*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 209296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #406 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 10:25:56 μμ »
Σας παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί να μου πει στην πρόταση: "ελεγετο δε και άλλα πολλά" το άλλα η το πολλά είναι το υποκείμενο της πρότασης και γιατί;
Όποιος μπορεί παρακαλώ να μου απαντήσει με σιγουριά γιατί οι απόψεις διίστανται μεταξύ 2 καθηγητριών στο σχολείο ενός μαθητή μου και δεν ξέρω ακριβώς πώς μπορώ να δικαιολογήσω την επιλογή του ενός ή του άλλου υποκειμένου.
σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:18 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #407 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 10:58:00 μμ »
Θα έλεγα το "άλλα", γιατί λειτουργεί ως αόριστη αντωνυμία στην πρόταση.
Αυτό φαίνεται αν εννοήσεις το "ταύτα" στην πρόταση, δηλ. "ελέγετο δε ταύτα και άλλα πολλά". Το "πολλά" θα μπορούσε και να λείπει  γιατί είναι πρόσθετη πληροφορία (ελέγετο ταυτα και άλλα), ενώ το "άλλα" δεν θα μπορούσε να λείπει γιατί είναι υποκείμενο  (*ελέγετο ταύτα και πολλά).




......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #408 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:45:40 μμ »
Συνάδελφοι από Θουκυδίδη φέτος θα διδαχθεί το βιβλίο 3?

Αποσυνδεδεμένος prigipessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #409 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 05:47:46 μμ »
οι παραγραφοι 37-43 απο Ξενοφωντα ειναι εκτος υλης ομως σε σχολειο της περιοχης μου τις διδασκουν κανονικα!εχει αλλαξει κατι;εσεις τισ διδασκετε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:18 »

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #410 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 10:28:29 μμ »
οι παραγραφοι 37-43 απο Ξενοφωντα ειναι εκτος υλης ομως σε σχολειο της περιοχης μου τις διδασκουν κανονικα!εχει αλλαξει κατι;εσεις τισ διδασκετε;;
Κατηγορηματικα ναι.iv κεφαλαιο 37-43 ειναι εντος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2015, 10:45:54 μμ από Ρεγγίνα Φιλίππου »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #411 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 02:10:51 μμ »
regina kalimera,sorry gia ta greeklish o h/y ehi provilma,koitaxa pali tin ili apo to site tou ipourgiou kai to 37 -43 ine ektos,mporis na to deis pali? euharisto

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #412 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 09:30:44 μμ »
regina kalimera,sorry gia ta greeklish o h/y ehi provilma,koitaxa pali tin ili apo to site tou ipourgiou kai to 37 -43 ine ektos,mporis na to deis pali? euharisto
Βλεπω πως κοπηκε. Δικιο εχεις.

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #413 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 02:26:34 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Μια ερωτηση που παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..στον Ξενοφώντα στο σημείο που αναφέρεται ότι οι Τριάκοντα ειχαν σκοτώσει σε 8μηνες περισσότερους Αθηναίους από ότι οι Πελοποννήσιοι σε 10 χρονια..Μπορεί κάποιος να μου πει..υπάρχουν ιστορικές πηγές που να αναφέρουν πόσοι σκοτώθηκαν αυτά τα 10χρόνια τελικά?πρόκειται για μια ερώτηση ενός μαθητη μου που ομολογω με εφερε σε δυσκολη θεση ..πώς είναι δυνατόν σε 8μηνες να σκοτώθηκαν περισσότεροι. Έχει κανείς καμια απάντηση? Διδάσκω το μ,άθημα πρώτη φορά και δεν ξέρω που μπορώ να βρω απάντηση σε αυτή την ερώτηση. ευχαριστώ πολύ!!!!

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #414 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 09:23:08 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Μια ερωτηση που παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..στον Ξενοφώντα στο σημείο που αναφέρεται ότι οι Τριάκοντα ειχαν σκοτώσει σε 8μηνες περισσότερους Αθηναίους από ότι οι Πελοποννήσιοι σε 10 χρονια..Μπορεί κάποιος να μου πει..υπάρχουν ιστορικές πηγές που να αναφέρουν πόσοι σκοτώθηκαν αυτά τα 10χρόνια τελικά?πρόκειται για μια ερώτηση ενός μαθητη μου που ομολογω με εφερε σε δυσκολη θεση ..πώς είναι δυνατόν σε 8μηνες να σκοτώθηκαν περισσότεροι. Έχει κανείς καμια απάντηση? Διδάσκω το μ,άθημα πρώτη φορά και δεν ξέρω που μπορώ να βρω απάντηση σε αυτή την ερώτηση. ευχαριστώ πολύ!!!!
Καλημερα. Κατα τον Ισοκρατη, Αρεοπαγιτικός 67, οι τριακοντα σκοτωσαν απο το Σεπτεμβριο του 404 εως τον Απριλη του 403, 1500 πολιτες χωρις δικη, ενω 5000 κετεφυγαν στον Πειραια. Για τον Πελοποννησιακο πολεμο το βιβλιο αναφερεται μονο στην περιοδο του Δεκελεικου πολεμου, 414-405.Εκει προφανως οι νεκροι ηταν πιο λιγοι απο οσους σκοτωσαν οι τριακοντα. Δεν αναφερεται σ΄ολο τον Πελοποννησιακο πολεμο.Δεν βρηκα κατι ομως για ακριβη αριθμο νεκρων στον Δεκελεικο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2015, 09:24:11 μμ από Ρεγγίνα Φιλίππου »

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1832
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #415 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 04:38:35 μμ »
Κατ' αρχάς ο αριθμός των 1500 που αναφέρει ο Ισοκράτης στον Ἀρεοπαγιτικό του φαίνεται ακριβής. Τον αναφέρει και στον λόγο του Κατὰ Λοχίτου 11, ενώ, εκτός απ' αυτόν, τον ίδιο αριθμό μνημονεύει και ο Αισχίνης (Κατὰ Κτησιφῶντος 235) και ο Αριστοτέλης (Ἀθηναίων Πολιτεία 35,4). Όσο για τον αριθμό των νεκρών του Δεκελεικού πολέμου, ούτε οι δικές μου πηγές αναφέρουν κάτι συγκεκριμένο, αλλά, όπως έγραψε και η Ρεγγίνα, "προφανως οι νεκροι ηταν πιο λιγοι απο οσους σκοτωσαν οι τριακοντα" - πράγμα που δεν είναι και πολύ περίεργο, αν σκεφτούμε τις ειδικές συνθήκες κάτω από τις οποίες έγιναν οι μαζικές δολοφονίες των πολιτών από τους τυράννους.
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #416 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:04:04 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #417 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:37:41 πμ »
συμπληρωματική ερώτηση :Δεν αναφέρεται ότι μετά την νίκη των Σπαρτιατών ο Λύσανδρος πέρα από τον Φιλοκλή απέσφαξε περίπου 3000??? Ή μάλλον κάπως τα εχω μπερδέψει... :o :o :-\

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1832
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #418 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 08:24:01 μμ »
συμπληρωματική ερώτηση :Δεν αναφέρεται ότι μετά την νίκη των Σπαρτιατών ο Λύσανδρος πέρα από τον Φιλοκλή απέσφαξε περίπου 3000??? Ή μάλλον κάπως τα εχω μπερδέψει... :o :o :-\
Υπάρχει όντως ένα μπερδεματάκι αλλά όχι εξαιτίας σου. Ο Λύσανδρος πράγματι έσφαξε 3000 (κατά τον Πλούταρχο, Λυσ. 11) ή 4000 (κατά τον Παυσανία, 9.32.6) Αθηναίους αιχμαλώτους με τη λήξη του πολέμου εξαιτίας της απαράδεκτης στάσης των Αθηναίων και του Φιλοκλή απέναντι στους αντιπάλους τους. Όμως ο Ξενοφώντας στη δήλωσή του (2.4.21) ότι οι Τριάκοντα σκότωσαν σε 8 μήνες περισσότερους σχεδόν (ὀλίγου δεῖν) απ' όσους οι Πελοποννήσιοι σε 10 χρόνια πολέμου, πρέπει να εξαιρεί από τα συμβάντα του Δεκελεικού πολέμου αυτό το εξαιρετικά βίαιο γεγονός ή, απλώς, θέλει να δώσει ιδιαίτερη έμφαση στη δολοφονική μανία των τυράννων.
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #419 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 10:13:39 μμ »
τώρα ναι...μαλιστα! βγαίνει ένα νόημα..ευχαριστώ :D :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158515
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.