομοιώνονται με τους πολύτεκνους. Οι εν λόγω εκπαιδευτικοί προτάσσονται στους πίνακες αφού εντάσσονται στις ειδικές κατηγορίες.
Τελευταίοι στους πίνακες τοποθετούνται όσοι δεν έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.

Σχετικό βίντεο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2016, 02:40:03 μμ από giannisn1991 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταταξη στους πινακες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:36 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 06, 2016, 10:51:52 πμ »
Σας ευχαριστώ Dimeos και fainareti για τις απαντήσεις-συμβουλές!!

Dimeos το ξέρω ότι με το δημόσιο δεν βρίσκεις άκρη, αλλά έχω πολύ μικρό ωράριο στο ιδιωτικό και είναι μακριά. Αν είχα πλήρες ωράριο δεν θα το σκεφτόμουν το δημόσιο γιατί όντως δεν βγάζεις άκρη.

Fainareti για να συμπληρώσω 24 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας πρέπει να κάτω αλλά 5 χρόνια.

Δηλαδή, αφού έχω κάνει ήδη 4 χρόνια, ουσιαστικά θα πρέπει να ολοκληρώσω 9 χρόνια με μικρό ωράριο για να συμπληρώσω 24 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας και να ενταχθώ στους πίνακες.

Να κλείσει το σχολείο δεν το βλέπω, ούτε το εύχομαι. Πιο πιθανό είναι να μην έχουν ώρες να μου δώσουν. Αυτό με το ΠΥΣΔΕ δεν το ήξερα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Νομίζω ότι για να μπεις με κάποια μορια στον πίνακα θα πρέπει να είσαι με πλήρες ωράριο και χωρίς να σου διακόπτουν τη σύμβαση το καλοκαίρι. Κοινώς να μην σε απολύουν τον Ιούνιο και σε ξαναπροσλαμβάνουν τον Σεπτέμβρη. Φίλος με πλήρες ωραριο που τον απελυαν καθε καλοκαιρι μπηκε στον πινακα με 0 μορια.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 06, 2016, 11:12:02 πμ »
Wolowitz ευτυχώς δεν με απολύουν το καλοκαίρι.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να είσαι με πλήρες ωράριο αφού η εγκύκλιος γράφει 

"...ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, που απολύονται
αποκλειστικά και μόνο για κατάργηση των ιδιωτικών σχολικών μονάδων, τάξεων ή τμημάτων ή
με καταγγελία της σύμβασης εργασίας, εφόσον συμπληρώνουν στην ίδια σχολική μονάδα κατά
την ημέρα της απόλυσης συνεχή υπηρεσία τουλάχιστον δύο σχολικών ετών με πλήρες
εβδομαδιαίο ωράριο ή με αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό και με σειρά που εξαρτάται από το
χρόνο αυτής της υπηρεσίας
, εγγράφονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων
εκπαιδευτικών της παρ. 5 του άρθρου 6 του ν.3255/2004."

Από το παραπάνω απόσπασμα συμπεραίνω ότι δεν είναι απαραίτητο το πλήρες εβδομαδιαίο ωράριο. Και βέβαια είναι απαραίτητο να μην σε απολύουν το καλοκαίρι για να είναι συνεχή η υπηρεσία.
Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει "..αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό και με σειρά που εξαρτάται από το χρόνο αυτής της προϋπηρεσίας".

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει "αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό και με σειρά που εξαρτάται από το χρόνο αυτής της προϋπηρεσίας";

Ευχαριστώ πολύ!!


Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 06, 2016, 01:27:28 μμ »
Διοριστήριο έχεις; Ξέχασα να σε ρωτήσω.Πρέπει να σου έχει έρθει χαρτί με τις ώρες τοποθέτησής σου.Αν δεν το έχεις , τότε σε έχει δηλωμένο για γραμματειακή υποστήριξη και αυτό είναι παράνομο, γιαί η προϋπηρεσία σου δεν θα αναγνωριστεί σε ενδεχόμενη απόλυσή σου.Για να το πάρεις πρέπει να έχεις εγγραφεί στην επετηρίδα των ιδιωτικών εκπαιδευτικών.Την πρώτη χρονιά διορίζεσαι για 2 χρόνια.Μετά την παροδο αυτών των 2 ετών, διορίζεσαι για 4. Μετά την πάροδο των 4 ετών, διορίζεσαι για 6 και γίνεσαι αορίστου χρόνου.Αναγωγή στο πλήρες ωράριο σημαίνει ότι συγκεντρώνοντας τις ώρες που έχεις δουλέψει αυτά τα χρόνια, πρέπει να συμπληρώνεις 1 διδακτικό έτος κλπ.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 06, 2016, 02:22:53 μμ »
fainareti ναι, έχω διοριστήριο και γενικά για κάθε μεταβολή του ωραρίου παίρνω χαρτί μεταβολής.

Στην αρχή διορίστηκα για δυο χρόνια και μετά έγινα απευθείας αορίστου χρόνου.

Δεν μεσολάβησε ποτέ διορισμός για 4 χρόνια.

Την αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό την καταλαβαίνω. Αυτό που κυρίως δεν καταλαβαίνω είναι ".. και με σειρά που εξαρτάται από το χρόνο αυτής της προϋπηρεσίας".

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 06, 2016, 04:08:43 μμ »
Είναι πολύ καλό που έχεις διοριστήριο.Μπορεί του χρόνου να αλλάξει κάτι και να σου αυξήσει τις ώρες.Αυτό δεν έχει σχέση.Κάθε χρόνο παίρνεις διοριστήριο, ανάλογα με τις ώρες.Δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφεις στο τέλος ''κατά προτεραιότητα''.Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 06, 2016, 04:43:01 μμ »
fainareti ναι, έχω διοριστήριο και γενικά για κάθε μεταβολή του ωραρίου παίρνω χαρτί μεταβολής.

Στην αρχή διορίστηκα για δυο χρόνια και μετά έγινα απευθείας αορίστου χρόνου.

Δεν μεσολάβησε ποτέ διορισμός για 4 χρόνια.

Την αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό την καταλαβαίνω. Αυτό που κυρίως δεν καταλαβαίνω είναι ".. και με σειρά που εξαρτάται από το χρόνο αυτής της προϋπηρεσίας".


Κάνετε λάθος. Έπειδη τώρα συμπλήρωσα 2 χρονια σε ιδιωτικο στη Θεσσαλονίκη και με έδιωξαν γνωρίζω ότι απο τότε που οι ιδιωτικοί ανήκουν στο υπουργείο εργασίας ισχύουν τα εξής: Δεν υπάρχει η 2ετία, 4ετία κτλ.. τα είδη των συμβάσεων που μπορεί να έχει είναι η ορισμένου χρόνου και η αορίστου. Στην ορισμένου σου λέει μέχρι πότε ισχύει. Στην αορίστου ουσιαστικά είσαι μόνιμος μέχρι το τέλος του κάθε διδακτικού έτους (31/8) μετά μπορούν να σου καταγγείλουν τη σύμβαση και να σε απολύσουν. Αν αυτό γίνει με τη συμπλήρωση των 2 ετών δικαιούσαι αποζημίωση 2 ακαθάριστους μισθούς. Απο τον 3 χρόνο και πάνω δικαιούσαι 1 καθαρό μισθό για κάθε χρόνο υπηρεσίας (για όλα τα χρόνια που έχεις συμπληρώσει). Με τον καινούργιο νόμο τα παραπάνω αλλάζουν και επανερχόμαστε στο καθεστώς 2ετίασ, 4ετίας κτλ......

Αποσυνδεδεμένος mimikula85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 07, 2016, 01:01:28 πμ »
Καλημέρα!!! Και εγώ 190 Θέσεις, ειμαι λίγο πριν το 2000. Φυσικά και θα δουλέψουμε αν τα κενά είναι όπως πέρσι. Καταρχήν είχε φτασει Πίνακας στο 2200 αν δεν κάνω λάθος. Επίσης πέσαμε λόγω της ειδικής. Εδώ πέσανε άτομα με μεγάλη προϋπηρεσία που είχαν από το 10 12. Μη σκατε. Φεύγει η πρώτη φάση Γενικής, φεύγει η πρώτη ειδικής και μετα θα πάμε. Πλέον είναι πάνω από 500 της ειδικής κάτω από το 2000 στον πίνακα. Σκεφτόμαστε αισιόδοξα. Αν ισχύει αυτό που είπε και ο φίλης στην Επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων ότι Ναι μεν γράφτηκαν λιγότερα νήπια αλλά τα τμήματα από 5100 είναι 5400 περίπου τότε ο πίνακας θα πιάσει πλέον και το 2400. Και μην ξεχνάμε ότι στην ειδική οι προσλήψεις θα είναι αυξημένες άρα όλες από μπροστά μας θα φύγουν στην πρώτη φάση ειδικής.
georgia_georgia το πιστευεις πραγματικα αυτο? Γιατι εγω εχω απογοητευτει πληρως..  :( Εχω θεση γυρω στο 2500 και το θεωρω σχεδον αδυνατο να με καλεσουν παρολο που δηλωσα τα παντα επεσα 270 θεσεις απο περυσι. Κι αυτο το πιστευω γιατι οι της ειδικης που μπηκα απο πανω μας θα θελουν να φυγουν εστω κι ενα μηνα νωριτερα, εστω και μερες νωριτερα για να κερδισουν κι αλλη προυπηρεσια. Η α φαση ειδικης θα ειναι οκτωβριο.. Γι αυτο και μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο..

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:02:09 πμ »
Το πιστεύω 100%. Αν φυσικά τα κενά είναι κοντά στα περσινά... εγώ με 1900+ εκτιμώ ότι θα είμαι δεύτερη ή τρίτη φάση. Ανάλογα το πόσα άτομα θα πάρει σε κάθε φάση. Αν κρίνω από πέρσι, και από τα άτομα που έχω κοντά μου στον πίνακα και γνωρίζω πότε δουλεύουν, θα πρέπει να είμαι μετά την πρώτη φάση ειδικής.
Είναι μπροστά μας όλες της ειδικής οι οποίες προτιμούν να δουλέψουν στην ειδική. Αν σκεφτείς ότι μία γνωστή μου έχει σειρά 200 στην ειδική και 1100 στη γενική, σίγουρα θα δουλέψει ειδική γιατί με το 1100 πιάνει στην πρώτη φάση Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Ηράκλειο. Δεν τη συμφέρει λοιπόν να πάει γενική. Επίσης σε περίπτωση διαχωρισμού των πινάκων θα υπάρχει σύγχυση με την προϋπηρεσία. Αν ψηφιστεί αυτό που είναι σε διαβούλευση για την αλλαγή των 60.50 σε 61 τότε θεωρώ ότι θα μπορούν να κάνουν μόνο εκεί τα χαρτιά τους (δικιά μου εκτίμηση). ... ε καιρός ήταν... δεν γίνεται να δουλεύουμε κάθε χρόνο και να πέφτουμε από άτομα που είτε δεν έδωσαν ασεπ είτε είχαν χαμηλότερο βαθμό.
Και τέλος, έχουν πέσει όλοι στον πίνακα λόγω της ειδικής και δεν είσαι μόνο εσύ. Οπότε η πραγματική κατάταξη της γενικής είναι άλλη. Σίγουρα θα χαθούν κάποιες θέσεις αλλά η πλειοψηφία θα δουλέψει εκεί που ήταν και πέρσι.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος mimikula85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:46:58 μμ »
 https://xenesglosses.eu/2016/08/filis-5000-ligotera-nipia-alla-200-nea-tmimata-nipiagogion/

Δηλαδη τι προβλεψεις να κανουμε μετα απο αυτο? Που θα φτασει ο πινακας στη γενικη αραγε??

Αποσυνδεδεμένος athina8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταταξη στους πινακες
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:31:25 μμ »
Με συγχωρείτε, είναι ποτέ δυνατόν να μετρά για την κατάταξη στους πίνακες η ημερομηνία δημιουργίας φακέλου???
Το γνωρίζετε με σιγουριά? Θα ήταν άδικο!!!





Η βασική κατάταξη στους πίνακες γίνεται με τη σειρά ως εξής:

1. Προϋπηρεσία

2. Εξάμηνο - εξεταστική περίοδο κτήσης πτυχίου

3. Βαθμός πτυχίου

4. Ημερομηνία δημιουργίας φακέλου

Στις ειδικές κατηγορίες εντάσσονται από φέτος και οι γονείς ενός (1) τέκνου με αναπηρία σε ποσοστό 67% και άνω , οι οποίοι εξομοιώνονται με τους πολύτεκνους. Οι εν λόγω εκπαιδευτικοί προτάσσονται στους πίνακες αφού εντάσσονται στις ειδικές κατηγορίες.
Τελευταίοι στους πίνακες τοποθετούνται όσοι δεν έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.

Σχετικό βίντεο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 260

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.