*

Αποστολέας Θέμα: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17  (Αναγνώστηκε 11501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση δεν μπορώ χωρίς αυτή
    • Προφίλ
Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 03:06:07 μμ »
Kαλησπέρα ποιά ειναι η αναλογία ΠΕ17 / ΠΕ12; Υπάρχει κάποιος κανόνας;  Διότι απο τα περυσινά δεδομένα ηταν 16 / 4, αν δεν κάνω λάθος. Πολύ άδικο για τους ΠΕ12. Γνωρίζει κάποιος ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:31:42 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 03:59:14 μμ »
Kάλησπέρα ποιά ειναι η αναλογία ΠΕ17.ΧΧ /  ΠΕ12.ΧΧ. Υπάρχει κάποιος κανόνας;  Διότι απο τα περυσινά δεδομένα ηταν 16 / 4, αν δεν κάνω λάθος. Πολύ άδικο για τους ΠΕ12. Γνωρίζει κάποιος ;

αδικο γιατι?? ειστε τεχνολογοι? οχι
μελετητες ειστε, ετσι δηλωνετε οποτε σας συμφερει
μπαινετε στα εργαστηρια και δεν ξερετε που παν τα 4, το εχω δει και το λεω
ασε που και στα τεχνικα γραφεια εχετε παρει ολα τα δικαιωματα με το ετσι θελω

Αποσυνδεδεμένος Spark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση δεν μπορώ χωρίς αυτή
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 06:06:54 μμ »
αδικο γιατι?? ειστε τεχνολογοι? οχι
μελετητες ειστε, ετσι δηλωνετε οποτε σας συμφερει
μπαινετε στα εργαστηρια και δεν ξερετε που παν τα 4, το εχω δει και το λεω
ασε που και στα τεχνικα γραφεια εχετε παρει ολα τα δικαιωματα με το ετσι θελω

Το θέμα μας εδώ δεν είναι η εργαστηριακή διδακτική επάρκεια και τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά αν υπάρχει και εάν εφαρμόζεται ο νόμος. Άλλα μια που το έθιξες το θέμα, θα σου απαντήσω:
1. Κι εγώ έχω δει συνάδελφο ΠΕ17 να μην γνωρίζει πόσο κάνει -4 - 2 (και να υποστηρίζει  σθεναρά ενόπιών μου και των μαθητών οτι το αποτέλεσμα ειναι -2 ). Ο ιδιος να μην μπορεί να κάνει μια απλή μέτρηση στο εργαστήριο.
2. Οι ΠΕ17 επι σειρά ετών κυρίως στη δεκαετία του 80 και 90 είχαν καθηγητές μηχανικους των πολυτεχνείων. Άρα γενικά αν η επάρκεια των ΠΕ12 στα εργαστήρια είναι ελάχιστη των ΠΕ17 είναι ισχνή.
3. Για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Ας πάρουμε τη συγκεκριμένη ειδικότητα . Τι παραπάνω δικαιώματα έχει ο ΠΕ12.06; Τα δικαιώματα του  ΠΕ17.04 είναι πολύ περισσοτερα.
4. Κι εγώ έχω δεί το επίπεδο των φοιτητών στα "Α"ΤΕΙ σε συγκριση με αυτό των πολυτεχνίων και των πολυτεχνικών σχολών, τις βάσεις εισαγωγής στα ΑΤΕΙ και ότι κάποια στιγμή αυτοί θα πάρουν πτυχίο,  φυσικά δια της μεθόδου της αντιγραφης, των γνωστών και των τηλεφωνημάτων για να περαστουν τα μαθηματα.
5. Για τις άλλες ειδικότητες ΠΕ12 είναι πολύ λογικό, αφού έχούν 5 -ετείς σπουδες να έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα.

Λυπάμαι πολυ που αναγκάστηκα να πώ αλλήθειες που  ισως είναι σκληρές. Παραδέχομαι οτι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι ΠΕ17 που είναι πολύ αξιόλογοι, έχω συνεργαστεί μαζί τους και δεν διακατέχονται απο τέτοιου είδους complex. Τέλος νομίζω οτι είναι μεγαλο λάθος μερίδα των ΠΕ17 να συμπεριφέρεται με αυτόν τον χιδαίο και ανέντιμο τρόπο,  απέναντι στους συναδέλφους τους ΠE12 και να προσπαθεί να τους υποβιβάσει, χωρίς κανένα λόγο και αιτία, μόνο και μόνο για να καρπωθεί τη μερίδα του λέοντος στην τεχνική εκπαίδευση.             
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 06:16:03 μμ από Spark »

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 06:14:00 μμ »
Το θέμα μας εδώ δεν είναι η εργαστηριακή διδακτική επάρκεια και τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά αν υπάρχει και εάν εφαρμόζεται ο νόμος. Άλλα μια που το έθιξες το θέμα, θα σου απαντήσω:
1. Κι εγώ έχω δει συνάδελφο ΠΕ17 να μην γνωρίζει πόσο κάνει -4 - 2 (και να υποστηρίζει  σθεναρά ενόπιών μου και των μαθητών οτι το αποτέλεσμα ειναι -2 ). Ο ιδιος να μην μπορεί να κάνει μια απλή μέτρηση στο εργαστήριο.
2. Οι ΠΕ17 επι σειρά ετών κυρίως στη δεκαετία του 80 και 90 είχαν καθηγητές μηχανικους των πολυτεχνείων. Άρα γενικά αν η επάρκεια των ΠΕ12 στα εργαστήρια είναι ελάχιστη των ΠΕ17 είναι ισχνή.
3. Για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Ας πάρουμε τη συγκεκριμένη ειδικότητα . Τι παραπάνω δικαιώματα έχει ο ΠΕ12.06; Τα δικαιώματα του  ΠΕ17.04 είναι πολύ περισσοτερα.
4. Κι εγώ έχω δεί το επίπεδο των φοιτητών στα "Α"ΤΕΙ σε συγκριση με αυτό των πολυτεχνίων και των πολυτεχνικών σχολών, τις βάσεις εισαγωγής στα ΑΤΕΙ και ότι κάποια στιγμή αυτοί θα πάρουν πτυχίο,  φυσικά δια της μεθόδου της αντιγραφης, των γνωστών και των τηλεφωνημάτων για να περαστουν τα μαθηματα.
5. Για τις άλλες ειδικότητες ΠΕ12 είναι πολύ λογικό, αφού έχούν 5 -ετείς σπουδες να έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα.

Λυπάμαι πολυ που αναγκάστηκα να πώ αλλήθειες που  ισως είναι σκληρές. Παραδέχομαι οτι υπάρχουν και πολλοί συνάδελφοι ΠΕ17 που είναι πολύ αξιόλογοι, έχω συνεργαστεί μαζί τους και δεν διακατέχονται απο τέτοιου είδους complex. Τέλος νομίζω οτι είναι μεγαλο λάθος μερίδα των ΠΕ17 να συμπεριφέρεται με αυτόν τον χιδαίο και ανέντιμο τρόπο,  απέναντι στους συναδέλφους τουςΠE12 και να προσπαθεί να τους υποβιβάσει, χωρίς κανένα λόγο και αιτία, μόνο και μόνο για να καρπωθεί τη μερίδα του λέοντος στην τεχνική εκπαίδευση.           
οι μηχανικοι πε12 εχουν απαρκη γνωση εργαστηριων?? καλοοοο
ουτε 5 εργαστηρια δεν εχουν καλα καλα
οι πλειοψηφια των πε12 που εχω δει στα εργαστηρια ειναι πολυ κακοι και επιδιωκουν να μπαινουν ειτε με πε17, ειτε με τε
δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν παρα πολυ καλοι συναδελφοι πε12 με παρα πολλες γνωσεις και πολλοι πε17 που δεν ηταν καλοι. απ ολα εχει ο μπαξες
αλλα στα εργαστηρια μπορουμε να σταθουμε πολυ καλυτερα απο τους πε12

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:05:14 μμ »
οι μηχανικοι πε12 εχουν απαρκη γνωση εργαστηριων?? καλοοοο
ουτε 5 εργαστηρια δεν εχουν καλα καλα
οι πλειοψηφια των πε12 που εχω δει στα εργαστηρια ειναι πολυ κακοι και επιδιωκουν να μπαινουν ειτε με πε17, ειτε με τε
δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν παρα πολυ καλοι συναδελφοι πε12 με παρα πολλες γνωσεις και πολλοι πε17 που δεν ηταν καλοι. απ ολα εχει ο μπαξες
αλλα στα εργαστηρια μπορουμε να σταθουμε πολυ καλυτερα απο τους πε12

"οι πλεοιοψηφία¨ ;;;;;; Στον Ασέπ του 2008 έδωσα μαζί με φίλο μου συνάδελφο που "στεκόταν παρα πολύ καλά" στο εργαστήριο απο τη μια αλλά απο την άλλη δεν ήξερε βασικά πράγματα (π.χ. τον τύπο για τη χωρητικότητα πυκνωτή c=q/v δεν τον ήξερε). Με τρείς μέρες διάβασμα γράφω 79 και δεν διορίστηκα (δεν είχα παιδαγωγική επάρκεια τότε) και διορίστηκαν ΠΕ17 με βαθμό 55-56. Με κορόιδευαν κιόλας ότι έτσι έχουν τα πράγματα και αν ήθελα ας τελείωνα Τ.Ε.Ι. Μας κοροιδεύετε;;;; Το μέσο επίπεδο και οι γνώσεις ενός οποιουδήποτε ΠΕ12 είναι έτη φωτός ανώτερη απο έναν ΠΕ17. Στο κάτω κάτω ας δώσουμε εξετάσεις ακόμα και για να  πάμε αναπληρωτές και τότε ας δούμε πόσοι "τεχνολόγοι" θα περάσουν (αν περάσει κανένας)

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:08:06 μμ »
"οι πλεοιοψηφία¨ ;;;;;; Στον Ασέπ του 2008 έδωσα μαζί με φίλο μου συνάδελφο που "στεκόταν παρα πολύ καλά" στο εργαστήριο απο τη μια αλλά απο την άλλη δεν ήξερε βασικά πράγματα (π.χ. τον τύπο για τη χωρητικότητα πυκνωτή c=q/v δεν τον ήξερε). Με τρείς μέρες διάβασμα γράφω 79 και δεν διορίστηκα (δεν είχα παιδαγωγική επάρκεια τότε) και διορίστηκαν ΠΕ17 με βαθμό 55-56. Με κορόιδευαν κιόλας ότι έτσι έχουν τα πράγματα και αν ήθελα ας τελείωνα Τ.Ε.Ι. Μας κοροιδεύετε;;;; Το μέσο επίπεδο και οι γνώσεις ενός οποιουδήποτε ΠΕ12 είναι έτη φωτός ανώτερη απο έναν ΠΕ17. Στο κάτω κάτω ας δώσουμε εξετάσεις ακόμα και για να  πάμε αναπληρωτές και τότε ας δούμε πόσοι "τεχνολόγοι" θα περάσουν (αν περάσει κανένας)

και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν ζήτησα επειδη είμαι ΠΕ12 κάτι διαφορετικό απο τους υπόλοιπους. Άλλα μην τρελαθούμε κιόλας οτι είναι καλύτεροι οι ΠΕ17. Αν σας βαστάει εξετάσεις όπου και όποτε θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 10:47:15 μμ »
και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν ζήτησα επειδη είμαι ΠΕ12 κάτι διαφορετικό απο τους υπόλοιπους. Άλλα μην τρελαθούμε κιόλας οτι είναι καλύτεροι οι ΠΕ17. Αν σας βαστάει εξετάσεις όπου και όποτε θέλετε.
καλα χαλαρωσε, θα σου ανεβει η πιεση
εγω θα πω αυτο που πιστευω και εχω δει, στα εργαστηρια δε μπορειτε να σταθειτε οπως οι πε17
καλη επιτυχια στις προσληψεις και καλη τοποθετηση ευχομαι!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:36:14 πμ »
Οι απόφοιτοι ΣΕΛΕΤΕ με την κτήση του πτυχίου τους είναι τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί. Για αυτό οι θέσεις για ΠΕ17 είναι περισσότερες στον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Πιθανώς να ισχύει παρόμοιο σκεπτικό για την αναλογία προσλήψεων.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:02:09 πμ »
Kαλησπέρα ποιά ειναι η αναλογία ΠΕ17 / ΠΕ12; Υπάρχει κάποιος κανόνας;  Διότι απο τα περυσινά δεδομένα ηταν 16 / 4, αν δεν κάνω λάθος. Πολύ άδικο για τους ΠΕ12. Γνωρίζει κάποιος ;

Η περυσινή αναλογία που γράφεις είναι ιστορική υψηλή για τους ΠΕ12. Όσο πιο πίσω χρονολογικά πας τόσο μικρότερη γίνεται αυτή...


 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 07:27:30 πμ »
  Για να επιστρέψουμε στο αρχικό ερώτημα, υπάρχει κάποια αναλογία 12 / 17 καθορισμένη από το υπουργείο? Το μόνο που γνωρίζω είναι οτι στο δικό μου ΠΥΣΔΕ, αν φύγει με μετάθεση από ένα σχολείο π.χ. ένας ΠΕ17.xx, έρχεται πάλι ΠΕ17.xx, ομοίως για ΠΕ12.xx. Μήπως οι οργανικές θέσεις είναι καθορισμένες ανά ΕΠΑΛ μεταξύ των 12 / 17? 
  

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 10:16:41 μμ »
καλα χαλαρωσε, θα σου ανεβει η πιεση
εγω θα πω αυτο που πιστευω και εχω δει, στα εργαστηρια δε μπορειτε να σταθειτε οπως οι πε17
καλη επιτυχια στις προσληψεις και καλη τοποθετηση ευχομαι!

και εγώ έχω δει το αντίθετο. να μην ξέρουν βασικά πράγματα οι ΠΕ17. Δεν σκέφτηκα ποτέ όμως όλοι οι συνάδελφοι ΠΕ17 είναι χειρότεροι απο εμένα. Δεν καταλαβαίνεις φίλε μου οτι αυτό που λες είναι μια γενίκευση απο αυτά που έχεις δει; Δηλαδη: στο σχολείο που είμαι ο γυμναστής κάθεται άρα όλοι οι γυμναστές κάθονται. Η δασκάλα κάθεται άρα όλες οι δασκάλες τα ξύνουν. Ποτέ τόσα χρόνια δεν θεώρησα τον ευατό μου ανώτερο. και στο κάτω κάτω αναφέρω ένα γεγονός αναμφισβήτητο: στον τελευταίο ΑΣΕΠ οι βαθμοί των ΠΕ12 είναι συντριπτικά ανώτεροι των ΠΕ17. Αν σας βαστάει ας γίνουν εννιαίοι οι πίνακες. Δεν καταλαβαίνω γιατί οχι. Τα ίδια θέματα δίνουμε, στην ίδια ακριβώς τάξη θα μπούμε, για τις ίδιες θέσεις πρόκειται. Για πιο λόγο λοιπόν να υπάρχουν διαφορετικές θέσεις; Θα σου φαινόταν λογικό να υπάρχουν π.χ. στους φιλολόγους 20+ σχολές με ποσόστωση στην κάθε μια; Ξαναλέω ότι χεστη.... αν αλλάξει κάτι στην ποσόστωση. Παλεύουμε όλοι με τις παρούσες συνθήκες. Το να θεωρείς όμως ότι είσαι ανώτερος ενώ με ατράνταχτα επιχειρήματα δεν είσαι κάνει κακό σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:19:07 πμ »
victor123 σου απάντησα ήδη ότι οι θέσεις είναι διαφορετικές στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, επειδή οι απόφοιτοι ΣΕΛΕΤΕ (ΠΕ17.01-04) είναι τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί. Αν αυτοί καταλάμβαναν όλες τις θέσεις, κανείς απόφοιτος ΤΕΙ (ΠΕ17.05-08) δε θα μπορούσε να είναι διοριστέος του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 02:23:00 πμ »
victor123 σου απάντησα ήδη ότι οι θέσεις είναι διαφορετικές στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, επειδή οι απόφοιτοι ΣΕΛΕΤΕ (ΠΕ17.01-04) είναι τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί. Αν αυτοί καταλάμβαναν όλες τις θέσεις, κανείς απόφοιτος ΤΕΙ (ΠΕ17.05-08) δε θα μπορούσε να είναι διοριστέος του ΑΣΕΠ.

οκ. Απλώς διαφώνω με το συνάδελφο που αναφέρει οτι: εμείς στεκόμαστε καλύτερα στα εργαστήρια ενώ εσείς όχι (άσχετο αλλά ΑΣΠΕΤΕ έχω εδώ και 3 χρόνια). και στο κάτω κάτω γιατί θα πρέπει όλοι να μπορούν να είναι διοριστέοι; Αν οι ΠΕ17.01-04 είναι καλύτεροι ας πάρουν όλες τις θέσεις(φυσικά με το να δείξουν την ανωτερότητα τους σε γραπτό διαγωνισμό). Δηλαδή αν αρχίσουν και τα ΙΕΚ να βγάζουν ηλεκτρολόγους, ας τους ονομάσουμε πχ ΤΕ17.... και να τους δίνουμε ενα de-facto ποσοστό 20% των θέσεων(με ανάλογη μείωση του δικού σου και του δικού μου ποσοστού). Θα ήταν σωστό; Με συγχωρείς παρα πολύ που μιλάω έτσι αλλά το ίδιο ακριβώς γίνεται και στην άλλη κόντρα μεταξύ ΠΕ19 - ΠΕ20(όπου και εκεί θα έπρεπε να υπάρχουν κοινοί πίνακες). Το σωστό είναι ένα: κοινοί πίνακες, όπου θα προηγούνται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και η κατάταξη να γίνεται με βάση τον βαθμό στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:01:35 μμ »
Η οδηγία που δίνεται για τον καθορισμό των κενών είναι σαφής. Οι ώρες μοιράζονται ίσα στις ειδικότητες που έχουν ίδια ανάθεση. Πέρυσι υπήρχε διαμαρτυρία των πε17 για τα κενά που έβγαζε μία ΔΔΕ και στις προσλήψεις που έγιναν ωφελήθηκαν με 4 προς 1 αν δεν κάνω λάθος. Όπου δείτε λοιπόν να παρακάμπτεται το 1:1 από κάποιες ΔΔΕ να υποβάλλετε ερώτημα προς τη ΔΔΕ και το υπουργείο. Τρέχτε τους! Παλιά η αναλογία ήταν πολύ χειρότερη βέβαια γιατί οι ΠΕ17 οργίαζαν. Πέρυσι ήθελαν ενοποίηση πινάκων γιατί είχαν αποκτήσει μεγάλες προϋπηρεσίες λόγω της υπέρ τους αναλογίας. Φέτος δεν νομίζω να το θέλουν γιατί δεν έχουν επιτυχόντες ΑΣΕΠ. Η λύση που πρέπει να δωθεί πρέπει να είναι δίκαιη για όλους και όχι η κάθε ομάδα να κοιτάζει να επωφεληθεί έναντι της άλλης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:04:42 μμ από solareng »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 152
Σύνολο: 153

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.