*

Αποστολέας Θέμα: Εναλλακτικες δουλειες  (Αναγνώστηκε 13794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εναλλακτικες δουλειες
« στις: Αύγουστος 14, 2016, 04:38:46 μμ »
Εναλλακτικες δουλειες για φιλολογους.. Προσωπικα εχω τελειωσει το τμημα ιστοριας, αρχαιολογιας, κοινωνικης ανθρωπολογιας του Βολου με ειδικευση στην ιστορια.. Πρωτος χρονος ανεργη φετος μετα τη ληψη πτυχιου και η κατασταση στον κλαδο τον φιλολογων επιεικως αθλια! Αρχισα λοιπον μανιωδως να ψαχνω εναλλακτικες δουλειες που θα μπορουσα να κηνυγησω με βαση το πτυχιο μου εκτος απο αυτον της εκπαιδευσης..

Εχει κανεις σκεφτει αλλη εναλλακτικη οντας αποφοιτος ιστορικου αρχαιολογου τμηματος;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2016, 09:24:36 μμ από ElisaPDE »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2016, 10:04:53 μμ »
Καλησπέρα, αν μπορείς να φύγεις στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό και να μείνεις εκεί μετά για μένα είναι το καλύτερο. Το καλύτερο από την άποψη ότι και θα συνεχίσεις τις σπουδές σας και θα αμοίβεσαι όπως σου αξίζει. Στην Ελλάδα δυστυχώς όλα τα επαγγέλματα δεν πληρώνονται όπως πρέπει. Και εγώ έχω πτυχίο φιλολογίας από το 2012,έχω εργαστεί σε άσχετη δουλειά σε σχέση με το πτυχίο και όσες εργασίες βρήκα σχετικές με το πτυχίο (ιδιαίτερα, με εξαίρεση τα πανεπιστημιακα μαθήματα, εκδοτικός οίκος) δεν πλήρωναν όπως θα έπρεπε. Επειδή δεν είχα την οικονομική άνεση για εξωτερικό, σπουδαζω εργοθεραπεια από πέρυσι και εκεί τουλάχιστον είναι και πιο καλά τα χρήματα σε σχέση με τη φιλολογία (4 φορές πιο καλοπληρωμενη η συνεδρια σου όταν ξεκινάς το επάγγελμα σε σχέση με το πρώτο σου χρονο σε ένα φροντιστήριο), λιγότερος ανταγωνισμός πανελλαδικά και ευκαιρίες για εργασία ακόμη και στο δημόσιο τομέα (με σύμβαση βεβαια, αλλά το δημόσιο δεν είναι απαγορευτικό για τον νέο πτυχιούχο). Σαφώς και αν δε σου αρέσει το επάγγελμα, δε θα προοδεύσεις όπου και αν είσαι. Θα σκεφτώ σοβαρά και το εξωτερικό ως εργοθεραπευτρια αν χειροτερεψουν τα πράγματα εδώ. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις, γιατί σε μας τους νέους πτυχιούχους δεν υπάρχουν ευκαιρίες και είναι άδικο γιατί κουραστηκαμε και δε μας χαρίστηκαν τα πτυχία. Ξέρεις ότι αν βγαιναμε στην αγορά εργασίας πριν 15 χρόνια μπορεί να είχαμε αποκαταστηθει επαγγελματικά; Το έχω σκεφτεί πολλές φορές αυτό. Αλλά τι να κάνουμε; Η κάθε γενιά έχει τα συν και τα πλην της. Εύχομαι να έχεις καλή τύχη στα επόμενα σου βήματα ☺ και καλή δύναμη.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2016, 10:53:24 μμ »
Mπραβο που βρηκες κατι να σου αρεσει και να εχει και καλες προοπτικες  ;)

Πραγματικα δεν ξερω πηγα σε 4-5 φροντιστηρια, μοιρασα καρτες για ιδιαιτερα τιποτα.. Ενταξει θα μου πεις ενα χρονο ειμαι μονο ανεργη δεν με εχει
πνιξει ακομα η κατασταση αλλα δεν υπαρχει προοπτικη για το επαγγελμα που επελεγα να ακολουθησω και νιωθω εγκλωβισμενη.!!! Θα παω και σε
δυο ιδιωτικα σχολεια της πολης μου να δοκιμασω την τυχη μου..

Εμενα με ενδιαφερει και ο χωρος του πολιτισμου-τουρισμου-μουσειων και ισως κανω μεταπτυχιακο και μεινω εξω..
Επισης η αυστραλια ειναι ενα ενδεχομενο μιας και εχω συγγενη και μπορει να μου βγαλει visa, βεβαια αυτη ειναι μια μεγαλη αποφαση...

Το να νιωθεις εγκλωβισμενος σε μια κατασταση και να εισαι νεος πτυχιουχος ειναι ο,τι χειροτερο!! Αρχιζεις να αμφισβητεις τις επιλογες σου, να ανησυχεις για τον χρονο που περναει, να φοβασαι το ρισκο να αλλαξεις χωρα....  :-\

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2016, 12:19:11 πμ »
Ααα επισης ετοιμαζομαι να δωσω εξετασεις για το μεταπτυχιακο του απθ στις παιδαγωγικες επιστημες (τωρα τον σεπτεμβρη) και ρωταω τωρα εγω..
Αξιζει????? Επι ενα χρονο οντας ανεργη μετα τη ληψη του πτυχιου μου ειχα αποφασισει να κανω αυτο το μεταπτυχιακο και διαβαζα για τις εξετασεις του μιας και ειναι δωρεαν, μου δινει παιδαγωγικη επαρκεια και ολα ωραια και ολα καλα... Ετσι νομιζα.... Μεχρι που τωρα το καλοκαιρι εκανα τα χαρτια μου για τους πινακες και ειδα ποοοοοοσοι ειναι οι φιλολογοι.. Και θα μου πειτε που ζουσες?? Και θα πω οτι ειμουν μια φοιτητριουλα στον κοσμο της που πιστευε οτι αφου θανβγει απο τη σχολη θα βρει δουλεια (ισως με λιιγη δυσκολια αλλα θα βρει) Και ερχομαι τωρα αντιμετωπη με την ΑΛΗΘΕΙΑ!! Χιλιαδες φιλολογοι στην ιδια κατασταση....

Να κανω το μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα (αν με παρουν φυσικα) και να μεινω στο περιμενε μια δεκαετια (λεμε τωρα στην καλυτερη) στο περιμενε ή να κυνηγησω ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο σχετικα με τη διοικηση πολιτιστικης κληρονομιας, μουσειακες σπουδες κτλ και να μεινω εκει;;
Το ενα νομιζω οτι θα με βυθισει στην αδρανεια και το αλλο ειναι λιγο ρισκο,δαπανηρο και δεν ξερω ποση ζητηση εχει ως δουλεια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 15, 2016, 12:21:37 πμ »
Μπα το χειρότερο είναι να είσαι νέος και ανειδικευτος και άνεργος χωρίς την δυνατότητα να σκέφτεσαι ότι μπορείς να κάνεις και ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
Ακόμα χειρότερα να μην είσαι καν νέος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2016, 12:25:26 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2016, 12:30:45 πμ »
Ενταξει σιγουρα.. Στην εποχη μας ειδικα που ολοι εχουν απο ενα πτυχιο τουλαχιστον, το να εισαι ανειδικευτος ειναι δυσκολα...
(Αν δεν εισαι νεος σημαινει οτι τουλαχιστον εχεις μια καποια προυπηρεσια σε κατι)

Αλλα και στην περιπτωση που εχεις σπουδασει, εχεις δηλ κοπιασει, εχεις σπαταλησει χρονο, χρημα και ενεργεια και μενεις ανεργος  ειναι και αυτο ενα ειδους αδιεξοδο...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2016, 12:32:16 πμ από ElisaPDE »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 15, 2016, 01:00:06 πμ »
Πολύ καλή η ιδέα για το μεταπτυχιακό στις μουσειακες σπουδές και τη διοίκηση πολιτισμικής κληρονομιάς, πιστεύω στο εξωτερικό θα έχουν μεγαλύτερη ζήτηση σε σχέση με εδώ. Μια άλλη διέξοδος θα ήταν και το επάγγελμα του ξεναγού που όσοι έχουν πτυχίο ιστορικού - αρχαιολογικού παρακολουθούν μαθήματα για 8-9 μήνες νομίζω και γίνονται ξεναγοί 😊.Μια άλλη λύση είναι ένα μεταπτυχιακό στα τουριστικά, εφόσον γνωρίζεις και ξένες γλώσσες, βοηθάει στην επαγγελματική αποκατάσταση. Ενα μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά είναι πολύ βοηθητικό για το επάγγελμα μας, αλλά στην παρούσα κατάσταση μιλάμε για +2 έτη σπουδών τουλάχιστον (γνωστές μου το ολοκλήρωσαν στα 3 έτη το αντίστοιχο μεταπτυχιακό του φπψ εκπα) και αν κάποιος δεν εργάζεται καθημερινά με ιδιαίτερα, φροντιστήρια, έχει έναν κύκλο και μπορεί να ζήσει από τη διδασκαλία, πιστεύω ότι δε θα του προσφέρει κάτι. Αποψη μου βέβαια. Αυτό που δε ξέρω είναι μήπως υπάρχουν κάποιοι τομείς της αρχαιολογίας που έχουν ζήτηση στο εξωτερικό και μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε κάποιον από αυτούς.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2016, 01:08:22 πμ »
Αχ ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σου  :)

Ναι και τα τουριστικα ψαχνω ως επιλογη.. Απο γλωσσας αγγλικα και γαλλικα γνωριζω.. Για ξεναγος δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να το κηνυγησεις απο οικονομικης πλευρας αλλα θα το ψαξω και αυτο...

Μεταπτυχιακο στην αρχαιολογια δεν αρκει.. Για να κανεις δουλεια αρχαιολογου κατα 90% απαιτουν και πτυχιο αρχαιολογου.. Δυστυχως δεν επελεξα
αρχαιολογια γιατι ελεγα οτι η ιστορια δινει ενα πλεονεκτημα στον φιλολογο ως ειδικευση.. Αλλα που να ηξερα την μαυρη αληθεια για τον κλαδο μας.. Παντως δεν τα παραταω αν εχω ενα πλεονεκτημα ειναι οτι το πτυχιο μου σχετιζεται με τον χωρο του πολιτισμου και νομιζω πρεπει να το κυνηγησω..

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 15, 2016, 09:41:08 πμ »
Mπραβο που βρηκες κατι να σου αρεσει και να εχει και καλες προοπτικες  ;)
 δεν υπαρχει προοπτικη για το επαγγελμα που επελεγα να ακολουθησω και νιωθω εγκλωβισμενη.!!!

Εμενα με ενδιαφερει και ο χωρος του πολιτισμου-τουρισμου-μουσειων και ισως κανω μεταπτυχιακο και μεινω εξω..
Επισης η αυστραλια ειναι ενα ενδεχομενο μιας και εχω συγγενη και μπορει να μου βγαλει visa, βεβαια αυτη ειναι μια μεγαλη αποφαση...

Το να νιωθεις εγκλωβισμενος σε μια κατασταση και να εισαι νεος πτυχιουχος ειναι ο,τι χειροτερο!! Αρχιζεις να αμφισβητεις τις επιλογες σου, να ανησυχεις για τον χρονο που περναει, να φοβασαι το ρισκο να αλλαξεις χωρα....  :-\
Ψηφίζω Αυστραλία όλα τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου.
Η Ελλάδα  του 2016 δεν έχει πολιτισμό εκτός κι αν κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στο συριακό… Μουσεία υπάρχουν αλλά που να τα πετύχεις ανοιχτά με εξειδικευμένο προσωπικό.
Όσο για τον  τουρισμό στην Ελλάδα αν δεν μάθεις κινέζικα το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι να καθαρίζεις ή να  σερβίρεις τους τουρίστες.
Η αλήθεια είναι πως και στο εξωτερικό για τους νέους είναι δύσκολα , γιατί να επιλέξουν έναν αλλοδαπό χωρίς προϋπηρεσία  με πτυχία από πανεπιστήμια τα οποία δεν είναι και τα καλύτερα?
Οι νέοι αν επιλέξουν να ζήσουν στην Ελλάδα το μόνο που μπορούν να κάνουν τώρα είναι να ζήσουν με τους γονείς και να βρουν μια δουλειά άσχετη με το πτυχίο και τα προσόντα τους.
Αν φύγουν στο εξωτερικό είναι πολύ πιθανό να απογοητευτούν , σίγουρα θα δυσκολευτούν να αξιοποιήσουν τα πτυχία τους και ο μισθός δεν φτάνει  για να ζήσουν μόνοι τους.
Δεν είναι όπως μας τα παρουσιάζουν, διαφημίζουν μόνο όσους  πετυχαίνουν στο εξωτερικό , υπάρχουν όμως και χιλιάδες περιπτώσεις που γυρίζουν πίσω απογοητευμένοι κανείς δεν προσφέρει μεγάλο μισθό με λίγες ώρες εργασίας σε περιοχή με χαμηλό κόστος διαβίωσης.
Ενταξει σιγουρα.. Στην εποχη μας ειδικα που ολοι εχουν απο ενα πτυχιο τουλαχιστον, το να εισαι ανειδικευτος ειναι δυσκολα...
(Αν δεν εισαι νεος σημαινει οτι τουλαχιστον εχεις μια καποια προυπηρεσια σε κατι)
Αλλα και στην περιπτωση που εχεις σπουδασει, εχεις δηλ κοπιασει, εχεις σπαταλησει χρονο, χρημα και ενεργεια και μενεις ανεργος  ειναι και αυτο ενα ειδους αδιεξοδο...  :-\
Το επόμενο στάδιο είναι να συνειδητοποιήσεις πόσο άχρηστες σου είναι οι σπουδές, γιατί το μόνο που αξίζει είναι η προϋπηρεσία!!!  υπάρχουν και μεγαλύτεροι χωρίς αποδειγμένη προϋπηρεσία,…,  Σκέψου λίγο πως αισθάνονται και όσοι αποφοίτησαν λίγο νωρίτερα και ψευτο ασχολήθηκαν με την εκπαίδευση , στα 30+ με πτυχία χωρίς προϋπηρεσία σε κάτι να μην είναι νέοι ψάχνοντας λύση για επαγγελματική αποκατάσταση και να βλέπεις τους ανειδίκευτους με σταθερή δουλειά , οικογένεια και με ικανοποιητικό μισθό!
Υγ ξέχασε τα πτυχία πριν να είναι αργά,  βρες κάτι για να αποκτήσεις προϋπηρεσία με ένσημο , το πιθανότερο είναι σε αυτή τη ζωή να μην μας δοθεί η ευκαιρία να δουλέψουμε στο αντικείμενο που θέλουμε, τουλάχιστον μετά από 40 χρόνια να έχουμε σύνταξη για να μπορούμε να συμβουλεύουμε τους νέους πτυχιούχους στο pde αλλά και να μαθαίνουμε τα νέα από τους συναδέλφους που στα 70+ θα περιμένουν τους πινάκες για αναπληρωτές… ::)


Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 15, 2016, 10:34:35 πμ »
Έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Άρχισες να ψάχνεσαι νωρίς.

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον kostasMath. Υπάρχουν και πολλοί μεγαλύτεροι σε ηλικία, με προϋπηρεσία, μεταπτυχιακά, κλπ, η οποία αυτή τη στιγμή δεν τους φτάνει για αναπλήρωση στο δικό μας κλάδο. Και φαντάσου ότι πολλοί από αυτούς έχουν οικογένεια, οπότε οι εναλλακτικές τους είναι ελάχιστες. Οπότε δες τη δυνατότητα που έχεις για μετακίνηση αυτή τη στιγμή ως πλεονέκτημα, γιατί πραγματικά είναι.

Θα σου πω και κάτι άλλο. Στη Θεσσαλονίκη, αν έχεις τελειώσει τομέα ιστορίας, μπορούσες να δώσεις κάποια επιπλέον μαθήματα και να πάρεις το πτυχίο της Αρχαιολογίας. Δεν ξέρω τι ισχύει στο Βόλο, αλλά θα σου πρότεινα να το κάνεις, αν όντως σε ενδιαφέρει ο τομέας των μουσείων. Η γενικότερη συμβουλή που σου δίνω είναι να ανοίγεις πόρτες και να μην κλείνεις καμία. Άνοιγε πόρτες παντού, γιατί η αγορά είναι απρόβλεπτο πράμα και δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε 5-10 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 15, 2016, 11:08:50 πμ »
Γινεται και στο Βολο αυτο.. Δινεις καποια μαθηματα σαν κατατακτηριες και ειναι αλλα 2 χρονια για να τελειωσεις και την αλλη κατευθυνση.. +2 χρονια αρχαιολογια +2 το μεταπτυχιακο παει πολυ αλλα τι να κανουμε τουλαχιστον εχω την επιλογη να το κανω..

''Άνοιγε πόρτες παντού, γιατί η αγορά είναι απρόβλεπτο πράμα και δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε 5-10 χρόνια. '' ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 15, 2016, 01:08:31 μμ »
ElisaPDE άνοιξε πόρτες παντού ...άλλα πόρτες και σε συνθήκες με αξιοπρέπεια
 γιατί σημασία σε αυτή τη ζώη έχει να παραμένεις ΆΝΘΡΩΠΟΣ!

Αν οι νέοι (<35 γιατί  + ή - 3 χρόνια γύρω από την ηλικία των 35 δεν τα πήγαμε καλά) αντισταθείτε και παραμείνετε ΑΝΘΡΩΠΟΙ, τότε θα μπορείτε να έχετε ευχάριστη ζωή (όχι απαραίτητα όμως αυτή που ονειρευόσαστε αλλά κοντά σε αυτό!).

Καλά να είσαι! Με υγεία και αξιοπρέπεια και θα βρεις τι θα κάνεις! Επιπλέον κράτα μικρό καλάθι για συμβουλές μεγαλύτερων! Άλλοι δεν ξέρουν και άλλοι δεν θέλουν να σου πουν περισσότερα! Άνοιγε πόρτες, ψάξε και ενημερώσου από έγκυρες πηγές, αλλά να αμφιβάλλεις για τις απαντήσεις ορισμένων μέχρι να διαπιστώσεις την αλήθεια στην πράξη.

Δεν ξέρω τον κλάδο σου για να σου απαντήσω!

Καλή τύχη, δύναμη και υγεία!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 15, 2016, 07:26:27 μμ »
Αχ ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σου  :)

Ναι και τα τουριστικα ψαχνω ως επιλογη.. Απο γλωσσας αγγλικα και γαλλικα γνωριζω.. Για ξεναγος δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να το κηνυγησεις απο οικονομικης πλευρας αλλα θα το ψαξω και αυτο...

Μεταπτυχιακο στην αρχαιολογια δεν αρκει.. Για να κανεις δουλεια αρχαιολογου κατα 90% απαιτουν και πτυχιο αρχαιολογου.. Δυστυχως δεν επελεξα
αρχαιολογια γιατι ελεγα οτι η ιστορια δινει ενα πλεονεκτημα στον φιλολογο ως ειδικευση.. Αλλα που να ηξερα την μαυρη αληθεια για τον κλαδο μας.. Παντως δεν τα παραταω αν εχω ενα πλεονεκτημα ειναι οτι το πτυχιο μου σχετιζεται με τον χωρο του πολιτισμου και νομιζω πρεπει να το κυνηγησω..

Γενικά στην κατεύθυνσή σου (όπως και στις περισσότερες άλλες) πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλός, να σου αρέσει πολύ και να το κυνηγήσεις για να βρεις κάποια άκρη. Διαφορετικά θα είσαι μία από τις χιλιάδες που περιμένουν μήπως γίνει κάποτε ΑΣΕΠ και μήπως είναι στο 2% που θα επιτύχει...

Μετανάστευση στο εξωτερικό, είναι εύκολο να το λες και να συμβουλεύεις κάποιον να το κάνει, αλλά δύσκολο να το κάνεις στην πραγματικότητα. Πουθενά δεν είναι ρόδινα. Γνωρίζω άτομα που έφυγαν Αυστραλία-Γερμανία-ΗΠΑ (με ή χωρίς σπουδές) και επέστρεψαν μετά από λίγους μήνες. Για μένα είναι η τελευταία λύση όταν δεν έχεις καμία άλλη επιλογή.
Εκτός εάν πας για κάποιο μεταπτυχιακό που σου αρέσει και ταυτόχρονα το ψάξεις και για δουλειά.

Είναι σημαντικό πάντως να ακολουθήσεις μία κατεύθυνση που σου αρέσει και σε τραβάει. Εγώ πάντως αν ήμουν φιλόλογος θα ψαχνόμουν και για τη διδασκαλία Ελληνικών ως ξένης γλώσσας.


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2016, 07:29:58 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναλλακτικες δουλειες
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 15, 2016, 07:43:51 μμ »
Συμφωνω δεν υπαρχει παντα το success story σε περιπτωσεις μεταναστευσης  αλλα τουλαχιστον μπορεις να δοκιμασεις την τυχη σου και εκει..
Στην αρχη δεχομαι να κανεις καποιες εκπτωσεις στα ονειρα σου για δουλεια αποκτωντας καποια εμπειρια με λιγοτερα λεφτα,, και σιγα σιγα να
μπορεσεις να σταθεροποιησεις τα επαγγελματικα σου και να κυνηγησεις ενα σεβαστο εισοδημα.. Ετσι το φανταζομαι εγω τουλαχιστον...

Παντως το να κανεις μεταπτυχιακο εξω, αρα να εξασκησεις πληρως την γλωσσα, να κανεις πρακτικη ασκηση εκει και να εξοικειωθεις σιγα σιγα με την αγορα εργασιας σιγουρα σου δινει ενα πλεονεκτημα απεναντι στον μελλοντικο σου εργοδοτη..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.