*

Αποστολέας Θέμα: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17  (Αναγνώστηκε 11454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:07:28 μμ »
Εσύ και μερικοί ακόμα είσαστε η εξαίρεση που ασχοληθήκατε με την εκπαίδευση. Οι περισσότεροι ΠΕ12 είχαν άλλον επαγγελματικό προσανατολισμό. Κατά τα άλλα, σωστά τα λες victor123.

Φυσικά δεν γίνεται αυτό που λες αναδρομικά από τον ΑΣΕΠ του 2008, αλλά μπορεί να γίνει στον επόμενο διαγωνισμό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:19:43 μμ »
Εσύ και μερικοί ακόμα είσαστε η εξαίρεση που ασχοληθήκατε με την εκπαίδευση. Οι περισσότεροι ΠΕ12 είχαν άλλον επαγγελματικό προσανατολισμό. Κατά τα άλλα, σωστά τα λες victor123.

Φυσικά δεν γίνεται αυτό που λες αναδρομικά από τον ΑΣΕΠ του 2008, αλλά μπορεί να γίνει στον επόμενο διαγωνισμό!

Το ξέρω ούτε ζήτησα να γίνει αναδρομικά. Το έφερα σαν παράδειγμα για να δείξω την αδικία που γινόταν. Ξαναλέω ότι όταν δώσαμε όλοι μας το 2008 ξέραμε ότι υπήρχαν x θέσεις για ΠΕ12.05, y για ΠΕ17.03, z για ΠΕ17.07. Αν δεν μου άρεσε ας μην έδινα. Με αυτά παλέψαμε και μπράβο σε όσους διορίστηκαν. Ας μπούμε λοιπόν όταν και αν γίνει ΑΣΕΠ σε ένα κοινό τσουβάλι και ας επιβιώσει ο καλύτερος. Φυσικά φίλε μου δεν ήταν μόνο αυτές οι αδικίες που γινόταν και γίνονται(όπως στην αναλογία πρόσληψης στους αναπληρωτές). Εσένα που μπήκες το 2014 ποιός θα σου δώσει τους μισθούς 5 χρόνων που έχασες και την τρομερή αγωνία μέχρι να τελειώσουν όλα καλά;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:29:18 μμ »
Οι θέσεις ήταν 12 για ΠΕ12.05 και 72 για την ομαδοποιημένη ειδικότητα ΠΕ17.03 (που περιλαμβάνει ΠΕ17.03 και ΠΕ17.07).

Από εδώ και πέρα ο ανταγωνισμός για είσοδο στην εκπαίδευση θα είναι σκληρός...και ας κερδίσουν οι καλύτεροι!
Την προϋπηρεσία και τους μισθούς τα διεκδικώ αναδρομικά μέσω της δικαστικής οδού.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:35:44 μμ »
Οι θέσεις ήταν 12 για ΠΕ12.05 και 72 για την ομαδοποιημένη ειδικότητα ΠΕ17.03 (που περιλαμβάνει ΠΕ17.03 και ΠΕ17.07).

Από εδώ και πέρα ο ανταγωνισμός για είσοδο στην εκπαίδευση θα είναι σκληρός...και ας κερδίσουν οι καλύτεροι!
Την προϋπηρεσία και τους μισθούς τα διεκδικώ αναδρομικά μέσω της δικαστικής οδού.

Όσες και να ήταν, το ξέραμε και εκείνος ο διαγωνισμός πέρασε. Μακάρι να πάνε τα πράγματα καλύτερα απο εδώ και πέρα.
Εύχομαι ευτυχή κατάληξη στο δικαστικό αγώνα σου (αν και η ψυχολογική φθορά είναι ανυπολόγιστη νομίζω)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:50:51 μμ »
Τα πράγματα έχουν πάει ήδη καλά για μένα και πιστεύω ότι θα πάνε και καλύτερα! Εύχομαι το καλύτερο και για σένα!

Αποσυνδεδεμένος dimocri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:55:46 μμ »
dimocri, δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Υπάρχει, όμως, μία παράμετρος που δεν έχει μπει στο τραπέζι της συζήτησης.
Όπως οι ΠΕ12 λένε ότι έγραψαν μεγάλους βαθμούς, αλλά δεν κρίθηκαν διοριστέοι γιατί τους είχαν δοθεί λίγες θέσεις,
έτσι και οι ΠΕ17 λένε ότι αν προσληφθούν πχ 50 άτομα από τον πίνακά τους αυτό αντιστοιχεί στο 20% των ατόμων του πίνακα
ενώ αν προσληφθούν 50 άτομα από τον πίνακα αναπληρωτών των ΠΕ12 θα περάσουν και στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία.
Δηλαδή ο 50ος στον πίνακα των ΠΕ17 έχει 10 έτη προϋπηρεσίας, ενώ ο 50ος στον πίνακα των ΠΕ12 έχει μηδέν ή δέκατα μορίου!
Αυτό συμβαίνει επειδή πριν την οικονομική κρίση οι ΠΕ12 δεν ενδιαφέρονταν για την εκπαίδευση, αλλά για το ελεύθερο επάγγελμα!

Όπως και να έχει, όλοι πορευόμαστε με βάση τους νόμους, που δυσκολεύουν κάποιους να ασχοληθούν με την εκπαίδευση.
Ακόμα και το αποκτήσεις παιδαγωγική επάρκεια είναι άθλος στην χώρα μας. Εγώ το κατάφερα μετά τον διορισμό μου!
Για να μην αναφερθώ ότι χρειάστηκε να διεκδικήσω νομικά το δικαίωμά μου να διοριστώ.
Ένα πράγμα ξέρω: Οι καλοί ποτέ δεν χάνονται. Αργά ή γρήγορα καταφέρνουν να πετύχουν αυτό που θέλουν,
ακόμα κι αν ζούμε ένα άδικο σύστημα...καθώς εκείνοι που κινούν τα νήματα αλλάζουν συνεχώς τους όρους του παιχνιδιού.

Για αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον να τα καταφέρει. Εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι επιδιώκει ο καθένας!


Επί χρόνια Lasid οι ΠΕ17 κέρδιζαν προϋπηρεσία λόγω της μη τήρισης της ισοκατανομής θέσεων.Αυτό σημαίνει πως αυτός που είναι στη θέση 50(πχ) των ΠΕ17 έχει κερδίσει μήνες γιατί κάποιοι ΠΕ12 στερήθηκαν το δικαίωμα να πάνε στη θέση του τα προηγούμενα χρόνια.Αυτό το γράφω και για τους πίνακες Γ αλλά και για όλους γενικά. Από την άλλη παντού σε όλες τις ειδικότητες υπάρχουν και οι πίνακες Γ.Αν δεν ήταν νόμιμο να παίρνουν από κει δε θα υπήρχαν καν τέτοιοι πίνακες.Καταλαβαίνω φυσικά ότι αναφέρεσαι σε "ἡθικό" δίλημμα.Όμως όλα πρέπει να είναι και ηθικά και νόμιμα, όποιοι κι αν θίγονται.Κι ο άντρας μου έχει θιχτεί από αυτό γιατί ανέβηκε από πάνω του στον πίνακα Β άτομο από τον Γ.Έτσι είναι όμως.Το δέχεσαι γιατί το ξέρεις κι αυτό είναι το σωστό και νόμιμο.
Αυτή η σφαγή μεταξύ ΠΕ12 και ΠΕ17 μάλλον έχεις δίκιο πως ξεκίνησε λόγω 'κρίσης''. Και καταλαβαίνω κι αυτό που σκέφτονατι οι ΠΕ17.Ότι δηλαδή  οι μηχανικοί μπορούν να είναι και ελεύθεροι επαγγελματίες κι αν έχουν τα κότσια ας βγουν στην αγορά εργασίας.Ενοχλούνται γιατί κόβονται θέσεις από κείνους που μπορούν μόνο να διδάξουν.Και σε αυτό όμως υπάρχει η μισή αλήθεια.Οι μηχανικοί  χρόνια τώρα είχαν δικαίωμα να δουλέψουν σαν ελ. επαγγελματίες ή σαν καθηγητές στη δημόσια εκπαίδευση.Κάποιοι (λιγότεροι το δέχομαι) είχαν ενταχθει στη δημόσια εκπαίδευση εδώ και πάρα πολλά χρόνια γιατί αυτό αγαπούσαν και ήθελαν.Οι περισσότεροι ήθελαν άλλα.Είχαν πάντα το δικαίωμα όμως να ασχοληθούν με την εκπαίδευση. Πάντως και οι ΠΕ17 μπορούν να δουλέψουν σε βιομηχανίες και εταιρείες κτλ κτλ και μάλιστα τους ζητούν τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερο λόγω χαμηλότερου κόστους .Και μάλιστα τους προτιμούν σε πολλές περιπτώσεις επειδή με λιγότερα χρήματα θα κάνουν (νομίζουν) την ίδια δουλειά. Για την δική μας περίπτωση, ο άντρας  μου είναι ενεργειακός (αυτό λέει πολλά για το αν είναι καλός ή όχι στα εργαστήρια...), έχει δουλέψει σαν ελ. επαγγελματίας κάποια χρόνια και για λόγους προσωπικούς , πριν την κρίση θέλησε να ασχοληθεί με την δημόσια εκπαίδευση .Όσοι έδωσαν ΑΣΕΠ 2008 δεν γνώριζαν την κρίση που θα ακολουθούσε.Άρα είναι άδικο να τους κατηγορούν συνεχώς ότι στράφηκαν στην εκπαίδευση όχι από αγάπη αλλά από συμφέρον ενώ όλοι οι ΠΕ17 αυτό θέλανε από πάντα  γι αυτό και  έχουν περισσότερα δικαιώματα.Τα δικαιώματα τα έχω επειδή υπάρχουν νόμοι όχι γιατί εγώ και μερικοί άλλοι τα ορίζω.
Για την παιδαγωγική επάρκεια και το πόσο δύσκολο ήταν να την πάρει ρώτα πάλι εμένα....Για άλλη μια χρονιά σε άλλες πόλεις.Ο άντρας μου αγωνίστηκε πολύ για αυτό που κάνει.Έχουμε θυσιάσει πάρα πολλά ίσως πολλά περισσότερα από όσα άλλοι που ήθελαν από την αρχή της καριέρας τους τον εκπαιδευτικό χώρο σαν χώρο εργασίας.
Και πράγματι πιστεύω πάρα πολύ σε αυτό που λες στο τέλος.Οι καλοί δε χάνονται ποτέ.Αγωνίζονται στη ζωή για το καλύτερο χωρίς να βλάπτουν κανέναν και χωρίς να κάνουν focus μόνο στο κράτος που δε βοηθά.Άλλωστε και το κράτος όταν βλέπει τα πράγματα λάθος καλό είναι να του θυμίζει ο καθένας το δίκαιο και ταυτόχρονα ηθικό.
Κι εγώ με τη σειρά μου και κάτω πάλι από το άγχος των ημερών για το που θα ξημερωθούμε εύχομαι σε όλους τους αδιόριστους ΠΕ17 & ΠΕ12 να τοποθετηθούν σύντομα, να είναι πάντα ευγενείς στη ζωή τους αλλά και δίκαιοι με τον ευατό τους και τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 12:09:09 πμ »
dimocri πολύ ωραία γραφή. Συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Σαφώς όταν δίναμε εξετάσεις ΑΣΕΠ το 2009 δεν είχαμε μπει στην κρίση!
Όσοι έχουν κάνει θυσίες για να είναι στην εκπαίδευση, έχοντας ως εκκίνηση τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, θέλουν πάντα το δίκαιο!
Οι απόφοιτοι ΣΕΛΕΤΕ (ΠΕ17.03) φοίτησαν για να πάρουν πτυχίο τεχνολόγου εκπαιδευτικού. Εγώ ως ΠΕ17.07 φοίτησα στο ΤΕΙ ηλεκτρολογίας γιατί εκεί με οδήγησε το μηχανογραφικό των πανελλαδικών, αν και ήθελα να γίνω μαθηματικός.
Όμως, ακόμα και μέσα από το ΤΕΙ ηλεκτρολογίας κατάφερα να βρω τον δρόμο μου στην εκπαίδευση με πολύ προσπάθεια και υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 08:06:18 μμ »
Συνάδελφοι συγγνωμη για το μακροσκελές κείμενο που θα στείλω. Αυτό το κείμενο έστειλα στον υπουργό και το κοινοποίησα σε κάθε διεύθυνση ελπίζοντας να αρθεί μια αδικία που συμβαίνει εδω και χρόνια. Το έστειλα μόνος μου προσπαθώντας να εκπροσωπήσω και τους συναδέλφους της ειδικότητάς μου γιατί δεν μπορούσα να βρω στοιχεία επικοινωνίας των συναδέλφων. Διευκρινίζω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους συναδέλφους ΠΕ17.03- ΠΕ17.07 αλλά θεωρώ άδικο τον καταμερισμό των θέσεων με το σκεπτικό που αναφέρεται και στο έγγραφο. Δεν θα απαντήσω σε κανένα κακοπροαίρετο σχόλιο. Τάσσομαι απλά υπέρ του δικαίου σε κάθε περίπτωση.                                                                                                                                                                                   



         ΠΡΟΣ

κ. ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ,ΕΡΕΥΝΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

     

Κοιν. ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ A & B/ΒΑΘΜΙΑΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΔΝΣΗ Β’/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

[ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ-ΤΜΗΜΑ Α’ ]



Αίτηση μετά Γνωστοποίησης και αναφοράς προς τις Αρχές


                                                         
         
                                     


*      Τελεί σε γνώση Σας,  σύμφωνα με τον Νόμο 3848/2010, που συνοδεύεται και
από κάθε εγκύκλιο ως την  αριθμ. Πρωτοκόλλου 98235 / Ε 2  της   ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ  ΚΑΙ  ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, πως καθορίζεται  νόμιμα η διαδικασία πρόσληψης αναπληρωτών και πλήρωσης των οργανικών κενών,ως και η μετέπειτα διαδικασία μετατροπής των τελευταίων σε λειτουργικά,εφόσον υπάρξει αδυναμία πλήρωσης των.


*       Ειδικότερα και σε ό,τι αφορά την ωσάνω ειδικότητά μου και περίπτωση,αφού εκ των ενόντων δημιουργούνται λειτουργικά κενά στα σχολεία επισημαίνεται ρητά τόσο από το Νόμο,όσο και από την προαναφερθείσα εγκύκλιο και τις σε εγκυκλίους προηγούμενων ετών μεταξύ άλλων,πως  «τα  κενά για τα μαθήματα που διδάσκονται σε πρώτη ανάθεση από εκπαιδευτικούς περισσότερων του ενός κλάδων, κατανέμονται ισομερώς σε όλους τους κλάδους. Σε περίπτωση που τα κενά δεν είναι ακέραιο πολλα-πλάσιο του αριθμού των κλάδων, τότε η ισομερής κατανομή θα επιτυγχάνεται σε περισσότερα από ένα έτη. Η επιμέρους κατανομή σε ειδικότητες ενός κλάδου θα γίνεται με βάση την ικανοποίηση των εκάστοτε εκπαιδευτικών αναγκών. Σε κάθε περίπτωση, με ευθύνη του Διευθυντή Εκπαίδευσης θα πρέπει να κατανέμονται τα εν λόγω κενά με γνώμονα την ορθή διαχείριση του διαθέσιμου εκπαιδευτικού προσωπικού».


*      Εντούτοις,παρά τις σαφείς και δεσμευτικές  οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, παρατηρείται καταστρατήγηση εκ πλαγίου του Νόμου και πάμπολλλες παρατυπίες σε πολλές περιοχές  της χώρας  επί τουλάχιστον 3 συναπτά έτη με αποτέλεσμα ,αφενός
μεν να πλήττομαι επαγγελματικά,προσωπικά και ηθικά ,αφετέρου δε να αδικείται συλλήβδην  και το σύνολο του κλάδου μου,ιδίως από τη στιγμή,που δεν τηρείται η ρητά κατονομαζόμενη ευθύνη του Διευθυντή Εκπαίδευσης  ως προς  την κατανομή των ενλόγω κενών,η οποία,βέβαια,με τις σειρά της σε καμιά περίπτωση δεν συνάδει με γνώμονα την ορθή διαχείριση του διαθέσιμου εκπαιδευτικού προσωπικού,αλλά επαφίεται στην επιλεκτική και όχι δέσμια ευχέρεια του Δντή κατά το Νόμο,που ανοίγει διάπλατα μεταταύτα το δρόμο σε διακρίσεις  ποικίλλης φύσεως,με το να «γίνεται παιχνίδι εκ των ενόντων» και μάλιστα σε εκπαιδευτικούς,όπως εγώ,που δόκιμα αναλώθηκα  στην υπηρεσία της εκπαίδευσης.


*    Τουτέστιν,γενικότερα  επί μη  τοποθέτησής μου εφέτος,θίγομαι άμεσα προσωπι-κά και επαγγελματικά.Τούτο,ιδίως από τη στιγμή προκύπτουσας  οιονεί ανεξέλεγ-κτης «εξουσίας» του αρμόδιου Δντή  Εκπαίδευσης  της περιοχής τοποθέτησής μου. Φυσικά δεν εξαιρώ το  συγκεκριμένα  παρατηρούμενο  φαινόμενο συστηματικά  να παραγκωνίζεται η ειδικότης μου σε ό,τι αφορά τα λειτουργικά κενά που δημιουρ-γούνται με τον να μην κα-λύπτονται τουλάχιστον  ισομερώς από τους κλάδους ΠΕ 12.05 και ΠΕ17.03. Αυτό τούτο,το προβλέπει  τουλάχιστον η αναλογία,που ανταπο-κρίνεται   και στο αίσθημα δικαίου περί προσλήψεων εκπαιδευτικών,να μην ευνοεί-ται  ως το παρελθόν -αδίκως- ο κλάδος  ΠΕ17.03 εις βάρος του κλάδου ΠΕ12.05,που είχε  ως αποτέλεσμα να υπάρχουν -τουλάχιστον στο παρελθόν -λιγότερες πληρωτέες θέσεις για εκπαιδευτικούς του κλάδου μου.


*    Εντέλει, πρακτική και μελλοντική οιονεί παράνομη πράξη,που στερεί σε εμένα προσωπικά τη διεκδίκηση της επιβαλλόμενης και  εκ της προυπηρεσίας μου  θέσης εργασίας σε κάθεστώς  μη ισονομίας,που απαγορεύεται ρητά από το Σύνταγμα, καθώς και η επί  ίσοις όροις  δυνατότητα μελλοντικού διορισμού μου,αφενός καθι-στά την πράξη της Διοίκησης άκυρη,αφετέρου αυτή η ακυρότητα και αδικία,που συντελείται στο πρόσωπό μου θα επιδιωχθεί να επανορθωθεί,αφού πλην άλλων μου στερεί δυνητικά απαραίτητα μόρια προϋπηρεσίας και μεταβάλλει τη μελλοντική μου θέση ως προς την κατάρτιση των πινάκων εκπαιδευτικών, με αποτέλεσμα να καθίσταται μειονεκτική η θέση μου στη διαμόρφωση των προϋποθέσεων ενός μελλοντικού διορισμού.



*       Συμπερασματικά,αναγγέλλοντας  και ασκώντας  κάθε νόμιμο δικαίωμα, Σας καθιστώ γνωστό,ότι για το διδακτικό έτος 2016-2017 οφείλει η Διοίκηση καθόλα να προβεί επί κενού στη βάση των ωσάνω λ εχθέντων στην τοποθέτησή μου ως σημειώ-
νω  και ειδικότερα παραπάνω,όπερ σημαίνει,ότι ουδαμώς  ανέχομαι  οιονεί παράνο-μη η άλλως  παράτυπη πράξη και πρακτική μελλοντική  μη πρόσληψης  εις βάρος μου,που θα μου στερήσει εν προκειμένω  τη δυνατότητα εργασίας, όσο και την μελ-λοντική μοριοδότηση και κατάταξή μου  στους πίνακες των διοριστέων εκπαιδευτι-κών και συνοδά,



ΑΙΤΟΥΜΑΙ



την απάλειψη κάθε πράξης,άλλως διόρθωση και μη συνέχιση  έως τώρα παράτυπης πρακτικής και κάθε πράξης ελεγχόμενης ,ως και την αποστολή εκ μέρους του Υπουργείου Σας  επίσημων οδηγιών, με τις οποίες  θα ζητείται από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να κατανεμηθώ σε κάθε περίπτωση  ισομερώς  ως τοποθετούμενος  και εκ της προυπηρεσίας μου σε  θέση των λειτουργικών κενών και θα επισημαίνεται η τήρηση της νόμιμης και προβλεπόμενης διαδικασίας.Περαιτέρω,



ΕΠΙΦΥΛΛΑΣΣΟΜΑΙ



με  βάση την τήρηση της «αρχής της χρηστής Διοίκησης» , την «αρχή της  Προστα-
σίας  του Διοικουμένου», που προφυλάσσει και προληπτικώς το συμφέρον κάθε ενδιαφερόμενου πολίτη,που στρέφεται στις Αρχές  από την δυνητικά μη τήρηση των κανόνων και διαδικασιών που ρητά προβλέπονται από το Νόμο και τις οικείες   εγκυκλίους  Σας,που απαρασάλευτα  να οδηγούν εκ του ασφαλούς τις Διευθύνσεις  Εκπαίδευσης  και προκύπτουν από και υπό  το κράτος Δικαίου,έχουν δε εξαγγελθεί ήδη από την αρμόδια διοικητική αρχή,καθώς επίσης και από την γενική και εμπερι-στατωμένη «αρχή της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του Πολίτη έναντι του κράτους», η οποία με βάση την νομολογία Κοινοτικών και Εθνικών Δικαστηρίων προστατεύει τον διοικούμενο από κάθε αιφνίδια μεταβολή της διοικητικής πρακτικής ή ακόμα και της ίδιας της νομοθεσίας που θίγει τα νόμιμα δικαιώματα του, για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου αν δεν τηρηθεί η νόμιμη διαδικασία και δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα μου.Ενόψη όλων των ανωτέρω,




ΣΑΣ ΚΑΘΙΣΤΩ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ KAI ANAMENΩ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ


εάν,μεταταύτα,η αδικία μεταφερθεί εις βάρος μου από τη λεγόμενη διαδικασία των
σχολείων [αρμόδια Δνση Νομού] και μεταφερθεί  εντεύθεν ως  οιονεί παράνομη και αναπαραγόμενη πράξη στο Υπουργείο και μάλιστα ως μελλοντική ελεγκτέα παρά-νομη πράξη,που την εκλαμβάνει «ad hoc»,την εγκιβωτίζει και την αναπαράγει ως  παρανομία η υπερκείμενη Αρχή.

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 09:44:08 μμ »
Φίλε leedorf79 τα κενά ζητούνται από τους διευθυντές των σχολείων και καθώς στα ΕΠΑΛ επικρατούν οι ΠΕ17 καταλαβαίνεις τι γίνεται.
Αν είσαι τυχερός κάποιος προιστάμενος ΔΔΕ να είναι πολύ τυπικός με τους νόμους ή ο προιστάμενος τεχνικής εκπαίδευσης να είναι ΠΕ12 τότε κάτι μπορεί να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος antidoto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 11:47:15 μμ »
Όσο υπάρχει φτώχεια συνάδελφοι θα υπάρχει και γκρίνια. Μας πετάνε ψύχουλα και εμείς φαγωνόμαστε μεταξύ μας. Υπάρχουν δύο τρόποι: να είμαστε μόνοι μας, να ξεψαχνίζουμε νόμους και να μετράμε μόρια ή να το παλέψουμε. Προσωπικά και εγώ είμαι θιγμένος. Είμαι μηχανικός αυτοκινήτων ΠΕ18.18 και στην ειδικότητά μου στην πρώτη ανάθεση υπάρχουν τελείως άσχετες με το αντικείμενο ειδικότητες μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων. Ας μην το ψάχνουμε παραπάνω, όλοι δουλειά θέλουμε και όλοι είμαστε θύματα ενός κατεστημένου που μας θέλει να τα βάζουμε μεταξύ μας.

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:56:36 πμ »
Τώρα βρέθηκα στο θέμα... δεν έκατσα να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις, οπότε κάποια πράγματα μπορεί να ειπώθηκαν.
Την χρονιά που πέρασε λοιπόν πήρε 26 από 17,01 και 17 από 12,01. Επίσης στον ΑΣΕΠ του 2008 έπαιρνε 40 δλδ 24 μέσω ΑΣΕΠ και 16 με το 40% και από τις 2 ειδικότητες. Με δεδομένο ότι οι 17,01 είχαν σχεδόν όλοι παιδαγωγική κατάρτιση δίναμε ουσιαστικά 600 άτομα με παιδαγωγική κατάρτιση για 24 θέσεις. αναλογία 1/24 περίπου.
Οι 12,01 δίνανε για παράδειγμα, 300 άτομα από τους οποίους οι 100 και αν είχαν παιδαγωγική κατάρτιση. δλδ ουσιαστική αναλογία 1/4, γιατί οι χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση ουσιαστικά ήταν εκτός. Που θέλω να καταλήξω; Ότι οι 12,01 προφανώς και ευνοήθηκαν τότε. Τώρα βγαίνει ο φίλος ο 12,01 και λέει να ενοποιηθούν οι πίνακες. Τότε όμως δεν λέγανε το ίδιο. Τι θα γινόταν αν είχε γίνει τότε αυτό. Θα δίναμε 700 άτομα με παιδαγωγική κατάρτιση για 48 θέσεις δλδ αναλογία 1/14.
Επίσης στα πρώτα ποστ διάβασα ότι διορίστηκαν άτομα από 17,01 με βαθμολογία 55-56. Είναι λάθος, καθώς πέρα ΄΄οτι θα ήμουν διορισμένος, γνωρίζω ΄΄οτι ο τελευταίος διορίστηκε με περίπου 67-68.

Καταλαβαίνω ότι οι 12,01 λόγω κρίσης ψάχνουν διεξόδους προς την εκπαίδευση. Αλλά μπορεί να μην σας συμφέρει η ενοποίηση και αυτό που γράφεις να γίνει ένας πίνακας και να δώσουμε όλοι μαζί κτλ.
Τέλος με αυτή τη λογική ας πηγαίνουμε και οι 17αρηδες στο ΤΕΕ να δίνουμε τις εξετάσεις που δίνετε για να πάρετε άδεια άσκησης επαγγέλματος, δεν νομίζω να σε συμφέρει.

Τέλος για να δώσω και μία πλεύση ενότητας να πω ότι συνολικά οι 12,01+17,01 είμαστε οι αδικημένοι των τεχικών ειδικοτήτων καθώς παιρνει τους λιγότερους. Και παίρνει τους λιγότερους όχι γτ δεν την διαλέγουν πολλοί μαθητές, αλλά με μεθοδεύσεις ετών φτάσαμε να είμαστε ένας τομέας με μία μόνο ειδικότητα.   

Αποσυνδεδεμένος dimocri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 07:47:28 μμ »
Τώρα βρέθηκα στο θέμα... δεν έκατσα να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις, οπότε κάποια πράγματα μπορεί να ειπώθηκαν.
Την χρονιά που πέρασε λοιπόν πήρε 26 από 17,01 και 17 από 12,01. Επίσης στον ΑΣΕΠ του 2008 έπαιρνε 40 δλδ 24 μέσω ΑΣΕΠ και 16 με το 40% και από τις 2 ειδικότητες. Με δεδομένο ότι οι 17,01 είχαν σχεδόν όλοι παιδαγωγική κατάρτιση δίναμε ουσιαστικά 600 άτομα με παιδαγωγική κατάρτιση για 24 θέσεις. αναλογία 1/24 περίπου.
Οι 12,01 δίνανε για παράδειγμα, 300 άτομα από τους οποίους οι 100 και αν είχαν παιδαγωγική κατάρτιση. δλδ ουσιαστική αναλογία 1/4, γιατί οι χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση ουσιαστικά ήταν εκτός. Που θέλω να καταλήξω; Ότι οι 12,01 προφανώς και ευνοήθηκαν τότε. Τώρα βγαίνει ο φίλος ο 12,01 και λέει να ενοποιηθούν οι πίνακες. Τότε όμως δεν λέγανε το ίδιο. Τι θα γινόταν αν είχε γίνει τότε αυτό. Θα δίναμε 700 άτομα με παιδαγωγική κατάρτιση για 48 θέσεις δλδ αναλογία 1/14.
Επίσης στα πρώτα ποστ διάβασα ότι διορίστηκαν άτομα από 17,01 με βαθμολογία 55-56. Είναι λάθος, καθώς πέρα ΄΄οτι θα ήμουν διορισμένος, γνωρίζω ΄΄οτι ο τελευταίος διορίστηκε με περίπου 67-68.

Καταλαβαίνω ότι οι 12,01 λόγω κρίσης ψάχνουν διεξόδους προς την εκπαίδευση. Αλλά μπορεί να μην σας συμφέρει η ενοποίηση και αυτό που γράφεις να γίνει ένας πίνακας και να δώσουμε όλοι μαζί κτλ.
Τέλος με αυτή τη λογική ας πηγαίνουμε και οι 17αρηδες στο ΤΕΕ να δίνουμε τις εξετάσεις που δίνετε για να πάρετε άδεια άσκησης επαγγέλματος, δεν νομίζω να σε συμφέρει.

Τέλος για να δώσω και μία πλεύση ενότητας να πω ότι συνολικά οι 12,01+17,01 είμαστε οι αδικημένοι των τεχικών ειδικοτήτων καθώς παιρνει τους λιγότερους. Και παίρνει τους λιγότερους όχι γτ δεν την διαλέγουν πολλοί μαθητές, αλλά με μεθοδεύσεις ετών φτάσαμε να είμαστε ένας τομέας με μία μόνο ειδικότητα.

Συγνώμη αλλά τέτοιες μέρες μετά από όσα έχουν γίνει από την Παρασκευή το πρωί και μετά εσύ αυτά σκέφτηκες να πεις στο pde???Το ότι δε προχωρά το θέμα με τα ολιγομερή τμήματα και δεν γίνονται προσλήψεις με αποτέλεσμα να ζει ένας άνθρωπος με 360 ευρώ το μήνα όταν σαν ΠΕ12 πρέπει τα 350/μήνα να τα δίνει στην ασφαλειά του (ΤΣΜΕΔΕ) σε αφήνει αδιάφορο;Το ότι αν γίνουν προσλήψεις ως την Παρασκευή (που κάποιοι πιέζουν) θα πάρουν κόσμο ΛΙΓΟ μόνο σε παραμεθόριο (όπως μου ξεκαθάρισαν στο υπουργείο) κι αυτό σε αφήνει αδιάφορο;
Αυτές τις μέρες συγνώμη αλλά δεν αντέχω άλλους καβγάδες για ποιος θα πάρει τις πιστώσεις....
όλο τον Αύγουστο -Σεπτέμβριο έχουμε να παλεύουμε με σχολεία-ΔΔΕ-Περιφέρειες Υπουργεία και λίγες μέρες πριν το τελικό μπαμ όλων να μιλάμε πάλι για το που έπρεπε να δουλεύουν οι μηχανικοί και ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ για να δίνετε μαζί εξετάσεις στο ΤΕΕ!!!!Σου εύχομαι και σένα όπως και σε όλους μια καλή και γρήγορη τοποθέτηση.Όλα τα άλλα...κάποια άλλη στιγμή!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2016, 07:50:26 μμ από dimocri »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:03:53 μμ »
Αυτό που δεν ξέρουν οι ΠΕ17 είναι οτι οι ΠΕ12 παίρνουν γυρω στα 150 ευρώ λιγότερα, οτι το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι αυτό που νομίζουν δίνω εξετάσεις περνάω γράφομαι κτλ αλλά πληρώνεις χρυσό και τα δυο μια ζωή, οτι σε κρατάνε εγκλωβισμένο  και πρέπει να τα πληρώνεις βρέξει χιονίσει, και οτι πάντα ριγμένοι στις προσλήψεις ειναι οι ΠΕ12, υπάρχει πάντα μια εύνοια υπερ των ΠΕ17 από όλους.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτή η δίχως βάση κόντρα και το όλο πρόβλημα πηγάζει από την γενικότερη κατάσταση που υπάρχει με την ανεργία. Αντί να υπάρχουν κοινοί στόχοι για την καλυτερευση στον εκπαιδευτικο κλαδο και γενικα στην εκπαίδευση, εχουν βάλει διάφορες ειδικότητες να τρώγονται μεταξύ τους. 
Το δια ταύτα που πρέπει όλοι να κατανοησουμε είναι οτι μπαίνει Οκτώβρης και δεν εχουν παρει ουτε 17, ουτε 12. Μηπως αυτο θα επρεπε να μας προβληματιζει και οχι οι ανουσιες αντιπαραθεσεις;
Με ολη την φιλικη μου διαθεση.

Αποσυνδεδεμένος dimocri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλογία προσλήψεων ΠΕ12/ΠΕ17
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:22:16 μμ »
Αυτό που δεν ξέρουν οι ΠΕ17 είναι οτι οι ΠΕ12 παίρνουν γυρω στα 150 ευρώ λιγότερα, οτι το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι αυτό που νομίζουν δίνω εξετάσεις περνάω γράφομαι κτλ αλλά πληρώνεις χρυσό και τα δυο μια ζωή, οτι σε κρατάνε εγκλωβισμένο  και πρέπει να τα πληρώνεις βρέξει χιονίσει, και οτι πάντα ριγμένοι στις προσλήψεις ειναι οι ΠΕ12, υπάρχει πάντα μια εύνοια υπερ των ΠΕ17 από όλους.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτή η δίχως βάση κόντρα και το όλο πρόβλημα πηγάζει από την γενικότερη κατάσταση που υπάρχει με την ανεργία. Αντί να υπάρχουν κοινοί στόχοι για την καλυτερευση στον εκπαιδευτικο κλαδο και γενικα στην εκπαίδευση, εχουν βάλει διάφορες ειδικότητες να τρώγονται μεταξύ τους. 
Το δια ταύτα που πρέπει όλοι να κατανοησουμε είναι οτι μπαίνει Οκτώβρης και δεν εχουν παρει ουτε 17, ουτε 12. Μηπως αυτο θα επρεπε να μας προβληματιζει και οχι οι ανουσιες αντιπαραθεσεις;
Με ολη την φιλικη μου διαθεση.
Απόλυτο δίκιο σ'αυτά που μόλις έγραψες.Κάθε σου γραμμή μια μεγάλη αλήθεια.
Κάποιοι ΠΕ17 όμως νομίζουν πως και κατά την πληρωμή οι ΠΕ 12 στοιχίζουν περισσότερο στο κράτος.Δεν έχουν καρταλάβει πως όσο δουλεύουν οι κρατήσεις τους είναι μεγαλύτερες από όλων των υπολοίπων.(Αν πχ κάποιος ΠΕ17 πάρει 800 ευρώ καθαρά, ο αντίστοιχος ΠΕ12 θα πάρει γύρω στα 750 καθαρά λόγω μεγαλύτερων κρατήσεων).Επίσης δεν γνωρίζουν ότι όσοι μήνες είναι άνεργος ένας ΠΕ12 πληρώνει ΟΛΗ την ασφάλεια ΜΟΝΟΣ του (περίπου 350 ευρώ/μήνα) και κυρίως αυτό που έγραψες κι εσύ.Είναι υποχρεωμένος να πληρώνει για να λέγεται μηχανικός και να είναι γραμμένος στο ΤΕΕ.
Είναι παρόλα αυτά κλάδοι με κοινή ανάθεση μαθημάτων.Άρα ο καθένας μετράει τα υπέρ και τα κατά και προχωράει ή όχι.Με τίμιο αγώνα όμως.Όχι μαχαιριές πίσω από την πλάτη.
Και τώρα , λίγες μέρες-εβδομάδες πριν την Α'φάση που ο κίνδυνος να κλείσουν ολόκληρα τμήματα είναι ορατός....τέτοιες πάλι αντιπαραθέσεις πραγματικά είναι εκτός πραγματικότητας. Στο τέλος δε θα δουλέψουν ούτε Πε17 , ούτε ΠΕ12.Ευχαριστημένοι, όλοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:20:37 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.