*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2017  (Αναγνώστηκε 124696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2017
« στις: Αύγουστος 08, 2016, 02:05:42 μμ »
Για άλλη μια χρονιά...αναμένοντας το θαύμα.....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:01 »

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2016, 02:34:17 μμ »
Νωρίς νωρίς!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2016, 03:12:22 μμ »
Διακαής πόθος πολλών χρόνων...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3185
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2016, 03:12:55 μμ »
Βγήκαν?  :)
Καλή επιτυχία σε όλους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:01 »

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2016, 04:36:24 μμ »
Εγώ ξερω οτι δεν θα παρω, πολλά ζητάω να γινονται οι διαδικασιες στην ώρα τους όπως προβλέπει ο νόμος; Ανοιγουμε ποστ για μεταθεσεις Αυγουστο μηνα κ κάνουμε αιτησεις μαυτα κ μαυτα καλό Μαρτη. Ελεος δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2016, 04:48:03 μμ »
Διακαής πόθος πολλών χρόνων...
Και οσο παει κ δυσκολευει...λογω πτωτικης τασης συνταξιοδοτησεων!

Αννα ΠΕ60 κ περιμενεις πολλα χρονια μεταθεση? Πως κ ετσι?
Να υποθεσω ζητας κατι σε Γιαννενα, Λαρισα, Πατρα?

Αποσυνδεδεμένος pantzourlismos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 12, 2016, 03:02:42 πμ »
Χαμηλές συνταξιοδοτήσεις ε? το άκουσαα και εγώ αλλά έχω μείνει στο οτι αφορά ενα συγκεκριμένο αριθμό ατόμων που υποτίθεται θα τους υπολογίζονταν οι καλοκαιρινοί μήνες ως υπηρεσία για να βγουν σε σύνταξη αλλά δεν μπόρεσε να ισχύσει κάτι τέτοιο καθώς πρόκειται για χρόνο άδειας . Άρα βλέπουμε απο του χρόνου . Επίσης αφού παρατάθηκαν τα συνταξιοδοτικά όρια ως τα 67 ή 40 χρόνια εργασίας ποιος αντέχει ως εκεί? Η μειωμένη σύνταξη βασική δεν ξεπερνά τα 480κατι ευρώ plus τα επικουρικά βάλε και το φπξ γύρω στα 13 χιλιάρικά καθώς της πλήρους είναι ακόμη κάπου στα 24000e οπότε το κίνητρο είναι τρομακτικό αφήστε που οι περισσότεροι έχουν δάνεια ή και παιδιά στις σπουδές κλπ . Αποτέλεσμα και θα παρακαλέσω να βρεθεί κάποιος να με διαψεύσει γιατί είναι όντως εφιαλτικό το σενάριο οτι ένας 60αρης /αρα που έβλεπε τη σύνταξη ως τώρα να έρχεται χρειάζεται άλλα 2-7 χρόνια για να συνταξιοδοτηθεί? ????? Άρα προς το 2019 με 2020 θα δούμε μεταθέσεις και φυσικά και διορισμούς ??? Δέχομαι την οποιαδήποτε κριτική μια σκέψη κάνω ΕΛΠΙΖΩ  να είμαι λάθος. Επίσης για τα 40 χρόνια υπηρεσίας κανείς δεν ξεκίνησε άμεσα απο τα 22 να δουλεύει . Ας βαλούμε για εκείνες τις εποχές π.χ 1985 ετος διορισμού 31 έτη υπηρεσίας μόνο??????? μπρρρρρρρρ με πιάνει κρύος ιδρώτας αν όμως είχαν διοριστεί νωρίτερα θα έχουν ήδη φύγει ( συνταξιοδοτικό γενιάς ως 1982) κλπ κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 12, 2016, 09:11:51 πμ »
Χαμηλές συνταξιοδοτήσεις ε? το άκουσαα και εγώ αλλά έχω μείνει στο οτι αφορά ενα συγκεκριμένο αριθμό ατόμων που υποτίθεται θα τους υπολογίζονταν οι καλοκαιρινοί μήνες ως υπηρεσία για να βγουν σε σύνταξη αλλά δεν μπόρεσε να ισχύσει κάτι τέτοιο καθώς πρόκειται για χρόνο άδειας . Άρα βλέπουμε απο του χρόνου . Επίσης αφού παρατάθηκαν τα συνταξιοδοτικά όρια ως τα 67 ή 40 χρόνια εργασίας ποιος αντέχει ως εκεί? Η μειωμένη σύνταξη βασική δεν ξεπερνά τα 480κατι ευρώ plus τα επικουρικά βάλε και το φπξ γύρω στα 13 χιλιάρικά καθώς της πλήρους είναι ακόμη κάπου στα 24000e οπότε το κίνητρο είναι τρομακτικό αφήστε που οι περισσότεροι έχουν δάνεια ή και παιδιά στις σπουδές κλπ . Αποτέλεσμα και θα παρακαλέσω να βρεθεί κάποιος να με διαψεύσει γιατί είναι όντως εφιαλτικό το σενάριο οτι ένας 60αρης /αρα που έβλεπε τη σύνταξη ως τώρα να έρχεται χρειάζεται άλλα 2-7 χρόνια για να συνταξιοδοτηθεί? ????? Άρα προς το 2019 με 2020 θα δούμε μεταθέσεις και φυσικά και διορισμούς ??? Δέχομαι την οποιαδήποτε κριτική μια σκέψη κάνω ΕΛΠΙΖΩ  να είμαι λάθος. Επίσης για τα 40 χρόνια υπηρεσίας κανείς δεν ξεκίνησε άμεσα απο τα 22 να δουλεύει . Ας βαλούμε για εκείνες τις εποχές π.χ 1985 ετος διορισμού 31 έτη υπηρεσίας μόνο??????? μπρρρρρρρρ με πιάνει κρύος ιδρώτας αν όμως είχαν διοριστεί νωρίτερα θα έχουν ήδη φύγει ( συνταξιοδοτικό γενιάς ως 1982) κλπ κλπ κλπ κλπ

Πρώτα απ' όλα το όριο 67 δεν ισχύει για τους διορισμένους πριν το 83, όπως επίσης εφαρμόζεται σταδιακά για όσους διορίστηκαν πριν το 93. Υπάρχουν πολλοί που θα μπορούν για τα επόμενα 5-6 χρόνια να βγουν με πλήρη σύνταξη στα 55, 58 ή 60 χρόνια τους. Επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα εξαγοράς πλασματικών ετών, και πολλοί έχουν σπεύσει να το κάνουν γιατί ακόμη (για φέτος) η τιμή εξαγοράς είναι χαμηλή. Φέτος γιατί δε βγήκαν στη σύνταξη πολλοί ενώ θα έβγαιναν με τις διατάξεις του παλιού νόμου (και παρεπιπτόντως αυτοί που δεν μπόρεσαν να αναγνωρίσουν τους θερινούς μήνες ήταν ελάχιστοί); Μήπως επειδή ακούσανε τις κινδυνολογίες των καναλιών και χάσανε την ευκαιρία; ΄Πάντως απ' όσο ρώτησα οι πιο πολλοί δεν βγαίνουν επειδή δυσκολεύονται οικονομικά και δεν μπορούν να διαχειριστούν τον 1 χρόνο που θα πάρει για να τους πιστωθεί η σύνταξη, όχι για άλλους λόγους. Επίσης ξέρω πολλούς γηρασμένους εκπαιδευτικούς που δεν αποχωρούν ενώ μπορούν επειδή βαριούνται σπίτι τους. Ξέρω άτομα με συμπληρωμένα 37 έτη, που μπορούσαν να βγουν με τον παλιό νόμο με καλύτερη σύνταξη κι όμως προτίμησαν να κάτσουν γιατί περνάνε καλά στο σχολείο και δεν έχουν όρεξη να γυρίσουν σπίτι τους.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:31:17 μμ »
Και οσο παει κ δυσκολευει...λογω πτωτικης τασης συνταξιοδοτησεων!

Αννα ΠΕ60 κ περιμενεις πολλα χρονια μεταθεση? Πως κ ετσι?
Να υποθεσω ζητας κατι σε Γιαννενα, Λαρισα, Πατρα?

Αθήνα
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος pantzourlismos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2016, 03:13:58 πμ »
Κοράκι, μακάρι να έχεις δίκιο  η αυξηση ωραρίου( αν μπουν σε ισχύ και όσα προτείνει ο ΟΟΣΑ - μακάρι να μην ) ίσως τελικά να ωθήσει κόσμο να χτυπήσει το καμπανάκι του νοκ άουτ. Συμφωνώ απόλυτα γιατί απο προσωπική πείρα έχω ζήσει τα χρονικά διαστήματα του συνταξιούχου εκπαιδευτικού που μόλις τώρα βγαίνει σε σύνταξη δλδ 1έτος για να βγει μετά ρυθμίζονται στο δεύτερο έτος τα επικουρικά συν σε φορολογούν απο πριν για τη λήψη του φπξ το οποίο το παίρνεις στην 3ετία+ μήνες ΑΝ ΚΑΙ για τις μεγάλες ηλικίες ο συν ένας ή συν δύο χρόνια παραπάνω στην υπηρεσία ελάχιστη διαφορά έχουν στα συντάξιμα. Τώρα επίσης ο ένας χρόνος αναγνώρισης πλασματικής υπηρεσίας είναι αν θυμάμαι καλά κάπου στα 800+ ευρώ για να υπολογιστεί και στο φπξ . ( μάλιστα πρόκειται η περίπτωση που ξέρω για έναν χρόνο πρόσθετου / ο παλιός θεσμός αναπληρωτή) . Αν ο κόσμος αυτός έχει κάνει τα κουμάντα του .... έχει καλώς. Αλλιώς ....               Το άλλο που έχω απορία είναι με τις τεράστιες υπεραριθμίες . Δλδ , νομοί που έχουν ( ενδιαφέρομαι για Αθήνα και για κεντρική Ελλάδα )  +20 έως + 75 υπεράριθμους (φιλόλογος είμαι) πώς θα απορροφηθούν όλοι αυτοί ??? 15 ? 20? άτομα το χρόνο ? πολλά λέω ? λιγότεροι ??? Το πράγμα κολλάει και πρόκειται να έχει διάρκεια καθώς δεν βλέπω εύκολα μεταθέσεις όπως της χρονιάς του 2015 ( οι οποίες μου φάνηκαν σε λογικά πλαίσια βάσεων) να έρχονται έυκολα .

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 13, 2016, 08:18:49 πμ »
Κοράκι, μακάρι να έχεις δίκιο  η αυξηση ωραρίου( αν μπουν σε ισχύ και όσα προτείνει ο ΟΟΣΑ - μακάρι να μην ) ίσως τελικά να ωθήσει κόσμο να χτυπήσει το καμπανάκι του νοκ άουτ. Συμφωνώ απόλυτα γιατί απο προσωπική πείρα έχω ζήσει τα χρονικά διαστήματα του συνταξιούχου εκπαιδευτικού που μόλις τώρα βγαίνει σε σύνταξη δλδ 1έτος για να βγει μετά ρυθμίζονται στο δεύτερο έτος τα επικουρικά συν σε φορολογούν απο πριν για τη λήψη του φπξ το οποίο το παίρνεις στην 3ετία+ μήνες ΑΝ ΚΑΙ για τις μεγάλες ηλικίες ο συν ένας ή συν δύο χρόνια παραπάνω στην υπηρεσία ελάχιστη διαφορά έχουν στα συντάξιμα. Τώρα επίσης ο ένας χρόνος αναγνώρισης πλασματικής υπηρεσίας είναι αν θυμάμαι καλά κάπου στα 800+ ευρώ για να υπολογιστεί και στο φπξ . ( μάλιστα πρόκειται η περίπτωση που ξέρω για έναν χρόνο πρόσθετου / ο παλιός θεσμός αναπληρωτή) . Αν ο κόσμος αυτός έχει κάνει τα κουμάντα του .... έχει καλώς. Αλλιώς ....               Το άλλο που έχω απορία είναι με τις τεράστιες υπεραριθμίες . Δλδ , νομοί που έχουν ( ενδιαφέρομαι για Αθήνα και για κεντρική Ελλάδα )  +20 έως + 75 υπεράριθμους (φιλόλογος είμαι) πώς θα απορροφηθούν όλοι αυτοί ??? 15 ? 20? άτομα το χρόνο ? πολλά λέω ? λιγότεροι ??? Το πράγμα κολλάει και πρόκειται να έχει διάρκεια καθώς δεν βλέπω εύκολα μεταθέσεις όπως της χρονιάς του 2015 ( οι οποίες μου φάνηκαν σε λογικά πλαίσια βάσεων) να έρχονται έυκολα .

Φέτος βγήκαν περίπου 250 φιλόλογοι στη σύνταξη, αρκετοί φαντάζομαι Αττική. Επίσης κάθε χρόνο πέφτει το ωράριο σε αρκετούς, δημιουργώντας άλλα περίπου 100 κενά. Το πόσοι θα βγουν στη σύνταξη θα φανεί του χρόνου, δεν υπάρχει τρόπος πρόβλεψης. Πάντως η σύνταξη με το νέο νόμο δεν είναι και χάλια, με 36 χρόνια υπηρεσίας θα παίρνει κάποιος 930 - 1000 ευρώ κύρια σύνταξη, 280 επικουρική κι 130 ΜΤΠΥ, συν το εφάπαξ που πέφτει κοντά στις 30000. Μακάρι να φύγουν τουλάχιστον όσοι πέρσι...

Η αύξηση του ωραρίου που αναφέρει σε άρθρο του ο Κάτσικας αφορά την έκθεση του ΟΟΣΑ του 2011, κι από τότε έχουν αλλάξει πολλά (π.χ το ωράριο αυξήθηκε). Πάντως ο Φίλης το καλοκαίρι στο esos.gr είχε πει ότι δε θα αυξηθει άλλο το ωράριο. Άλλωστε για να αποφύγει αυτό έκοψε ώρες από τα ωρολόγια προγράμματα κι επιπλέον θα αυξήσει το διδακτικό χρόνο το Μάιο κατά 2,5 βδομάδες. Προσωπικά πιστεύω ότι δε θα αυξηθεί το ωράριο, αλλά κι αυτό θα φανεί σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 03:59:09 μμ »
Τροποποιήθηκε το ΠΔ για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών

http://www.pde.gr/index.php?page=8902
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 04:50:37 μμ »
Φέτος βγήκαν περίπου 250 φιλόλογοι στη σύνταξη, αρκετοί φαντάζομαι Αττική. Επίσης κάθε χρόνο πέφτει το ωράριο σε αρκετούς, δημιουργώντας άλλα περίπου 100 κενά. Το πόσοι θα βγουν στη σύνταξη θα φανεί του χρόνου, δεν υπάρχει τρόπος πρόβλεψης. Πάντως η σύνταξη με το νέο νόμο δεν είναι και χάλια, με 36 χρόνια υπηρεσίας θα παίρνει κάποιος 930 - 1000 ευρώ κύρια σύνταξη, 280 επικουρική κι 130 ΜΤΠΥ, συν το εφάπαξ που πέφτει κοντά στις 30000. Μακάρι να φύγουν τουλάχιστον όσοι πέρσι...

Η αύξηση του ωραρίου που αναφέρει σε άρθρο του ο Κάτσικας αφορά την έκθεση του ΟΟΣΑ του 2011, κι από τότε έχουν αλλάξει πολλά (π.χ το ωράριο αυξήθηκε). Πάντως ο Φίλης το καλοκαίρι στο esos.gr είχε πει ότι δε θα αυξηθει άλλο το ωράριο. Άλλωστε για να αποφύγει αυτό έκοψε ώρες από τα ωρολόγια προγράμματα κι επιπλέον θα αυξήσει το διδακτικό χρόνο το Μάιο κατά 2,5 βδομάδες. Προσωπικά πιστεύω ότι δε θα αυξηθεί το ωράριο, αλλά κι αυτό θα φανεί σύντομα.

Αυτο εχει αλλαξει και απο περυσι τα κενα των συνταξιοδοτησεων δινονται την ιδια χρονια

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 05:01:46 μμ »
Η τροποποίηση του Π.Δ. αφορά σίγουρα την Πρωτοβάθμια. Στην Δευτεροβάθμια πού είναι η αλλαγή; Εννοεί ότι θα αλλάξει από το Υπουργείο η μοριοδότηση των σχολείων; Και αυτή η μοριοδότηση πότε θα βγει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.