*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17  (Αναγνώστηκε 172073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 01:12:55 πμ »
Γενικά ειμαστε για κλάματα. Οι πληροφορικοί είναι στα κάγκελα , βγάζουν άρθρα , τρέχουν στο υπουργειο και καλά κάνουν κι εμεις έχουμε τη διαβούλευση για τη σύνδεση του ΚΠΓ με το σχολείο και έιναι καμια δεκαριά τα σχολια από Αγγλικούς.

Γουι αρ παθετικ.-

Με τα μυαλα που έχουμε σιγα μην δεν ορμηξουν οι δάσκαλοι σε κάποια φάση.
Είναι απίστευτο. Κάνουμε ένα μάθημα που πραγματικά το χρειάζονται όλοι, από αγρότες μέχρι πυρινικούς φυσικούς, στα πανακριβα ιδιωτικά σχολεία βάζουν 5-6 ώρες την εβδομάδα από την π΄ρωτη δημοτικού και είναι τα παιδάκια σαν billinguals στα 15 και μας μας πετσόκοψαν τις ώρες, άφησαν 1?!?!? στην 1η δημοτικου και κάναμε και μοκο!!!
Λες και υπάρχει ώφελος στη μία ώρα?! Ότι να ναι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:45 »

Αποσυνδεδεμένος Jam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:28:30 πμ »
Mirto όταν διάβασα την απάντηση σου μου ήρθε αρχικά ή σκέψη "ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς κατά μέρος", αλλά σα σκέψη μου έφυγε γρήγορα γιατί απλά  έχεις δίκιο ...

Το μάθημα μας στη δημόσια εκπαίδευση θα εκφυλιστεί περισσότερο αν όντως δεν υπαρξει αλλαγή και όλα αυτά για δύο λόγους
Α. Τα οικονομικά συμφέροντα της παραπαιδειας ή οποία βέβαια μου έδωσε για πολλά χρόνια ενσημα και ένα βασικό μισθό. Αν όμως λειτουργούσαν όλα λιιιιγο καλύτερα, περισσοτεροι καθηγητές αγγλικών θα δούλευαν στα σχολεία και τα ίδια τα φροντιστήρια θα είχαν μαθητές οι οποίοι θα μπορούσαν εκεί να προετοιμαστούν ίσως για ενα διαφορετικό πτυχίο (π.χ IELTS,GMAT).

B. Πιστεύετε ότι τους περισσότερους γονείς τους ενδιαφέρει αν τα παιδιά τους κάνουν αγγλικά στο σχολείο ??? Όχι εννοείται επειδή απλά δεν μαθαίνουν στο σχολείο ...να πιάσω τα βιβλία ? Τις ώρες ? Τα επίπεδα ? Και..και...και...
Επειδή ομως τους ανησυχούν τς χρήματα που δίνουν στα φροντιστήρια για ποσα χρόνια και το παν'ελα σε φροντιστήρια σαν ζόμπι ε τότε οι γονείς θα ενδι;φερθουν και  θα είναι στο πλευρό μας Μόνο όταν Υπάρξει Αλλαγή .

Κοινως τι??? Δεν μπορούμε να λειτουργούμε μόνοι ...θέλουμε και τη στηριξη των γονιών αλλά αρχικά όπως λέτε και εσεις ας βρεθούμε και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Καλές επαναστατικες ιδέες δεν εχω, αλλιως θα ήμουν leader σε κίνημα, αλλά πρέπει να βρεθούμε ! Κ όσοι μένουμε μακριά απο Αθηνα Θεσσαλονίκη πρέπει να μετακινηθουμε έστω μία φορά ...

Το μόνο που μπορώ να υποσχεθω προς το παρόν είναι ότι σε ένα μήνα από τώρα περίπου θα μπορώ να είμαι μαζί σας οπουδήποτε σε οποιαδήποτε συνάντηση - μη γελατε  :) απλα βρίσκομαι στο κρεβάτι του πόνου ύστερα απο σοβαρή επέμβαση  :)-οποτε αν τότε μαζευτούν 5 άτομα...ε με μενα θα γίνετε 6...χαζο χιούμορ αλλά το εννοώ ότι ΦΤΑΝΕΙ. Ας αποκτήσουμε φωνή κ εμείς που τόσα χρόνια οι περισσότεροι και στις συνελεύσεις κρύβομαστε.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:34:32 πμ από Jam »

Αποσυνδεδεμένος devika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 01:47:12 μμ »
Καλησπέρα!Είμαι κι εγώ μέσα για οποιαδήποτε συντονισμένη κίνηση.Είμαι στην Αθήνα.Ενημερώστε γιατί χανόμαστε..

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 02:38:35 μμ »
Mirto σχολιασες?  Αν σχολιασες θα ειδες οτι βγαινει ενα μυνημα μετα το σχολιασμο που λεει το σχολιο σας θα δημοσιευτει αφου ελεχθει απο το διαχειριστη. Το τελευταιο σχολιο εχει ημερομηνια 21-9. Εκτοτε εχουν γραφτει παρα πολλα σχολια (του δικου μου συμπεριλανβανομενου) που δεν εμφανιστηκαν ποτε. Ποτε ομως! Και δε νομιζω να εμφανιστουν ποτε επειδη οι αληθειες που αναγραφουν πονανε....
Γενικά ειμαστε για κλάματα. Οι πληροφορικοί είναι στα κάγκελα , βγάζουν άρθρα , τρέχουν στο υπουργειο και καλά κάνουν κι εμεις έχουμε τη διαβούλευση για τη σύνδεση του ΚΠΓ με το σχολείο και έιναι καμια δεκαριά τα σχολια από Αγγλικούς.
Επισης αυριο στις 12 στο υπουργειο θα μαζευτουμε μερικοι στην ημεριδα της ΠΕΚΑΔΕ οπου θα επιδωθει κειμενο και θα γινει παρεμβαση με σκοπο να ακουστουμε
Γουι αρ παθετικ.-

Με τα μυαλα που έχουμε σιγα μην δεν ορμηξουν οι δάσκαλοι σε κάποια φάση.
Είναι απίστευτο. Κάνουμε ένα μάθημα που πραγματικά το χρειάζονται όλοι, από αγρότες μέχρι πυρινικούς φυσικούς, στα πανακριβα ιδιωτικά σχολεία βάζουν 5-6 ώρες την εβδομάδα από την π΄ρωτη δημοτικού και είναι τα παιδάκια σαν billinguals στα 15 και μας μας πετσόκοψαν τις ώρες, άφησαν 1?!?!? στην 1η δημοτικου και κάναμε και μοκο!!!
Λες και υπάρχει ώφελος στη μία ώρα?! Ότι να ναι!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2016, 02:42:19 μμ από xristina_sk »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:45 »

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 02:41:13 μμ »
Επισης αυριο στημ ημεριδα της ΠΕΚΑΔΕ στις 12 στο υπουργειο θα μαζευτουμε ατομα να επιδωσουμε επιστολη και να κανουμε παρεμβαση. Αν μενετε κοντα ελατε

Αποσυνδεδεμένος spesin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 03:30:12 μμ »
Καλησπερα σε ολους! Για το θεμα της διαβουλευσης εχω να πω οτι κι εγω εχω γραψει 2 μηνυματα ως τωρα, ενα πολυ πριν τις 21/09 κι ενα μετα και δεν εχουν δημοσιευσει κανενα απ'τα δυο! Προκειται για ξεκαθαρη λογοκρισια! 
πε06

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 04:10:00 μμ »
Ακριβως. Πως μπορουμε να το αποδειξουμε αραγε?

Αποσυνδεδεμένος spesin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 04:25:45 μμ »
Οσοι πατε αυριο στη ΠΕΚΑΔΕ καλον ειναι ν'αναφερετε και αυτο. Εγω δυστυχως δε μπορω να ερθω επειδη εχω ενα μωρακι και κανεναν να μου το κρατησει εκεινη την ωρα..Αλλιως θα ερχομουν σιγουρα γιατι οι στιγμες ειναι κρισιμες για τον κλαδο!
πε06

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 09:31:37 μμ »
Sτη σχολή Χιλ τhn  οποία επέλεξε ο πρωθυπουργος για τα παιδιά του και πολυ καλά έκανε- Αγγλικά κάνουν  στο νηπιαγωγείο[/b], ΚΑΘΕ μερα, 1 ώρα- 5 ώρες την εβδομάδα.
http://www.hill.gr/article.php?cat=77

Προφανώς τα παιδάκια του νηπιαγωγείου σχολής Χιλ αντέχουν το γνωστικό φορτίο της ξενης γλώσσας ενω τα παιδιά στο δημόσιο ούτε στην πρώτη δημοτικού δεν το αντέχουν!

Μάλλον θα υπάρχει κάποια έρευνα από κάποιο μεγάαααααααλο πανεπιστημιο και τη βρήκε ο Φίλης και ήθελε να προστατέψει τα παιδάκια στο δημόσιο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 11:34:03 μμ »
Κι εγω έχω γράψει στο θέμα της διαβούλευσης και το μήνυμα μου είναι ανύπαρκτο/αόρατο,απλά υπέθεσα ότι δεν είχε περάσει από το διαχειριστή,αλλά φαίνεται ότι για κάποιο λόγο τα μηνύματα δεν δημοσιεύονται!:/

Δεν ξερω αν παρακολουθήσατε καθόλου την ολομέλεια στη Βουλή σήμερα,τα άκυρα κι εκτός πραγματικότητας και με σαφή 'πονο' για την ευημερία των ιδιωτικών σχολείων/πανεπιστημίων που έλεγαν όλοι τους!  Είδα λίγο και πραγματικά αηδίασα!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 03:32:06 μμ »
Παιδιά Καλησπέρα! Μήπως μάθαμε τι έγινε στην ημερίδα της πεκαδε και αν συζητήθηκε η κατάσταση του κλάδου μας φέτος;

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 07:27:51 μμ »
Καλησπερα. Εγω πηγα και αλλες 2 κοπελες. Μας αφησαν να μιλησουμε ηταν ευγενικοι και το θεμα συζητηθηκε. Στην ημεριδα χαιρετισε και ο Φιλης αλλα εφυγε πριν διαβασουμε το κειμενο μας.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 08:13:43 μμ »
TΙ ειπώθηκε δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 08:29:56 μμ »
Καλησπέρα!Είμαι κι εγώ μέσα για οποιαδήποτε συντονισμένη κίνηση.Είμαι στην Αθήνα.Ενημερώστε γιατί χανόμαστε..

κι εγω μέσα. Δεν είμαι Αθήνα βέβαια αλλά θα κάνω ότι μπορώ. ΄Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα , σας το λέω κ απο μέσα καθώς ανέλαβα υπηρεσία μετά την φάση της παρακευής. Συνεχίζονται αυτή τη στιγμή οι διαθέσεις απο Βθμια (προφανώς λόγω της κατάργησης των επιπέδων στα γυμνάσια) και επίσης πολλά κενά που ήταν μέχρι τώρα πλήρους ωραρίου έχουν σπάσει σε μειωμένου διότι
α) στα εξαθέσια δημοτικά που ήταν μέχρι πέσρυσι 12 ώρες αγγλικά (2 6θσια= 24 ώρες)τώρα είναι 14 με αποτέλεσμα σε δυο 6θεσια 14+14=28 ώρες να ζητούν  πλέον οι διεθύνσεις εκπαίδευσης 2 άτομα μειωμένου ωραρίου αντί 1 πλήρους
β) παίρνουν κάποιες ώρεσ οι τις Βθμιας στην Αθμια και μένει κάποιο υπόλοιπο για μειωμένου ωραρίου.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.