*

Αποστολέας Θέμα: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17  (Αναγνώστηκε 11510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:00:52 μμ »
οκ. Απλώς διαφώνω με το συνάδελφο που αναφέρει οτι: εμείς στεκόμαστε καλύτερα στα εργαστήρια ενώ εσείς όχι (άσχετο αλλά ΑΣΠΕΤΕ έχω εδώ και 3 χρόνια). και στο κάτω κάτω γιατί θα πρέπει όλοι να μπορούν να είναι διοριστέοι; Αν οι ΠΕ17.01-04 είναι καλύτεροι ας πάρουν όλες τις θέσεις(φυσικά με το να δείξουν την ανωτερότητα τους σε γραπτό διαγωνισμό). Δηλαδή αν αρχίσουν και τα ΙΕΚ να βγάζουν ηλεκτρολόγους, ας τους ονομάσουμε πχ ΤΕ17.... και να τους δίνουμε ενα de-facto ποσοστό 20% των θέσεων(με ανάλογη μείωση του δικού σου και του δικού μου ποσοστού). Θα ήταν σωστό; Με συγχωρείς παρα πολύ που μιλάω έτσι αλλά το ίδιο ακριβώς γίνεται και στην άλλη κόντρα μεταξύ ΠΕ19 - ΠΕ20(όπου και εκεί θα έπρεπε να υπάρχουν κοινοί πίνακες). Το σωστό είναι ένα: κοινοί πίνακες, όπου θα προηγούνται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και η κατάταξη να γίνεται με βάση τον βαθμό στον ΑΣΕΠ.
Παντού υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι. Απλώς οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν κάνει πολλές ώρες εργαστήρια στη φοίτησή τους!
Δεν είπα ότι όλοι θα πρέπει να είναι διοριστέοι, αλλά αν οι ΠΕ17.1-4 καταλάμβαναν όλες τις θέσεις κανείς Πε17.05-08 (εφόσον δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια) δε θα διορίζονταν. Τελικά επειδή μόνο οι μισές από τις προκηρυγμένες θέσεις ηλεκτρολόγων καταλήφθηκαν από αποφοίτους ΣΕΛΕΤΕ, κρίθηκαν διοριστέοι αρκετοί απόφοιτοι ΤΕΙ και έμειναν και 5 θέσεις ακάλυπτες!

Τα ΙΕΚ είναι αδιαβάθμητα και για αυτό οι απόφοιτοί τους δεν μπορούν να προσληφθούν στην τυπική εκπαίδευση!
Οι ΠΕ19 και οι ΠΕ20 είναι σε κοινό πίνακα αναπληρωτών και η αναλογία πρόσληψής τους είναι 60-40.
Εννοείται ότι στον πίνακα ΠΕ19-20 όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια ανεβαίνουν ψηλά.

Συμφωνώ ότι πρέπει να περάσουμε σε νέους πίνακες με κριτήριο κατάταξης τον βαθμό του ΑΣΕΠ.
Δε γίνεται, όμως, να εντάσσουμε σε κοινό πίνακα τους τεχνολόγους εκπαιδευτικούς (ΣΕΛΕΤΕ) με τους αποφοίτους πολυτεχνείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:04 »

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:22:01 μμ »
lasid, θα συμφωνήσω σχετικά με τον ασεπ, στον διαγωνισμό ασεπ όμως οι τεχνολόγοι όλων των κλάδων και ειδικοτήτων δίνουν ακριβώς στα ίδια θέματα με αυτούς των αντίστοιχων κλάδων και ειδικοτήτων των πανεπιστημίων και των πολυτεχνίων.... γιατι να μην μπουν σε κοινό πίνακα με αυτούς ? νομίζω δεν έχουν να φοβηθούν κάτι. Καλοί και κακοί παντού υπάρχουν .. είτε είναι των τει ή των πανεπιστημίων. Τώρα με την κρίση τα τελευταία χρόνια οι των πολυτεχνείων- πανεπιστημίων λόγω ανεργίας στρέφονται στην εκπαίδευση. Δυστυχώς κάνουν ένα λάθος. Επειδη αισθάνονται ότι ξέρουν πάρα πολλά και κυρίως θεωρητικά.. νομίζουν ότι αυτά έχουν ανάγκη οι μαθητές τους στις τεχνικές σχολές, στα επαλ και στα γυμνάσια. Δεν είναι έτσι. Οι πτυχιούχοι πανεπιστημίων μπορεί να ναι άριστοι μελετητές και ερευνητές αλλά δυστυχώς χωλαίνουν επί της εφαρμογής, στην πράξη. Οι μαθητές θα γινουν τεχνικοι και πρέπει να μάθουν να εφαρμόζουν την θεωρία στο εργαστήριο.. Δυστυχώς όλα ξεκινάν από την αδυναμία ευρεσης εργασίας. Αν οι μηχανικοί ή οι οικονομολόγοι ή οι γεωπόνοι βρίσκαν δουλειά στην πιάτσα .. μαλλον δεν θα ασχολούνταν με την εκπαίδευση... αυτό αποδεικνύεται με το γεγονός ότι παραδοσιακά οι απόφοιτοι σελετε και τει επανδρώναν τις θέσεις στην επαγγελματική εκπαίδευση. 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:39:55 μμ »
Γενικά θα συμφωνήσω με το μήνυμά σου. Αν, όμως, μπούμε σε κοινό πίνακα οι ΠΕ17 με τους ΠΕ12, το ερώτημα είναι:
Η διαφορά ενός αποφοίτου ΣΕΛΕΤΕ με έναν απόφοιτο ΤΕΙ είναι μόνο τα δύο εξάμηνα παιδαγωγικής που παρέχει η ΑΣΠΑΙΤΕ;
Αν η απάντηση είναι θετική, τότε σε τι διαφέρει ένας ΠΕ17.03 με έναν ΠΕ17.07, όταν ο ΠΕ17.07 έχει πάρει πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ;
Προσέξατε ότι η Γ ανάθεση στα μαθηματικά Γυμνασίου και Α ΕΠΑΛ, δόθηκε μόνο στους ΠΕ17.01-04;
Οι ΠΕ17.05-ΠΕ17.08 εξαιρέθηκαν και δεν έχουν δικαίωμα να διδάξουν μαθηματικά με Γ ανάθεση. Άραγε είμαστε όλοι το ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:45:59 μμ »
..δεν έχεις άδικο.. όχι , όπως έχει τώρα η κατάσταση δεν υπάρχει ισοτιμία τίτλων. Οι αναθέσεις έρχονται να αμβλύνουν τις διαφορές αυτές δυστυχώς. Σε χαλεπούς καιρούς... χαλεπά ήθη και έθιμα φίλε μου..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:04 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:52:47 μμ »
Επειδή, όμως, το σχέδιο του ΙΕΠ λέει ότι θα ομαδοποιήσει σε ένα πίνακα τους ηλεκτρόλόγους-ηλεκτρονικούς ΣΕΛΕΤΕ, ΤΕΙ και πολυτεχνείου, στο τέλος θα είμαστε όλοι το ίδιο. Θα έχουμε όλοι τις ίδιες αναθέσεις και τα ίδια κενά για μεταθέσεις. Χαμός!!!

Τότε προφανώς θα είναι κοινές και οι θέσεις του ΑΣΕΠ για μόνιμους διορισμούς και προσλήψεις αναπληρωτών!!!

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 02:10:26 μμ »
..μάλλον θα εξελιχθούν έτσι τα πράγματα... αλλά.... νομίζω είσαι μόνιμος? διορίστηκες με ασεπ.. συγχώρεσε με αν κάνω λάθος.... ποιον ασεπ? .... για ποιον ασεπ μιλάς φίλε μου ? ποιους πίνακες? ποιους αναπληρωτές? εδώ έχουν καταστρατηγηθεί τα πάντα... και όχι μόνο από την πολιτεία.... από εμάς τους ίδιους, απο συλλογους, ενώσεις, φορείς , συνδικαλιστές, ομάδες του φβ και φόρουμς... ποιν ασεπ? αυτον που μόλις το 10% πήγε να δώσει και από αυτούς μόνο 5% πέτυχε? και που τον απαξίωσαν μέχρι και οι πέτρε με τους διαφορους τρόπους προσλήψεων τόσα χρόνια αλλά και ακόμη και σήμερα...προυπηρεσάκιδες και υπουργειο.... ποιο΄υς πίνακες? όπου οι της ειδικής αγωγής μεταφέρουν προυπηρεσίες από τον ένα στον άλλο πίνακα... και μετα δηλώνουν πως είναι ερωτευμένοι με την εκπαίδευση? ποιοι ? με τα σεμιναρια της ντροπής και τα αγορασμένα μαστερ? ...και ο άλλος έδωσε και πετυχε στον ασεπ για να βρίσκετε στον πινακα στο 200 μετα από ειδικές κατηγορίες, πολυτεκνους χαζοτεκνους, προυπηρεσάκιδες... ποιον ασεπ? ποια αξιολόγηση? ποια ? και έχουμε και την αριστερά... το αποκούμπι του λαού, να γίνεται χυδαία και προκλητική, αναξιοκρατική και ευτελής... μικρότερη των προσδοκιών του οποιουδήποτε.... το γάμησα το παραμύθι συγνώμη ...αλλά αυτή είναι οι ελλάδα σήμερα και αυτοί ειναι οι έλληνες, δυστυχώς αυτα είναι και συγνωμη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 02:16:09 μμ »
Σωστά θυμάσαι. Είμαι μόνιμος. Διορίστηκα το 2014 με τον ΑΣΕΠ του 2008.

Ως τώρα πολλοί διάλεγαν τον δρόμο της προϋπηρεσίας και απέφευγαν τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Τώρα που όλοι οι άλλοι δρόμοι έκλεισαν, όποιος επιθυμεί να ασχοληθεί με την εκπαίδευση θα περνάει από τις διαδικασίες ΑΣΕΠ που θα οριστούν ως το τέλος του 2016.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 02:23:25 μμ »
Παντού υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι. Απλώς οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν κάνει πολλές ώρες εργαστήρια στη φοίτησή τους!
Δεν είπα ότι όλοι θα πρέπει να είναι διοριστέοι, αλλά αν οι ΠΕ17.1-4 καταλάμβαναν όλες τις θέσεις κανείς Πε17.05-08 (εφόσον δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια) δε θα διορίζονταν. Τελικά επειδή μόνο οι μισές από τις προκηρυγμένες θέσεις ηλεκτρολόγων καταλήφθηκαν από αποφοίτους ΣΕΛΕΤΕ, κρίθηκαν διοριστέοι αρκετοί απόφοιτοι ΤΕΙ και έμειναν και 5 θέσεις ακάλυπτες!

Τα ΙΕΚ είναι αδιαβάθμητα και για αυτό οι απόφοιτοί τους δεν μπορούν να προσληφθούν στην τυπική εκπαίδευση!
Οι ΠΕ19 και οι ΠΕ20 είναι σε κοινό πίνακα αναπληρωτών και η αναλογία πρόσληψής τους είναι 60-40.
Εννοείται ότι στον πίνακα ΠΕ19-20 όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια ανεβαίνουν ψηλά.

Συμφωνώ ότι πρέπει να περάσουμε σε νέους πίνακες με κριτήριο κατάταξης τον βαθμό του ΑΣΕΠ.
Δε γίνεται, όμως, να εντάσσουμε σε κοινό πίνακα τους τεχνολόγους εκπαιδευτικούς (ΣΕΛΕΤΕ) με τους αποφοίτους πολυτεχνείου.


Το ξέρω για τα ΙΕΚ. Το παράδειγμα που σου ανέφερα ήταν για να εξηγήσω το σκεπτικό μου (αν και με τα σημεία και τέρατα που έχουμε δει μπορεί κανείς να είναι σίγουρος τι αλλαγές μπορεί να γίνουν στο μέλλον.).
Με κάθε σεβασμό επειδή ξέρω τι δουλειά και τι post έχεις κάνει εδώ μέσα: αν ο τεχνολόγος εκπαιδευτικός
είναι ανώτερος γιατι στον ΑΣΕΠ οι βαθμοί έχουν τέτοια διαφορά; Ξαναλέω οτι το σωστό όταν πρόκειται για γραπτό
διαγωνισμό είναι να υπάρχει ένας πίνακας. Ας προηγούνται οι τεχνολόγοι αν το θές η στην τελική ας είναι σε δικό τους πίνακα (αν και διαφωνώ προσωπικά αλλά αν έτσι είναι το σωστό ας γίνει) μετά οι έχοντες επάρκεια και μετά οι υπόλοιποι. Η ποσόστωση ακυρώνει το βαθμό που γράφεις, αρα και τον ίδιο το διαγωνισμό. Όπως είπα το 2008 έγραψα 74 και δεν διορίστηκα, ενώ διορίστηκε συνάδελφος των ΤΕΙ με 55 (κανένας απο τους δυο μας δεν είχε επάρκεια). Το βλέπεις δίκαιο; και άντε να το καταλάβω ότι οι τεχνολόγοι προηγούνται. Μεταξύ όμως ΠΕ12.05 - ΠΕ 17.07 και ΠΕ19 - ΠΕ 20(όπου και εδώ οι διαφορές στους βαθμούς του ΑΣΕΠ είναι χαώδης) γιατί να έχω ξεχωριστούς πίνακες;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 02:34:47 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 11:54:30 μμ »
Στον διαγωνισμό του 2008 οι πρώτοι 12 ΠΕ17.03 είχαν επίσης υψηλούς βαθμούς.
Οι ΠΕ12.05 είχατε μόνο 12 θέσεις. Αν έφτανες στον 72ο ΠΕ12.05, τι βαθμό θα έβρισκες;

Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν έχουν διδαχθεί όλα τα θέματα που μπαίνουν στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Οι ΠΕ12.05 έχετε κάνει κάποια θεωρητική ύλη που εμείς δε διδαχθήκαμε. Σε εκείνα τα θέματα οι απόφοιτοι ΤΕΙ χάνουν μονάδες και για αυτό θεωρώ ότι πιάνουν χαμηλότερες βαθμολογίες. Ωστόσο, δε θεωρώ ότι μειονεκτούν, γιατί αυτή η ύλη δε διδάσκεται στα ΕΠΑΛ, ούτε καν στα ΤΕΙ.

Μην αγχώνεσαι, όμως, γιατί στο τέλος θα μπουν όλοι σε έναν πίνακα, όπως σχεδιάζει το ΙΕΠ και όποιος μπορέσει ας επιβιώσει.

victor123 η μόνη εικόνα που έχεις για μένα, δεν είναι από τη δουλειά που έχω κάνει εδώ στο φόρουμ.
Έχουμε γνωριστεί και από κοντά στη Θεσσαλονίκη. ;) Όποια βοήθεια χρειαστείς, μη διστάσεις. Στείλε πμ.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 03:50:55 πμ »
Στον διαγωνισμό του 2008 οι πρώτοι 12 ΠΕ17.03 είχαν επίσης υψηλούς βαθμούς.
Οι ΠΕ12.05 είχατε μόνο 12 θέσεις. Αν έφτανες στον 72ο ΠΕ12.05, τι βαθμό θα έβρισκες;

Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν έχουν διδαχθεί όλα τα θέματα που μπαίνουν στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Οι ΠΕ12.05 έχετε κάνει κάποια θεωρητική ύλη που εμείς δε διδαχθήκαμε. Σε εκείνα τα θέματα οι απόφοιτοι ΤΕΙ χάνουν μονάδες και για αυτό θεωρώ ότι πιάνουν χαμηλότερες βαθμολογίες. Ωστόσο, δε θεωρώ ότι μειονεκτούν, γιατί αυτή η ύλη δε διδάσκεται στα ΕΠΑΛ, ούτε καν στα ΤΕΙ.

Μην αγχώνεσαι, όμως, γιατί στο τέλος θα μπουν όλοι σε έναν πίνακα, όπως σχεδιάζει το ΙΕΠ και όποιος μπορέσει ας επιβιώσει.

victor123 η μόνη εικόνα που έχεις για μένα, δεν είναι από τη δουλειά που έχω κάνει εδώ στο φόρουμ.
Έχουμε γνωριστεί και από κοντά στη Θεσσαλονίκη. ;) Όποια βοήθεια χρειαστείς, μη διστάσεις. Στείλε πμ.

Ας βάλει φίλε μου τότε διαφορετικά θέματα. Ξαναλέω: αφού δίνουμε σε κοινά θέματα, για τις ίδιες θέσεις και στην ίδια τάξη θα μπούμε δεν πρέπει να υπάρχει ποσόστωση. Αν εννοποιηθούν οι πίνακες και η φιλοσοφία και το στυλ των θεμάτων παραμείνουν οι συνάδελφοι των ΤΕΙ δεν θα έχουν τεράστιο πρόβλημα να γράψουν σε κατι αδίδακτο για αυτούς; Προσωπικά με ευννοεί ίσως ο τρόπος αυτός. Τέλος πάντων . Μας έχουν καταντήσει να μαλλώνουμε μεταξύ μας. Πριν απο λίγα χρόνια που δεν υπήρχε αυτή η μιζέρια δεν κοίταζε ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου. Ας ελπίσουμε όλα να διορθωθούν.

Αποσυνδεδεμένος dimocri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:19:01 μμ »
Κάθε χρόνο βγαίνει η εγκύκλιος για τα κενά.Εκεί λοιπόν γράφει ότι Τα κενά για τα μαθήματα που διδάσκονται σε πρώτη (α΄) ανάθεση από εκπαιδευτικούς περισσότερων του ενός κλάδων (π.χ. των κλάδων ΠΕ10 και ΠΕ13, των κλάδων ΠΕ12, ΠΕ14, ΠΕ17, κ.ά), κατανέμονται ισομερώς σε όλους τους κλάδους.
Έχουμε και γραπτή απάντηση του υπουργείου σε δικό μας γραπτό ερώτημα που λέει ακριβώς το ίδιο.Ισχύει για μόνιμους και αναπληρωτές.
Αυτό θα πρέπει να το έχετε όλοι οι ΠΕ12 στο μυαλο σας γιατί γίνονται μεγάλες αδικίες κάθε χρόνο.Ευτυχώς (μετά από αγώνα ορισμένων) τα τελευταία χρόνια οι αδικίες όλο και είναι λιγότερες.Όμως υπάρχουν.
Εγώ αρνούμαι να μπω στη συζήτηση αν οι ΠΕ 12 είναι καλύτεροι ή χειρότεροι στα εργαστήρια.Έχετε ΚΟΙΝΗ ανάθεση μαθημάτων και γι αυτό υπάρχουν κανόνες.Επίσης παντού στον κόσμο υπάρχουν κριτήρια.Πραγματικά κριτήρια.Μια πραγματικότητα είναι ότι όσοι τέλειωσαν το Μετσόβειο ή όποιο άλλο πολυτεχνείο , θέλουμε δε θέλουμε έχουν κάνει 5 χρόνια φοίτησης.Σχεδόν όλοι οι ΠΕ 12 που θέλουν να ασχοληθούν με την εκπαίδευση έχουν κάνει πλέον και κάποιο επιπλέον master για την παιδαγωγική επάρκεια.
Οσο για τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ συμφωνώ με το victor123 .Ενώ έγραψαν πάρα πολλοί ΠΕ12 πολύ καλυτερα από τους ΠΕ17 , εκείνοι είναι σπίτι τους τη στιγμή που συνάδελφοι ΠΕ17 έχουν διοριστεί μόνιμα με βαθμούς σχεδόν βάσης.
Ο πρύτανης του Πολυτεχνείου, το ΤΕΕ αλλά και ΠΕ12 μεμονωμένοι είχαν αντιδράσει στην αδικία που έγινε στην τόσο μεγάλη διαφορά αριθμού προκηρυσσόμενων θέσεων για 2 ειδικότητες( πε17 & πε12)  που θα είχαν κοινή ανάθεση μαθημάτων.Αυτό δεν είχε γίνει στον ΑΣΕΠ του 2005 και δεν ξέρω γιατί οι ΠΕ12 δεν κάνατε κάτι δικαστικά.Αν σκεφτούμε ότι 5 ολόκληρες θέσεις έχουν περισσέψει γιατί οι ΠΕ17 δεν έπιασαν τη βάση απορώ πραγματικά γιατί τουλάχιστον αυτές οι 5 θέσεις δε δόθηκαν στους 5 επόμενους ΠΕ12.05.Χωρίς διεκδίκηση δε γίνεται τίποτα στη ζωή.
Lasid πάντα διαβάζω προσεχτικά το τι γράφεις.Πολύ συχνά συμφωνώ μαζί σου.Και πράγματι μπράβο σου που έδωσες ΑΣΕΠ και πέρασες.Πολλοί συνάδελφοι σου ΠΕ17 δε θέλησαν να διαβάσουν και να δώσουν από σιγουριά ότι σε 2-3 χρόνια με τις προΫπηρεσίες τους θα ήταν μέσα.Όμως και ο victor και ο άντρας μου επίσης ΠΕ1205 που έγραψε με τα ίδια θέματα περίπου 70 τρέχουν στην Ελλάδα σαν αναπληρωτές και αναρωτιούνται πάντα, θα είμαι μέσα στην Α'φάση???Και μετά πότε άραγε θα είναι αυτή η Α'Φάση;Κι άντε και είμαι μέσα που θα παρουσιαστώ;Γιατί έχουμε και το φαινόμενο τα τελευταία 8 χρόνια που ζω αυτό το "πανηγύρι"μέσα από τον σύζυγό μου να βλέπω στην περιοχή που ζούμε να παίρνουν 2-3 ΠΕ17 και κανένα Πε12.Άντε να μαζεύουμε τη βαλίτσα του και να ζούμε χωριστά.Όχι γιατί έτσι είναι η κατάσταση αλλά γιατί κάποιος διευθυντής σχολείου αντί να δηλώσει 1 Πε17 & 1 ΠΕ 12 κάνει αυτό που τον βολεύει και χωρίς να σκεφτεί τις συνέπειες στη δική μας ζωή σου λέει ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...Καταλαβαίνω πως έχετε κι εσείς οι ΠΕ17,3 & ΠΕ17.7 τα μεταξύ σας αλλά ένα μόνο μπορώ να δεχτώ.Ίση μεταχείρηση (τουλάχιστον σε ένα κλάδο με πτυχίο που ισoδυναμεί με master)σε όλους.ΑΣΕΠ με ίδια κριτήρια για κλάδους που διδάσκουν ίδια μαθήματα.Κατανομή κενών επίσης ίδια .Οτιδήποτε διαφορετικό είναι εναντίον του νόμου , της δικαιοσύνης ,της ισονομίας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 10:03:57 μμ »
dimocri, δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Υπάρχει, όμως, μία παράμετρος που δεν έχει μπει στο τραπέζι της συζήτησης.
Όπως οι ΠΕ12 λένε ότι έγραψαν μεγάλους βαθμούς, αλλά δεν κρίθηκαν διοριστέοι γιατί τους είχαν δοθεί λίγες θέσεις,
έτσι και οι ΠΕ17 λένε ότι αν προσληφθούν πχ 50 άτομα από τον πίνακά τους αυτό αντιστοιχεί στο 20% των ατόμων του πίνακα
ενώ αν προσληφθούν 50 άτομα από τον πίνακα αναπληρωτών των ΠΕ12 θα περάσουν και στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία.
Δηλαδή ο 50ος στον πίνακα των ΠΕ17 έχει 10 έτη προϋπηρεσίας, ενώ ο 50ος στον πίνακα των ΠΕ12 έχει μηδέν ή δέκατα μορίου!
Αυτό συμβαίνει επειδή πριν την οικονομική κρίση οι ΠΕ12 δεν ενδιαφέρονταν για την εκπαίδευση, αλλά για το ελεύθερο επάγγελμα!

Όπως και να έχει, όλοι πορευόμαστε με βάση τους νόμους, που δυσκολεύουν κάποιους να ασχοληθούν με την εκπαίδευση.
Ακόμα και το αποκτήσεις παιδαγωγική επάρκεια είναι άθλος στην χώρα μας. Εγώ το κατάφερα μετά τον διορισμό μου!
Για να μην αναφερθώ ότι χρειάστηκε να διεκδικήσω νομικά το δικαίωμά μου να διοριστώ.
Ένα πράγμα ξέρω: Οι καλοί ποτέ δεν χάνονται. Αργά ή γρήγορα καταφέρνουν να πετύχουν αυτό που θέλουν,
ακόμα κι αν ζούμε ένα άδικο σύστημα...καθώς εκείνοι που κινούν τα νήματα αλλάζουν συνεχώς τους όρους του παιχνιδιού.

Για αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον να τα καταφέρει. Εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι επιδιώκει ο καθένας!

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 10:40:04 μμ »
Κάθε χρόνο βγαίνει η εγκύκλιος για τα κενά.Εκεί λοιπόν γράφει ότι Τα κενά για τα μαθήματα που διδάσκονται σε πρώτη (α΄) ανάθεση από εκπαιδευτικούς περισσότερων του ενός κλάδων (π.χ. των κλάδων ΠΕ10 και ΠΕ13, των κλάδων ΠΕ12, ΠΕ14, ΠΕ17, κ.ά), κατανέμονται ισομερώς σε όλους τους κλάδους.
Έχουμε και γραπτή απάντηση του υπουργείου σε δικό μας γραπτό ερώτημα που λέει ακριβώς το ίδιο.Ισχύει για μόνιμους και αναπληρωτές.

Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις ή να στείλεις σε πμ τη γραπτή απάντηση ότι η εγκύκλιος ισχύει και για τα λειτουργικά κενά-αναπληρωτές; Γιατί, παρόλο που προσωπικά θεωρώ ότι είναι αυτονόητο ότι ισχύει και για αναπληρωτές (που θεωρητικά καλύπτουν λειτουργικά κενά) υπάρχει η παραφιλολογία ότι ισχύει μόνο για τα οργανικά κενά και εκεί γίνεται το "μαγείρεμα". Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 10:42:56 μμ »
dimocri, δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Υπάρχει, όμως, μία παράμετρος που δεν έχει μπει στο τραπέζι της συζήτησης.
Όπως οι ΠΕ12 λένε ότι έγραψαν μεγάλους βαθμούς, αλλά δεν κρίθηκαν διοριστέοι γιατί τους είχαν δοθεί λίγες θέσεις,
έτσι και οι ΠΕ17 λένε ότι αν προσληφθούν πχ 50 άτομα από τον πίνακά τους αυτό αντιστοιχεί στο 20% των ατόμων του πίνακα
ενώ αν προσληφθούν 50 άτομα από τον πίνακα αναπληρωτών των ΠΕ12 θα περάσουν και στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία.
Δηλαδή ο 50ος στον πίνακα των ΠΕ17 έχει 10 έτη προϋπηρεσίας, ενώ ο 50ος στον πίνακα των ΠΕ12 έχει μηδέν ή δέκατα μορίου!
Αυτό συμβαίνει επειδή πριν την οικονομική κρίση οι ΠΕ12 δεν ενδιαφέρονταν για την εκπαίδευση, αλλά για το ελεύθερο επάγγελμα!

Όπως και να έχει, όλοι πορευόμαστε με βάση τους νόμους, που δυσκολεύουν κάποιους να ασχοληθούν με την εκπαίδευση.
Ακόμα και το αποκτήσεις παιδαγωγική επάρκεια είναι άθλος στην χώρα μας. Εγώ το κατάφερα μετά τον διορισμό μου!
Για να μην αναφερθώ ότι χρειάστηκε να διεκδικήσω νομικά το δικαίωμά μου να διοριστώ.
Ένα πράγμα ξέρω: Οι καλοί ποτέ δεν χάνονται. Αργά ή γρήγορα καταφέρνουν να πετύχουν αυτό που θέλουν,
ακόμα κι αν ζούμε ένα άδικο σύστημα...καθώς εκείνοι που κινούν τα νήματα αλλάζουν συνεχώς τους όρους του παιχνιδιού.

Για αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον να τα καταφέρει. Εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι επιδιώκει ο καθένας!


Δεν ξέρω για όλους τοους ΠΕ12.05 εγώ πάντως απο το 2001 που τελείωσα τη σχολή ασχολήθηκα με την εκπαίδευση κατευθείαν. Ξέρω τουλάχιστον καμιά δεκαριά φίλους - σειρές μου που δορίστηκαν προ κρίσης γιατι αυτό ήθελαν. Δεν σημαίνει ότι όλοι οι ΠΕ12.05 θέλαν το ελεύθερο επάγγελμα. Είναι πάρα πολλοί που εργάζονται στην εκπαίδευση. Επίσης για το επιχείρημα των ΠΕ17: μιλάμε για γραπτό διαγωνισμό, Γραπτό. Γράφεις εξετάσεις και στο γραπτό προστίθενται μόρια απο προυπηρεσία. Δεν καταλαβαίνω γιατι ένας ΠΕ12.05 με βαθμο καθαρό 90+ πρέπει να μείνει έξω και να μπει ένας ΠΕ17 με προυπηρεσία (έστω και μεγάλη) που βασίζεται σε αυτήν και πάει κουτσά στραβά για μια βάση επειδή έχει εξασφάλισμένες κάποιες θέσεις. Ξαναλέω ένα είναι το σωστό: Βαθμός γραπτού + προσαυξήσεις απο προυπηρεσία (όσες και να είναι αυτές ). Αν ο συνάδελφος με τα 10 χρόνια προυπηρεσία του αρκέσει ένα 55 για να περάσει ας το κάνει. Μετά να μπούν όλα νούμερα σε ένα πίνακα και οι πρώτοι ας διοριστούν. Πάρτε τους βαθμούς ΑΣΕΠ 2008 απο τις τρεις ειδικότητες, ΠΕ12.05, ΠΕ17.03 και ΠΕ17.07 και ενώστε τους σε έναν πίνακα. Πιστεύετε ότι αν όπως είπε και ο Lasid σχεδιάζεται απο το ΙΕΠ εννοποποιηθούν οι πίνακες δεν θα είναι συντριπτικά οι πρώτες θέσεις υπέρ των ΠΕ12.05;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2016, 10:58:58 μμ από victor123 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.