*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος  (Αναγνώστηκε 1918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:35:23 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας.

Σε νηπιαγωγείο με 3 νηπιαγωγούς (ένα τμήμα το οποίο λειτουργεί με το βασικό υποχρεωτικό πρόγραμμα από τις 8.30 μέχρι τις 13.00, ένα τμήμα που θα έχει και πρόωρη υποδοχή και έπειτα για κάποια παιδιά ολοήμερο πρόγραμμα που διαρκεί από τις 13.00 μέχρι τις 16:00) υπάρχει σοβαρή διαφωνία μεταξύ των εκπαιδευτικών, καθώς όλες επιθυμούν ένα συγκεκριμένο τμήμα (αυτό που αρχίζει 8.30 και τελειώνει 13.00).

Να σημειώσω ότι η μία εκπαιδευτικός είναι από μετάθεση, άρα είναι η πρώτη της χρονιά στο συγκεκριμένο νηπιαγωγείο.

Η ερώτηση μου είναι: πώς γίνεται η κατανομή των τμημάτων; Με βάση την παλαιότητα; Ή είναι στα χέρια του αρμόδιου ΠΥΣΠΕ να αποφασίσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:30 »

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:50:34 μμ »
Η εγκυκλιος δεν διασαφηνιζει τον τροπο κατανομης τμηματων. Δεν εχει σημασια αν ειναι απο μεταθεση,ολες εχουν τα ιδια δικαιωματα.Εχω φιλη μου ομως αντιμετωπιζει το ιδιο θεμα και η συμβουλος τους ειπε οτι για φετος και μονο,επειδη ειναι η πρωτη χρονια εφαρμογης,θα παρει υποψην τα κοινωνικα κριτηρια. Απο του χρονου ομως ολες θα πηγαινουν εκ περιτροπης. Μιληστε με το γραφειο 'η με τη συμβουλο.Συγγνωμη για τους τονους,γραφω απο κινητο.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 06:03:36 μμ »
Υποτιθεται οτι γινεται αγωνας απο τον κλαδο για να μην εφαρμοστει η καταπτυστη απαγορευση εναλλαγης ωραριου.

Σας συνιστω αντι να τσακωνεστε μεταξύ να συμβουλευτειτε τον τοπικο συλλογο ΠΕ που σε συνεργασια με Συντονιστικο νηπιαγωγων και ΔΟΕ αγωνιζονται να βρουν φορμουλα για να παρακαμφθει.

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 06:23:34 μμ »
Λυπάμαι για αυτό που θα σου πω josua αλλα στην επαρχία δεν υπάρχουν ούτε σύλλογοι (μικρές κοινωνίες και θέλουν να τους εξυπηρετήσουν όλους) ούτε συντονιστικό νηπιαγωγών. Πιστεύεις ότι η ΔΟΕ δεν είχε ιδέα γι'αυτό που εμείς το μάθαμε Αύγουστο; Εγώ προσωπικά είμαι αναπληρώτρια, πιστεύεις ότι θα επιλέξω κάποια στιγμή τμήμα δίκαια; Και ποιό είναι το δίκαιο όταν η μη εναλλαγή ωραρίου είναι, κατ'εμέ, άδικη; Ακούω ότι θα δίνεται χαρτί που θα λέει τη βάρδια που δούλεψε ο καθένας, ακούω επίσης ότι οι αναπληρωτές θα παίρνουν τη βάρδια εκείνου που αντικαθιστούν (;). Προφανώς και θα υπάρχουν διαξιφισμοί γιατί όπως και να το δούμε μόνο μεσημεριανή σημαίνει υποβάθμιση. Υποβάθμιση σπουδών, υποβάθμιση ρόλου.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:30 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 06:42:14 μμ »
Λυπάμαι για αυτό που θα σου πω josua αλλα στην επαρχία δεν υπάρχουν ούτε σύλλογοι (μικρές κοινωνίες και θέλουν να τους εξυπηρετήσουν όλους) ούτε συντονιστικό νηπιαγωγών. Πιστεύεις ότι η ΔΟΕ δεν είχε ιδέα γι'αυτό που εμείς το μάθαμε Αύγουστο; Εγώ προσωπικά είμαι αναπληρώτρια, πιστεύεις ότι θα επιλέξω κάποια στιγμή τμήμα δίκαια; Και ποιό είναι το δίκαιο όταν η μη εναλλαγή ωραρίου είναι, κατ'εμέ, άδικη; Ακούω ότι θα δίνεται χαρτί που θα λέει τη βάρδια που δούλεψε ο καθένας, ακούω επίσης ότι οι αναπληρωτές θα παίρνουν τη βάρδια εκείνου που αντικαθιστούν (;). Προφανώς και θα υπάρχουν διαξιφισμοί γιατί όπως και να το δούμε μόνο μεσημεριανή σημαίνει υποβάθμιση. Υποβάθμιση σπουδών, υποβάθμιση ρόλου.
Δυστυχως..... εχεις σε ολα δικιο!

Ειδικα η αδικιες που υφιστανται οι αναπληρωτες, γενικοτερα και ειδικοτερα, δεν εχουν προηγουμενο.

Σε λιγο θα φτασουμε στο σημειο να ελπιζουμε το "υποπτο" 13:00-16:00 να σημαινει μονο υποβαθμιση ρολου του νηπιαγωγου....
......διοτι αν γινει κανα αστειο και τσουκου-τσουκου πεταξουν εξω την ειδικοτητα ΠΕ60 απο το απογευματινο....θα γινει η σφαγη του Δραμαλη....
αυτο ποσοτικα θα σημαινει.... κρατηθειτε........... -3.400 νηπιαγωγοι.... δηλαδη μηδενισμος αναπληρωτων και 1.500-2.000 υπεραριθμοι μονιμοι.....

Για αυτο.... οσο και αν ειναι δυσκολο..... οσο και αν βασιλευει το εφημερο απο το μακροπροθεσμο..... ΕΝΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 07:00:48 μμ »
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, να ρωτήσω κι εγώ: Αν ο αριθμός των παιδιών σ` ένα πρωινό τμήμα κινείται στο όριο του 5 κι ένα ζητήσει μετεγγραφή, τι γίνεται: Kλείνει το σχολείο; Η νηπιαγωγός πάει αλλού; Αυτό το λέω, γιατί πλέον θα υπάρχει μηνιαία αναφορά παιδιών στο my school.(όχι ότι δεν υπήρχε πριν) :-[
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί και επιλογή τμήματος
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 08:57:39 μμ »
Συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Είμαι εκπαιδευτικός της Δευτεροβάθμιας και με ενδιαφέρει το όλο θέμα από τη θέση του γονέα.

Κάποιος άλλος που του έτυχε κάτι παρόμοιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.