*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17  (Αναγνώστηκε 97277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:08:01 μμ »
Οι θεολόγοι έχουν γ' ανάθεση την ιστορία. Η γ' ανάθεση μπορεί να ενεργοποιηθεί κάθε έτος από 30/9 και μετά με απόφαση ΠΥΣΔΕ για να καλυφθούν συγκεκριμένες ανάγκες. Επίσης και οι φιλόλογοι έχουν τα θρησκευτικά ως γ' ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:49 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:36:12 μμ »
Οι θεολόγοι έχουν γ' ανάθεση την ιστορία. Η γ' ανάθεση μπορεί να ενεργοποιηθεί κάθε έτος από 30/9 και μετά με απόφαση ΠΥΣΔΕ για να καλυφθούν συγκεκριμένες ανάγκες. Επίσης και οι φιλόλογοι έχουν τα θρησκευτικά ως γ' ανάθεση.
Συγγνώμη, αλλά αν περιμένουμε εμείς οι φιλόλογοι να κερδίσουμε ώρες από τα θρησκευτικά, είμαστε εντελώς χαμένοι! Εδώ, στο Γυμνάσιο που ήμουν πέρυσι, ο θεολόγος δε θα καλύπτει το ωράριό του φέτος κ θα πάει κ σε άλλο σχολείο για 2 ώρες που του λείπουν! Άρα, η γ΄ ανάθεση των θρησκευτικών, δε θα λειτουργήσει υπέρ των φιλολόγων (και αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν και τέτοιες αναθέσεις). Γι' αυτό λέω πως φέτος θα είναι λιγότεροι οι αναπληρωτές φιλόλογοι (ας μην κάνω εκτιμήσεις από τώρα και πέσετε να με φάτε μερικοί). Συγγνώμη συνάδελφοι, αλλά αυτό πιστεύω για τη φετινή χρονιά.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:09:39 πμ »
Μένει να το δούμε λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:12:08 μμ »
Πληροφορία απο μόνιμο φιλόλογο:μηδενικά κενά στη B-Θεσσαλονίκης!δεν ξέρουν που να βάλουν τους αποσπασμένους!ακομα και φιλόλογοι με οργανικές εχουν μείνει με ελάχιστες ωρες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:49 »

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:32:48 μμ »
Το παιχνίδι θα παιχτεί στις ακριτικές περιοχές, κυρίως νησιά ανατολικού Αιγαίου, Κρήτη, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Επτάνησα. Οι υπόλοιπες περιοχές θα βγάλουν ελάχιστα έως μηδενικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 03:03:06 μμ »
Το παιχνίδι θα παιχτεί στις ακριτικές περιοχές, κυρίως νησιά ανατολικού Αιγαίου, Κρήτη, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Επτάνησα. Οι υπόλοιπες περιοχές θα βγάλουν ελάχιστα έως μηδενικά κενά.

Τα τελευταία χρόνια έτσι γίνεται στην πρώτη φάση. Η Θεσσαλονίκη συνήθως δεν δίνει κανένα κενό στην α' φάση, εμφανίζονται αργότερα τα κενά που προκύπτουν από γονικές, αναρρωτικές, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 03:47:43 μμ »
Το παιχνίδι θα παιχτεί στις ακριτικές περιοχές, κυρίως νησιά ανατολικού Αιγαίου, Κρήτη, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Επτάνησα. Οι υπόλοιπες περιοχές θα βγάλουν ελάχιστα έως μηδενικά κενά.
Συμφωνώ, έχεις δίκιο, συνάδελφε. Αλλά αξίζει κάποιος που έχει γυρίσει τη μισή Ελλάδα 6-7-8 ή και περισσότερα χρόνια να δηλώσει αυτά τα μέρη, μόνο και μόνο για να εργαστεί 8-9 μήνες, παίρνοντας 850-900 ευρώ, ρισκάροντας την προσωπική, οικογενειακή του ζωή και γνωρίζοντας πως ήδη βρίσκεται στο "ταβάνι" της προυπηρεσίας του και πως μόνιμοι διορισμοί δε θα υπάρξουν τα επόμενα χρόνια (άσχετα του τι λέγεται και ακούγεται);
Εγώ, πάντως, δε δήλωσα αυτά τα μέρη, σε κάποια από τα οποία έχω εργαστεί παλιότερα και το βλέπω δύσκολο να δουλέψω φέτος. Αλλά και πάλι θα δείξει τι κενά θα βγάλουν τα μεγάλα αστικά κέντρα και οι νομοί με πολλά σχολεία (Αιτ/νία, Ηλεία ...).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 06:16:43 μμ »
Βλέποντας και τις μεταθέσεις (φέτος ειδικά ελάχιστες) και τις αποσπάσεις, η μεγάλη μάζα των φιλολόγων έφυγε από την περιφέρεια και δη τα νησιά και πήγε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Παρατηρήστε ειδικά τη Θεσσαλονίκη. Λογικό είναι λοιπόν να μην υπάρχουν καθόλου κενά σε αυτές τις περιοχές. Από την άλλη, όπως ειπώθηκε παραπάνω, αυτή η συνεχής αδιοριστία και αυτό το άγχος κάθε χρόνο (πότε θα κάνω τα χαρτιά, πότε θα βγουν οι πίνακες, τι σειρά έχω, πότε θα γίνουν οι προσλήψεις, που θα πάω, πως θα πάω, που να νοικιάσω κτλ) μας έχουν κάνει κουρέλια. Είμαστε τουρίστες, χωρίς να μπορούμε να το ευχαριστηθούμε. Και στο τέλος τι γίνεται; Για να ξεκινήσει η χρονιά πρέπει να τσοντάρουν και οι δικοί μας γιατί δε φτάνουν για την αρχή. 

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:01:04 μμ »
Καλημέρα! Τα λειτουργικά κενά με τα οποία έγινε η β φάση των αποσπάσεων έχουν ανακοινωθεί κάπου;

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:54:30 μμ »
Συμφωνώ, έχεις δίκιο, συνάδελφε. Αλλά αξίζει κάποιος που έχει γυρίσει τη μισή Ελλάδα 6-7-8 ή και περισσότερα χρόνια να δηλώσει αυτά τα μέρη, μόνο και μόνο για να εργαστεί 8-9 μήνες, παίρνοντας 850-900 ευρώ, ρισκάροντας την προσωπική, οικογενειακή του ζωή και γνωρίζοντας πως ήδη βρίσκεται στο "ταβάνι" της προυπηρεσίας του και πως μόνιμοι διορισμοί δε θα υπάρξουν τα επόμενα χρόνια (άσχετα του τι λέγεται και ακούγεται);
Εγώ, πάντως, δε δήλωσα αυτά τα μέρη, σε κάποια από τα οποία έχω εργαστεί παλιότερα και το βλέπω δύσκολο να δουλέψω φέτος. Αλλά και πάλι θα δείξει τι κενά θα βγάλουν τα μεγάλα αστικά κέντρα και οι νομοί με πολλά σχολεία (Αιτ/νία, Ηλεία ...).
Καλημέρα και από μένα. Οι φιλόλογοι που βρίσκονται στις πρώτες 1000 θέσεις του πίνακα είναι 30-35+ ετών. Πολλοί έχουν οικογένεια, σκοπεύουν  να κάνουν, έχουν κάποια ιδιαίτερα...Πόσοι πια έχουν αντοχές για τουρ στην Ελλάδα??? Προσωπικά έφυγα για μια χρονιά, έχασα τα ιδιαίτερά μου και τώρα παρακαλάω να βρω κάποια ιδιαίτερα με 3 και 60. Αφήστε το προσωπικό κόστος...Τις 2 τελευταίες χρονιές ήμουν και εκτός σχολείου, πολύ φοβάμαι και φέτος και του χρόνου...Πρέπει να κινητοποιηθούμε ώστε να γίνουν μόνιμοι διορισμοί, να ξέρεις θα δουλέψεις 3-4 χρόνια εκτός, μετά ίσως καταφέρεις να έρθεις στην έδρα σου...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:08:11 μμ »
Καλημέρα και από μένα. Οι φιλόλογοι που βρίσκονται στις πρώτες 1000 θέσεις του πίνακα είναι 30-35+ ετών. Πολλοί έχουν οικογένεια, σκοπεύουν  να κάνουν, έχουν κάποια ιδιαίτερα...Πόσοι πια έχουν αντοχές για τουρ στην Ελλάδα??? Προσωπικά έφυγα για μια χρονιά, έχασα τα ιδιαίτερά μου και τώρα παρακαλάω να βρω κάποια ιδιαίτερα με 3 και 60. Αφήστε το προσωπικό κόστος...Τις 2 τελευταίες χρονιές ήμουν και εκτός σχολείου, πολύ φοβάμαι και φέτος και του χρόνου...Πρέπει να κινητοποιηθούμε ώστε να γίνουν μόνιμοι διορισμοί, να ξέρεις θα δουλέψεις 3-4 χρόνια εκτός, μετά ίσως καταφέρεις να έρθεις στην έδρα σου...
Συμφωνώ απόλυτα! Το ζητούμενο είναι μόνιμοι διορισμοί στην παιδεία κι όχι να μας πετάνε κοκαλάκια ((αναπλήρωση) κάθε χρόνο κι εμείς να τα δεχόμαστε! Και φυσικά το προσωπικό κόστος κάθε χρόνο είναι τεράστιο και πλέον κανείς δεν ξέρει τι μέλλει γενέσθαι. Του χρόνου μπορεί να κλείσουν σχολεία, να κάνουν συγχωνεύσεις, να αυξήσουν το ωράριο και χίλια δυο άλλα! Τότε θα ξυπνήσουμε, όταν δε θα δουλεύει κανείς μας; Τώρα πρέπει να διεκδικήσουμε κι ας αφήσουν κάποιοι το βόλεμα της αναπλήρωσης (που δεν είναι βόλεμα εν τέλει, αλλά χοντρό δούλεμα!)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:16:08 μμ »
Καλημέρα και από μένα. Οι φιλόλογοι που βρίσκονται στις πρώτες 1000 θέσεις του πίνακα είναι 30-35+ ετών. Πολλοί έχουν οικογένεια, σκοπεύουν  να κάνουν, έχουν κάποια ιδιαίτερα...Πόσοι πια έχουν αντοχές για τουρ στην Ελλάδα??? Προσωπικά έφυγα για μια χρονιά, έχασα τα ιδιαίτερά μου και τώρα παρακαλάω να βρω κάποια ιδιαίτερα με 3 και 60. Αφήστε το προσωπικό κόστος...Τις 2 τελευταίες χρονιές ήμουν και εκτός σχολείου, πολύ φοβάμαι και φέτος και του χρόνου...Πρέπει να κινητοποιηθούμε ώστε να γίνουν μόνιμοι διορισμοί, να ξέρεις θα δουλέψεις 3-4 χρόνια εκτός, μετά ίσως καταφέρεις να έρθεις στην έδρα σου...

Αυτό ξαναπέστο. Για να μη συζητήσουμε τις συνεχείς μετακομίσεις -δεν ξέρω πόσα πράγματα έχω χάσει! Και να πεις ότι ανεβαίναμε και στους πίνακες, θα ήταν καλά... Αλλά το να κάνεις τουρ στην Ελλάδα και να πέφτεις και στους πίνακες, είναι φοβερό!

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:55:19 μμ »
Καλημέρα και από μένα. Οι φιλόλογοι που βρίσκονται στις πρώτες 1000 θέσεις του πίνακα είναι 30-35+ ετών. Πολλοί έχουν οικογένεια, σκοπεύουν  να κάνουν, έχουν κάποια ιδιαίτερα...Πόσοι πια έχουν αντοχές για τουρ στην Ελλάδα??? Προσωπικά έφυγα για μια χρονιά, έχασα τα ιδιαίτερά μου και τώρα παρακαλάω να βρω κάποια ιδιαίτερα με 3 και 60. Αφήστε το προσωπικό κόστος...Τις 2 τελευταίες χρονιές ήμουν και εκτός σχολείου, πολύ φοβάμαι και φέτος και του χρόνου...Πρέπει να κινητοποιηθούμε ώστε να γίνουν μόνιμοι διορισμοί, να ξέρεις θα δουλέψεις 3-4 χρόνια εκτός, μετά ίσως καταφέρεις να έρθεις στην έδρα σου...

Δεν πιστεύω οτι το μετάνοιωσες ετσι?? είναι μια εμπειρία και αυτό
Μετα απο εκει δεν σε ξαναπήραν?


Sent from my iPad mini 2 retina using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ 02 2016-17
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 02:26:13 μμ »
Δεν πιστεύω οτι το μετάνοιωσες ετσι?? είναι μια εμπειρία και αυτό
Μετα απο εκει δεν σε ξαναπήραν?

Δεν είναι όλες οι εμπειρίες θετικές. Τη μια από τις χρονιές που έφυγα χρειάστηκε να μείνει ο πατέρας μου μεγάλο διάστημα στο νοσοκομείο και σε κάποιες φάσεις σε πολύ άσχημη κατάσταση. Δεν είναι εύκολο να σε έχουν ανάγκη οι δικοί σου και να είσαι μακριά εξαιτίας του παραλογισμού του συστήματος. Καταλαβαίνω ότι στα 25 το να φύγεις μακριά σου φαίνεται κάτι εύκολο. Για μας που 40αρίζουμε όμως, οι υποχρεώσεις -και μεταξύ μας και οι ανάγκες μας- είναι πολύ περισσότερες. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.