*

Αποστολέας Θέμα: Ενστασεις αναπληρωτων 2016  (Αναγνώστηκε 3737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 11:55:50 μμ »
Καλησπερα,
ειχα κανει ενσταση στους πινακες των αναπληρωτων εντος προθεσμιας οπως ειχε ανακοινωθει το καλοκαιρι.
Οι πινακες βγηκαν, και απο οτι τσεκαρα, δεν αλλαξε καμια θεση, ο πινακας κομπλε - οπως ηταν ειναι!

Αυτο προφανως σημαινει οτι οσες ενστασεις ειχαν γινει απορριφθηκαν... παει καλα μεχρι εδω.
Κατι επισημο ομως που μπορω να μαθω? Δεν εχω δικαιωμα να μαθω το αποτελεσμα της ενστασης μου, τουλαχιστον αυτη που καταθεσα εγω προσωπικα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 10:55:03 πμ »
μετα απο σημερινη επικοινωνια με τον ασεπ, να ενημερωσω οσους εχουν κανει ενστασεις τα κατωθι:

"αν και τα αποτελεσματα εχουν βγει στους κυρωμενους πινακες, οι ενστασεις δεν εχουν ακομα καθαρογραφει μιας και ειναι υπερβολικα πολλες, οποτε πρεπει να γινει η καθαρογραφη των ενστασεων και στη συνεχεια να αποσταλουν στους παραληπτες, κατι που αναμενεται να γινει στο επομενο μηνα ισως και λιγο παραπανω".


 

Αποσυνδεδεμένος Αστραδενή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 11:46:51 μμ »
Γεια σας... τώρα ανακάλυψα το forum σας και ήθελα να κάνω μια ερώτηση, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει... παρόλο που δούλεψα πέρυσι όλη τη χρονιά παράλληλη στήριξη, τα μόρια άργησαν να υπολογιστούν, με αποτέλεσμα να έχει παρέλθει η προθεσμία υποβολής της αίτησης για ΠΕ 70.50. Τα μόρια υπολογίστηκαν δεκαπέντε μέρες αργότερα... Με αυτήν τη λογική, μένω εκτός πίνακα  και χωρίς μόρια Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Δεν ισχύει η αίτηση που έκανα σαν ΠΕ 70 και συμπλήρωσα το κουτάκι για παράλληλη; μήπως υπάρχει κάποιος ομοιοπαθείς; Πού μπορώ να απευθυνθώ;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 12:10:15 πμ »
Τι εννοείς λέγοντας τα μόρια άργησαν να υπολογιστούν; Ξέχασαν να στα περάσουν και έκανες ένσταση; Για να έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση ως ΠΕ70.50 πρέπει να έχεις εργαστεί τουλάχιστον 10 μήνες στην ειδική (ή παράλληλη στήριξη) εφόσον δεν έχεις μεταπτυχιακό στην ειδική σύμφωνα με την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 12:26:32 πμ »
Γεια σας... τώρα ανακάλυψα το forum σας και ήθελα να κάνω μια ερώτηση, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει... παρόλο που δούλεψα πέρυσι όλη τη χρονιά παράλληλη στήριξη, τα μόρια άργησαν να υπολογιστούν, με αποτέλεσμα να έχει παρέλθει η προθεσμία υποβολής της αίτησης για ΠΕ 70.50. Τα μόρια υπολογίστηκαν δεκαπέντε μέρες αργότερα... Με αυτήν τη λογική, μένω εκτός πίνακα  και χωρίς μόρια Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Δεν ισχύει η αίτηση που έκανα σαν ΠΕ 70 και συμπλήρωσα το κουτάκι για παράλληλη; μήπως υπάρχει κάποιος ομοιοπαθείς; Πού μπορώ να απευθυνθώ;
Γιατί να μην ισχύει; Κοίτα στον πίνακα Β, ΠΕ70 (με προϋπηρεσία).

Αποσυνδεδεμένος Αστραδενή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 09:45:56 πμ »
Γεια σας και πάλι... βρήκα το όνομά μου στον πίνακα με τους ΠΕ70 και ταυτόχρονα πήρα και στην πρωτοβάθμια και μου είπαν ότι για αυτό δεν φταίμε εμείς, αλλά το Υπουργείο... Τώρα, πλέον, στο φάκελό μου υπάρχει και η ιδιότητα του ΠΕ70.50, αλλά από τη στιγμή που δεν έκανα αίτηση, είναι σαν να μην ισχύει; Αυτό που μου απάντησαν, είναι: " για φέτος δεν μπορεί να γίνει κάτι, ξαναπροσπάθησε του χρόνου, αλλά, ξέρω ότι πρέπει το όνομά σου να είναι ταυτόχρονα σε δυο πίνακες"... Ισχύει κάτι τέτοιο ή μήπως απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή δεν θέλουν να εξυπηρετήσουν τον κόσμο;...

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:02:48 πμ »
Γεια σας και πάλι... βρήκα το όνομά μου στον πίνακα με τους ΠΕ70 και ταυτόχρονα πήρα και στην πρωτοβάθμια και μου είπαν ότι για αυτό δεν φταίμε εμείς, αλλά το Υπουργείο... Τώρα, πλέον, στο φάκελό μου υπάρχει και η ιδιότητα του ΠΕ70.50, αλλά από τη στιγμή που δεν έκανα αίτηση, είναι σαν να μην ισχύει; Αυτό που μου απάντησαν, είναι: " για φέτος δεν μπορεί να γίνει κάτι, ξαναπροσπάθησε του χρόνου, αλλά, ξέρω ότι πρέπει το όνομά σου να είναι ταυτόχρονα σε δυο πίνακες"... Ισχύει κάτι τέτοιο ή μήπως απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή δεν θέλουν να εξυπηρετήσουν τον κόσμο;...
Έχεις συμπληρώσει 10 μήνες πλήρους απασχόλησης στην ειδική;
Μπορεί στο φάκελό σου να φαίνεται ότι εργάστηκες ως ΠΕ70.50 αλλά αν δεν έχεις συμπληρώσει 10 μήνες...

Πρόσεξε το παραπάνω μήνυμα από Sikat...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:05:26 πμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος Αστραδενή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 11:30:40 πμ »
Είχα δουλέψει πέρυσι 9 μήνες παράλληλη στήριξη και πρόπερσι 3 μήνες σε τμήμα ένταξης ΣΜΕΑΕ... Δεν ξέρω αν έχουν συμπληρωθεί με αυτόν τον τρόπο οι μήνες.Εν πάσει περιπτώσει, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και συγνώμη για όλην αυτή την αναστάτωση.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 02:05:13 μμ »
Είχα δουλέψει πέρυσι 9 μήνες παράλληλη στήριξη και πρόπερσι 3 μήνες σε τμήμα ένταξης ΣΜΕΑΕ... Δεν ξέρω αν έχουν συμπληρωθεί με αυτόν τον τρόπο οι μήνες.Εν πάσει περιπτώσει, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και συγνώμη για όλην αυτή την αναστάτωση.
Προφανώς έχεις συμπληρώσει 10 μήνες άρα είχες δικαίωμα να κάνεις αίτηση ως ΠΕ70.50. Επίσης λες ότι έκανες ένσταση διότι δεν ήσουν στους πίνακες ειδικής. Επίσης ότι κατόπιν εορτής σου αναγνώρισαν τα μόρια. Δηλαδή πλέον είσαι στους πίνακες ειδικής αλλά δεν σου δόθηκε πριν η ευκαιρία να κάνεις αίτηση στην ειδική.

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω τότε η ευθύνη είναι του υπουργείου και θα πρέπει να διορθώσουν το λάθος τους.

Προτείνω να απευθυνθείς στο υπουργείο - τμήμα αναπληρωτών δασκάλων ειδικής και να απαιτήσεις να διορθώσουν το λάθος τους και να σου επιτρέψουν να κάνεις έστω και τώρα αίτηση στην ειδική. Αυτό έπρεπε να το κάνει η πρωτοβάθμια στην οποία απευθύνθηκες. Κάνε το όμως άμεσα εσύ. Αν σου αρνηθούν το δικαίωμά σου, στέλνεις δικηγόρο. Όλα αυτά που λέω ισχύουν εφόσον ισχύει η πρώτη παράγραφος του μηνύματός μου!

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 02:31:03 μμ »
Είχα δουλέψει πέρυσι 9 μήνες παράλληλη στήριξη και πρόπερσι 3 μήνες σε τμήμα ένταξης ΣΜΕΑΕ... Δεν ξέρω αν έχουν συμπληρωθεί με αυτόν τον τρόπο οι μήνες.Εν πάσει περιπτώσει, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και συγνώμη για όλην αυτή την αναστάτωση.
Δούλεψες αναπληρώτρια πλήρους και τους 9+3 μήνες;
Στον πίνακα υποψηφίων αναπληρωτών γενικής πόσα μόρια από προϋπηρεσία σου έχουν βάλει;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2016, 02:35:42 μμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος Αστραδενή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 04:25:05 μμ »
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας... Συνολικά έχω 10,633.  Όσον αφορά στο δικηγόρο, δεν ξέρω αν θα βγάλω άκρη, καθώς, πρόπερσι επί Λοβέρδου είχα πάει 700 θέσεις πίσω, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι της σχολής μου.. Είχαμε κάνει τότε όλοι ένσταση κι είχαμε βάλει δικηγόρο... Είχαμε στείλει κι ατομικά επιστολή στον επόμενο υπουργό παιδείας - ήταν εποχές που γίνονταν εκλογές - , αλλά δεν έγινε απολύτως τίποτε... Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάθε φορά που είναι να κάνω τα χαρτιά μου, όλο και κάτι θα συμβαίνει... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθειά σας...

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 06:00:38 μμ »
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας... Συνολικά έχω 10,633.  Όσον αφορά στο δικηγόρο, δεν ξέρω αν θα βγάλω άκρη, καθώς, πρόπερσι επί Λοβέρδου είχα πάει 700 θέσεις πίσω, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι της σχολής μου.. Είχαμε κάνει τότε όλοι ένσταση κι είχαμε βάλει δικηγόρο... Είχαμε στείλει κι ατομικά επιστολή στον επόμενο υπουργό παιδείας - ήταν εποχές που γίνονταν εκλογές - , αλλά δεν έγινε απολύτως τίποτε... Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάθε φορά που είναι να κάνω τα χαρτιά μου, όλο και κάτι θα συμβαίνει... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθειά σας...
Είναι αυτό που λένε "Ου Μπλέξεις"...
Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να βρεις το δίκιο σου! 
Συμφωνώ με Sikat.
Αν χρειαστεί δικηγόρος να βρεις κάποιον που να έχει εμπειρία με το ΥΠΕΘ και τα σχετικά εκπαιδευτικά. Ξέρω άλλη περίπτωση (με άλλο θέμα) που πήγε στο Διοικητικό Εφετείο και δικαιώθηκε με την απόφαση αλλά στην πράξη μηδέν αποτέλεσμα διότι το Υπουργείο κώφευσε. Ο δικηγόρος καλός αλλά μέχρι εκεί. Μετά σήκωσε ψηλά τα χέρια.
Ίσως κουράζω αλλά να σου πω για να τάχεις υπόψη σου για το μέλλον (που εύχομαι να μη συμβαίνουν "μπερδέματα")
Όταν είδες οτι δεν είχε περαστεί η προϋπηρεσία σου ως ΠΕ70.50 και πριν λήξει η προθεσμία έπρεπε να πας στη ΔΠΕ και με γραπτή αίτηση να ζητήσεις-απαιτήσεις να καταχωρήσουν αίτηση για ΕΑΕ και να πάρεις αρ. πρωτ. (τότε ή θα είχανε επικοινωνήσει με το Υπουργείο και θα είχανε δώσει λύση ή θα είχες τώρα αρ. πρωτ. = αποδεικτικό  ότι ήθελες να κάνεις αίτηση). Όχι να ρίχνουνε ανεύθυνα το μπαλάκι ο ένας στον άλλο!

Άλλο: Επειδή κάπου γράφεις "...πήρα και στην πρωτοβάθμια..." να θυμάσαι ότι με τα τηλέφωνα δεν γίνεται δουλειά (ή σπανίως γίνεται). Αν μπορείς πρέπει να πηγαίνεις αυτοπροσώπως και να απευθύνεσαι και στον κατάλληλο-αρμόδιο υπάλληλο κι αν δεν σου δίνει λύση να απευθύνεσαι στον αμέσως ανώτερο αρμόδιο ή στο διευθυντή και να μη φεύγεις αν δεν καταθέσεις σχετικό αίτημα κι αν δεν πάρεις αρ. πρωτοκόλλου γι αυτό. Εννοείται κρατάς φωτοτυπία από ότι καταθέτεις.
Όσο για το "Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάθε φορά που είναι να κάνω τα χαρτιά μου, όλο και κάτι θα συμβαίνει..."  η αλήθεια είναι ότι σε πολλούς " όλο και κάτι συμβαίνει". Σε κάποιους, δεν ξέρω πώς γίνεται και συμβαίνει συχνότερα αλλά δεν πρέπει να περνάνε έτσι. Να διεκδικείς τα δικαιώματά σου ως εκεί που μπορείς κι ακόμη παραπάνω. Είναι φθορά όλο αυτό αλλά μεγαλύτερη φθορά είναι να μη κάνεις τίποτα όταν σε αδικούν.
Από την άλλη...
λένε:"Πίσω από κάθε πρόβλημα να ψάχνεις να βρεις μια ευκαιρία..."
κάποιες φορές (αν και από τη ζημιά δεν γίνεται να έχεις κέρδος) οι "αναποδιές" (ή η κακοδιοίκηση) μπορεί να σε ωδήγήσουν στο να κάνεις καλύτερα και μεγαλύτερα πράγματα!
Σου εύχομαι να δουλέψεις και φέτος και να έχεις καλό περιβάλλον συνεργασίας. Να γίνει ότι είναι για καλό!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 07:39:20 μμ »
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας... Συνολικά έχω 10,633.  Όσον αφορά στο δικηγόρο, δεν ξέρω αν θα βγάλω άκρη, καθώς, πρόπερσι επί Λοβέρδου είχα πάει 700 θέσεις πίσω, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι της σχολής μου.. Είχαμε κάνει τότε όλοι ένσταση κι είχαμε βάλει δικηγόρο... Είχαμε στείλει κι ατομικά επιστολή στον επόμενο υπουργό παιδείας - ήταν εποχές που γίνονταν εκλογές - , αλλά δεν έγινε απολύτως τίποτε... Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάθε φορά που είναι να κάνω τα χαρτιά μου, όλο και κάτι θα συμβαίνει... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθειά σας...
Σε ποιον πίνακα έχεις τα 10,633; Στον ειδικής ή γενικής; Αν είναι στους ειδικής, πότε σου καταχώρησαν αυτά τα μόρια;  Πριν ή μετά εκπνοή της προθεσμίας για αιτήσεις; Απάντησε σε παρακαλώ στα ερωτήματά μου...

Αστραδενή, φέτος είναι πολύ σημαντικό για σένα να εργαστείς π.χ.  στην παράλληλη αν δεν έχεις πιθανότητες από γενικής. Μία χρονιά να σου πάει στραβά λόγω λάθους του υπουργείου, μπορεί να σου κοστίσει αρκετά τα επόμενα χρόνια.

Εννοείται γραπτά ντοκουμέντα όπως λέει ο/η LiK είναι απαραίτητα αλλά πολλές φορές κάποια θέματα διευθετούνται άμεσα χωρίς αυτά. Και στην περίπτωσή σου ο χρόνος ΄΄καίει΄΄.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστασεις αναπληρωτων 2016
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 08:24:34 μμ »
Το ασεπ δέχεται 15 ενστάσεις από (43) υποψήφιων εκπαιδευτικών κλάδου πε03
1 Λάθος ημερομηνία εσφαλμένο 30/6/2016 στο ορθό 11/5/2016
2  εσφαλμένο 2/5/2016 ορθό 2/3/2016
3 γελ Μυτικα δ.σ.μ 2011-12
4 γυμνάσιο Θιναλίου δ.σ.μ 2011-12
5 Αθνωιαδας εκκλησιαστικής ακαδημίας δ.σ.μ
6 γυμνάσιο Λαμπειας δ.σ.μ
7 γελ Κυθυρων δσμ
8 προϋπηρεσία 1/11/2010 εως 30/6/2011 ΣΔΕ Ιωαννίνων
9 28/2/2011- 29/6/202 Σδε Θεσσαλονίκης
10 ΣΔΕ Γιαννιτσών 23/2/2016- 29/6/216
11 25/2/2016- 30/6/2016 Σδε Σπάρτης
12 ΣΔΕ Τυλισου  25/2/2015-30/6/2016
13 Ενισχυτική 2015-2016 εσφαλμένο 15 ώρες σε ορθό 12 ώρες ( Συγχαρητήρια στο άτομο που το εντόπισε και έκανε ένσταση) :)
14 6/12/2010-30/6/2011 ΣΔε Αγ Αναργύρων
15 Γυμνάσιο Βουλγαρελίου Αρτας δσμ

Από το έντυπο που έπεσε στα χέρια μου λείπουν 7 σελίδες…


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.