*

Αποστολέας Θέμα: 1η φορά σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 8898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1η φορά σε φροντιστήριο
« στις: Αύγουστος 23, 2016, 02:46:38 μμ »
Το απόγευμα πάω 1η φορα για συνέντευξη σε φροντιστήριο. τι πρεπει να προσεξω?? Τα λεφτά και τα ενσημα?? Που πρεπει να μπω για να δω ποσά λεφτα πρεπει να παίρνω??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2016, 03:16:37 μμ »
Τα νόμιμα, που μπορεί να σου δώσει *αν θέλει* ο εργοδότης σου, είναι περίπου 3,5 με 4 ευρώ την ώρα, μεικτά.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2016, 03:20:16 μμ »
Για να μην σε τρομάξω, η φράση *αν θέλει* εννοεί ότι αυτά είναι τα λιγότερα που μπορεί νόμιμα να σου δώσει.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2016, 09:29:15 μμ »
Τλκ θα είναι με ΙΚΑ και ενσημα κανονικά.. 10 με 12 ευρώ η ωρα.. 8 ώρες περίπου ίσως και περισσότερες ανάλογα με τα άτομα.  Για πρώτη δουλεια καλά είναι τα λεφτά αλλά θα ήθελα περισσότερες ώρες.. Εγώ όμως διάβαζα να δώσω μεταπτυχιακο τώρα το Σεπτέμβρη στα παιδαγωγικά.

Αρα δουλειά με μετρια λεφτα (θα πληρωνω σπιτι εξοδα και θα τσονταρουν οι γονεις) ή μεταπτυχιακο??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2016, 09:48:32 μμ »
αν κάνεις το μεταπτυχιακο δν θα εχεις εξοδα? συγνωμη για την ερωτηση αλλά προσπαθω να καταλαβω το διλημμα. παντως η αμοιβη ειναι πολυ καλη. η γνωμη μου ειναι να μην κλεινεις πορτες κ παράλληλα με τις σπουδες σου να αποκτας κ εργασιακη εμπειρια. καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2016, 09:49:24 μμ »
Τλκ θα είναι με ΙΚΑ και ενσημα κανονικά.. 10 με 12 ευρώ η ωρα.. 8 ώρες περίπου ίσως και περισσότερες ανάλογα με τα άτομα.  Για πρώτη δουλεια καλά είναι τα λεφτά αλλά θα ήθελα περισσότερες ώρες.. Εγώ όμως διάβαζα να δώσω μεταπτυχιακο τώρα το Σεπτέμβρη στα παιδαγωγικά.

Αρα δουλειά με μετρια λεφτα (θα πληρωνω σπιτι εξοδα και θα τσονταρουν οι γονεις) ή μεταπτυχιακο??

Νομίζω πως μπορείς να τα κάνεις και τα 2 ταυτόχρονα. Οι 8 ώρες δεν είναι απαγορευτικές για μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2016, 09:52:45 μμ »
10 ή 12 όμως; Έχει μεγάλη διαφορά..

Όσο για το τελευταίο ερώτημα: και τα 2. Στα μεταπτυχιακά τα περισσότερα μαθήματα συνήθως είναι πρωί προς μεσημέρι (ανάλογα και το τμήμα βέβαια, αρκεί να το τσεκάρεις στο τμήμα που σε ενδιαφέρει). Είναι πια πολυτέλεια το δίλημμα "μεταπτυχιακές σπουδές ή εργασία".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2016, 10:04:48 μμ »
Εννοείται οτι θα έχω έξοδα αν πάω στο μεταπτυχιακο και θα τα πληρώνουν όλα οι γονεις αλλά είναι έξοδα για τις σπουδές μου ας πούμε και θα είναι τα τελευταία λεφτά που θα δώσουν για το μέλλον μου.. Ενω αν δεν το κάνω τώρα πιστεύω θα το αφήσω.. Απο την αλλη θα αποκτησω προϋπηρεσία στο φροντιστηριο και στις μέρες μας μετράει ίσως παραπάνω απο μεταπτυχιακό..

Δεν μπορώ να τα κάνω μαζι γιατί το μεταπτυχιακο είναι σε αλλη πόλη..

Και εμένα πλ καλά μου φαίνονται τα λεφτά σε σχέση με όσα διάβασα εδώ μέσα.. Γνκ ήμουν τυχερή γιατί το φροντιστήριο είχε μονο εναν καθηγητή φιλόλογο γιατί ηταν γνωστό για τα θετικά του μαθήματα και φέτος αποφάσισαν να κάνουν και θεωρητικά μαθήματα και εγώ χωρίς να το ξέρω είχα παει πέρσι βιογραφικό και με πήραν φέτος..

Θα το οριστικοποιήσουμε την αλλη βδομάδα. Εγώ λέω να πάω να δώσω και το μεταπτυχιακο και αν περάσω τις εξετάσεις θα πάω εκεί.. Να τους πω για το μεταπτυχιακο ή όχι?? Οι εξετασεις μαλλον θα ειναι τελη σεπτεμβρη.Αν κάνουμε τη σύμβαση ποτε θα την κάνουμε??

Και κάτι άλλο αν με πάρουν στο μεταπτυχιακο μπορω να κάνω διακοπή σπουδών για ενα χρόνο??
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2016, 10:07:47 μμ από ElisaPDE »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 23, 2016, 10:12:29 μμ »
Δεν ξέρουν ποσα θα είναι τα λεφτά γιατί ακόμα γίνονται εγγραφές.. Στη χειρότερη 10 στην καλύτερη 12.. Όσο μεγαλύτερα τμήματα περισσότερα λεφτά όσο λιγότερα άτομα λιγότερα λεφτά.. Γενικά δεν έχουν μεγάλη πελατεία στα θεωρητικά και τώρα προσπαθούν να τη χτίσουν γι αυτό..

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2016, 10:17:01 μμ »
Εννοείται οτι θα έχω έξοδα αν πάω στο μεταπτυχιακο και θα τα πληρώνουν όλα οι γονεις αλλά είναι έξοδα για τις σπουδές μου ας πούμε και θα είναι τα τελευταία λεφτά που θα δώσουν για το μέλλον μου.. Ενω αν δεν το κάνω τώρα πιστεύω θα το αφήσω.. Απο την αλλη θα αποκτησω προϋπηρεσία στο φροντιστηριο και στις μέρες μας μετράει ίσως παραπάνω απο μεταπτυχιακό..

Δεν μπορώ να τα κάνω μαζι γιατί το μεταπτυχιακο είναι σε αλλη πόλη..

Και εμένα πλ καλά μου φαίνονται τα λεφτά σε σχέση με όσα διάβασα εδώ μέσα.. Γνκ ήμουν τυχερή γιατί το φροντιστήριο είχε μονο εναν καθηγητή φιλόλογο γιατί ηταν γνωστό για τα θετικά του μαθήματα και φέτος αποφάσισαν να κάνουν και θεωρητικά μαθηματικά και εγώ χωρίς να το ξέρω είχα παει πέρσι βιογραφικό και με πήραν φέτος..

Θα το οριστικοποιήσουμε την αλλη βδομάδα. Εγώ λέω να πάω να δώσω και το μεταπτυχιακο και αν περάσω τις εξετάσεις θα πάω εκεί.. Να τους πω για το μεταπτυχιακο ή όχι?? Οι εξετασεις μαλλον θα ειναι τελη σεπτεμβρη.Αν κάνουμε τη σύμβαση ποτε θα την κάνουμε??

Και κάτι άλλο αν με πάρουν στο μεταπτυχιακο μπορω να κάνω διακοπή σπουδών για ενα χρόνο??

Προφανώς και δεν θα τους πεις για το μεταπτυχιακό. Θα φανείς αναξιόπιστη. Το ίδιο θα συμβεί αν υπογράψεις τη σύμβαση και τους παρατήσεις στα κρύα του λουτρού. Αν πεις ότι θα μείνεις στο φροντιστήριο, θα πρέπει να μείνεις εκεί. Είναι θέμα συνέπειας και επαγγελματισμού. Επίσης, δε θέλεις να αποκτήσεις τη φήμη ότι κρέμασες το φροντιστήριο στην πόλη που μένεις, μάλλον θα το βρεις μπροστά σου αργότερα.

Μπορείς να κάνεις διακοπή σπουδών για ένα χρόνο. Καλύτερα να ρωτήσεις τη γραμματεία για τη διαδικασία. Αλλά από τη στιγμή που έχεις βρει δουλειά σε φροντιστήριο και μάλιστα στην πόλη σου, εγώ θα πρότεινα να την κρατήσεις. Μέσα από το φροντιστήριο και το δίκτυο γνωριμιών της οικογένειας, μπορεί να προκύψουν ιδιαίτερα αργότερα. Και σκέψου για μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως, ώστε να έχεις τα πλεονεκτήματα και των δύο.

Η τρίτη επιλογή -η πιο δύσκολη- είναι να τα κάνεις και τα δύο, εφόσον η χιλιομετρική απόσταση το επιτρέπει. Έχει υπάρξει κόσμος που έχει κάνει μεταπτυχιακά σε πόλη 100-200 χμ απόσταση, με πολύ κούραση βέβαια. Θα πονέσει, αλλά ίσως και να αξίζει τον κόπο τώρα που είσαι μικρή και έχεις αντοχές!!!

Όπως και να 'χει, νομίζω ότι όλοι συγκλίνουμε σε ένα πράγμα: Αυτή την εποχή, δεν κλείνεις πόρτες σε καμία περίπτωση!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2016, 10:20:41 μμ »
10 ή 12 όμως; Έχει μεγάλη διαφορά..

Όσο για το τελευταίο ερώτημα: και τα 2. Στα μεταπτυχιακά τα περισσότερα μαθήματα συνήθως είναι πρωί προς μεσημέρι (ανάλογα και το τμήμα βέβαια, αρκεί να το τσεκάρεις στο τμήμα που σε ενδιαφέρει). Είναι πια πολυτέλεια το δίλημμα "μεταπτυχιακές σπουδές ή εργασία".
Εγώ νομίζω στα περισσότερα μεταπτυχιακά τα μαθήματα είναι απόγευμα (συνήθως 2-3 απογεύματα τη βδομάδα), και ένας λόγος είναι ότι πολλοί δουλεύουν πρωινά.

Επίσης, κάποια μπορούν να δώσουν και αναβολή 1 έτους, αλλά αυτό πρέπει να το ρωτήσει εκεί.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 23, 2016, 10:23:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. :)

Βασικά είναι η πόλη που σπούδαζα και δεν θα με χαλαγε να μείνω εδώ εφόσον δεν θέλω να γυρίσω στον τόπο μου, μπορεί και να του κάνω και να με κρατήσει και να μου αυξήσει τις ώρες..

Η απόσταση του μεταπτυχιακου είναι Βολος Θεσσαλονίκη και δεν με ψήνει να τα κάνω ταυτόχρονα. Θα πάρω αύριο στη γραμματεία να ρωτησω για αναβολή σπουδών..

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 23, 2016, 10:26:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. :)

Βασικά είναι η πόλη που σπούδαζα και δεν θα με χαλαγε να μείνω εδώ εφόσον δεν θέλω να γυρίσω στον τόπο μου, μπορεί και να του κάνω και να με κρατήσει και να μου αυξήσει τις ώρες..

Η απόσταση του μεταπτυχιακου είναι Βολος Θεσσαλονίκη και δεν με ψήνει να τα κάνω ταυτόχρονα. Θα πάρω αύριο στη γραμματεία να ρωτησω για αναβολή σπουδών..

Θα μπορούσες ίσως, να δεις επίσης ποιες μέρες έχει μαθήματα το μεταπτυχιακό.
Συχνά έχουν μαθήματα μόνο 2 φορές την εβδομάδα.
Στο Βόλο υπάρχουν και κάποια που έχουν μαθήματα μόνο Παρασκευή-Σάββατο.
Θα μπορούσες να πεις στο φροντιστήριο να σε βάλουν τις άλες μέρες μάθημα και να προσπαθήσεις να το συνδυάσεις.

Δικό σου θέμα και δική σου απόφαση....

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σαραφίδης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2016, 11:12:01 μμ »
Αφού βρήκες την χρυσή ευκαιρία να την αξιοποιήσεις. Μην κλείνεις πόρτες σε καμία περίπτωση και δη στις μέρες μας. Το εύλογο ερώτημα είναι το πως κατάφερες να προσληφθείς την στιγμή που όλα τα φροντιστήρια ζητούν προυπηρεσία τουλάχιστον 5ετή. Κηνύγα το γιατί τέτοιες ευκαιρίες δεν παρουσιάζονται κάθε μέρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.