*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτηριες με φροντιστηριο  (Αναγνώστηκε 15932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:40:41 μμ »
Όπως έγραψαν και τα παιδιά θεωρώ και εγώ οτι οι πανελλήνιες είναι πιο εύκολος δρόμος. Έγραψες οτι είσαι 20 χρόνων συνεπώς δεν έχουν περάσει χρόνια απο τοτε που είχες δώσει εξετάσεις. Τι μαθήματα είχες δώσει?

Eιχα δωσει με το παλιο συστημα,δηλαδη ειχα παρει ως μαθημα επιλογης βιολογια και μου ειχε ανοιξει κανονικα πολλες σχολες!Με το τωρινο ομως συστημα πρεπει να παρω μαθηματικα :( και θα μου ανοιξει νομιζω μονο το παιδαγωγικο.. (δηλαδη αν δεν το πιασω μενω εκτος) !Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη  :-\ :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:38:04 »

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:42:17 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!   :D

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:44:17 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο, ο τρόπος με τον οποίο αρκετοί σε διόρθωσαν δεν έχει καμία σχέση με σωστή διδακτική συμπεριφορά απέναντί στο λάθος. Χαίρομαι πάρα πολύ που αναγνωρίζεις τις αδυναμίες σου, γιατί ο μόνος τρόπος να μάθουμε κάτι είναι να αποδεχτούμε ότι δεν το ξέρουμε.  ;)

Τείνω και εγώ να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ότι όντως ο ευκολότερος τρόπος να μπεις σε μια παιδαγωγική σχολή είναι οι πανελλήνιες. Ο όγκος της ύλης μπορεί να φαίνεται μεγαλύτερος, όμως είναι πιο ξεκάθαρα τα θέματα, περισσότερες οι θέσεις και οι βάσεις πλέον πολύ χαμηλές. Επίσης, θα δώσεις πανελλήνιες και έχεις πιθανότητες να μπεις σε όσες σχολές δηλώσεις στο μηχανογραφικό. Με τις κατατακτήριες θα δώσεις για μια μόνο σχολή (εκτός αν θέλεις να δώσεις για παραπάνω, με διαφορετική ύλη όμως). Επίσης, με τις πανελλήνιες έχεις όλα τα πλεονεκτήματα ενός φοιτητή (πάσο, δωρεάν βιβλία, σίτιση, ασφάλιση κλπ) ενώ με τις κατατακτήριες σε κάποιες σχολές αυτές οι παροχές δεν υπάρχουν. Αυτά από μένα.


Απλα με το τωρινο συστημα νομιζω οτι αν παρω μαθηματικα (που ανοιγει τα παιδαγωγικα δημοτικης και προσχολικης αγωγης)  θα μου ανοιξει μονο αυτες τις δυο σχολες των παιδαγωγικων ...!Επισης φοβαμαι οτι τα μαθηματικα που εχουν βαλει τωρα στην επιλογη θα ειναι δυσκολα και θυμαμαι καθε χρονο βαζουν δυσκολα θεματα και εγω με την στατιστικη δεν το εχω και πολυ!!!  :-[ :-\ :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:55:39 μμ »

Απλα με το τωρινο συστημα νομιζω οτι αν παρω μαθηματικα (που ανοιγει τα παιδαγωγικα δημοτικης και προσχολικης αγωγης)  θα μου ανοιξει μονο αυτες τις δυο σχολες των παιδαγωγικων ...!Επισης φοβαμαι οτι τα μαθηματικα που εχουν βαλει τωρα στην επιλογη θα ειναι δυσκολα και θυμαμαι καθε χρονο βαζουν δυσκολα θεματα και εγω με την στατιστικη δεν το εχω και πολυ!!!  :-[ :-\ :'( :'(

Έχεις πολύ χρόνο στη διάθεσή σου και τα 3 μαθήματα που θα δώσεις τα έχεις διαβάσει ήδη μια φορά. Και μην ξεχνάς ότι οι βάσεις είναι πλέον πολύ χαμηλές για τα παιδαγωγικά. Επαναλαμβάνω το εξής: αν δώσεις κατατακτήριες, θα δώσεις μόνο για ένα τμήμα, πχ. το παιδαγωγικό Αθήνας. Αν δεν μπεις, τελείωσε. Με τις πανελλήνιες, μπορείς να μπεις σε κάποιο παιδαγωγικό επαρχίας -αν έχεις τη δυνατότητα-, ή σε προσχολικής. Έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να μπεις σε κάποιο τμήμα έτσι. Και μην ξεχνάς, είσαι πολύ πιο ώριμη πλέον από τότε που έδινες πανελλήνιες, οπότε θα διαβάσεις πολύ πιο συγκροτημένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:38:04 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 07:02:07 μμ »
Επίσης,
με κατατακτήριες "παίζουν" και άλλα "στημένα games" των καθηγητάδων.
Δε θα επεκταθώ.

Το περί "φροντιστηρίου" το αφήνω.

Δες τις βάσεις πανελληνίων και πάρε θάρρος. Το'χεις ξανακάνει.

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 12:21:36 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,εχετε δικιο!!Απλα με αγχωνουν τα μαθηματικα της γενικης και λιγο τα αρχαια(κυριως στο αγνωστο με το συντακτικο κτλπ γιατι στο γνωστο ειμαι καλη) που βαζουν περιεργα θεματακια τελευταια :P ... ! Τα αλλα μαθηματα ειναι ευκολα ειδικα το μαθημα της ιστοριας το ειχα και στην σχολη και το χω μαθει τοσο καλα,αλλα και στην εκθεση πλεον ειμαι καλυτερη!
Ειναι και μια ψυχοφθορα διαδικασια,αλλα θα το σκεφτω γιατι θελω πολυ αυτο το δευτερο πτυχιο !
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 12:29:14 πμ από maria2222s »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 12:28:53 πμ »

Ειναι και μια ψυχοφθορα διαδικασια,.........

Θυμίσου το αυτό στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 12:30:02 πμ »
Θυμίσου το αυτό στο μέλλον.

Για τοποθετησου,αν θελεις  :-[

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 01:17:03 πμ »
Θα σου προτείνω τις πανελλήνιες. Το ίδιο έχω πράξει και έχω περάσει παιδαγωγικό μετά από αρκετά χρόνια. Είσαι νέα και μπορείς να διαβάσεις και να καλύψεις τα κενά σου. Οι κατατακτήριες δεν είναι κάτι σίγουρο και νομίζω πως είναι μεγαλύτερο το ρίσκο. Καλό κουράγιο και κυρίως καλό διάβασμα. Ξεκίνα από τώρα. Δεν έδωσα μαθηματικά βέβαια και ομολογώ τα απεχθάνομαι αλλά ίσως με ένα ιδιαίτερο ή φροντιστήριο στο συγκεκριμένο μάθημα θα μπορείς άνετα να τα καταφέρεις.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 01:22:38 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος georgina_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 01:25:15 πμ »
Καλησπέρα Μαρία!!
Κι εγώ είχα προσπαθήσει κάποτε για να μπω με  κατατακτήριες σε Παιδαγωγικό Δημοτικής. Ήταν λιγο καλύτεροι  καιροί κι έκανα φροντιστήριο στα μαθηματικά. Δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε και πολύ. Δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσεις στις κατατακτήριες των Παιδαγωγικών τμημάτων γιατί συνήθως δίνουν πολλά άτομα και παίρνουν λίγους. Βέβαια δεν ξέρω πόσα άτομα κάνουν αίτηση τώρα, καθώς έπεσε η ζήτηση των τμημάτων αυτών.
Πάντως είτε με κατατακτήριες, είτε με Πανελλαδικές, δεν νομίζω ότι μπορείς να αποφύγεις τα μαθηματικά. Αν ήμουν στη θέση σου και στην ηλικία σου, νομίζω πως θα επέλεγα τις Πανελλαδικές. Οι βάσεις είναι πολύ χαμηλές πλέον και πιστεύω ότι έχοντας δώσει ήδη Πανελλαδικές μία φορά και μάλιστα σχετικά πρόσφατα, είσαι πιο έμπειρη και θα τα πας μια χαρά. Ακόμη κι αν στα μαθηματικά γράψεις πολύ μέτρια, αν πιάσεις ένα καλό βαθμό στα υπόλοιπα μαθήματα,θα περάσεις σε κάποιο Παιδαγωγικό.  :) :)

υγ. Μου έκανε πάρα πολύ κακή εντύπωση ο τρόπος που αντιμετωπιστηκε η κοπέλα στα πρώτα μηνύματα.  :-\

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 09:49:12 πμ »
Καλησπέρα Μαρία!!
Κι εγώ είχα προσπαθήσει κάποτε για να μπω με  κατατακτήριες σε Παιδαγωγικό Δημοτικής. Ήταν λιγο καλύτεροι  καιροί κι έκανα φροντιστήριο στα μαθηματικά. Δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε και πολύ. Δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσεις στις κατατακτήριες των Παιδαγωγικών τμημάτων γιατί συνήθως δίνουν πολλά άτομα και παίρνουν λίγους. Βέβαια δεν ξέρω πόσα άτομα κάνουν αίτηση τώρα, καθώς έπεσε η ζήτηση των τμημάτων αυτών.
Πάντως είτε με κατατακτήριες, είτε με Πανελλαδικές, δεν νομίζω ότι μπορείς να αποφύγεις τα μαθηματικά. Αν ήμουν στη θέση σου και στην ηλικία σου, νομίζω πως θα επέλεγα τις Πανελλαδικές. Οι βάσεις είναι πολύ χαμηλές πλέον και πιστεύω ότι έχοντας δώσει ήδη Πανελλαδικές μία φορά και μάλιστα σχετικά πρόσφατα, είσαι πιο έμπειρη και θα τα πας μια χαρά. Ακόμη κι αν στα μαθηματικά γράψεις πολύ μέτρια, αν πιάσεις ένα καλό βαθμό στα υπόλοιπα μαθήματα,θα περάσεις σε κάποιο Παιδαγωγικό.  :) :)

Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Τελικα περασες σε καποιο παιδαγωγικο? Θα το ψαξω και θα δω τι θα κανω,παντως εχω απογοητευτει με αυτα που ακουω για τις κατατακτηριες,σχετικα με το παιδαγωγικο δημοτικης!Οσον αφορα τις βασεις που ειπες,οντως ειναι χαμηλες των παιδαγωγικων και πιστευω ενας λογος ειναι οτι εβαλαν τα μαθηματικα στην ομαδα προσανατολισμου και οι περισσοτεροι απο την θεωρητικη κατευθυνση δεν ρισκαρουν να παρουν μαθηματικα η μονο αυτο το μαθημα,πολλοι ισως παιρνουν 2 μαθηματα επιλογης για να τους ανοιξει και αλλο πεδιο με αποτελεσμα να μην γραφουν τοσο καλα στα μαθηματικα(που παντα θα αποτελει ενα δυσκολο μαθημα ακομη και για τα παιδια απο αλλες κατευθυνσεις λογω του οτι βαζουν δυσκολα θεματα) και ισως ενας λογος ειναι και αυτος για την χαμηλη βαση!
Αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να βαλω παιδαγωγικο σε αλλη πολη!Οταν εδωσα πανελληνιες επιανα και σε αλλη πολη το παιδαγωγικο (Κρητη-Πατρα)αλλα δυστυχως  δεν γινοταν να το βαλω για ευνοητους λογους ! :( Οποτε οι επιλογες μου στο μηχανογραφικο θα ειναι αρκετα περιορισμενες!  :-\ Μακαρι να ξαναλλαξουν το συστημα πανελλαδικων!


υγ. Μου έκανε πάρα πολύ κακή εντύπωση ο τρόπος που αντιμετωπιστηκε η κοπέλα στα πρώτα μηνύματα.  :-\

Καποιος μου ζητησε συγγνωμη σε προσωπικο μηνυμα,επειδη μαλλον ντραπηκε να γραψει δημοσια!  :o :o
Οποτε αφου καταλαβε το λαθος του,καλυτερα ας ληξει εδω αυτο  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 09:53:09 πμ από maria2222s »

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 09:56:25 πμ »
Θα σου προτείνω τις πανελλήνιες. Το ίδιο έχω πράξει και έχω περάσει παιδαγωγικό μετά από αρκετά χρόνια. Είσαι νέα και μπορείς να διαβάσεις και να καλύψεις τα κενά σου. Οι κατατακτήριες δεν είναι κάτι σίγουρο και νομίζω πως είναι μεγαλύτερο το ρίσκο. Καλό κουράγιο και κυρίως καλό διάβασμα. Ξεκίνα από τώρα. Δεν έδωσα μαθηματικά βέβαια και ομολογώ τα απεχθάνομαι αλλά ίσως με ένα ιδιαίτερο ή φροντιστήριο στο συγκεκριμένο μάθημα θα μπορείς άνετα να τα καταφέρεις.  :)

Μαλιστα! Στην σχολη σου ειχες ομως μαθηματικα τυπου στατιστικη και πιθανοτητες ετσι? Το θεμα ειναι τα κενα των μαθηματικων πως θα καλυφθουν   :( Εκει αγχωνομαι!

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:03:02 πμ »
http://www.rodiaki.gr/article/346083/panellhnies-2017-xwris-panellhnies-se-aei-tei-me-ton-bathmo-apolythrioy 

Βλεπω και αυτο που λενε συνεχεια για την καταργηση των πανελληνιων και εχω φρικαρει! Οσοι θελουν να ξαναδωσουν πανελληνιες για 2ο πτυχιο ας πουμε τι θα κανουν? Με τον βαθμο του απολητηριου τους θα μπαινουν? :-X Δηλαδη οσοι εγλειφαν   :'( Εγω δεν ημουν μεσα σ'αυτους και ασχολιομουν κυριως με τα μαθηματα κατευθυνσης στην τριτη λυκειου  :-[!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:22:03 πμ από maria2222s »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:16:47 πμ »
Έχουν επιλογές και μπορείς να αποφύγεις κάποια. Τα υπόλοιπα στο τέλος.Κάποιος θα βρεθεί να με βοηθήσει πάντα. :)
Μέχρι να αλλάξει το σύστημα θα έχεις δώσει. Μην ακούς τα θα...θα....χάνεις χρόνο. Πάντα τάζουν κάτι στην κυβέρνηση, όπως κατάργηση του ένφια, και μετά το ξεχνούν. Οπότε μέχρι να οριστικοποιηθεί κάτι οψόμεθα.Καλό διάβασμα. :) :) :)
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.