*

Αποστολέας Θέμα: Συνεντευξη σε φροντιστηριο  (Αναγνώστηκε 6281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« στις: Αύγουστος 19, 2016, 09:48:29 πμ »
Καλημερα συναδελφοι.
Χθες πηγα σε μια συνεντευξη σε καποιο φροντιστηριο και γυρισα στο σπιτι μου εξοργισμενη. Ειμαι καθηγητρια αρκετα χρονια στον ιδιωτικο τομεα. Οι ερωτησεις που μου εκανε η μπογιατισμενη και ανεκφραστη κυρια δεν ειχαν καμια σχεση με το αντικειμενο μου, τις σπουδες, την εμπειρια ή τον τροπο διδασκαλιας μου. Θελετε να μαθετε τί με ρωτησε?
1ον) οικογενειακη κατασταση. Οταν της ειπα οτι εχω 2 μικρα παιδια, στραβομουτσουνιασε. Προφανως ηθελε καποια ελευθερη και χωρις υποχρεωσεις ετσι ωστε να της ψηνει το ψαρι στα χειλη οποια ωρα και στιγμη θελει, πρωι, βραδυ. Σαββατοκυριακα, αργιες.
2ον) Γιατι εφυγα απο τα προηγουμενα φροντιστηρια. Αντε τωρα να της εξηγεις της ηλιθιας τί συνεβη στην καθε περιπτωση! δεν θεωρω οτι την αφορα, ειναι πολυ αδιακριτη η ερωτηση.
3ον) Τί ωρομισθιο επαιρνα στο προηγουμενο φροντιστηριο. Ξερετε τωρα, για να μου δινει τα ιδια ή και λιγοτερα.
4ον) Αν εχω καποιον να μου κραταει τα παιδια. Καλα μωρη ηλιθια, αν δεν το ειχα κανονισει και υπολογισει αυτο, θα ερχομουν για δουλεια?
5ον) Τι δουλεια κανει ο αντρας μου Αυτο κι αν με εκανε τουρμπο! Τί σχεση μπορει να εχει αυτο με την οποια δικη μου επαγγελματικη ικανοτητα? Με αλλους που το συζητησα μου ειπαν οτι προφανως ρωτανε για να ειναι καλυμμενοι σε περιπτωση που κανουν αυθαιρεσιες, π.χ. αν της ελεγα οτι ο συζυγος δουλευει στην εφορια ή στο ικα, δεν θα μπορουσε να μην κανει κανονικη προσληψη ή να μην βαζει ολα τα ενσημα κτλ. γιατι θα φοβοταν.
Μετα ΚΑΙ απο αυτην την εμπειρια και εχοντας δουλεψει σε αρκετα φροντιστηρια ολα αυτα τα χρονια, δηλωνω αηδιασμενη απο την μεσαιωνικη κατασταση που ειμαστε αναγκασμενοι να βιωνουμε εμεις οι εκπαιδευτικοι στον ιδιωτικο τομεα. Φυσικα και δεν θελω να δουλεψω εκει πλεον, και σε περιπτωση που μου τηλεφωνησουν, εχω ετοιμη την απαντηση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2016, 10:27:30 πμ »
Δεν μου φανηκαν παραλογες..να ξερεις.
Αν σε παρει να πας..!
Δεν ειναι ευκολο πια να βρεις δουλεια ακομα και σε φρον.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2016, 10:48:44 πμ »
 Για τι μηνιάτικο μιλάμε  στα φροντιστήρια αυτά τα χρόνια?
  

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:25:43 πμ »
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εαν ησουν χρονια στον ιδιωτικο τομεα ..θα επρεπε πια να εχεις συνηθισει...Ο εργοδοτης επιλεγει με προσωπικα του στανταρ αυτον τον εργαζομενο που θα πληρωνει ..Παντα γινονταν αυτο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:26:19 πμ »
Δεν μου φανηκαν παραλογες..να ξερεις.
Αν σε παρει να πας..!
Δεν ειναι ευκολο πια να βρεις δουλεια ακομα και σε φρον.
δεν ειναι παραλογο να ρωταει τι δουλεια κανει ο αντρας μου? τον αντρα μου θα προσλαβει ή εμενα? δεν ειναι παραλογο το οτι δεν ρωτησε ΤΙΠΟΤΑ σχετικο με τις σπουδες μου? δεν ειναι παραλογο το οτι ρωτησε τι ωρομισθιο επαιρνα στο προηγουμενο φροντιστηριο? Τί την αφορα αυτο? Αλλος εργοδοτης ο ενας, αλλος ο αλλος. Το οτι κατεβασε τα μουτρα οταν εμαθε οτι εχω δυο παιδια ηλικιας 5 και 9ετων τί ειναι? Αυτη θα μου τα μεγαλωσει? Οταν ενας εν δυναμει εργοδοτης κανει τετοιες ερωτησεις τη στιγμη που δεν εχει καμια δικαιοδοσια πανω σου, φαντασου τί θα κανει σε περιπτωση που σε προσλαβει. Συγγνωμη αλλα ειμαι εκπαιδευτικος, δεν σπουδαζα τοσα χρονια για να με αντιμετωπιζουν ως εν δυναμει δουλακι. Ετσι θεωρω οτι πρεπει να σκεφτονται ολοι οι συναδελφοι και να μην γινονται χαλακι στα ποδια του εκαστοτε λιγουρη εργοδοτη.

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:28:19 πμ »
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εαν ησουν χρονια στον ιδιωτικο τομεα ..θα επρεπε πια να εχεις συνηθισει...Ο εργοδοτης επιλεγει με προσωπικα του στανταρ αυτον τον εργαζομενο που θα πληρωνει ..Παντα γινονταν αυτο...
οχι, δεν το εχω συνηθισει ακομα και ουτε προκειται. Μετραω πανω απο 10 χρονια στον ιδιωτικο τομεα αλλα αυτη η κακοηθεια ειναι κατι που δεν το δεχομαι.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:29:58 πμ »
Να μην πας λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:31:06 πμ »
Για τι μηνιάτικο μιλάμε  στα φροντιστήρια αυτά τα χρόνια?
αν σκεφτεις οτι στα κεντρα ξενων γλωσσων το ωρομισθιο κυμαινεται απο 3 εως 7 ευρω κατα μεσο ορο, υπολογισε επι ποσες ωρες την εβδομαδα και βγαλε συνολο. Μιλαμε για πλουτο, οχι αστεια.

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:32:14 πμ »
Να μην πας λοιπον...
εννοειται πως οχι.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:41:38 πμ »
Κοιτα..και εμενα το 2004 μου λεγανε να παω σε φρον για 12 την ωρα..και τους ελεγα...πατε καλα...
Και εγω θα ηθελα να ξερω τι δουλεια κανει ο αντρας σου αν ηθελα να σε παρω στην δουλεια μου,επισης ια ηθελα να ξερω γιατι εφυγες απο τα αλλα φρον..πχ εσυ μπορει να τραβας κρ πανικου και καθε βδομαδα να χανεις ωρες...πχ2 να ειχες τσακωθει με τα αφεντικα σου...πχ3 γιατι απλα θελω να ξερω τι ατομο εισαι...πχ4 αφεντικο ειμαι ρωταω οτι θελω...
Οπως σου ειπαν...κλασικες ερωτησεις..

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:47:20 πμ »
Κοιτα..και εμενα το 2004 μου λεγανε να παω σε φρον για 12 την ωρα..και τους ελεγα...πατε καλα...
Και εγω θα ηθελα να ξερω τι δουλεια κανει ο αντρας σου αν ηθελα να σε παρω στην δουλεια μου,επισης ια ηθελα να ξερω γιατι εφυγες απο τα αλλα φρον..πχ εσυ μπορει να τραβας κρ πανικου και καθε βδομαδα να χανεις ωρες...πχ2 να ειχες τσακωθει με τα αφεντικα σου...πχ3 γιατι απλα θελω να ξερω τι ατομο εισαι...πχ4 αφεντικο ειμαι ρωταω οτι θελω...
Οπως σου ειπαν...κλασικες ερωτησεις..
γιατι θελεις να ξερεις τι δουλεια κανει ο αντρας μου? για εξηγησε μου. η φυση της δουλειας του με κανει εμενα καλη ή κακη εκπαιδευτικο? μηπως να τους πω τι δουλεια κανει και η ξεδερφη μου?
Επισης, στην εποχη που ζουμε, ειναι τουλαχιστον αναμενομενο να χανεις τη δουλεια σου ευκολα και να μην εισαι στο ιδιο φροντιστηριο για 20 χρονια, ετσι δεν ειναι? Γιατι ημουν εγω υποχρεωμενη να της πω οτι απο το ενα φροντιστηριο δεν με ξαναπηραν επειδη εμεινα εγκυος στο δευτερο παιδι μου (παρολο που εβγαλα τη χρονια κανονικοτατα και χωρις καμια απουσια), ή οτι απο το αλλο εγω επελεξα να φυγω επειδη δεν μας πληρωναν? ηΗ ολη συνεντευξη ηταν ενα καθαρο κουτσομπολιο και τιποτα αλλο, χωρις ιχνος επαγγελματισμου.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:55:24 πμ »
1)οπως ειπες κουτσομπολιο
2)αν ο αντρας σου ειναι γιατρος και εσυ δουλευεις για χομπι,μπορει να κανεις παραπονα ευκολα
3)ειναι στρατ και του χρονου ισως να παρει ματαθεση..και να μην θελει να αλλαζει συνεχεια καθηγητες
4)ανεργος..για να καταλαβει ποσο αναγκη εχεις την δουλεια

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 19, 2016, 12:04:28 μμ »
Κοιτα..και εμενα το 2004 μου λεγανε να παω σε φρον για 12 την ωρα..και τους ελεγα...πατε καλα...
Και εγω θα ηθελα να ξερω τι δουλεια κανει ο αντρας σου αν ηθελα να σε παρω στην δουλεια μου,επισης ια ηθελα να ξερω γιατι εφυγες απο τα αλλα φρον..πχ εσυ μπορει να τραβας κρ πανικου και καθε βδομαδα να χανεις ωρες...πχ2 να ειχες τσακωθει με τα αφεντικα σου...πχ3 γιατι απλα θελω να ξερω τι ατομο εισαι...πχ4 αφεντικο ειμαι ρωταω οτι θελω...
Οπως σου ειπαν...κλασικες ερωτησεις..

Δηλαδή 12 Ευρώ την ώρα τότε ήτανε λίγα? λολ, το ιδιαίτερο πόσο πήγαινε?? 20???

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεντευξη σε φροντιστηριο
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 19, 2016, 12:09:02 μμ »
Τι να σου πω..αλλα τοτε το 50 ευρω την ωρα δεν ηταν κατι τρελλλλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.