*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17  (Αναγνώστηκε 172096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #630 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 10:35:40 μμ »
Δεν έγιναν καθόλου προσλήψεις στην περιοχή σου, Τ06;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:29 »

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #631 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 03:14:45 μμ »
ΚΑΘΟΛΟΥ!!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #632 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 03:25:20 μμ »
Γιατί δεν παίρνεις τηλ στην οικεία διευθυνση και στο υπουργείο; Αυτό έκανα εγώ σήμερα και κινητοποίησα τη διεύθυνση να ζητήσει τα κενά της με άλλον πιο άμεσο τρόπο.

Παιδιά, ξυπνήστε ! Δεν έχω ξαναμιλήσει έτσι έντονα, αλλά είμαστε σε άσχημη φάση όλοι εμείς που περιμένουμε εδώ. Και είμαστε πολλοί ακόμα. Πάρτε τηλ στις διευθύνσεις, ρωτήστε γιατί δεν έχουν καλυφθεί τα κενά, πάρτε και στο υπουργείο, τουλάχιστον να έχουμε ενημέρωση ! Ό,τι μαθαίνετε να το γράφετε εδώ να ενημερωνόμαστε όλοι κι έπειτα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε όλοι μαζί, ενδεχομένως όλες οι ειδικότητες !

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #633 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 07:43:57 μμ »
Μπράβο, wam!! Ετσι πρέπει να κάνουμε όλοι!! Τι σου είπαν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:29 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #634 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 08:46:37 μμ »
στο Υπουργείο (2103443345) ο υπάλληλος μιλούσε γενικά για μη δυνατότητα κάλυψης όλων των κενων, ότι δεν μπορώ να καταλάβω το σύστημα προσληψεων, πως είναι θέμα Υπουργού κλπ. Άκρη δεν εβγαλα και ζητησα άλλο τηλέφωνο για συγκεκριμένες απαντήσεις σε ότι ρωτουσα, δηλαδή γιατί δεν καλυφθηκαν τα κενά ΠΕ06 στην περιοχή μου για 2η συνεχή φορά. Μετά κάλεσα στο 2103443084 Αλέξανδρου Αφροδίτη, η οποία μου έδωσε πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι δε γίνεται να καλύπτονται όλες οι ανάγκες σε όλες τις ειδικότητες και σε όλους τους νομούς λόγω πιστώσεων, γι'αυτό γίνονται σε φάσεις (το ξέρουμε αυτό). Επίσης, ότι είναι θέμα υπουργού . Ακόμη, ότι οι διευθύνσεις στέλνουν τα κενά στις Περιφέρειες κι εκείνοι στο Υπουργείο (κοινώς με παρέπεμπε από τον ένα στον άλλο...). Επιπλέον, ότι αφού στην περιοχή μου έχουν πάρει έστω και έναν στην ειδικότητά μου, σημαίνει ότι έχουν δώσει προσλήψεις εκεί και ότι αν υπάρχει τόσο επιτακτική ανάγκη, θα πρέπει η ίδια η διεύθυνση να κινηθεί τηρώντας την ιεραρχία που υπάρχει. Εκεί συμφώνησα λέγοντας ότι εγώ είμαι απλά ένα μεμονωμένο άτομο που ενδεχομένως να ενοχλώ με τα τηλεφωνήματά μου στις υπηρεσίες, αλλά προσπαθώ να κινητοποιήσω τις καταστάσεις με τα μέσα που διαθέτω και τέλος να ενημερώσω και τους συναδέλφους που βρίσκονται σε παρόμοια θέση μ'εμένα. Ξαναπήρα στη βθμια, μίλησα πάλι με τον ίδιο υπάλληλο, του μετέφερα τα λεγόμενα της υπαλλήλου και τον παρέπεμψα να επικοινωνήσει μαζί της, μιας και μου είπε ότι έχουν τηρήσει την ιεραρχία και δεν μπορούν να τους παρακαλούν, οπότε αν είχα άλλον τρόπο να τους τον υποδείκνυα... Τον ενημέρωσα ότι θα ξανατηλεφωνήσω τις επόμενες ημέρες να μου πει νεότερα. Σας παρακινώ να κάνετε όλοι το ίδιο. Όχι ότι απαραίτητα θα βγάλουμε άκρη, αλλά να ακουστεί η φωνή μας. Θεωρούν ότι τα δεχόμαστε όπως μας έρχονται όλα. Κυρίως όμως θα πρέπει να κινηθούμε όλες οι ειδικότητες μαζί. Σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #635 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 10:54:06 πμ »
Καλημέρα σε όλους ! Οι πιστώσεις για γενική β'θμιας είναι ελάχιστες ως ανύπαρκτες (με βάση όσα γράφονται σε άρθρα, αλλά και όσα μου είπαν από Υπουργείο και άτομα με πληροφόρηση εκ των έσω). Δεν έχουν ζητηθεί νέες πιστώσεις (δεν τους πολυενδιαφέρει το μέλλον των μαθητών και των εκπαιδευτικών προφανώς άλλωστε...) και εάν ζητηθούν, θα είναι μόνο για ειδική αγωγή και αυτό αργότερα.

Όσοι είστε εν αναμονή, σας καλώ για άλλη μια φορά για μαζική κινητοποίηση ειδικοτήτων.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #636 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 11:26:59 πμ »
Καλημέρα σε όλους ! Οι πιστώσεις για γενική β'θμιας είναι ελάχιστες ως ανύπαρκτες (με βάση όσα γράφονται σε άρθρα, αλλά και όσα μου είπαν από Υπουργείο και άτομα με πληροφόρηση εκ των έσω). Δεν έχουν ζητηθεί νέες πιστώσεις (δεν τους πολυενδιαφέρει το μέλλον των μαθητών και των εκπαιδευτικών προφανώς άλλωστε...) και εάν ζητηθούν, θα είναι μόνο για ειδική αγωγή και αυτό αργότερα.

Όσοι είστε εν αναμονή, σας καλώ για άλλη μια φορά για μαζική κινητοποίηση ειδικοτήτων.
Έχω γράψει πως η μόνη μορφή κινητοποίησης για όλους τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται τόσα χρόνια ως αναπληρωτές (κι όχι μόνο τους ΠΕ06) και δε βλέπουν καμία βελτίωση, αντίθετα κάθε πέρυσι και καλύτερα, είναι η ρηξικέλευθη πρόταση να μην κάνει κανένας, μα κανένας αίτηση για ΑΚΩ, Αμω το καλοκαίρι, δείχνοντας την αδιαφορία μας για λίγους μήνες δουλειάς και απαιτώντας διορισμούς, που είναι απαραίτητοι! Μόνο αυτός ο τρόπος πίεσης υπάρχει πλέον! Όλα τα άλλα είναι υποβοηθητικά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #637 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 02:35:13 μμ »
https://xenesglosses.eu/2016/10/egine-ipothike-metaxi-ekpedeftikon-idikotiton-g-g-ip-pedias/

"Ο κ. Παντής είπε ότι πρέπει να χρησιμοποιείται από εδώ και πέρα ένα σύστημα αδιάβλητο στην καταγραφή των κενών. Το my school, όπως μας είπε, ήταν το μόνο που θα μπορούσε να διασφαλίσει τη διαφάνεια, όμως δεν χρησιμοποιήθηκε!"

Ας όψεται ο επιτελικός Α/Α 596 που μόλις είδε τα νούμερα για αναπληρωτές ΠΕ70 που έδινε το myschool τα "έθαψε" και έτσι "κανιβαλίστηκαν" πιστώσεις (τακτικού, ΠΔΕ και άνευ αποδοχών) που κανονικά θα πήγαιναν σε αναπληρωτές γενικής Δευτεροβάθμιας. Βέβαια, αν τον ρωτήσετε θα σας πει ότι ήταν πολιτική απόφαση και όχι Πολίτικη...

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #638 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 03:06:47 μμ »
Ευχαριστούμε Patreas!! Να βρουν μια λύση με τις πιστώσεις!! Δεν μπορεί να υπάρχουν τοοοοσα κενά στην Β/θμια και μάλιστα σε λύκεια!! Wam, πρέπει όλοι να φωνάξουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #639 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 04:42:13 μμ »
Και εγώ επικοινώνησα με το τμήμα Α/θμιας σήμερα. Τους ρώτησα αν σκοπεύουν να κάνουν προσλήψεις μέσα στο Δεκέμβριο και μου απαντήσανε μάλλον όχι. Δεν υπάρχουν λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #640 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 12:29:56 πμ »
Συμφωνώ με gia 96. Ιδανικό, ακραίο αλλά το μόνο όπλο.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #641 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 10:54:19 πμ »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #642 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 12:36:41 μμ »
Ο Αγιος Νικολας ας κανει το θαυμα του!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #643 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 11:02:58 μμ »
Δεν υπάρχουν πιστώσεις,αλλά βλέπω πολύ μεγάλους αριθμούς σε ειδική αγωγή,δασκάλους και νηπισγωγους.Εκει μπορούν να καλυφθούν τα κενά, όλοι οι άλλοι τι είμαστε,περιττοί;

Αυτό ακριβώς είπα στο υπουργείο σήμερα,όπου πήρα τηλέφωνο.Ενας μάλλον αγενής κύριος,που μάλλον τσαντιστηκε όταν αποκάλεσα τους 'αρμοδιους' αδαείς, μου είπε ότι το που πάνε πιστώσεις  είναι θέμα βούλησης υπουργού, καθαρά. Κοινώς,ο κάθε ανόητος από την υπουργική καρέκλα αποφασίζει τι θα προωθήσει και που θα δώσει λεφτά,και το κριτήριο δεν είναι οι ανάγκες κατα προτεραιότητα,τα κενά το δείχνουν ξεκάθαρα!

Εμείς τι κάνουμε,συντονισμένα και δυνατά.Το να παίρνουμε όλοι στο υπουργείο είναι αντίδραση,αλλά δεν είναι αρκετό!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2016, 11:06:23 μμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.