*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτηριες με φροντιστηριο  (Αναγνώστηκε 15911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:03:09 πμ »
Γεια σας παιδια ειμαι 20 φετος θα παρω πτυχιο και θελω του χρονου να ξεκινησω διαβασμα για να μπω με κατατακτηριες παιδαγωγικα(μαλλον δημοτικης) στην αθηνα! 1ο) πιστευετε οτι ειναι πιο ευκολο να δωσει εκει ή για παιδαγωγικο προσχολικης ?2ο) πρεπει να ξερεις καλα μαθηματικα? δεν ειμαι τοσο καλη ομως θα το προσπαθησω αρκετα και 3ο) αξιζει τα λευτα του το φροντιστηριο?επειδη εχω ακουσει οτι γινεται καλη δουλεια!
συγγνωμη για ολο αυτο αλλα εχω αγχωθει πολυ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:49:50 πμ από maria2222s »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 04:00:29 μμ »
κορίτσι μου, συγγνώμη για αυτό που σου γράφω αλλά αν δεν ξέρεις ότι η λέξη λεφτά γράφεται με φ και όχι με υ, τότε μην επιχειρήσεις να πας στο παιδαγωγικό. θα πάρεις πολλούς μαθητές στο λαιμό σου. και επειδή φαντάζομαι ότι μπορεί να μου απαντήσεις ότι ήσουν αγχωμένη ή βιαζόσουν, τότε θα σου απαντήσω ότι δεν σέβεσαι όλους εμάς στο φόρουμ. να ελέγχεις τι γράφεις πριν το στείλεις. σεβασμός πάνω από όλα σε μας τους αναγνώστες και φυσικά στον εαυτό σου. φιλικά όσο και αν πικρόχολος μπορεί να σου φανώ.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:05:45 μμ »
..Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι τόνοι δεν έχουν (ακόμη) καταργηθεί στα ελληνικά .

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:25:17 μμ »
Γεια σας παιδια ειμαι 20 φετος θα παρω πτυχιο και θελω του χρονου να ξεκινησω διαβασμα για να μπω με κατατακτηριες παιδαγωγικα(μαλλον δημοτικης) στην αθηνα! 1ο) πιστευετε οτι ειναι πιο ευκολο να δωσει εκει ή για παιδαγωγικο προσχολικης ?2ο) πρεπει να ξερεις καλα μαθηματικα? δεν ειμαι τοσο καλη ομως θα το προσπαθησω αρκετα και 3ο) αξιζει τα λευτα του το φροντιστηριο?επειδη εχω ακουσει οτι γινεται καλη δουλεια!
συγγνωμη για ολο αυτο αλλα εχω αγχωθει πολυ!!!
Εγω θα μπω στο ζουμί της υπόθεσης. Για μένα δεν εχει νόημα να τελειώσει κάποιος το παιδαγωγικό σε οποιαδήποτε πόλη της ελλαδος έστω και σε 3 χρονια το λιγότερο. Οι απόφοιτοι ειναι παρά πολλοί. Και τα πραγματα πολυ δύσκολα στο δημόσιο τομέα. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:43:44 μμ »
κορίτσι μου, συγγνώμη για αυτό που σου γράφω αλλά αν δεν ξέρεις ότι η λέξη λεφτά γράφεται με φ και όχι με υ, τότε μην επιχειρήσεις να πας στο παιδαγωγικό. θα πάρεις πολλούς μαθητές στο λαιμό σου. και επειδή φαντάζομαι ότι μπορεί να μου απαντήσεις ότι ήσουν αγχωμένη ή βιαζόσουν, τότε θα σου απαντήσω ότι δεν σέβεσαι όλους εμάς στο φόρουμ. να ελέγχεις τι γράφεις πριν το στείλεις. σεβασμός πάνω από όλα σε μας τους αναγνώστες και φυσικά στον εαυτό σου. φιλικά όσο και αν πικρόχολος μπορεί να σου φανώ.

Και συ διακρίνω ότι δεν μας σέβεσαι αρκετά. Δεν βάζεις τον πρώτο γράμμα της κάθε πρότασης κεφαλαίο.
Άρα ούτε τον εαυτό σου σέβεσαι, αλλά ούτε και εμάς.
Να μην αναφέρω ότι ξεκινάς μία πρότασή σου με "και", ούτε ότι στην τελευταία προτασή σου χρειάζονταν ένα κόμμα. Νοιώθω βαθύτατα προσβεβλημένος από την έλλειψη σεβασμού. Να ελέγχεις τι γράφεις πριν το στείλεις.
Καλά πώς δίνουν έτσι τα πτυχία; Συγνώμη αν γίνομαι πικρόχολος. ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:46:37 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:16:29 μμ »
 Αν ηταν οι ατονιστες λεξεις και τα λαθη σε καθε φορουμ στο διαδικτυο να δηλωναν ασεβεια,θα ειχαμε ολοι παρεξηγηθει! Anyway συγγνωμη αν δεν σας σεβαστηκα,δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου και ευχαριστω για τις κατατοπιστικες απαντησεις σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:11:57 μμ από maria2222s »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:26:19 μμ »
Αν ηταν οι ατονιστες λεξεις και τα λαθη σε καθε φορουμ στο διαδικτυο να δηλωναν ασεβεια,θα ειχαμε ολοι παρεξηγηθει! Anyway συγγνωμη αν δεν σας σεβαστηκα,δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου και ευχαριστω για τις κατατοπιστικες απαντησεις σας!
Δεν γνωρίζω κάτι για τις σχολές που ρωτάς, αλλά ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Θεωρώ απαράδεκτο να είμαστε σε εκπαιδευτικό site, να ρωτάει κάτι ένα 20χρονο κορίτσι και να ασχολούμαστε με το αν έκανε ένα ορθογραφικό ή λάθος και αν βάζει τόνους ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:33:40 μμ »
Δεν γνωρίζω κάτι για τις σχολές που ρωτάς, αλλά ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Θεωρώ απαράδεκτο να είμαστε σε εκπαιδευτικό site, να ρωτάει κάτι ένα 20χρονο κορίτσι και να ασχολούμαστε με το αν έκανε ένα ορθογραφικό ή λάθος και αν βάζει τόνους ή όχι.

Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν πρέπει να γινόμαστε αγενείς. Ωστόσο, ένα τέτοιο λάθος ίσως κάποια στιγμή της κοστίσει τη δουλειά της, αν όντως περάσει στο παιδαγωγικό και κάποια στιγμή κάνει ιδιαίτερα. Προσωπικά, θα ήθελα να έχω ανθρώπους γύρω μου οι οποίοι να μου υποδεικνύουν τα λάθη μου και να με βοηθάνε να γίνομαι καλύτερη. Όχι να μου τη "λένε", τα λάθη είναι ανθρώπινα. Όμως, θεωρώ δεδομένο ότι ένας δάσκαλος οφείλει να γνωρίζει άψογη ορθογραφία. Επαναλαμβάνω ότι μπορούμε να το κάνουμε με ευγένεια, σε προσωπικό μήνυμα και πάντα με την πρόθεση να βοηθήσουμε τον άλλο, όχι να εξυψώσουμε τον εαυτό μας, γιατί είναι εκατομμύρια τα πράγματα που δε γνωρίζουμε, άρα μπορούμε να μάθουμε, βοηθώντας ο ένας τον άλλο.  :D

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:28:37 μμ »
Γεια σας παιδια ειμαι 20 φετος θα παρω πτυχιο και θελω του χρονου να ξεκινησω διαβασμα για να μπω με κατατακτηριες παιδαγωγικα(μαλλον δημοτικης) στην αθηνα! 1ο) πιστευετε οτι ειναι πιο ευκολο να δωσει εκει ή για παιδαγωγικο προσχολικης ?2ο) πρεπει να ξερεις καλα μαθηματικα? δεν ειμαι τοσο καλη ομως θα το προσπαθησω αρκετα και 3ο) αξιζει τα λευτα του το φροντιστηριο?επειδη εχω ακουσει οτι γινεται καλη δουλεια!
συγγνωμη για ολο αυτο αλλα εχω αγχωθει πολυ!!!
Αν μπορείς να δώσεις ξανά πανελλήνιες σκεψου τη ως λύση.

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:54:47 μμ »
Θέλω να γίνω καλύτερη και κάθε μέρα προσπαθώ μαζί με τα μαθήματα της σχολής μου να διαβάζω παράλληλα αρκετή γραμματική,συντακτικό,λεξιλόγιο κτλπ!Εξάλλου έγραψα και αρχικά οτι θα προσπαθήσω όσο πιο πολύ γίνεται!Ωστόσο εγω ρώτησα αν θεωρεί κάποιος δύσκολες τις κατατακτήριες,τι γνώμη έχετε για τα φροντιστήρια και αν είναι πιο εύκολες του παιδαγωγικού προσχολικής ή δημοτικής !Οι απαντήσεις που πήρα ηταν αποθαρρυντικές στο να κυνηγίσω το όνειρο μου και μάλιστα από ανθρώπους που υποτίθεται οτι εφόσον ασχολούνται με παιδάκια πρέπει να ειναι ευγενικοί,με ιδανικα και με καλούς τρόπους!Ενας δάσκαλος/καθηγητής συμβουλέυει δεν αποδοκιμάζει :( ! Τέλος όσον αφορά το ορθογραφικό μου που έβγαλε μάτι(λευτά αντί για λεφτά)δεν θα πω ότι ήταν λάθος απο βιασύνη,όντως το έγραψα συνειδητα και καλά κάνατε που μου το τονίσατε,απλα δεν ηταν πρέπον το ύφος ! (γνώμη μου)

Υ.Γ Τώρα που έβαλα τόνο σε κάθε λέξη,ελπίζω να μου βάλετε 10 με τόνο!  :-\

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:56:16 μμ »
Αν μπορείς να δώσεις ξανά πανελλήνιες σκεψου τη ως λύση.

Το έχω σκεφτεί και αυτό!Όμως εσύ από ποια άποψη  το λες? :-\

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 05:41:29 μμ »
Το έχω σκεφτεί και αυτό!Όμως εσύ από ποια άποψη  το λες? :-\

εγω απλα θα σου μιλησω γενικα.... Αν η σχολη που θες να πας εχει ζητηση στις κατατακτηριες τοτε να δωσεις πανελληνιες καλυτερα. Τα λεφτα για φροντιστηριο σε κατατακτηριες δεν ειναι λιγα...
αν τωρ ααποφασισεις να δσεις κατατακτηριες αυτο που εχεςις να κανεις ειναι να παρεις την υλη να ανεβεις στην σχολη να βρεις παλια θεματα και να αρχιζεις να διαβαζεις.
Θεωρω οτι το 1ο ειναι πιο ευκολο.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 05:41:56 μμ »
Θέλω να γίνω καλύτερη και κάθε μέρα προσπαθώ μαζί με τα μαθήματα της σχολής μου να διαβάζω παράλληλα αρκετή γραμματική,συντακτικό,λεξιλόγιο κτλπ!Εξάλλου έγραψα και αρχικά οτι θα προσπαθήσω όσο πιο πολύ γίνεται!Ωστόσο εγω ρώτησα αν θεωρεί κάποιος δύσκολες τις κατατακτήριες,τι γνώμη έχετε για τα φροντιστήρια και αν είναι πιο εύκολες του παιδαγωγικού προσχολικής ή δημοτικής !Οι απαντήσεις που πήρα ηταν αποθαρρυντικές στο να κυνηγίσω το όνειρο μου και μάλιστα από ανθρώπους που υποτίθεται οτι εφόσον ασχολούνται με παιδάκια πρέπει να ειναι ευγενικοί,με ιδανικα και με καλούς τρόπους!Ενας δάσκαλος/καθηγητής συμβουλέυει δεν αποδοκιμάζει :( ! Τέλος όσον αφορά το ορθογραφικό μου που έβγαλε μάτι(λευτά αντί για λεφτά)δεν θα πω ότι ήταν λάθος απο βιασύνη,όντως το έγραψα συνειδητα και καλά κάνατε που μου το τονίσατε,απλα δεν ηταν πρέπον το ύφος ! (γνώμη μου)

Υ.Γ Τώρα που έβαλα τόνο σε κάθε λέξη,ελπίζω να μου βάλετε 10 με τόνο!  :-\

Έχεις απόλυτο δίκιο, ο τρόπος με τον οποίο αρκετοί σε διόρθωσαν δεν έχει καμία σχέση με σωστή διδακτική συμπεριφορά απέναντί στο λάθος. Χαίρομαι πάρα πολύ που αναγνωρίζεις τις αδυναμίες σου, γιατί ο μόνος τρόπος να μάθουμε κάτι είναι να αποδεχτούμε ότι δεν το ξέρουμε.  ;)

Τείνω και εγώ να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ότι όντως ο ευκολότερος τρόπος να μπεις σε μια παιδαγωγική σχολή είναι οι πανελλήνιες. Ο όγκος της ύλης μπορεί να φαίνεται μεγαλύτερος, όμως είναι πιο ξεκάθαρα τα θέματα, περισσότερες οι θέσεις και οι βάσεις πλέον πολύ χαμηλές. Επίσης, θα δώσεις πανελλήνιες και έχεις πιθανότητες να μπεις σε όσες σχολές δηλώσεις στο μηχανογραφικό. Με τις κατατακτήριες θα δώσεις για μια μόνο σχολή (εκτός αν θέλεις να δώσεις για παραπάνω, με διαφορετική ύλη όμως). Επίσης, με τις πανελλήνιες έχεις όλα τα πλεονεκτήματα ενός φοιτητή (πάσο, δωρεάν βιβλία, σίτιση, ασφάλιση κλπ) ενώ με τις κατατακτήριες σε κάποιες σχολές αυτές οι παροχές δεν υπάρχουν. Αυτά από μένα.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:08:19 μμ »
Το έχω σκεφτεί και αυτό!Όμως εσύ από ποια άποψη  το λες? :-
Όπως έγραψαν και τα παιδιά θεωρώ και εγώ οτι οι πανελλήνιες είναι πιο εύκολος δρόμος. Έγραψες οτι είσαι 20 χρόνων συνεπώς δεν έχουν περάσει χρόνια απο τοτε που είχες δώσει εξετάσεις. Τι μαθήματα είχες δώσει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.