*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή οργανικής  (Αναγνώστηκε 3183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αλλαγή οργανικής
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 03:40:18 μμ »
Ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για 7 χρόνια και επιτέλους πήρα φέτος οργανική. Για λόγους όμως συναδελφικής αλληλεγγύης θέλω να εξυπηρετήσω μια συνάδελφο που θέλει οπωσδήποτε να φύγει από το σχολείο της. Είμαστε στο ίδιο ΠΥΣΔΕ. Γίνεται να αλλάξουμε οργανικές χωρίς εγώ να έχω υπηρετήσει καθόλου την καινούργια μου οργανική; Ή μιλάμε απλώς για μια προσωρινή εσωτερική απόσπαση για φέτος και  υποχρεωτικά θα πρέπει να επιστρέψει στην οργανική της η κάθεμιά  του χρόνου;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2016, 03:50:34 μμ από sopedesp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 03:49:12 μμ »
Ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για 7 χρόνια και επιτέλους πήρα φέτος οργανική. Για λόγους όμως συναδελφικής αλληλεγγύης θέλω να εξυπηρετήσω μια συνάδελφο που θέλει οπωσδήποτε να φύγει από το σχολείο της. Είμαστε στο ίδιο ΠΥΣΔΕ. Γίνεται να αλλάξουμε οργανικές χωρίς εγώ να έχω υπηρετήσει καθόλου την καινούργια μου οργανική; Ή μιλάμε απλώς για μια προσωρινή εσωτερική απόσπαση για φέτος και εγώ υποχρεωτικά θα πρέπει να επιστρέψει στην οργανική της η κάθεμιά  του χρόνου;

Έχω την εντύπωση ότι θέλεις να κάνεις αμοιβαία μετάθεση εντός ΠΥΣΔΕ.
Υπάρχουν όμως από όσο ξέρω συγκεκριμένες ημερομηνίες που μπορεί να γίνει αυτό (τέλος Αυγούστου) και δεν ξέρω αν έχουν περάσει.
Επίσης θα πρέπει να μην έχετε πάνω από 10 χρόνια συνολική υπηρεσία.
Επίσης αν πας στο σχολείο της και αυτή στο δικό σου, θα είσαστε και οι 2 τελευταίες τοποθετηθείσες. Που θέλει και αυτό προσοχή μην βγεί κάποια υπεράριθμη....

Όλα τα πιο πάνω σου τα λέω με κάθε επιφύλαξη. Ίσως κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 03:54:22 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Στο ΠΥΣΔΕ μας είπαν να κάνουμε τώρα αίτηση για αμοιβαία εσωτερική απόσπαση και ότι σε δεύτερο χρόνο(;) θα γίνει και η αλλαγή οργανικής. Σήμερα όμως έμαθα ότι για να αλλάξουμε οριστικά οργανικές εγώ πρέπει να υπηρετήσω μια χρονιά την οργανική μου. Αυτό θέλω να διευκρινίσω αν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 04:07:08 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Στο ΠΥΣΔΕ μας είπαν να κάνουμε τώρα αίτηση για αμοιβαία εσωτερική απόσπαση και ότι σε δεύτερο χρόνο(;) θα γίνει και η αλλαγή οργανικής. Σήμερα όμως έμαθα ότι για να αλλάξουμε οριστικά οργανικές εγώ πρέπει να υπηρετήσω μια χρονιά την οργανική μου. Αυτό θέλω να διευκρινίσω αν ισχύει.

Μια φίλη έκανε αμοιβαία μετάθεση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ χωρίς να έχει υπηρετήσει την οργανική της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 04:21:56 μμ »
Οι αμοιβαίες αποσπάσεις δεν υφίστανται ως υπηρεσιακή μεταβολή. Αν υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος για τις θέσεις σας με περισσότερα μόρια θα κάνει ένσταση και θα δικαιωθεί.

Αν δεν υπάρχει , θα ενημερώσετε το ΠΥΣΔΕ και πιθανότατα θα σας κάνει τη χάρη.

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 04:46:05 μμ »
Παράθεση από:  link=topic=33253.msg941270#msg941270 date=1472736116
Οι αμοιβαίες αποσπάσεις δεν υφίστανται ως υπηρεσιακή μεταβολή. Αν υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος για τις θέσεις σας με περισσότερα μόρια θα κάνει ένσταση και θα δικαιωθεί.

Αν δεν υπάρχει , θα ενημερώσετε το ΠΥΣΔΕ και πιθανότατα θα σας κάνει τη χάρη.

MATRIX, “θα μας κάνει τη χάρη” ως προς την άπαξ αλλαγή οργανικών ή για την προσωρινή αλλαγή σχολείων, για την τρέχουσα χρονιά. Ως προς την ένσταση που λες, εμείς δε νομίζω ότι υφαρπάζουμε κάτι με την κίνηση μας, εφόσον και οι 2 οργανικές υφίστανται και απλά αλλάζουμε μεταξύ μας.

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 05:05:08 μμ »
Προφανώς μιλάω για φέτος. Ούτε αμοιβαίες μεταθέσεις εντός ΠΥΣΔΕ υπάρχουν.Οι οργανικές δεν είναι μπλουζάκια να τα ανταλλάξετε. Η κάθε μία θα διεκδικήσει το σχολείο της άλλης μαζί με άλλους που πιθανώς τα δήλωσαν. Αν δεν τα δήλωσαν άλλοι ,θα είναι πιο εύκολα.


Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 05:24:36 μμ »
Προφανώς μιλάω για φέτος. Ούτε αμοιβαίες μεταθέσεις εντός ΠΥΣΔΕ υπάρχουν.Οι οργανικές δεν είναι μπλουζάκια να τα ανταλλάξετε. Η κάθε μία θα διεκδικήσει το σχολείο της άλλης μαζί με άλλους που πιθανώς τα δήλωσαν. Αν δεν τα δήλωσαν άλλοι ,θα είναι πιο εύκολα.

Εγώ νομίζω ότι υπάρχουν. Και εντός ΠΥΣΔΕ και εντός ΠΥΣΠΕ:

http://dide-peiraia.att.sch.gr/index.php/menu-pysde/menupysde-anoun/5012-amoivaies-metatheseis

https://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%85%CF%83%CF%80%CE%B5-%CE%B1%CE%84-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1%CF%82

Ούτε οι οργανικές διαφορετικών ΠΥΣΔΕ είναι πουκάμισα, αλλά αμοιβαίες μεταθέσεις υπάρχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2016, 05:51:21 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 10:44:24 πμ »
Για να αποσαφηνίσουμε το ζήτημα των αμοιβαίων μεταθέσεων.

Αμοιβαίες μεταθέσεις προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία να πραγματοποιούνται τόσο από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ (από περιοχή μετάθεσης σε περιοχή μετάθεσης δηλαδή) όσο και από σχολείο σε σχολείο εντός της ίδιας μεταθετικής περιοχής.

Δεν προβλέπονται αμοιβαίες αποσπάσεις και εφόσον το ΥΣ αποφασίσει κάτι τέτοιο παραβιάζει τα περί τοποθέτησης των αποσπασμένων εκπαιδευτικών και άρα οι θιγόμενοι συνάδελφοι δικαιούνται να υποβάλουν ένσταση.

Η πρόσκληση αμοιβαίας μετάθεσης εντος της ίδιας περιοχής ανακοινώνεται μετά τις οριστικές τοποθετήσεις και βελτιώσεις θέσης από το οικείο ΥΣ, οι δε προϋποθέσεις μνημονεύονται στο άρθρο 10 των γνωστών ΠΔ 50/96 και 100/97:

Άρθρο 10

Αμοιβαίες μεταθέσεις

1. Δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση για αμοιβαία μετάθεση έχουν οι εκπαιδευτικοί εφόσον συντρέχουν οι παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Να ανήκουν στον ίδιο κλάδο, να έχουν την ίδια ειδικότητα και να την έχουν συμπληρώσει 25ετή
πραγματική υπηρεσία κατά την έννοια του άρθρου 16 του παρόντος Π.Δ., μέχρι 31 Αυγούστου του έτους που πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.
β) Η διαφορά της συνολικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας τους να μην υπερβαίνει τα δέκα έτη και
γ) Να έχουν συμπληρώσει δύο χρόνια υπηρεσίας μέχρι 31 Αυγούστου του έτους διενέργειας των μεταθέσεων από την ημερομηνία δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ως εκπαιδευτικοί, εκ των οποίων τον ένα χρόνο στην οργανική τους θέση.

2. Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι μετατίθενται αμοιβαία έχουν το δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης για σχολεία των περιοχών μετάθεσης της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης από την οποία μετατέθηκαν, εφόσον από την ημερομηνία της μετάθεσής τους αυτής και μέχρι 31 Αυγούστου του έτους που πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις υπηρετήσουν για μία τριετία εκτός της περιοχής από σχολείο της οποίας μετατέθηκαν.

3. 3. Οι ενδιαφερόμενοι για αμοιβαία μετάθεση υποβάλλουν τις σχετικές αιτήσεις στην οικεία διεύθυνση εκπαίδευσης, μέσα σε δέκα πέντε (15) ημέρες από την ανακοίνωση των μεταθέσεων στον ημερήσιο τύπο σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 του παρόντος διατάγματος. Οι προϊστάμενοι των διευθύνσεων αφού διαπιστώσουν ότι οι ενδιαφερόμενοι πληρούν τις προϋποθέσεις για αμοιβαία μετάθεση και ελέγξουν την πληρότητα και την ορθότητα των δικαιολογητικών, υποβάλλουν μέσα σε πέντε (5) ημέρες τις αιτήσεις στο περιφερειακό υπηρεσιακό συμβούλιο, αν πρόκειται για μετάθεση από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης ή στο κεντρικά υπηρεσιακό συμβούλιο, δια της διεύθυνσης Προσωπικού του ΥΠ.Ε.Π.Θ., αν πρόκειται για μετάθεση από σχολείο μιας περιοχής σε σχολείο άλλης περιοχής.

4. Οι χαρακτηριζόμενοι ως υπεράριθμοι δε δικαιούνται αμοιβαίας μετάθεσης


Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 25, 2017, 07:22:55 μμ »
Καλησπερα,

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο τοπικ αλλα θελω να κανω την εξής ερωτηση...

Αν σου επιβληθει αλλαγη οργανικης, λογω οργανικης υπεραριθμιας, ισχυει η υποχρεωση υπηρετησης για 1 ετος?

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή οργανικής
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 25, 2017, 09:36:32 μμ »
Δεν μπορεί να επιβληθεί αλλαγή οργανικής λόγω οργανικής υπεραριθμίας.
Αν εσύ θελήσεις να αλλάξεις οργανική μέσω ρύθμισης της οργανικής υπεραριθμίας σου, δεν χρειάζεται να την υπηρετήσεις για να θεμελιώσεις δικαίωμα μετάθεσης (αυτό δλδ η υπηρέτηση της νέας οργανικής για θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης είναι απαραίτητο στην περίπτωση αλλαγής οργανικής μέσω βελτίωσης).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2017, 09:40:41 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.