*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17  (Αναγνώστηκε 172589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #658 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 03:57:25 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ που μου έλυσες την απορία! Να'σαι καλά και καλή χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:13 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #659 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 04:47:33 μμ »
Εγώ και πάλι δεν το κατάλαβα!

9/8/2016
έγινε η 1η ανάρτηση των πινάκων για τους κλάδους :
http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2016/20160809/index.html

Η κυρία δεν είχε ΝΑΙ στη στείλει R (= τρίτεκνος )

Στις 23/9/2016 που έγινε η κύρωση των πινάκων παραμένει ως έχει
http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2016/20160923/index.html

Που σημαίνει δεν υπήρξε ένσταση για διόρθωση του πίνακα.........
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2017, 04:58:28 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #660 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 06:36:08 μμ »
Σύμφωνα με το νούμερο 10 του "έχοντας υπόψη", ο ΑΣΕΠ αποφάσισε για αναμόρφωση του πίνακα στις 15/11. Άρα η συνάδελφος θα είχε κάνει ένσταση τον καιρό που έπρεπε και απλά άργησε η απόφαση... Κάτι τέτοιο θα εγινε μαλλον... Προσωπικά δεν εχω κάνει ποτέ ένσταση και δεν ξέρω πόσο καθυστερούν οι αποφάσεις. Εχει κάποιος εμπειρία με ενστάσεις να μας πει;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #661 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 06:56:29 μμ »
Αυτό έγινε. Απ'όσο ξέρω κινήθηκε νομικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:13 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #662 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 10:03:04 μμ »
εντάξει, απ όπου κ να το πιάσεις το πράμα βρωμάει !!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #663 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 01:12:17 πμ »
Αυτό με τους τρίτεκνους, επειδή φέτος μ' έχει αφήσει πολλές φορές απ' έξω επιτρέποντας να με προσπεράσουν επανειλημμένως άτομα τρίτεκνα μεν με λιγότερα ή και με μηδέν (!) μόρια δε, είναι ένα μεγάλο θέμα και θα το θίξω από την προσωπική μου σκοπιά. Πιστεύω ότι θα'πρεπε να σταματήσει να ισχύει από τη μεριά της κυβέρνησης, γιατί είναι κατάφορη αδικία εις βάρος όσων έχουν αποκτήσει μόρια μετά από χρόνια προϋπηρεσίας, επιτυχιών σε ΑΣΕΠ και γενικότερης οικονομικής επένδυσης προς αυτή την κατεύθυνση με το σχετικό ψυχολογικό κόστος... Ειδικά με τέτοιες αποφάσεις για εκ των υστέρων πρόσληψη έστω και μετά από σχετική ένσταση, είναι τουλάχιστον προκλητικό και σταθερά άδικο για όσους -για διάφορους λόγους- δεν έχουν το "προνόμιο" της τριτεκνίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2017, 01:14:01 πμ από wam »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #664 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 10:24:33 πμ »
Συμφωνώ ότι είναι άδικο να προσλαμβάνονται τρίτεκνοι με μηδενική προϋπηρεσία και χωρίς ΑΣΕΠ μόνο και μόνο επειδή έχουν 3 παιδιά. Κατά τη γνώμη μου είναι ρατσιστικό για όσους δεν είναι σε θέση να κάνουν παιδιά.
 
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, η συνάδελφος κατέθεσε εγκαίρως τα δικαιολογητικά της, κατέθεσε εγκαίρως ένσταση και ενώ δεν έφταιγε έμεινε έξω από τις προσλήψεις. Πολύ καλά έγινε και δικαιώθηκε εφόσον δεν ήταν δική της υπαιτιότητα και εφόσον ισχύει αυτός ο νόμος για τις προσλήψεις των τριτέκνων.

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #665 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 10:35:32 πμ »
Έχοντας ως δεδομένο οτι η συνάδελφος κατέθεσε την ένστασή της εγκαίρως κι απλά ο ΑΣΕΠ καθυστέρησε να βγάλει την απόφαση για τη διόρθωση του πίνακα, η κοπέλα δε φταίει σε κάτι εννοείται! Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι το εξής: οι πίνακες δεν κυρώνονται αφού γίνουν οι έλεγχοι των ενστάσεων και οι ανάλογες διορθώσεις; Εφόσον υπήρχε η εκκρεμότητα με την ένσταση αυτή γιατι κυρωθηκαν οι πίνακες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2017, 10:42:16 πμ από cat82 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #666 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 10:45:36 πμ »
Αυτό δεν το γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #667 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 11:07:35 πμ »
Μου θυμίζει λίγο το φαινόμενο της πεταλούδας... Αν οι πίνακες κυρωνονταν αφού είχε γίνει η συγκεκριμένη διόρθωση, τότε η συνάδελφος θα προσλαμβανοταν στη Σάμο τη στιγμή που θα ερχόταν η σειρα της. Και οι επόμενοι συνάδελφοι που προσλήφθηκαν στις τάδε περιοχές πιθανόν να προσλαμβανονταν αλλού... Και ίσως κάποιοι απο μας που έχουμε μείνει απ'έξω να είχαμε επίσης προσληφθεί...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #668 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 11:26:04 πμ »
Αυτό με τους τρίτεκνους, επειδή φέτος μ' έχει αφήσει πολλές φορές απ' έξω επιτρέποντας να με προσπεράσουν επανειλημμένως άτομα τρίτεκνα μεν με λιγότερα ή και με μηδέν (!) μόρια δε, είναι ένα μεγάλο θέμα και θα το θίξω από την προσωπική μου σκοπιά. Πιστεύω ότι θα'πρεπε να σταματήσει να ισχύει από τη μεριά της κυβέρνησης, γιατί είναι κατάφορη αδικία εις βάρος όσων έχουν αποκτήσει μόρια μετά από χρόνια προϋπηρεσίας, επιτυχιών σε ΑΣΕΠ και γενικότερης οικονομικής επένδυσης προς αυτή την κατεύθυνση με το σχετικό ψυχολογικό κόστος... Ειδικά με τέτοιες αποφάσεις για εκ των υστέρων πρόσληψη έστω και μετά από σχετική ένσταση, είναι τουλάχιστον προκλητικό και σταθερά άδικο για όσους -για διάφορους λόγους- δεν έχουν το "προνόμιο" της τριτεκνίας.
Οι περισσότεροι αδιόριστοι τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί απέκτησαν το τρίτο τους παιδί μόνο και μόνο για να έχουν τη δυνατότητα να πηγαίνουν αναπληρωτές! Δυστυχώς, αυτή είναι η αλήθεια! Και οι περισσότεροι απ' αυτούς (για να μην πω σχεδόν όλοι τους) προσλαμβάνονται και διδάσκουν χωρίς να έχουν περάσει ποτέ τους από γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ, δηλ. χωρίς να κατέχουν αποδεδειγμένα το γνωστικό τους αντικείμενο! Ποιος άλλωστε τρίτεκνος μπορεί να διαβάσει και να έχει επιτυχία στον ΑΣΕΠ; Ελάχιστοι! Κατάφωρη αδικία σε βάρος όλων των άλλων συναδέλφων που είτε δεν έχουν παιδιά, είτε έχουν 1-2 παιδιά. Πού ακούστηκε 20% επί των προσλήψεων των αναπληρωτών; Ήμαρτον πια! Αλλαγή τώρα και σε αυτό! Από πού κι ως πού είναι προσόν τα παιδιά; Θα τρελαθούμε εντελώς;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #669 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 12:56:22 μμ »
Κατανοητή απ' τη μία η αντίδραση, αλλά αυτό είναι θέμα κοινωνικής πρόνοιας. Ο άνθρωπος που έχει τρία παιδιά έχει περισσότερα έξοδα και λιγότερο χρόνο για διάβασμα, οπότε το κράτος πρέπει με κάποιον τρόπο να τον βοηθήσει, αφού προσφέρει ελληνόπουλα στη χώρα μας, σε μία εποχή που η υπογεννητικότητα έχει πολύ υψηλά ποσοστά.
Επίσης επιτρέψτε μου να πω ότι ναι μεν ο ΑΣΕΠ είναι ένα κριτήριο, αλλά δε νομίζω ότι κάποιος που θα γράψει 100% σε αυτό τον διαγωνισμό είναι καλύτερος δάσκαλος από κάποιον που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ. Απλά είναι ένας τρόπος να επιλεχθούν κάποιοι ανάμεσα στους χιλιάδες, από εκεί και πέρα, η επιτυχία ή όχι στον ΑΣΕΠ δε λέει απολύτως τίποτα για την ποιότητα ενός εκπαιδευτικού.

Δεν έχω τρία παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #670 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 01:28:50 μμ »
Μπορεί να δώσει κάποια μόρια για κάθε παιδί το κράτος. Οι προσλήψεις με ποσόστωση είναι προκλητικές. Ακόμα πιο προκλητικό είναι που οι πολύτεκνοι προτάσσονται όλων στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #671 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 02:41:57 μμ »
Κατανοητή απ' τη μία η αντίδραση, αλλά αυτό είναι θέμα κοινωνικής πρόνοιας. Ο άνθρωπος που έχει τρία παιδιά έχει περισσότερα έξοδα και λιγότερο χρόνο για διάβασμα, οπότε το κράτος πρέπει με κάποιον τρόπο να τον βοηθήσει, αφού προσφέρει ελληνόπουλα στη χώρα μας, σε μία εποχή που η υπογεννητικότητα έχει πολύ υψηλά ποσοστά.
Επίσης επιτρέψτε μου να πω ότι ναι μεν ο ΑΣΕΠ είναι ένα κριτήριο, αλλά δε νομίζω ότι κάποιος που θα γράψει 100% σε αυτό τον διαγωνισμό είναι καλύτερος δάσκαλος από κάποιον που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ. Απλά είναι ένας τρόπος να επιλεχθούν κάποιοι ανάμεσα στους χιλιάδες, από εκεί και πέρα, η επιτυχία ή όχι στον ΑΣΕΠ δε λέει απολύτως τίποτα για την ποιότητα ενός εκπαιδευτικού.

Δεν έχω τρία παιδιά.
Αφού λοιπόν, κατά τη γνώμη σου, η επιτυχία στον ΑΣΕΠ δε λέει τίποτα για έναν εκπαιδευτικό (ρωτώ εγώ: ούτε ας πούμε το ότι δεν είναι άσχετος;), γιατί να λέει η τριτεκνία ή η πολυτεκνία; Και όσοι έχουν δηλ. ένα ή δύο παιδιά δεν προσφέρουν ελληνόπουλα στη χώρα μας; Και πώς θα κάνουν παιδιά οι νεώτεροι συνάδελφοι, ποιος θα τους βοηθήσει, αν εργάζονται στο προκλητικότατο 20% επί των προσλήψεων οι τρίτεκνοι και προτάσσονται οι πολύτεκνοι; Μάλλον τα βλέπεις λάθος φίλε/φίλη μου.
Η τριτεκνία δεν είναι προσόν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159537
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 257

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.