*

Αποστολέας Θέμα: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;  (Αναγνώστηκε 6993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nicolrap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« στις: Αύγουστος 19, 2016, 04:19:03 μμ »
Καλησπέρα,
Έχω τελειωσεί το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής και τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι για κατατακτήριες σε μια άλλη σχολή. Είμαι ανάμεσα στη σχολή νηπιαγωγών και στη σχολή λογοθεραπείας. Ποια απο τις δύο θεωρείτε καλύτερη; Με ενδιαφέρουν και τα δυο αυτά γνωστικά αντικείμενα για αυτό είμαι και σε δίλημμα. Την επιλογή του μεταπτυχιακού την έχω αφήσει στην άκρη γιατί θεωρώ οτι ένα δεύτερο πτυχίο με ενδιαφέρει περισσότερο, δεδομένου οτι δεν με ενδιαφέρει η επιλογή της ειδικής αγωγής. Ποια είναι η γνώμη σας;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:08 »

Αποσυνδεδεμένος C.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2016, 07:55:35 μμ »
Θα πρότεινα λογοθεραπεία, είναι πολύ καλύτερα τα ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος Mariska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Primary School Teacher
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2016, 09:10:51 μμ »
Φυσικά λογοθεραπεία! Δεν συγκρίνεται από άποψη αποκατάστασης με το νηπιαγωγών. Και με ένα μεταπτυχιακό στην ειδική θα είσαι Λογοθεραπεύτρια-Ειδική Παιδαγωγός.Πιστεύω από τις καλύτερες διαθέσιμες επιλογές με πολύ καλές προοπτικές αποκατάστασης.
The only thing that overcomes hard luck is hard work.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2016, 09:38:33 μμ »
Στη θέση σου θα αφηνα τις υποκειμενικες απόψεις τρίτων και θα επισκεπτόμουν σοβαρά και υπευθυνα κάποιο Κέντρο Διασύνδεσης Πανεπιστημίου για να μιλησω με καποιον επαγγελματικο συμβουλο. Μη βαζεις διλήμματα σε διαβουλευση, επειδή θα βρεις επισφαλεις λυσεις στο ζήτημά σου.





Καλησπέρα,
Έχω τελειωσεί το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής και τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι για κατατακτήριες σε μια άλλη σχολή. Είμαι ανάμεσα στη σχολή νηπιαγωγών και στη σχολή λογοθεραπείας. Ποια απο τις δύο θεωρείτε καλύτερη; Με ενδιαφέρουν και τα δυο αυτά γνωστικά αντικείμενα για αυτό είμαι και σε δίλημμα. Την επιλογή του μεταπτυχιακού την έχω αφήσει στην άκρη γιατί θεωρώ οτι ένα δεύτερο πτυχίο με ενδιαφέρει περισσότερο, δεδομένου οτι δεν με ενδιαφέρει η επιλογή της ειδικής αγωγής. Ποια είναι η γνώμη σας;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:08 »

Αποσυνδεδεμένος nicolrap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:20:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Εννοείται οτι θα το κοιτάξω όσον αφορά το γραφείο διασύνδεσης. Γνωρίζει κανείς τη δυσκολία των θεμάτων γενικότερα στις κατατακτήριες και αν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός εισαχθέντων;

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:47:22 πμ »
Θεωρητικά με τις κατατακτήριες εξετάσεις, μπορούν να περάσουν τόσα άτομα όσα αντιστοιχούν στο 12% των εισακτεων. Πλέον και οι πτυχιούχοι πανεπιστημίων ,τει & σχολών διετούς φοίτησης (πχ. αστυφυλάκων διεκδικούν το ίδιο ποσοστό, παλιά είχαν διαφορετική ποσόστωση). Βέβαια δεν είναι απόλυτο το 12% .Σε σχολές με πολλούς εισακτεους πράγματι παίρνουν αρκετά άτομα με κατατακτηριες πχ φιλολογία, νομική (30-40 άτομα). Στην εργοθεραπεια ας πούμε παίρνουν κάθε χρόνο μόνο 2 άτομα. Καλό είναι να δεις τι συμβαίνει στη λογοθεραπεία. Προσωπικά, θεωρώ καλύτερη επιλογή τη λογοθεραπεία - όπου δε γίνεται λογοθεραπευτης κάποιος χωρίς βασικό πτυχίο, αυτό σταμάτησε - οπότε και άδεια ασκήσεως βγάζουν μόνο οι απόφοιτοι των τει & αναγνωρισμένων πανεπιστημιακών σχολών του εξωτερικού. Επομένως, δεν μπορούν πια οι φιλόλογοι, οι ψυχολόγοι, οι δάσκαλοι κοκ να είναι λογοθεραπευτες μόνο κάνοντας μεταπτυχιακό. Αυτό τελείωσε. Αρα, πιστεύω ότι οι πτυχιούχοι λογοθεραπειας θα έχουν ακόμη πιο καλές επαγγελματικές προοπτικές. Σίγουρα η λογοθεραπεία έχει μεγαλύτερη αποκατάσταση από τα τμήματα νηπιαγωγών. Και σαν επάγγελμα ενώ το έχουμε συνδέσει με τα παιδιά κυρίως, απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και αφορά προβλήματα λόγου, δυσφαγιες κ.α. Και κάτι επιμορφωτικό :το τμήμα λογοθεραπειας στα Γιάννενα μου φαίνεται πολύ οργανωμένο (στο open.courses την ηλεκτρονική πλατφόρμα μαθημάτων από όλα τα πανεπιστήμια & τει έχει τα 2/3 των προπτυχιακών μαθημάτων του τμήματος). Μιλάμε για 23-25 μαθήματα από τα 39,πλούσιο υλικό όχι μόνο για λογοθεραπευτες αλλά για όσους ασχολούνται με ειδική αγωγή :) .Οπότε θα μπορούσες να ρίξεις μια αναλυτική ματιά στα μαθήματα, να δεις αν σε ενδιαφέρουν. Συμφωνώ να επισκεφτείς το γραφείο διασύνδεσης και να ενημερωθείς από τις ιστοσελίδες των σχολών για το πρόγραμμα σπουδών, τις εξετάσεις & την ύλη, τους επιτυχόντες. Τέλος, στα τμήματα λογοθεραπειας περνάς και από μια μικρή συνέντευξη για να δουν αν έχεις προβλήματα άρθρωσης, λόγου (δεν είναι κάτι τρομερό). Οποιος έχει δυσλεξία, δεν μπορεί να γίνει λογοθεραπευτης. Καλή επιτυχία :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος nicolrap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2016, 10:01:59 πμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Βασικά σκέφτομαι το νηπιαγωγών δεδομένου οτι θα μου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα συναφή με τα δικά μου και έτσι θα χρειάζομαι λιγότερο χρόνο. Το μόνο που με προβληματίζει στο Τει Ιωαννίνων, για το οποίο ενδιαφέρομαι, είναι οτι η ύλη για τις εξετάσεις είναι πολύ γενική χωρίς να τονίζονται τα στοιχεία που χρειάζονται και απλά δίνοντας 3 βιβλία για το κάθε μάθημα ως βιβλιογραφία. Γενικά αν μιλήσω με κάποιοβ απο το τμήμα  θα μπορούσε ν με διαφωτίσει σε αυτό ή οι κατατακτηρίες δεν μπορούν να συγκριθούν με μια εξεταστική που δίνουν αυτπί που φοιτούν τώρα ή που έχουν ήδη τελειώσει;

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:51:09 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Βασικά σκέφτομαι το νηπιαγωγών δεδομένου οτι θα μου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα συναφή με τα δικά μου και έτσι θα χρειάζομαι λιγότερο χρόνο. Το μόνο που με προβληματίζει στο Τει Ιωαννίνων, για το οποίο ενδιαφέρομαι, είναι οτι η ύλη για τις εξετάσεις είναι πολύ γενική χωρίς να τονίζονται τα στοιχεία που χρειάζονται και απλά δίνοντας 3 βιβλία για το κάθε μάθημα ως βιβλιογραφία. Γενικά αν μιλήσω με κάποιοβ απο το τμήμα  θα μπορούσε ν με διαφωτίσει σε αυτό ή οι κατατακτηρίες δεν μπορούν να συγκριθούν με μια εξεταστική που δίνουν αυτπί που φοιτούν τώρα ή που έχουν ήδη τελειώσει;
Πιστεύω ότι αν βρεις κάποιον φοιτητή ή απόφοιτο θα μπορούσε να σε κατατοπισει ως προς την ύλη. Συνήθως η κάθε σχολή βγάζει ύλη γενική, συχνά χωρίς βιβλιογραφία, ή όταν υπάρχει βιβλιογραφία δίνουν πολλά βιβλία. Και στη δική μου σχολή ,προτείνουν πιο πολλά βιβλία (ενώ στην ουσία είναι 3),καθώς στην κανονική εξεταστική από εκεί μας εξετάζουν. Αυτό το επισημαινω και εγώ στους υποψηφίους. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα θέματα των κατατακτηριων είναι πιο απαιτητικά από τα θέματα που δίνονται στην κανονική εξεταστική. Ετσι έχω ακούσει γενικά. Πάντως σίγουρα ένας φοιτητής ή απόφοιτος θα μπορούσε να σου δώσει κάποιες κατευθυντηριες πχ τι να προσέξεις πιο πολύ, που να εστιάσεις.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος nicolrap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2016, 05:50:29 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές απαντήσεις σου γιατί η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω και καλά τι συμβαίνει με τις κατατακτήριες.

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες σε νηπιαγωγων η λογοθεραπεια;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2017, 04:24:56 μμ »
έδωσες για λογοθεραπεία τελικά; μπορείς να με κατευθύνεις λίγο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.