*

Αποστολέας Θέμα: 1η φορά σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 8931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 24, 2016, 12:22:13 πμ »
Τρολαρεις; Χρυση ευκαιρια η δουλεια σε φροντιστηριο; Σιγα μη κερδισε και το τζοκερ:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:02 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 24, 2016, 01:59:44 πμ »
Πετάω και εγώ τα two cents μου λολ! 12 Ευρώ με ΙΚΑ/1 διδακτική ώρα (14,5 περίπου μεικτά) έπαιρνα το 2007 σε κεντρικό Κολέγιο Αθήνα (χωρίς δώρα όμως). Αν τώρα σου δίνουν τόσα (ίσως και δώρα???)+ προοπτική για να μείνεις, να 'φτιάξεις' όνομα, μέσα από τις τάξεις να βρεις πελάτες/συστάσεις+ θερινά μαθήματα+ έκτακτα ιδιαίτερα για Πανελλαδικές go for it!

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 24, 2016, 04:26:20 μμ »
Τρολαρεις; Χρυση ευκαιρια η δουλεια σε φροντιστηριο; Σιγα μη κερδισε και το τζοκερ:)

Φυσικά και είναι χρυσή ευκαιρία.

Σκέψου μόνο ότι ο καθηγητής του φροντιστηρίου στην 1 διδακτική ώρα που κάνει μάθημα τον βλέπουν πολύ περισσότερα παιδιά από το... ένα που τον βλέπει στο ιδιαίτερο. Άρα αποκτάει όνομα πιο γρήγορα.

Αν τα ένσημα κολλιούνται κανονικά, θα πάρει βιβλιάριο υγείας.

Αν τα ένσημα είναι αρκετά, θα πάρει και ταμείο ανεργίας.

Μπορεί η αμοιβή αυτή καθεαυτή να μην είναι όσο στα ιδιαίτερα, αλλά κερδίζεις άλλα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 24, 2016, 05:46:19 μμ »
Στην αρχή έτσι ωραία τα λένε-όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι ,είμαι παθων και μένα πέρσι μου είχαν πει 12ε/ωρα και ασφάλιση, πράγμα το οποίο ποτέ δεν είδα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:02 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 24, 2016, 06:22:19 μμ »

Αν κάποιος δεν έχει διδακτική εμπειρία, καλύτερα να την αποκτήσει και μετά να επιλέξει μεταπτυχιακό. Να τα δει στην πράξη.

1ον και θα καταλάβει πως είναι η πραγματική δουλειά του εκπαιδευτικού (αν και στο φροντιστήριο είναι αλλιώς η δουλειά)

2ον θα καταλάβει καλύτερα τη θεωρία στο μεταπτυχιακό

Άρα πρέπει να προηγηθεί η δουλειά..

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 24, 2016, 07:20:34 μμ »
Φυσικά και είναι χρυσή ευκαιρία.

Σκέψου μόνο ότι ο καθηγητής του φροντιστηρίου στην 1 διδακτική ώρα που κάνει μάθημα τον βλέπουν πολύ περισσότερα παιδιά από το... ένα που τον βλέπει στο ιδιαίτερο. Άρα αποκτάει όνομα πιο γρήγορα.

Αν τα ένσημα κολλιούνται κανονικά, θα πάρει βιβλιάριο υγείας.

Αν τα ένσημα είναι αρκετά, θα πάρει και ταμείο ανεργίας.

Μπορεί η αμοιβή αυτή καθεαυτή να μην είναι όσο στα ιδιαίτερα, αλλά κερδίζεις άλλα πράγματα. 10-12 είναι στα διπλώματα πλέον στα Αγγλικά οπότε it's ok  ;D

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 24, 2016, 10:38:09 μμ »
Στην αρχή έτσι ωραία τα λένε-όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι ,είμαι παθων και μένα πέρσι μου είχαν πει 12ε/ωρα και ασφάλιση, πράγμα το οποίο ποτέ δεν είδα...

Δεν είναι όλοι ίδιοι.

Αν κάποιος δεν έχει διδακτική εμπειρία, καλύτερα να την αποκτήσει και μετά να επιλέξει μεταπτυχιακό. Να τα δει στην πράξη.

1ον και θα καταλάβει πως είναι η πραγματική δουλειά του εκπαιδευτικού (αν και στο φροντιστήριο είναι αλλιώς η δουλειά)

2ον θα καταλάβει καλύτερα τη θεωρία στο μεταπτυχιακό

Άρα πρέπει να προηγηθεί η δουλειά..

Συμφωνώ. Ένα βιογραφικό γεμάτο με δουλειά είναι πάντα προτιμότερο από ένα βιογραφικό γεμάτο με χαρτιά.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 24, 2016, 11:15:56 μμ »
Φυσικά και είναι χρυσή ευκαιρία.

Σκέψου μόνο ότι ο καθηγητής του φροντιστηρίου στην 1 διδακτική ώρα που κάνει μάθημα τον βλέπουν πολύ περισσότερα παιδιά από το... ένα που τον βλέπει στο ιδιαίτερο. Άρα αποκτάει όνομα πιο γρήγορα.

Αν τα ένσημα κολλιούνται κανονικά, θα πάρει βιβλιάριο υγείας.

Αν τα ένσημα είναι αρκετά, θα πάρει και ταμείο ανεργίας.

Μπορεί η αμοιβή αυτή καθεαυτή να μην είναι όσο στα ιδιαίτερα, αλλά κερδίζεις άλλα πράγματα.
Εκει καταντησαμε δυστυχως, τα αυτονοητα να θεωρουνται χρυση ευκαρια και να λεμε κ ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 25, 2016, 10:09:21 πμ »
Αν κάποιος δεν έχει διδακτική εμπειρία, καλύτερα να την αποκτήσει και μετά να επιλέξει μεταπτυχιακό. Να τα δει στην πράξη.

1ον και θα καταλάβει πως είναι η πραγματική δουλειά του εκπαιδευτικού (αν και στο φροντιστήριο είναι αλλιώς η δουλειά)

2ον θα καταλάβει καλύτερα τη θεωρία στο μεταπτυχιακό

Άρα πρέπει να προηγηθεί η δουλειά..



Πολύ σωστά...και γενικά στο εξωτερικό έτσι γίνεται...πρώτα βρίσκεις εργασία και μετά,αν χρειάζεται στην δουλειά σου κάνεις ένα μεταπτυχιακό σχετικό....μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή μανία για την τυφλή απόκτηση τίτλων, πτυχίων, μεταπτυχιακών, διδακτορικών, χωρίς, πολλές φορές προφανή στόχο και σκοπό

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 25, 2016, 11:26:35 πμ »
 Όταν τα μεταπτυχιακά κλπ. κρίνουν την πρόσληψη, εννοείται οτι θα υπάρχει αυτό το κυνήγι τίτλων. Γενικά εδώ πολλά γίνονται ανάποδα και κυριαρχεί η αναξιοκρατία αλλά και η τάση (στον ιδιωτικό τομέα) να δίνουν όσο το δυνατό λιγότερα για να κερδίσουν αυτοί περισσότερα!
  

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 25, 2016, 11:44:03 πμ »
Όταν τα μεταπτυχιακά κλπ. κρίνουν την πρόσληψη, εννοείται οτι θα υπάρχει αυτό το κυνήγι τίτλων. Γενικά εδώ πολλά γίνονται ανάποδα και κυριαρχεί η αναξιοκρατία αλλά και η τάση (στον ιδιωτικό τομέα) να δίνουν όσο το δυνατό λιγότερα για να κερδίσουν αυτοί περισσότερα!

 Σωστά αυτά που λες greedo, μόνο που στην Ελλάδα η...πτυχιομανία είναι φαινόμενο που δεν υπάρχει πουθενά αλλού...όταν υπάρχει τέτοια ζήτηση για σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, η πίεση για υπάρξη όλο και ανώτερων προσόντων θα αυξάνει...πουθενά αλλού δεν υπάρχει αυτό στην έκταση που υπάρχει στην Ελλάδα, διότι πουθενά αλλού στον κόσμο δεν υπάρχει συλλογική κοινωνική εμμονή με τις σπουδές σε ΑΕΙ, για μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ...σε χώρες της βόρειας Ευρώπης για παράδειγμα πχ. Γερμανία μόνο ένα 30% πάει σε γενικό λύκειο που πιθανόν να οδηγήσει σε ΑΕΙ, το υπόλοιπο 70% των μαθητών πάει στα αντίστοιχα ΕΠΑΛ...στην Ελλάδα ισχύει το αντίθετο...όλο αυτό το παράλογο οδήγει και σε παράλογα αποτελέσματα...σε λίγο και μεταδιδακτορικό να έχεις σε ορισμένους κλάδους εργασίας στηνΕλλάδα λίγο θα είναι...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:06:48 μμ »
Συγχαρητήρια για την ευκαιρία αυτή που σου έτυχε και ελπίζω να πράξεις ό,τι σε συμφέρει περισσότερο!
Μου κάνει τρομερή αίσθηση το ωρομίσθιο που συμφωνήσατε. Τέτοιο ποσό στην Αθήνα δεν έχω ακούσει το τελευταίο διάστημα, προσωπικά το ανώτερο που είχα φτάσει ήταν 9,5 ευρώ καθαρά με 3 χρόνια προυπηρεσίας. Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους στ ότι είναι χρήσιμο τώρα που είσαι νέα να χτίσεις σιγά,σιγά την σταδιοδρομία σου και ανάλογα τις ανάγκες να κοιτάξεις μετέπειτα για μεταπτυχιακό.
Τελικά, φέτος ξεκίνησα και εγώ ύστερα από 8 χρόνια που το επιδίωκα. Είναι αρκετά κουραστική η καθημερινότητα και ο ελεύθερος χρόνος πολυτέλεια. Ζύγισε τι χρειάζεσαι πιο πολύ και σκέψου ότι όλα μαζί δεν θα είναι εύκολο να γίνουν εξίσου καλά. Η εργασία σε φροντιστήριο είναι αρκετά απαιτητική και τα ωράρια ανάλογα τις απαιτήσεις των μαθητών.

Εύχομαι καλή σχολική χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 25, 2016, 10:48:47 μμ »
Ρε παιδια ποιο φροντιστηριο δινει την σημερον εποχή 12€ την ώρα ; Εγω γιατι σε οσα πήγα μου ειπαν για 5€ ανα ώρα ;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά σε φροντιστήριο
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 26, 2016, 12:04:59 πμ »
Ρε παιδια ποιο φροντιστηριο δινει την σημερον εποχή 12€ την ώρα ; Εγω γιατι σε οσα πήγα μου ειπαν για 5€ ανα ώρα ;

εξαρτάται, πχ 2000-1 πρώην φίλος έπαιρνε 1.000 Δραχμές ανά ώρα, άλλοι παραπάνω, ε ακόμα και σήμερα υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.246 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.